Yüreğinin Götürdüğü Yere Git

·
Okunma
·
Beğeni
·
15.399
Gösterim
Adı:
Yüreğinin Götürdüğü Yere Git
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750719622
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Va' Dove Ti Porta Il Cuore
Çeviri:
Eren Cendey
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Yüreğinin Götürdüğü Yere Git
Yüreğinin Götürdüğü Yere Git
Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, seksen yaşında bir büyükannenin uzaklardaki torununa yazdığı mektuplardan oluşur. Alabildiğine yalın, gündelik konuşma diliyle yazılmış bu sevgi dolu mektuplar, hem bir iç döküş, hem de bir bilgenin vasiyeti niteliğinde. Yaşlı büyükanne, bu mektuplarda, kendisinin ve kızının dokunakl? yaşamlarının gizli kalmış yönlerini açığa vururken kendi kendisiyle bir iç hesaplaşmayı da birlikte yürütüyor. Değişen gelenekler, altüst olmuş değerler karşısında hissettiklerini, torununa sevgiyle aktarmaya çalışan bu yaşlı kadın, gençliğinde yapmayı göze alamadığı şeyleri yapmasını torununa öğütlerken şöyle diyor: "Yapmaya değecek tek yolculuk, içimize yaptığımız yolculuktur; o özgün çağrıya kulak vermeli, yüreğimizin götürdüğü yere gitmeliyiz."
Susanna Tamaro'nun bu en ünlü kitabı, yayımlandığı günden bu yana yeni okurlarla buluşmayı sürdürüyor.
*Yapılacak ilk devrim, insanın kendi içine yapacağıdır, evet ilk önemli devrim budur. İnsan kendi hakkında bir düşünceye sahip değilken bir düşünce uğruna savaşmak, yapılabilecek en tehlikeli şeylerden biridir.
*Dur, sessizce dur ve yüreğini dinle. Seninle konuştuğu zaman kalk ve "yüreğinin götürdüğü yere git"

Aşk kitabı değil aksine uzun süre yaşamış bir kadının torununa "Okuyacağından bile emin olmadan yazdığı mektuplar"
Bir sırla 3 hayatı da değiştiren bir kadın. Ben zaten yaşı hayli ilerlemiş bir insan gördüm mü, yanında bir yer edinir, başlarım hayatını dinlemeye, sizinde böyle bir merakınız varsa bir solukta bitirirsiniz.
Sağlıcakla kalın:)
Anneanne sen ne güzel insanmissin böyle
Bir anneanne nin torununa tavsiye,öneri, uyari mahiyetinde yolladığı mektuplar güzel bir kitap keşke bizimde hayatımıza yön vermemize yardımcı olacak büyüklerimiz olsaydi
80 yaşındaki bir kadının uzaklardaki torununa yazdığı mektuplarından oluşuyor. Yalın bir dille,sevgisini katarak tüm içtenliğiyle yazılmış ama gönderilmemiş olan bu mektuplarda, yaşlı kadın, kendisinin ve kızının acı dolu yaşamlarının gizemli yönlerini açığa vururken, bir yandan da hem kendini, hem de kızını yaşamı üzerinden bir iç hesaplaşma yürütüyor.Acılarını,mutluluklarını,pişmanlıklarını hissettiklerini torununa sevgiyle, bilgece aktarmak isteyen bu kadın, kendi gençliğinde yapmayı göze alamadığı şeyleri yapmasını torununa öğütlerken, "Yapmaya değecek tek yolculuk, içimize yapacağımız yolculuktur," diyor; "yüreğimizin götürdüğü yere gitmeliyiz."
Harika bir gençlik romanı.. 17 yas üzeri genç kızların okumasını tavsiye ediyorum.. Ayşe Kulin tartışmasız en sevdiğim yazarlardan biri.. okunmalı...
Bu kitabi ortaokuldayken öğretmenimin verdiği ödev üzerine koymustum. Açıkçası pek beğenmedim sıkıcı geldi. Babanenin torununa yazdığı mektuplardan oluşuyor . Böyle mektuplardan oluşan romanlari sevmem o zaman da zorla odev icin okumusum.
Neredeyse her sayfada biryerleri çizdim. Öyle güzeldi ki her kişi bu kitap da kendinden birşey mutlaka bulur... Hayatta herşey bizim için bunu bir kere daha anladım.
Koca bir çınarın ağzından torununa yazılan mektupların bize de çok şey öğreteceği kanaatindeyim. Hem kendi yaşantısından hem kızının yaşantısından kesitleri ve bilinmeyen gerçekliği dokunaklı bir şekilde dile getirirken bir taraftan da kendisiyle yüzleşiyor aslında. Kim bilir belki de yazarak heybesindeki ağırlığı hafifletmeye çalışıyor. Bilge bir tavırla gençliğinde göze alamadığı şeyleri torununa yapmasını salık verirken, yaşadığımız hayatı bir yolculuğa benzeterek "yapılması gereken tek yolculuğun kendi içimize yapacağımız yolculuk olduğu" çağrısıyla mektuplarını sonlandırıyor. Zira kendimize yolculuk yapamazken bir başkasının hayatında nasıl yol alabiliriz ki?
Şimdi size sorsam “Bir kitap okurunu karşısına alıp öğüt verebilir, sıcacık şefkatiyle sarıp sarmalayabilir mi?” diye, bu belki gülünç bir soru gibi gelebilir. Ancak bazı kitaplar bir kitap olmanın bir adım ötesine geçmeyi başarıp okurunu şefkatle sarabilir, öğüt verebilir. Öyle ki, kapağını tekrar tekrar aralayabilir, her okuyuşunuzda yaşınızın getirdikleriyle farklı dersler çıkarabilirsiniz. Sevgili Susanna Tamaro’nun kaleminden “Yüreğinin Götürdüğü Yere Git” eseri de satırlarına her sığınışınızda bu güzel ve değerli duyguları hissedebileceğiniz özel kitaplardan biri. Buram buram bilgelik kokan bu güzel eserde, bir büyükannenin penceresinden hayata bakacak, onun ayakkabılarını ayağınıza geçirerek yürüdüğü yollardan yürüyeceksiniz. Her satırda soluklanıp altı çizilesi doyumsuz alıntıları heybenizde biriktirecek ve kitabın kapağını kapattığınızda hayatınıza farklı bir pencere araladığınızı fark edeceksiniz.

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, seksen yaşındaki bir büyükannenin torununa yazdığı, fakat hiç göndermediği mektuplardan oluşan, baştan sona hayat dersiyle ince ince işlenmiş bir roman. Sade ve sevgi dolu bir üslupla kaleme alınmış bu güzel eser aslında bir anlamda bir iç çöküşün, iç döküşün ve itiraf edilmemiş gerçeklerin kalemin ucundan özgürlüğüne kavuşması niteliğindedir. Kuşaklar arasındaki farklar, hayata bakış açıları ve iki farklı kuşağın iletişimini (ya da iletişimsizliği) olağanüstü bir beceriyle kalame alan Susanna Tamaro, bende kitabı okurken büyükannenin dizine uzanmışım, o anlatmışta ben dinlemişim hissi bıraktı desem hiç de mübalağa etmiş olmam herhalde.

Okuduğu kitapla arasında bağ kurmayı seven, bir büyükanne şefkatiyle sarıp sarmalanmak isteyen her okuru bu değerli eserin sayfalarına davet ediyorum. Kitabınız bol, keyfiniz daim olsun. Yüreğinizin pusulasını dinleyip, onun götürdüğü yere gitmeniz dileğiyle…
Çok çabuk bitirdiğim kitaplardan.Yazarın dili o kadar akıcı ki sayfaları çevirirken kitabın içine çoktan gömülmüş oluyorsunuz.Bu kitabı okurken zaman kavramı gerçekten yitirilmiş oluyor.Herkesin okuması gereken güzel içten bir kitap.
“ Sevdiğin insan toprağın altına girmiştir ve O'na söylemek istediklerin sonsuza dek içinde kalır, artık O'nu kucaklayamazsın, konuşurken gözlerinin içine bakamazsın! Artık, O'na henüz söyleyemediklerini söyleyemezsin!"

İşte hayatta tüm sevdiklerini kaybetmiş acılı bir anneanne, bu kitapta torununa böyle sesleniyordu; "Yapmaya değecek tek yolculuk, içimize yapacağımız yolculuktur.” dedi ve kendi hayat yolculuğunu anlatan itiraflarla dolu mektuplarını yazdı , ama hiç gönderemedi torununa!
Okurken çok etkilendiğimi hatırlıyorum.
Kitabı çok beğenmiştim; akıcı bir dili ,etkileyici sözleri vardı.
Anneannenin yaşamı ne acılarla doluymuş dedim! Hayattaki tek yakını olan torununa ne kadar da uzak kalmış, ruhuna dokunmak istemiş , ama becerememiş dedim! Ergen çağlarımda bizim yanımızda kalan rahmetli Anneannemle yaptığım kavgaları anımsadım! Hüzünlendim, biz kavga eder sonra barışırdık, onun yumuşacık yanaklarını öpünce her şey toz pembe olurdu! O benim Gülpembemdi! Allah rahmet eylesin:( Bu kitap ile ben de bir geçmişe yolculuk yapmıştım anlayacağınız)
İşte kitaptaki o anneanenin kitaptaki son sözleri :

"... ve önünde pek çok yol açılıp sen hangisini seçeceğini bilemediğin zaman, herhangi birine, öylece girme! Otur ve bekle! Dünyaya geldiğin gün nasıl güvenli ve derin soluk aldıysan, öyle soluk al, hiçbir şeyin senin dikkatini dağıtmasına izin verme! Bekle ve gene bekle! Sessizce dur ve yüreğini dinle! Yüreğin seninle konuştuğu zaman ise kalk ve Yüreğinin Götürdüğü Yere Git ...
---------------------------------------
Tesadüf olmalı. Bu kitaptan önce yine bir mektupların oluşturduğu kitabı okumuştum. (Ahmet Ümit in Elveda güzel Vatanım). Bu kitap yaşlı bir anneanne nin torununa gönderilmeyen mektuplardan oluşuyor. Diğeri nafile bir aşkın hikayesi...
Söz konusu mektuplar ile, yaşlı kadın kendi iç dünyasında yolculuğa çıkmıştır. bu yolculukta hem geçmişi ile yüzleşmekte, hem önemli sırlarını ki bir tanesi gizli bir aşk ve onun ürünü kızıdır.
Çok güzel ve hisli sözcüklerin yoğunluğundaki akıcı bir anlatıma hakim kitap.
Zevkle okunabilecek cinsten bir eser.
Bu kitap harika bir mektup koleksiyonundan oluşuyor, metinler bir kızın duygusal dünyasını betimlerken onun hayattan beklentilerini ve düşlerini hatta hayal kırıklıklarını çok naif bir dille anlatmış. Aynı cins iki farklı kuşak arasındaki uyumu ve zıtlığı da gözler önüne seriyor. Tek kelimeyle duygusal ve naif diyebilirim.
Akmayan gözyaşları kalpte birikirler, zamanla kabuk tutarlar ve kirecin çamaşır makinasını tıkaması gibi kalbi tıkayıp felç ederler.
Sen de seksen yaşına gelirsen, göreceksin ki insan bu yaşta kendini eylül sonunda bir yaprak gibi hissediyor. Gün ışığı daha kısa sürüyor ve ağaç, besleyici maddeleri yavaş yavaş kendine doğru çekmeye başlıyor. Ağacın gövdesi azotu,klorofili,proteinleri emiyor ve böylece ne yeşillik kalıyor, ne canlılık. Hala bir dala takılı kalıyorsun ama artık düşmen an meselesi oluyor.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yüreğinin Götürdüğü Yere Git
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750719622
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Va' Dove Ti Porta Il Cuore
Çeviri:
Eren Cendey
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Yüreğinin Götürdüğü Yere Git
Yüreğinin Götürdüğü Yere Git
Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, seksen yaşında bir büyükannenin uzaklardaki torununa yazdığı mektuplardan oluşur. Alabildiğine yalın, gündelik konuşma diliyle yazılmış bu sevgi dolu mektuplar, hem bir iç döküş, hem de bir bilgenin vasiyeti niteliğinde. Yaşlı büyükanne, bu mektuplarda, kendisinin ve kızının dokunakl? yaşamlarının gizli kalmış yönlerini açığa vururken kendi kendisiyle bir iç hesaplaşmayı da birlikte yürütüyor. Değişen gelenekler, altüst olmuş değerler karşısında hissettiklerini, torununa sevgiyle aktarmaya çalışan bu yaşlı kadın, gençliğinde yapmayı göze alamadığı şeyleri yapmasını torununa öğütlerken şöyle diyor: "Yapmaya değecek tek yolculuk, içimize yaptığımız yolculuktur; o özgün çağrıya kulak vermeli, yüreğimizin götürdüğü yere gitmeliyiz."
Susanna Tamaro'nun bu en ünlü kitabı, yayımlandığı günden bu yana yeni okurlarla buluşmayı sürdürüyor.

Kitabı okuyanlar 3.984 okur

  • Ülkü Dündar
  • Artemis
  • Şevval
  • Can
  • psy naz
  • Aslı G
  • Ayça Benli
  • Deniz Araz
  • NCTZEN
  • Betül Hoş

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.7
14-17 Yaş
%3.4
18-24 Yaş
%12.8
25-34 Yaş
%25.2
35-44 Yaş
%37.8
45-54 Yaş
%13.3
55-64 Yaş
%1.3
65+ Yaş
%1.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%84.4
Erkek
%15.6

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24.1 (199)
9
%17.1 (141)
8
%24.7 (204)
7
%17.6 (145)
6
%8.4 (69)
5
%3.3 (27)
4
%2.2 (18)
3
%0.8 (7)
2
%0.2 (2)
1
%0.6 (5)

Kitabın sıralamaları