Yüreğinle Yaşa Daha Anlamlı Bir Hayat İstiyorsan

9,0/10  (6 Oy) · 
11 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.626 gösterim
Bir gün Afrika'da balta girmemiş ormanların içinde kayıp bir hazinenin izini bulmaya çalışan hazine avcıları yerlilerle kendilerine rehberlik etmeleri konusunda anlaşırlar. Hazine arayışı sabahın erken saatlerinden gün batımına kadar aralıksız sürüyordu. Zaman kaybetmeye tahammülü olmayan hazine avcıları bir an önce hazineye ulaşmak istiyordu. Grup bu nedenle acele ediyor ve çok az dinlenerek saatler süren keşif yürüyüşleri yapıyordu. Günlerce süren bu arayışlardan biriydi. Hazine avcıları uzun ve soluksuz bir yürüyüşün ardından kısa bir mola verdikten sonra tekrar harekete geçti. Ancak yerliler oturdukları yerde öylece bekliyordu. Oysa gün bitiyor, vakit geçiyor ve bir an önce gidilmesi gereken noktaya ulaşılması gerekiyordu. Şaşkınlıklarını bir kenara bırakıp tercüman aracılığıyla onlara neden beklediklerini sordular. Aldıkları cevap oldukça ilginçti.

"O kadar hızlı ilerliyoruz ki ruhlarımız geride kaldı. Onları beklemeliyiz."

İçinde bulunduğumuz çağ hızla gelişen teknoloji ve değişim çağı. Ayak uydurabilmek için bizler de aynı hızda yaşıyoruz. Adeta yürüyen merdivende koşuyoruz. Gönderilen kısa mesajın, elektronik postanın 1-2 saniyelik ulaşım süresi, bilgisayara aktarılan dosyanın birkaç saniyelik yüklenme süresi kaybedilen çok uzun zaman gibi geliyor. Hayatımızda her şeyi hızlı yaşıyoruz. Öyle ki ruhlarımızı, duygularımızı ve insanlığımızı gerilerde bırakarak. Bu kitapta durup beklemeyi göreceksiniz. Sayfalar içinde ilerlerken zamanı hissetmeyi, insana değer vermeyi, kazanmanın paradan başka yollarla da olabileceğini göreceksiniz. Her sayfada gördüğünüz şey aslında yüreğiniz olacaktır. Yüreğinizle bütünleşip onunla yaşadığınızda yaşamın ne kadar farklı ve anlamlı olduğunu keşfedeceksiniz. Unutmayın!

"Yalnızca nefes alıp vermeniz ve zamanın geçmesi gerçekten yaşamaya yetmez."
(Tanıtım Bülteninden)

Yerlilerle birlikte maden (altın)aramaya giden sömürgeci gücler altına ulaşmak için okadar hızla yol alırlarki yerliler otururlar bunu gören sömürgeci güçler haydi kalkın derler.yerlilerin verdiği cevap ilginçtir biz dinlenmiyoruz o kadar hızla gidiyoruzki ruhumuz geride kaldı ruhumuzu bekliyoruz...

GÜL GÜRLER 
21 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kendi içimizde ve etrafımızda neler olup bittiğini görmeden ve de göremeden; hayat denen merdivenler hızlı hızlı çıkarken, zamanı akıp giderken, sona gelmeden önce, o basamaklarda bir durup düşünmek için, bir nefes arasında, " Yüreğinle Yaşa " yı okuyalım.
Basamaklardan geri gidemeyiz, ama önümüzdeki basamakları biraz daha nefesimizi zorlamadan çıkmamızı sağlar.
Bize sunulan hayat denen zaman içinde; böyle güzel okunası kitaplarla ara molalar verelim....
Murat Tunalı'nın kalemine sağlık....

Kitaptan 3 Alıntı

Afrika
Afrika'da çalışan bir antropolog yerli kabilenin çocuklarına bir oyun oynamayı önerir. Ağacın altına koyduğu meyvelere ilk ulaşanın ödülü o meyveleri yemek olacaktır.
Onlara, "haydi, şimdi başlayın! birinci olan alacak!" dediğinde o an bütün çocuklar el ele tutuşarak koşmaya başlarlar. Ağacın altına beraber varırlar ve hep beraber meyveleri yemeye başlarlar. Antropolog neden böyle yaptıklarını sorduğunda şu cevabı verirler;
"Biz 'ubuntu' yaptık. Eğer yarışsaydık, yarışı kazanan bir kişi olacaktı. Nasıl olur da diğerleri mutsuzken yarışı kazanan bir kişi ödül meyveyi yiyebilir? Oysa ubuntu yaparak meyveleri hepimiz yedik." sonra antropologa ubuntu'nun anlamını açıklarlar;
Ubuntu: "Ben, biz olduğumuz zaman 'ben'imdir."

Yüreğinle Yaşa, Murat Tunalı (Sayfa 331)Yüreğinle Yaşa, Murat Tunalı (Sayfa 331)
seyhan yıldırım 
06 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir insanın hayatında iki büyük gün vardır;
Doğduğu gün ve neden doğduğunu keşfettiği gün...

Yüreğinle Yaşa, Murat TunalıYüreğinle Yaşa, Murat Tunalı
GÜL GÜRLER 
21 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kitaplar vardır okursunuz, kitaplar vardır adeta sizi okur. İkisi arasındaki farkı okumakta olduğunuz kitabın satırlarında yürürken kalple akıl arasında kurulan köprülerden anlayabilirsiniz.

Yüreğinle Yaşa, Murat Tunalı (Sayfa 14)Yüreğinle Yaşa, Murat Tunalı (Sayfa 14)