Yüreğinin Götürdüğü Yere Git

7,9/10  (399 Oy) · 
2.249 okunma  · 
302 beğeni  · 
9.487 gösterim
Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, seksen yaşında bir büyükannenin uzaklardaki torununa yazdığı mektuplardan oluşur. Alabildiğine yalın, gündelik konuşma diliyle yazılmış bu sevgi dolu mektuplar, hem bir iç döküş, hem de bir bilgenin vasiyeti niteliğinde. Yaşlı büyükanne, bu mektuplarda, kendisinin ve kızının dokunakl? yaşamlarının gizli kalmış yönlerini açığa vururken kendi kendisiyle bir iç hesaplaşmayı da birlikte yürütüyor. Değişen gelenekler, altüst olmuş değerler karşısında hissettiklerini, torununa sevgiyle aktarmaya çalışan bu yaşlı kadın, gençliğinde yapmayı göze alamadığı şeyleri yapmasını torununa öğütlerken şöyle diyor: "Yapmaya değecek tek yolculuk, içimize yaptığımız yolculuktur; o özgün çağrıya kulak vermeli, yüreğimizin götürdüğü yere gitmeliyiz."
Susanna Tamaro'nun bu en ünlü kitabı, yayımlandığı günden bu yana yeni okurlarla buluşmayı sürdürüyor.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2016
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789750719622
 • Orijinal Adı:
  Va' Dove Ti Porta Il Cuore
 • Çeviri:
  Eren Cendey
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Visal... 
 18 Oca 10:20 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Değerli yazarımız ve kitap kardeşim Nurhan Işkın ın hediyesi olan kitabı severek okudum.

Bir anneannenin geçmişinde yaşadığı ve yaşayamadığı sırlarını mektuplar aracılığıyla torununa anlatması. Torununun bu mektupları okuyup okumayacağından bile emin değil. Kendi yaraları, kızında açtığı yaralar ve torununda açılmasını istemediği yaraları anlatıyor. Hayatın karşımıza çıkardıkları ve bunların acı yada tatlı bedelleri... Hayatı yaşamakta geç kaldığını ve eksik büyüdüğünü düşünen, ölmek üze olan bir kadın, torununun hayatına dokunabilmiş midir bilemeyiz, ama bizlere minikte olsa bir ders verdiği muhakkak.

Orta okul yıllarında öğretmenlerin ısrarla okumamızı önerdiği bu kitabı ancak otuz yaşında okuya bildim. Sanırım daha erken okumamın farklı etkileri olurdu. Yaş grubu ne olursa olsun severek okuyacağınızı düşünüyor ve tavsiye ediyorum. İyi okumalar...


Hediyesinden dolayı SevgiliNurhan Işkın'a teşekkür ediyorum.

Taner durmaz 
14 May 23:06 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Anneanne sen ne güzel insanmissin böyle
Bir anneanne nin torununa tavsiye,öneri, uyari mahiyetinde yolladığı mektuplar güzel bir kitap keşke bizimde hayatımıza yön vermemize yardımcı olacak büyüklerimiz olsaydi

furkan yılmaz 
22 May 21:03 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

Değerli yazarımız ve kitap kardeşim Nurhan Işkın ın hediyesi olan kitabı severek okudum.

Bir anneannenin geçmişinde yaşadığı ve yaşayamadığı sırlarını mektuplar aracılığıyla torununa anlatması. Torununun bu mektupları okuyup okumayacağından bile emin değil. Kendi yaraları, kızında açtığı yaralar ve torununda açılmasını istemediği yaraları anlatıyor. Hayatın karşımıza çıkardıkları ve bunların acı yada tatlı bedelleri... Hayatı yaşamakta geç kaldığını ve eksik büyüdüğünü düşünen, ölmek üze olan bir kadın, torununun hayatına dokunabilmiş midir bilemeyiz, ama bizlere minikte olsa bir ders verdiği muhakkak.

Orta okul yıllarında öğretmenlerin ısrarla okumamızı önerdiği bu kitabı ancak otuz yaşında okuya bildim. Sanırım daha erken okumamın farklı etkileri olurdu. Yaş grubu ne olursa olsun severek okuyacağınızı düşünüyor ve tavsiye ediyorum. İyi okumalar.

salih 
16 Nis 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

80 yaşındaki bir kadının uzaklardaki torununa yazdığı mektuplarından oluşuyor. Yalın bir dille,sevgisini katarak tüm içtenliğiyle yazılmış ama gönderilmemiş olan bu mektuplarda, yaşlı kadın, kendisinin ve kızının acı dolu yaşamlarının gizemli yönlerini açığa vururken, bir yandan da hem kendini, hem de kızını yaşamı üzerinden bir iç hesaplaşma yürütüyor.Acılarını,mutluluklarını,pişmanlıklarını hissettiklerini torununa sevgiyle, bilgece aktarmak isteyen bu kadın, kendi gençliğinde yapmayı göze alamadığı şeyleri yapmasını torununa öğütlerken, "Yapmaya değecek tek yolculuk, içimize yapacağımız yolculuktur," diyor; "yüreğimizin götürdüğü yere gitmeliyiz."

Tuğba K 
16 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Çok çabuk bitirdiğim kitaplardan.Yazarın dili o kadar akıcı ki sayfaları çevirirken kitabın içine çoktan gömülmüş oluyorsunuz.Bu kitabı okurken zaman kavramı gerçekten yitirilmiş oluyor.Herkesin okuması gereken güzel içten bir kitap.

“ Sevdiğin insan toprağın altına girmiştir ve O'na söylemek istediklerin sonsuza dek içinde kalır, artık O'nu kucaklayamazsın, konuşurken gözlerinin içine bakamazsın! Artık, O'na henüz söyleyemediklerini söyleyemezsin!"

İşte hayatta tüm sevdiklerini kaybetmiş acılı bir anneanne, bu kitapta torununa böyle sesleniyordu; "Yapmaya değecek tek yolculuk, içimize yapacağımız yolculuktur.” dedi ve kendi hayat yolculuğunu anlatan itiraflarla dolu mektuplarını yazdı , ama hiç gönderemedi torununa!
Okurken çok etkilendiğimi hatırlıyorum.
Kitabı çok beğenmiştim; akıcı bir dili ,etkileyici sözleri vardı.
Anneannenin yaşamı ne acılarla doluymuş dedim! Hayattaki tek yakını olan torununa ne kadar da uzak kalmış, ruhuna dokunmak istemiş , ama becerememiş dedim! Ergen çağlarımda bizim yanımızda kalan rahmetli Anneannemle yaptığım kavgaları anımsadım! Hüzünlendim, biz kavga eder sonra barışırdık, onun yumuşacık yanaklarını öpünce her şey toz pembe olurdu! O benim Gülpembemdi! Allah rahmet eylesin:( Bu kitap ile ben de bir geçmişe yolculuk yapmıştım anlayacağınız)
İşte kitaptaki o anneanenin kitaptaki son sözleri :

"... ve önünde pek çok yol açılıp sen hangisini seçeceğini bilemediğin zaman, herhangi birine, öylece girme! Otur ve bekle! Dünyaya geldiğin gün nasıl güvenli ve derin soluk aldıysan, öyle soluk al, hiçbir şeyin senin dikkatini dağıtmasına izin verme! Bekle ve gene bekle! Sessizce dur ve yüreğini dinle! Yüreğin seninle konuştuğu zaman ise kalk ve Yüreğinin Götürdüğü Yere Git ...
---------------------------------------

Halil Yavuz KAYA 
07 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Tesadüf olmalı. Bu kitaptan önce yine bir mektupların oluşturduğu kitabı okumuştum. (Ahmet Ümit in Elveda güzel Vatanım). Bu kitap yaşlı bir anneanne nin torununa gönderilmeyen mektuplardan oluşuyor. Diğeri nafile bir aşkın hikayesi...
Söz konusu mektuplar ile, yaşlı kadın kendi iç dünyasında yolculuğa çıkmıştır. bu yolculukta hem geçmişi ile yüzleşmekte, hem önemli sırlarını ki bir tanesi gizli bir aşk ve onun ürünü kızıdır.
Çok güzel ve hisli sözcüklerin yoğunluğundaki akıcı bir anlatıma hakim kitap.
Zevkle okunabilecek cinsten bir eser.

Can Murat Demir 
 03 Oca 09:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitap harika bir mektup koleksiyonundan oluşuyor, metinler bir kızın duygusal dünyasını betimlerken onun hayattan beklentilerini ve düşlerini hatta hayal kırıklıklarını çok naif bir dille anlatmış. Aynı cins iki farklı kuşak arasındaki uyumu ve zıtlığı da gözler önüne seriyor. Tek kelimeyle duygusal ve naif diyebilirim.

Şükran Güngör 
04 Oca 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Yeni yılımın ilk kitabı olur kendileri...

Çok manidar olmuş. Yeni yıl.... Yeni kitap.... Yeni ufuklar....
ve bazı şeylerin aslında göründüğü gibi olmayabileceğinin çekiciliğinin verdiği haz....

Kitap bir kadının kendinden önceki ve kendinden sonraki aynı aileden olan kadınların yaşadığı hayatları bize bir mektup anlatımıyla sunulmuş. Anneannenin -Olga- hayatında verdiği kararlar ve bu kararlar çerçevesinde akan hayatlar bizlere akıcı bir anlatım ile sunulmuş. Kitabın üslubunu Stefan Zweig 'in Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu'na benzettim.

Hayatım kaçırdığım fırsatlar eğer gerçekleşmiş olsaydı nasıl olurdu sorusunu kendinize yönlendirmenize neden olacak bir kitap.

Yüreğimizin götürdüğü yerde bizi neler bekler!

Öğrenmenin tek yolu var: Yaşayıp görelim....

şule uzundere 
09 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 54 günde · Puan vermedi

Kitap mektuplardan oluşuyor. Anneannenin yaşlanması ve hastalanması sonucu son zamanlarda arasının çok da iyi olmadığı torununa yazdığı gönderilmeyen mektupları okuyoruz. Her mektupla beraber anneannenin hayatını, torunuyla ilişkisini, torununun anne ve babasına ne olduğunu yavaş yavaş öğrenmeye başlıyoruz.

Kitapta anneannenin torununa çok güzel öğütleri vardı. Sonuç olarak severek ve zevk alarak okuduğum bir kitap oldu Yüreğinin Götürdüğü Yere Git. Sizin de sevmeniz ve gerçekten yüreğinizin götürdüğü yerlere gidebilmeniz dileğiyle… (Kitapla ilgili ayrıntılı yorumumu blogumdan okuyabilirsiniz).

5 /

Kitaptan 165 Alıntı

Ali AYDIN 
Dün 03:20 · Kitabı okuyor · Beğendi

Dıştan bir suçlu her zaman vardır.Suçun yada,daha iyisi sorumluluğun yalnızca bize ait olduğunu kabullenmek,çok cesaret ister...

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, Susanna TamaroYüreğinin Götürdüğü Yere Git, Susanna Tamaro
Efsun Merter 
03 May 22:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gelişim biraz da incininkine benzer,yara ne denli büyük ve derinse,çevresinde oluşan zırh da o kadar güçlü olur.

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, Susanna TamaroYüreğinin Götürdüğü Yere Git, Susanna Tamaro
Efsun Merter 
03 May 22:42 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sıradan ölümlülere,benim gibi,annen gibi insanlara,yalnızca dallar ve plastik şişeler yazgısı kalır.

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, Susanna TamaroYüreğinin Götürdüğü Yere Git, Susanna Tamaro

Bu neşenin ardında bir kırıklık pusuda yatardı ve sen kahkahalardan sessizliğe şaşılacak bir kolaylıkla geçerdin.

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, Susanna Tamaro (Sayfa 25)Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, Susanna Tamaro (Sayfa 25)
Mâsiva 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bugünlerde üzerime bir keyifsizlik çöktü. Belirli bir nedeni yok,beden böyledir,iç dengeleri vardır,en ufak şey bunları bozmaya yeter.

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, Susanna Tamaro (Sayfa 84 - Can)Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, Susanna Tamaro (Sayfa 84 - Can)
Songül 
24 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanın kendi iç dünyasına bakmak istemediği zaman bahaneler bulması dünyanın en kolay şeyidir. Dıştan bir suçlu her zaman vardır. Suçun -ya da daha iyisi sorumluluğun- yalnızca bize ait olduğunu kabullenmek çok cesaret ister. Gene de sana söylemiş olduğum gibi, ilerleyebilmek için tek yol budur.

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, Susanna Tamaro (Sayfa 138)Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, Susanna Tamaro (Sayfa 138)

Kitapla ilgili 2 Haber

Can Yayınları Minikitap Serisine 5 Yeni Kitap Eklendi...!
Can Yayınları Minikitap Serisine 5 Yeni Kitap Eklendi...! Can Yayınları Minikitap Serisi yeni eklenen kitaplarla büyümeye devam ediyor. Şeker Portakalı, Dava, Simyacı, İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Zorba ve 1984 eserleriyle toplam 6 kitap ile başlangıç yapan seri yeni eklenen 5 Minikitap; Hayvan Çiftliği, Aldatmak, Genç Werther'in Acıları, Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, Lüsyen Tarihe Gizlenmiş Bir Aşkın Hikâyesi ile birlikte 11 kitaba yükselmiş oluyor.