Yürekdede İle Padişah

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.884
Gösterim
Adı:
Yürekdede İle Padişah
Baskı tarihi:
Ekim 2015
Sayfa sayısı:
87
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754731279
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beyan Yayınları
Eşeğini kaybeden Yürekdede, pazardan küçük bir deve satın alır. Her yıl çıktıkları yaylaya gitmek üzere hanımı Ayşe Nine ile yola çıkarlar. Az giderler, uz giderler, dere tepe düz giderler. Konakladıkları yerde atlılar çıkar karşılarına. Onları doyurmak için "bir güzel söz, bir sevgiye" aldığı deveciği keser Yürekdede. Padişahın atlıların arasında olduğunu fark edemezler. Saraya davet edilirler. Sonra ne oldu, dersiniz. "Yürekdede ile Padişah" kitabı bu mutlu sona adım adım yaklaştıracak sizi.
87 syf.
Kardeşim okuldan eve gelir gelmez elinde gördüm bir göz atayım dedim bitirene kadarda bırakmadım o kadar ğüzel bir öykü ki büyük küçük okumayan herkese öneriyorum.
87 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Memleketimin degerli yazarının kaleme aldığı, kendisi gibi olan bu ne güzel, hoş ve Zarif bir çocuk kitabı böyle ... insanın yüreğine dokunan zarifçe kurulmuş , her cümlesinde değer bulduğum , ilerde çocuğuma mutlaka okuyacağım, öğrencilerime tavsiye edeceğim bir kitap.
Kitaptan kendi heybeme kattığım ;
• Rabbimin nimeti boldur. Yeter ki kimden isteyecegimi unutmayayım.
•Şükretmeyi bileyim.
•Misafirperver olayım.
Gönül kırıcı değil gönül yapıcı olayım.
•Her canlıya merhamet nazarıyla bakayım.
• Elimdeki az deyip , onu verirsem ben naparım deyip yoldaşı yolda koymayayım.
• ( Kapıma gelene mutlaka küçükte olsa ikramda bulunayım.)
• Tatlı sözlü, güler yüzlü olayım.
• Bugünkü düşündüğüm hayırlı planı her ne olursa olsun yarına saklamayayım. Yarın belki uyanamam. Ihtiyaç sahipleri mahrum kalır.

Gönül isterki bu kitaptan onlarca ders çıkarsın. İnş'Allah bu çıkarımlarıma riayet ederim.
87 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Cok samimi bir dille yazılmış bir çocuk kitabı fakat büyüklerin de okuması gereken ,harika öğütler veren bir kitap, belkide okuduğum birçok romandan daha faydalı olmuştur bana.
Özellikle kitabın üslubuna hayran kaldım. Kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum:)
87 syf.
Geceleri ufak kardeşime okumak için aldığım bu kitap bana da çok iyi geldi. Zarifoğlu bu kitabında Yürekdede Hasan ve Ayşe Nine'nin sıcacık, yüzümüzde tebessüm bırakan diyaloglarıyla insanda güzel duygular bırakıyor. İslami unsurların ağırlıklı olduğu bir kitap olduğundan Arapça kelimeler geçiyor. Bu kelimeleri görmezden gelirsek sade ve akıcı bir anlatımı var.

Zarif adam yine güzel anlamlar yüklemiş. Kısa bir yerde günümüzde eski isimlerin yerine Gök, Kaya, Taş, çiçek miçek isimleri konulmasını dile getirmiş. Sadece kendi çıkarımız için karşımızdaki insanın durumunu görmemez den gelmemeliyiz. Her halimize şükretmemiz gerektiğini, yapılan iyiliğin er ya da geç bize geri döneceğini göstermiş. Paylaşımcı olmamız gerektiğini vurgulamış.
Kitabın sonunda Hz Süleyman'la Kirpi ve Köyümüze Yağdı Karlar adlı iki ufak hikaye daha yer alıyor.

Konusu Yürekdede'nin pazardan bir deve alması sonrasında ise Ayşe Nine ile yaylaya gitmek için çıktıkları yolda padişah ile karşılaşmaları ve sonrasında olanları anlatıyor.
Hz. Süleyman ve Kirpi de ise Kirpinin yavrusu üzerinden merhamet konusu ele alınmış.
Köyümüze Yağdı Karlar da ise Allah'a unutup piştiye, oyuna dalan köylülerin karda kalıp başları sıkışınca imam Ali'nin onları nasıl hizaya getirdiği anlatılıyor.

Cahit Zarifoğlu yazdıysa, ne olursa olsun okuyalım. Anlamaya çalışalım. Keyifli okumalar dilerim.
96 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Kitapta 3 ayrı hikaye var. Üçü de çok güzel. Çocuk kitapları gibi olduğuna bakmayın. Bence her yaşa uygun. Özenecek derecede saygı,sevgi ve Allah inancı var. 5-6 kere okumuşumdur. Tavsiye ederim..
87 syf.
·10/10
Hep sosyal medya ve benzeri sitelerde Cahit zarifoğlunu tanımıştım küçük küçük pasaj ve cümleler ile. Öğrencime aldığım kitap yürekdede ile padişah.
Önce ben okumalıyım diye düşündüm :)
Çocuk kitabı olsa da okumalı.
Cahit zarifoğlu kelimeleri sihirli bir ağız ile dile getiriyor.
Kitap 3 hikayeden oluşuyor,
*Yürekdede ile padişah
*Hazreti süleyman ile kirpi
*Köyümüze yağdı karlar
Hani nasıl yazılır duygular nasıl kelimelere kalplere dokunur bilmiyorum, hep bildiğimiz yaşlı dede nine hikayelerini bu hikaye de öyle kimseye muhtaç olmadan musmutlu yaşıyor bu iki kalbi pak piri fani insan, hep iyi olmuş iyilik dağıtmış bu insanların küçük develeri ile olan hikayesi.
Anadolu'nun o misafir perverliğini içten ve gerçekçi anlatıyor ki hepimizin hissettiği duygu bu.
İstemek dilemek insanlar dan değil yaratılan dan değil, yaratıcı dan rızk dağıtan mevla dan istemeyi öğretiyor eğitici islamda yoğrulmuş bir hikaye.
Okumak diploma sahibi olmak bazen kurtarmıyor, iste bu iki ihtiyar da Anadolu insanının ferasetini aktarıyor zarifoğlu.
Merhamet cümlelere sığmıyor değmiyor kelimelere ancak misaller le anlatılıyor lakin yine noksan kalıyor.
"Merhamet edilmeyene merhamet edilmez. "
İyi okumalar :))
95 syf.
Nasıl güzel bir üslup nasıl güzel hikayeler...
Zarif insanlar görmek istiyorsak insanları Zarifoğlu ile tanıştırmak lazım.
Ne yazık ki üniversiteye gidene kadar kimse bana Cahit Zarifoğlu’ndan bahsetmedi. Ben de böyle güzel çocuk kitaplarını bu yaşta okuyorum. Zarifoğlu ile tanışmayı, tanıştırmayı ertelemeyin.
87 syf.
·Beğendi·10/10
Cahit Zarifoğlu'nun İslam Kültürünü ve değerlerini kitabın sayfalarına yerleştirildiği güzel bir kitap. Çocuklar günümüzde içerik olarak insana hiçbirşey katmayan güldürü ve kaba, argo söylemli kitaplara maruz kalırken bence bu kitap güzel bir alternatif çocuklar için.
95 syf.
Cahit Zarifoğlu bu kitabında insanın kalbine dokunarak varlık/zenginlik kavramının tamamen göreceli olduğunu bizlere naif bir şekilde hissettiriyor. Yürekdede ile bizlere önemli olanın kalp/gönül zenginliği olduğunu anlatıyor.
87 syf.
·Puan vermedi
Kardeşim için almıştım, bir arkadaşım benimde okumamı tavsiye edince açıp bir bakayım dedim güzel yürekli yürek dedenin samimiyeti insanı içine çekiyor. Yıllarca önce dedem evinize misafir gelmiyorsa oturup düşünün acaba nerede hata yapıyorum diye demişti. Yürekdedenin misafirperverliği karşısında oturup düşünsek belki ağlarız bile.
87 syf.
·Beğendi·10/10
Hediye etmek için aldığım bu kitabı, Serçekuş gibi büyük bir iştiyâkla okudum. Ama Serçekuş'tan çok daha fazla sevdim. Kitap 3 başlıktan yani hikayeden oluşuyor. Tabi ben de kitaba ismini veren hikayeyi çok sevdim. Yürekdedenin ve hanımının mütevazi hayatından bir parça kesit sunan hikaye bana yaşanmış ve yaşanacak çok güzel şeyler çağrıştırdı. İçindeki resimlerse insanı tamamen bulunduğu yaştan çekip, çocukluk yıllarına götüren bir etkiye sahip. Tabi en azından benim için. :) Hikâyenin temasına değinmeyeceğim, fakat şunu söylemek gerekir ki bu tam manasıyla bir çocuk kitabı değil, sanki büyükleri, o masum çağlar olan çocukluk yıllarına götürüp, biraz da düşünmeleri ve temizlemeleri için yazılmış bir hikaye.... Zarifoğlu'na rahmet diliyorum...
87 syf.
·Beğendi·10/10
Beyan Yayınlarının hazırladığı " Gülücük Çocuk Kitapları " serisinin yazar " Cahit Zarifoğlu " tarafından kaleme alınan " Yüreklidede ile Padişah " da üç farklı hikaye bir dedenin Padişah'la karşılaşması,Hz.Süleyman'ın Kirpisi ve bir kısa hikaye anlatılıyor.
Büyükler için bir devre ( öğün ) arası " atıştırma " niyetine,çocuklar için ise bir " alıştırma " niyetine bu kitabı tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
-Kaça bu sevimli, cana yakın devecik? (demiş yürekdede)

- Bir sevgiye bir güzel söze verdim gitti demiş sahibi.
Bazı insanların hayvandan bile aşağı olması mümkün, eğer kalbinden merhametin zerresi kalmamışsa.
Yürek Dede: Şu lor tasını uzatıver. Acı tereyle lor peyniride yakışır birbirine. Bir de lavaş ekmeğe dürüm yaptım mı işte sana gençlik iksiri hanım.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yürekdede İle Padişah
Baskı tarihi:
Ekim 2015
Sayfa sayısı:
87
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754731279
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beyan Yayınları
Eşeğini kaybeden Yürekdede, pazardan küçük bir deve satın alır. Her yıl çıktıkları yaylaya gitmek üzere hanımı Ayşe Nine ile yola çıkarlar. Az giderler, uz giderler, dere tepe düz giderler. Konakladıkları yerde atlılar çıkar karşılarına. Onları doyurmak için "bir güzel söz, bir sevgiye" aldığı deveciği keser Yürekdede. Padişahın atlıların arasında olduğunu fark edemezler. Saraya davet edilirler. Sonra ne oldu, dersiniz. "Yürekdede ile Padişah" kitabı bu mutlu sona adım adım yaklaştıracak sizi.

Kitabı okuyanlar 408 okur

  • Ayşegül Saraç
  • Ayşe Şimşek
  • Hanife Güney
  • Mustafakor
  • Ali Sait Samyürek
  • Ayşegül Çelik
  • Emine TAŞKIN
  • Cahit Küçük
  • Neslihan Bahadır
  • Fatma lale

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%17.1
14-17 Yaş
%22.4
18-24 Yaş
%23.7
25-34 Yaş
%22.4
35-44 Yaş
%9.2
45-54 Yaş
%1.3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%3.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%76.9
Erkek
%22.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%57.1 (68)
9
%17.6 (21)
8
%13.4 (16)
7
%6.7 (8)
6
%0.8 (1)
5
%2.5 (3)
4
%0
3
%0.8 (1)
2
%0
1
%0.8 (1)