Yurttan Yazılar

0,0/10  (0 Oy) · 
1 okunma  · 
2 beğeni  · 
308 gösterim
"Bu yazılar ne seyahattir, ne sistemli bir ilim tetkikidir, ne sübjektif bir san'attir. Bunlar sadece bir Anadolu çocuğunun yurd hakkındaki görüş ve bilişlerini yurddaşlarının önüne sermek için yazılıyor. Hiç davamız yok, biraz emeğimiz var, o kadar.Bir adamı görürüz, onu tanımıyorsak bilmişiz sayılmaz. Bir adamı iyice tanırız, onu görmemişsek gene bilmiş sayılmayız. Beldeler ve mekânlar da öyle. Ne yalnız görünüşle biliniyorlar, ne yalnız okunuşla. İnsanın mazisi içidir. Mekânların da içi var. Üzerinde mühim bir cenk geçen bir toprak sadece toprak olamaz. Bu yazılarda "mazi" ile "müşahede" beraber yürümeğe çalışacak.Türkiye gibi koskoca bir yurdu bu emellerle yazıya geçirmek: Bundaki ürpertici zorluğu bilmez miyim? Bunu tam olarak devler bile yapamaz. Ben tam olanı değil bende olanı veriyorum."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  496
 • ISBN:
  9786051550152
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

Martenteo 
12 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Namık Kemal, Münif Paşa için "Okuya okuya cahil oldu!" demiş. Bende okudukça bilgimin arttığına sevineceğime, okudukça daha neler ve neler okunması gerek olduğunu öğrenerek öğrendiklerimin güdüklüğüne kızıyordum.

Yurttan Yazılar, İsmail Habib Sevük (Sayfa 11)Yurttan Yazılar, İsmail Habib Sevük (Sayfa 11)
Martenteo 
13 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Canlılarda kardeşlik birin ayrılışı,nehirlerde kardeşlik ayrının bir oluşudur.Babadan oğullar yerine,nehirlerde oğuldan babalar doğar.Murat'la Karasu birleşince iki yarımdan bir bütün çıktı.Bu yeni varlığa yeni bir ad gerek.Eski insanlar bu asil nehre, "sel" manasına "Burat" dediler.Sonraları bu isim Fırat oldu: Fırat, Karasu ile Murat'ın soyadıdır.

Yurttan Yazılar, İsmail Habib Sevük (Sayfa 22)Yurttan Yazılar, İsmail Habib Sevük (Sayfa 22)