Yüreğinin Götürdüğü Yere Git

7,9/10  (347 Oy) · 
2.083 okunma  · 
257 beğeni  · 
9.140 gösterim
Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, seksen yaşında bir büyükannenin uzaklardaki torununa yazdığı mektuplardan oluşur. Alabildiğine yalın, gündelik konuşma diliyle yazılmış bu sevgi dolu mektuplar, hem bir iç döküş, hem de bir bilgenin vasiyeti niteliğinde. Yaşlı büyükanne, bu mektuplarda, kendisinin ve kızının dokunakl? yaşamlarının gizli kalmış yönlerini açığa vururken kendi kendisiyle bir iç hesaplaşmayı da birlikte yürütüyor. Değişen gelenekler, altüst olmuş değerler karşısında hissettiklerini, torununa sevgiyle aktarmaya çalışan bu yaşlı kadın, gençliğinde yapmayı göze alamadığı şeyleri yapmasını torununa öğütlerken şöyle diyor: "Yapmaya değecek tek yolculuk, içimize yaptığımız yolculuktur; o özgün çağrıya kulak vermeli, yüreğimizin götürdüğü yere gitmeliyiz."
Susanna Tamaro'nun bu en ünlü kitabı, yayımlandığı günden bu yana yeni okurlarla buluşmayı sürdürüyor.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2016
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789750719622
 • Orijinal Adı:
  Va' Dove Ti Porta Il Cuore
 • Çeviri:
  Eren Cendey
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Visal... 
 18 Oca 10:20 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Değerli yazarımız ve kitap kardeşim Nurhan Işkın ın hediyesi olan kitabı severek okudum.

Bir anneannenin geçmişinde yaşadığı ve yaşayamadığı sırlarını mektuplar aracılığıyla torununa anlatması. Torununun bu mektupları okuyup okumayacağından bile emin değil. Kendi yaraları, kızında açtığı yaralar ve torununda açılmasını istemediği yaraları anlatıyor. Hayatın karşımıza çıkardıkları ve bunların acı yada tatlı bedelleri... Hayatı yaşamakta geç kaldığını ve eksik büyüdüğünü düşünen, ölmek üze olan bir kadın, torununun hayatına dokunabilmiş midir bilemeyiz, ama bizlere minikte olsa bir ders verdiği muhakkak.

Orta okul yıllarında öğretmenlerin ısrarla okumamızı önerdiği bu kitabı ancak otuz yaşında okuya bildim. Sanırım daha erken okumamın farklı etkileri olurdu. Yaş grubu ne olursa olsun severek okuyacağınızı düşünüyor ve tavsiye ediyorum. İyi okumalar...


Hediyesinden dolayı SevgiliNurhan Işkın'a teşekkür ediyorum.

salih 
16 Nis 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

80 yaşındaki bir kadının uzaklardaki torununa yazdığı mektuplarından oluşuyor. Yalın bir dille,sevgisini katarak tüm içtenliğiyle yazılmış ama gönderilmemiş olan bu mektuplarda, yaşlı kadın, kendisinin ve kızının acı dolu yaşamlarının gizemli yönlerini açığa vururken, bir yandan da hem kendini, hem de kızını yaşamı üzerinden bir iç hesaplaşma yürütüyor.Acılarını,mutluluklarını,pişmanlıklarını hissettiklerini torununa sevgiyle, bilgece aktarmak isteyen bu kadın, kendi gençliğinde yapmayı göze alamadığı şeyleri yapmasını torununa öğütlerken, "Yapmaya değecek tek yolculuk, içimize yapacağımız yolculuktur," diyor; "yüreğimizin götürdüğü yere gitmeliyiz."

Tuğba K 
16 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Çok çabuk bitirdiğim kitaplardan.Yazarın dili o kadar akıcı ki sayfaları çevirirken kitabın içine çoktan gömülmüş oluyorsunuz.Bu kitabı okurken zaman kavramı gerçekten yitirilmiş oluyor.Herkesin okuması gereken güzel içten bir kitap.

Halil Yavuz KAYA 
07 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Tesadüf olmalı. Bu kitaptan önce yine bir mektupların oluşturduğu kitabı okumuştum. (Ahmet Ümit in Elveda güzel Vatanım). Bu kitap yaşlı bir anneanne nin torununa gönderilmeyen mektuplardan oluşuyor. Diğeri nafile bir aşkın hikayesi...
Söz konusu mektuplar ile, yaşlı kadın kendi iç dünyasında yolculuğa çıkmıştır. bu yolculukta hem geçmişi ile yüzleşmekte, hem önemli sırlarını ki bir tanesi gizli bir aşk ve onun ürünü kızıdır.
Çok güzel ve hisli sözcüklerin yoğunluğundaki akıcı bir anlatıma hakim kitap.
Zevkle okunabilecek cinsten bir eser.

Şükran Güngör 
04 Oca 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Yeni yılımın ilk kitabı olur kendileri...

Çok manidar olmuş. Yeni yıl.... Yeni kitap.... Yeni ufuklar....
ve bazı şeylerin aslında göründüğü gibi olmayabileceğinin çekiciliğinin verdiği haz....

Kitap bir kadının kendinden önceki ve kendinden sonraki aynı aileden olan kadınların yaşadığı hayatları bize bir mektup anlatımıyla sunulmuş. Anneannenin -Olga- hayatında verdiği kararlar ve bu kararlar çerçevesinde akan hayatlar bizlere akıcı bir anlatım ile sunulmuş. Kitabın üslubunu Stefan Zweig 'in Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu'na benzettim.

Hayatım kaçırdığım fırsatlar eğer gerçekleşmiş olsaydı nasıl olurdu sorusunu kendinize yönlendirmenize neden olacak bir kitap.

Yüreğimizin götürdüğü yerde bizi neler bekler!

Öğrenmenin tek yolu var: Yaşayıp görelim....

şule uzundere 
09 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 54 günde · Puan vermedi

Kitap mektuplardan oluşuyor. Anneannenin yaşlanması ve hastalanması sonucu son zamanlarda arasının çok da iyi olmadığı torununa yazdığı gönderilmeyen mektupları okuyoruz. Her mektupla beraber anneannenin hayatını, torunuyla ilişkisini, torununun anne ve babasına ne olduğunu yavaş yavaş öğrenmeye başlıyoruz.

Kitapta anneannenin torununa çok güzel öğütleri vardı. Sonuç olarak severek ve zevk alarak okuduğum bir kitap oldu Yüreğinin Götürdüğü Yere Git. Sizin de sevmeniz ve gerçekten yüreğinizin götürdüğü yerlere gidebilmeniz dileğiyle… (Kitapla ilgili ayrıntılı yorumumu blogumdan okuyabilirsiniz).

hicran buse 
16 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ara ara yarım bırakmayı düşündüğüm bir kitap olsa da çok beğendim. İyi ki bırakmayıp okumuşum. Üstelik bu kitap öyle sadece okuyup beğendiğim bir kitap da değildi. Yaptığım şeyleri göz önüne alıp değerlendirmemi sağladı. Bazen cesaret verdi, bazen de kararlarımda emin olmamı, yapmayı istediğim şeyin benim için doğru olduğunu sağladı. Okumanızı tavsiye ederim...

Can Murat Demir 
 03 Oca 09:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitap harika bir mektup koleksiyonundan oluşuyor, metinler bir kızın duygusal dünyasını betimlerken onun hayattan beklentilerini ve düşlerini hatta hayal kırıklıklarını çok naif bir dille anlatmış. Aynı cins iki farklı kuşak arasındaki uyumu ve zıtlığı da gözler önüne seriyor. Tek kelimeyle duygusal ve naif diyebilirim.

Zeynep 
04 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Okuduğum ' Büyülü Çember' kitabından sonra babannenin mektuktarının biraz sığ geldiğini söylemeliyim... Belki de okuduğumda bana hitap etmeyen bir yaştaydım ve çok gençtim. 40 yaş üstü için daha uygun olabilir diye düşünüyorum.

4 /

Kitaptan 147 Alıntı

Mâsiva 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bugünlerde üzerime bir keyifsizlik çöktü. Belirli bir nedeni yok,beden böyledir,iç dengeleri vardır,en ufak şey bunları bozmaya yeter.

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, Susanna Tamaro (Sayfa 84 - Can)Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, Susanna Tamaro (Sayfa 84 - Can)

Bu neşenin ardında bir kırıklık pusuda yatardı ve sen kahkahalardan sessizliğe şaşılacak bir kolaylıkla geçerdin.

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, Susanna Tamaro (Sayfa 25)Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, Susanna Tamaro (Sayfa 25)
muhammet moroglu 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Dur, sessizce dur ve yüreğini dinle. Seninle konuştuğu zaman kalk ve "yüreğinin götürdüğü yere git."

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, Susanna Tamaro (Sayfa 158)Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, Susanna Tamaro (Sayfa 158)
Mâsiva 
04 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben basit bir insanım,ait olduğum çağ,seninkinden çok farklı: Bir şey beyazsa,ben beyaz derim,karaysa kara.

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, Susanna Tamaro (Sayfa 64 - Can)Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, Susanna Tamaro (Sayfa 64 - Can)
Songül 
24 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanın kendi iç dünyasına bakmak istemediği zaman bahaneler bulması dünyanın en kolay şeyidir. Dıştan bir suçlu her zaman vardır. Suçun -ya da daha iyisi sorumluluğun- yalnızca bize ait olduğunu kabullenmek çok cesaret ister. Gene de sana söylemiş olduğum gibi, ilerleyebilmek için tek yol budur.

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, Susanna Tamaro (Sayfa 138)Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, Susanna Tamaro (Sayfa 138)
Mâsiva 
25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocukluk ve yaşlılık birbirine benzer. Her iki durumda da,değişik nedenlerle insan oldukça savunmasız olur...

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, Susanna Tamaro (Sayfa 16 - Can)Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, Susanna Tamaro (Sayfa 16 - Can)

Kitapla ilgili 2 Haber

Can Yayınları Minikitap Serisine 5 Yeni Kitap Eklendi...!
Can Yayınları Minikitap Serisine 5 Yeni Kitap Eklendi...! Can Yayınları Minikitap Serisi yeni eklenen kitaplarla büyümeye devam ediyor. Şeker Portakalı, Dava, Simyacı, İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Zorba ve 1984 eserleriyle toplam 6 kitap ile başlangıç yapan seri yeni eklenen 5 Minikitap; Hayvan Çiftliği, Aldatmak, Genç Werther'in Acıları, Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, Lüsyen Tarihe Gizlenmiş Bir Aşkın Hikâyesi ile birlikte 11 kitaba yükselmiş oluyor.