Kitap
Yüreğinin Götürdüğü Yere Git

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.1
2.404 Kişi
12bin
Okunma
2.382
Beğeni
41bin
Gösterim
160 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 4 sa. 32 dk.
Adı
Yüreğinin Götürdüğü Yere Git
Basım
Türkçe · Türkiye · Can Yayınları · 8 Nisan 2007 · Ciltli · 9789750707353
Orijinal adı
Va' Dove Ti Porta Il Cuore
Diğer baskılar
Can Yayınları yirmi beş yıl önce Erdal Öz tarafından kuruldu. Önce ülkemiz çocuk edebiyatının yüzünü değiştirdi, Türkiye´nin çocuklarını düşgücü yüklü, insancıl kitaplarla buluşturdu. Sonra romanları, öyküleri, şiirleri, denemeleri, oyunlarıyla çağdaş klasik dünya edebiyatının başyapıtlarını taşıdı Türkçe´ye. Edebiyatımızın ustalarını kucakladı, gençlerini yüreklendirdi; Türk edebiyatının çeyrek yüzyılın odağı oldu. Yirmi beş yıl boyunca düşünce ve anlatım özgürlüğünü savundu, sansürle savaştı. Bağımsızlığından ödün vermedi, hep kendi ayakları üstünde durdu. Her zaman nitelikli edebiyatı benimsedi, çoksatanların tuzağına düşmedi. Doğru ve güzel Türkçe´yi korumayı ve geliştirmeyi görev bildi. Yirmi beş yılda yirmibeş milyon kitapla bir edebiyat uygarlığı kurdu. Yirmi beşinci yaşımızda, yayınevimizin kurucusu Erdal Öz´den yoksun kalmanın burukluğuyla birlikte, onun ilkelerini koruyup geliştirmenin kararlığını okurlarımızla paylaşıyoruz. Yirmi beş yılı simgeleyen yirmi beş kitap bu paylaşımın eseridir.
5 mağazanın 8 ürününün ortalama fiyatı: ₺13,95
8.1
10 üzerinden
2.404 Puan · 292 İnceleme
Sefa Ağca
Yüreğinin Götürdüğü Yere Git'i inceledi.
158 syf.
·
4 günde
·
Puan vermedi
Yüreğinin Götürdüğü Yere Git Analiz
Bir büyükannenin torununa vefatı sonrası için yazdığı mektupları barındırıyor kitap. Vefatı sonrası evet... Çünkü kuşak çatışması sonucu torunu evden ayrılıyor ve yaptıkları anlaşma üzerine birbirlerine yazmak yasaktır. Büyükanne kendisinin hastalığını, geçmişe dair sırları anlatıp anlatmamak konusunda tereddüt ediyor ve anlaşmayı bozmak istemiyor. Bu nedenle de mektupların kendisinin vefatı sonrası okunması için yazıyor. Her bir önceki büyük ebeveyn ile kendisinden sonrakinin yaşamının benzer olduğunu görmekteyiz. Büyükanne katı dogmatik bir ailede büyüyor. Evliliğinde çocuğu olmuyor eşinden ve gittiği kaplıcadaki bir adamdan çocuğu oluyor bunu ömür boyu saklıyor daha doğrusu zannediyor ve eşi bunu biliyor. Aynı şekilde burada olan kızı da Türkiye'de tatil yaptığı sırada bir adamdan hamile kalıyor ve mektupların sahibi olan torun böylece var oluyor. Büyükanne, kızı ve torununa kendisine verilen katı sevgisiz bir eğitim yerine onlarla ilgilenen sevecen anlamaya çalışan biridir. Fakat kızı ve torunu bunun asla kıymetini bilmeyecek sürekli tartışmaya odaklı gergin bir hal takılacak ve evlerden gidecektir. Kader, yasak aşk, kuşak çatışması, vefasızlık gibi konular çok güzel şekilde anlatılmıştır.
Yüreğinin Götürdüğü Yere Git
OKUYACAKLARIMA EKLE
13
Samet Onur
Yüreğinin Götürdüğü Yere Git'i inceledi.
149 syf.
·
12 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Yüreğinin Götürdüğü Yere Gitme Ey Torun
Gerçek aşkı bulduğunu sandığı bir kişiyle evlenip çok acele karar verdiğini çok geç anlayan bir ninenin torununa yaptığı samimi itirafların bir toplamı olan "Yüreğinin Götürdüğü Yere Git" kitabını Şahin Doğan'ın ısrarlı vurguları sonucu merak ettim ve okudum. Mektuplardan oluşan söz konusu kitapta, bir nine evlendiği kocasından çok uzun süre çocuk istese de, o buna yanaşmıyor ve "yüreğinin götürdüğü yere giden" kadın, tatilde tanıştığı kişiye aşık oluyor, sonrasında ise ondan bir çocuk sahibi oluyor. İşin garibi hem kadın hem de erkek başka kişiler ile evliler. Ancak ikisinin yüreği de bu yere gitmek istemiş ve sonuçta babası sandığı ama babası olmayan birine baba diyen bir kız evlat dünyaya gelmiş. O zamanlarda boşanmak büyük bir sorun ortaya çıkmadığı sürece imkansız olarak görüldüğü için kadın boşanmamış; ama bu, başkasını sevmesine ve onla çocuk yapmasına engel olacak bir durum da değilmiş. Sonuçta kızının gerçek babasını saklamış ve ona söylememiş. Ancak aldatılan koca bu kızın kendi çocuğu olmadığını anlasa da, ölene kadar ses çıkarmamış, ta ki ölümüne çok kısa bir süre kala kızının ellerinin aileden hiç birine benzemediğini söyleyerek bu durumu anladığını ortaya koymuş. Koymuş da sonuçta bir şey değişmiş mi orası ayrı. Dünyaya gelen bu kız, annesi tarafından olabildiğince serbest olarak yetiştirilmiş ve aşırı feminist biri olarak erkeklerin sadece çocuk yapımında yardımcı bir rolü olduğu, bunun dışında kadınların onlara ihtiyacı olmadığı düşüncesine kendisini inandırmış. Sonuçta o da Türkiye tatili sonrası hamile olarak annesinin yanına gelmiş. En azından kendi babası bilinirken, yeni doğacak çocuğun babası bile bilinmiyor. İşte bütün bu film sarmalında yaşlı ninenin kızı otuzlu yaşlarda ölüyor ve torunu ile baş başa kalıyor. Hem kendi evladının acısı hem de torununa tek başına bakma yükü ona çok ağır gelse de, bunu başarılı bir şekilde göğüslemeye çabalıyor. Torunu ergenliğe girmesiyle birlikte artık aradaki ilişki bayağı açılıyor ve torun okumak için başka bir şehre gidiyor. İşte yazılan mektuplar böyle bir durumda ortaya çıkıyor. Yaşanan hüzünlü ve yanlış şeyler, pişmanlıklar, duyguların yönlendirmesiyle yapılanların aktarımı da denilebilir söz konusu mektuplara. Bir ninenin yıllarca sakladığı ve artık dayanamayıp aktardığı bir mektup serisi. Söz konusu kitapta birçok bilgece söz, yorum ve bilgi yer almakta. Ergenlik, yaşlılık, aile baskısı gibi durumlar hakkında yerinde tespitler bulunmakta. Ancak başkasını aldatmanın hiç utanca sebep olmaması, hatta bunun üzerine toruna "yüreğinin götürdüğü yere gitmesi" tavsiyesi, sanki aynı yanlış yollardan bir daha geç emri gibi. Sonuç olarak okuması zevkli, ancak verdiği mesajın eksik olduğunu düşündüğüm bir kitap var burada. Sadece "yüreğinin götürdüğü yere gitme", Ey Torun, bunun yanında bilgin, aklın ve güvendiğin insanlara danıştıktan sonra istediğin yola git.
Yüreğinin Götürdüğü Yere Git
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
7
Abdullah Öztürk
Yüreğinin Götürdüğü Yere Git'i inceledi.
160 syf.
·
9/10 puan
Alıntılar kitabı ;))
Oldukça yaşlı bir ninenin torununa yazdığı mektupları içeren bir kitap. kitaplardan genelde sadece birkaç satır alıntı yaparken bu kitapta sayfaları alıntılarla doldurduğumu fark ettim. Yazar, ninenin ağzından toruna serzeniş ederek bize öğütler veriyor aslında. Çok tatlı ve hisli bir kitap. O kadar dolu ki ben bitirdikten sonra sanki tuğla kadar kalın bir kitabı bitirmişim gibi hissetim. Aslında kitaptan sonraki gün biraz kafam karıştı.Ama hoş bir şeydi bu. Farklı bakış açıları içinde olmamı sağladı. Ayrıca okurken bir yaşlının hayata bakışını, geçmişte yaptığı seçimleri ve pişmanlıklarını çok güzel ortaya koyuyor. Tamaro'nun 2 kitabını daha okumuştum fakat en sevdiğim kitabı bu oldu ve yerini koruma konusunda iddialı gözüküyor. Sadece 160 sayfa. Ama mümkünse 1 günde bitirmeyin en az 2 günde okuyun ve bol bol not alın derim. Keyifli okumalar :)
Yüreğinin Götürdüğü Yere Git
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
256
Hakan
Yüreğinin Götürdüğü Yere Git'i inceledi.
157 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Okumak için geç kaldığım kitaplardan biri.
Nereye götürürse götürsün! Bir kere kalbimle yanılmayı, on kere kafamla haklı çıkmaya tercih ederim. Kitap ismi itibariyle aşk romanı gibi bir izlenim verse de aslında 80 yaşındaki bir kadının torununa yazdığı mektuplardan oluşmaktadır. 3 nesil kadınları, çocuk yetiştirme tarzını, aşkı, evliliği, özgürlüğü, din ve inancı sorgulayabilecek birçok noktaya değiniyor. Özellikle kadınların okumalarının yararlı olacağını düşünüyorum.Hatta ergen, orta yaş ve yaşlılıkta okunabilse bambaşka hisler bırakacaktır mutlaka. Kendini bulmaya çalışan, sorgulayan, değişim isteyen, kararsız ve özgüvensiz olan kişilerin de okumasını ayrıca tavsiye ediyorum. Kitabın sonunda geçen cümle kitaba ismini vermektedir. Aklınla yüreğin karmaşa içinde olduğunda sus, dünyaya ilk geldiğinde hissettiğin gibi etrafı dinle ve sonra yüreğinin götürdüğü yere git. Keyifli okumalar...
Yüreğinin Götürdüğü Yere Git
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
17