Yüreğin Attığı Yer

7,2/10  (11 Oy) · 
40 okunma  · 
7 beğeni  · 
615 gösterim
Billie Letts, Steinbeck'in Oklahoma'sından yükselen, sıcak ve içten bir ses. Yıllarca öyküler, oyunlar yazdıktan sonra, ancak elli beş yaşında "Yüreğin Attığı Yer" kitabıyla okuyucuya ulaşabilen Letts, kitabı yayımlandığı anda hak ettiği beğeniyi kazandı. İki yıla yakın bir süredir çok satan kitaplar listelerindeki yerini koruyan kitap, Walker Percy Ödülü'nü aldı.
Steinbeck'in "Sardalya Sokağı" ve "Tatlı Perşembe"; Fannie Flagg'in "Kızarmış Yeşil Domatesler" adlı kitaplarındaki gibi insanın içini ısıtan bir sevgi, dayanışma ve paylaşım öyküsü anlatan "Yüreğin Attığı Yer", yalnızlığın ve bencilliğin egemen olduğu dünyamıza bir umut ışığı sunuyor.

On yedi yaşında ve yedi aylık hamile olan Novalee Nation, elinde sadece 7.77 dolarla, Oklahoma'nın küçük bir kasabası olana Sequoyah'da, erkek arkadaşı tarafından terk edilir. Yedi rakamının uğursuz olduğuna inanan ve her türlü yediden ödü kopan genç kız büyük bir umutsuzluk içindedir. Bebeğini doğurana kadar bir süpermarkette -Wal-Mart- barınan Novalee, bu küçücük güneybatı kasabasında, kendisi gibi işsiz, evsiz barksız bir genç kızı sevgiyle bağrına basmaya hazır kişilerle karşılaşınca umutsuzlukları umuda dönüşür. Küçük insanların her şeyi paylaşan dünyasında hayallerini gerçekleştirirken, kendi değerlerini keşfeder, çevresindekilerle birlikte kendini de sevmeyi öğrenir.

"İnsanın yüreğine hitap eden ve mutluluk veren bir öykü. Letts'in sıra dışı, çılgın karakterleri, mizah ve umut yüklü. Gerçekten canlı ve etkileyici bir ilk roman."
- Publishers Weekly-

"Billie Letts'in taptaze bir sesi var. Kitabı okumaya başladığınızda elinizden bırakamıyorsunuz. Olağandışı kahramanı Novalee, okuycuyu asla unutulmayacak bir serüvenle peşinden sürüklüyor."
- Anne Rivers Siddons-
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2001
 • Sayfa Sayısı:
  338
 • ISBN:
  9789753312820
 • Orijinal Adı:
  Where The Heart Is
 • Çeviri:
  Mine Atafırat
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınları
 • Kitabın Türü:
DERYA... 
07 Mar 07:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kitap duygu yüklüydü...doğumuna az bir zaman kala erkek arkadaşı tarafından terk edilip,parası da olmayan bir kadının hayata tutunma öyküsü...herşeye rağmen hayatın güzel olduğunu anlatan bir kitap...

Bülent Karakuş 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

İdeal ve roman havası çok güzel anlatılmış kızın tavırları ve anlatımı yaşanmış gibi lakin olaydaki kurgu eksikliği ve en sondaki rastlantısal dengesizlikler bozmuş.