Adı:
Yürüyen Ölüler
Baskı tarihi:
Ağustos 2012
Sayfa sayısı:
454
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054503797
Orijinal adı:
The Walking Dead
Çeviri:
Hanife Kılıç
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Arunas Yayıncılık
Tüm dünyada heyecanla izlenen Yürüyen Ölüler dizisinin ilk romanı sizlerle! 

"Serinin hayranları için müthiş bir haber! Ama dikkatli olun, çünkü Kirkman'ın zombi hikâyelerinin tadını bir kez alan, bir daha bırakamaz!"
-The Ossuary-

Her şey dönüşümle başlamıştı. Bildikleri o eski dünya yok olmuş, küllerinden dev ölü kentler doğmuştu. Tüm sevdikleri tek tek dönüşüyor, her geçen gün içlerinden birileri yürüyen ölüler kervanına katılıyordu. Bu yeni ve acımasız dünyada hayatta kalabilmek, âşık olabilmek mümkün müydü?

Bu dünyada artık korkuya, ümitsizliğe, sevgiye yer yoktu! Zombilerle savaşmaktan bitap düşen Philip Blake, duyguların şimdiki yerini, yani yersizliğini anladı. Eski dünyanın yıkıntıları ve ölüleri arasında canlı kalabilmeyi başarmak yalnızca bir şarta bağlıydı: duygusuzlaşarak o ölülerden biri olmak!
(Tanıtım Bülteninden)
Hemen hemen hepiniz genel olarak kullanılan ismiyle Walking Dead veya dilimize çevrilmiş haliyle Yürüyen Ölüler adlı diziyi duymuşsunuzdur. The Walking Dead tutkunu biri olarak dizinin yanında çizgi roman serisini ve 5 kitaptan oluşan roman serisini de okumak istiyordum ve nihayet hem çizgi roman serisine hem de bu seriye başlayabildim.

Diziyi izlememiş kişiler için şunu belirtmek isterim ki Walking Dead sıradan bir zombi dizisi değil. 25 çizgi romandan oluşan Walking Dead çizgi roman serisinin yaratıcısı olan ve diziye zemin hazırlayan Robert Kirkman 5 kitaptan oluşan bu serinin de yazarı. Robert Kirkman şöyle diyor: "Yürüyen Ölüler'le insanların ekstrem durumlar karşısındaki tepkilerini ve bu olayların onları nasıl değiştirdiğini keşfetmek istedim. İyi bir zombi ürünü (kitap,film) bulunduğumuz çevredeki konumumuzu ve ait olduğumuz çevrenin dünyadaki yerini sorgulatır."

Yürüyen Ölüler'in roman serisi 5 kitaptan oluşuyor. Bu ilk kitapta Philipp Blake ve Brian Blake ana karakterler. İki kardeş birbirlerinden çok farklı. Philipp korkusuz, sinirli ve acımasız bir insanken; Brian yaşça daha büyük olmasına rağmen çok cesur olmamakla birlikte daha ılımlı. Serinin ilk kitabı dizide Vali olarak tanıdığımız karakterin, insanları boyunduruğu altına aldığı Woodsboro Kasabası'na gelene kadar yaşadıklarını anlatıyor. Kitabın başı biraz ağır ilerlese de kısa bir süre sonra ısındım ve özellikle son bölümlerde fazlasıyla keyif aldım.

Yürüyen Ölüler, iletişimin olmadığı, hükümetlerin olmadığı, gıdaların azaldığı, kullanılabilir su ve elektriğin neredeyse tükendiği bir ortamda dahi insanlar arasında halen üstünlük kurma mücadelesinin olduğunu gözler önüne seriyor. Her geçen gün dünyayı daha fazla etkisi altına alan bir salgına karşı, böyle bir kötülük ve ekstrem olaya karşı bile insanların tek bir güç olamaması ne kadar zayıf canlılar olduğumuzun göstergesi. Yürüyen Ölüler kan, vahşet, ölüm gibi olayların perde arkasında okuyucuda romandaki isimlerin karakter gelişimlerinin ne yönde ilerleyeceği konusunda bir merak duygusu uyandırmakla birlikte "Aynı durumda olsam ben ne yapardım?" sorusunu sıkça sorduruyor.

İncelemem aracılığıyla belki bu seri dikkatinizi çekmiştir ya da belki çekmemiştir bilemiyorum :) ama şunu söylemek istiyorum. Eğer bu seriyi okumak gibi bir düşünceniz varsa kesinlikle önce dizisini izlemelisiniz. Aksi takdirde anlatılanları kafanızda canlandırmanız zor olacaktır ve bu da roman serisinden zevk almamanıza neden olabilir. Deyimi yerindeyse diziye bağımlı biri olarak diziyi izlemenizi, ardından roman ve çizgi romanlarına başlamanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Ben gerek izlerken gerek okurken oldukça zevk alıyorum.

Hepinize keyifli okumalar...
Kitaptan sonra dizisini de izlemem gerektiğini ve geç kaldığımı anladım.Oldukça heyecan ve gerilim yaratıyor,zombiler ile baş etmeye çalışan insanların başından geçen olaylar konu ediniliyor.Tabi kitabın devamı da var oda isyan onu da okumak gerekiyor.Eminim diğer serilerde güzeldir.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.102 Oy)17.489 beğeni39.507 okunma2.118 alıntı165.415 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.003 Oy)12.476 beğeni31.754 okunma2.785 alıntı132.547 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.468 Oy)8.422 beğeni22.848 okunma1.455 alıntı105.621 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.857 Oy)8.145 beğeni26.025 okunma625 alıntı126.702 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (6.972 Oy)8.364 beğeni23.236 okunma1.135 alıntı112.893 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (6.825 Oy)7.366 beğeni20.626 okunma687 alıntı79.718 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (5.857 Oy)6.554 beğeni18.896 okunma580 alıntı106.894 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.228 Oy)8.148 beğeni23.984 okunma1.898 alıntı102.475 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.146 Oy)10.813 beğeni26.555 okunma1.383 alıntı139.754 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.255 Oy)5.361 beğeni18.150 okunma687 alıntı92.277 gösterim
Bunun gibi korku kitaplarini okumayi seviyorum. Bu nedenlede bunuda okumayi dusunuyorum. Bir cok serisi var buna basladim kismet olursa diger serilerinide okuyacagim. Sizinde yorumlarinizi beklerim
7. sezonuna kadar izlediğim güzel dizinin kitabını alma fırsatım oldu sonunda.
Olay, karakterler diziden tamamen bağımsız zombi serisinin ilk kitabı.Seri 5 kitaptan oluşuyor.
Zombi hastalığı heryere yayılmıştı.Kimse ne olduğunu anlamadan bulaşan bu hastalık sayesinde ölenler,yaralananlar kısa bir süre sonra zombiye dönüşüyor ve geride kalan sağlıklı insanları da kendileri gibi yapmaya çalışıyorlardı.Brian, Philip ve Philip'in küçük,şirin kızı Penny ile bu beladan saklanıyorlardır.Philip kendisinden yaşça büyük olan abisinden daha cesurdur.
Bu hastalığın kendilerine bulaşmaması için Yürüyen Ölüler'den sonsuza dek saklanmak için elinden gelen herşeyi yapan Philip'in eski dostları Bobby ve Nick bu amansız yolculukta beraberlerdir.Dünya artık eskisi gibi değil, heryere büyük bir kasırga vurmuş gibi dağılmıştır. Dışarıdaki boş boş gezen yaratıklardan olmamak için geride kalan "gerçekten yaşayan" insanların toplandığı bir kamp yeri bulmaya çalışırlarken bir ses duydular "Acele edin! Hadi gelin bu taraftan".
Peki bu seslenen kişi onlara yardımcı olabilecek miydi?
Dünyayı eski haline getirebilecekler miydi?
Soluksuz okuduğum bu güzel kitaba 10 üzerinden 10 ;) ama ilk başta dizisini izlemeniz okuduklarınızı gözünüzün önüne getirmekte yardımcı olacaktır.
-bu kitabın yarısına geldiğimde rüyamda Türkiye'nin zombi istilasına uğradığını görmüştüm fena gerçekçiydi :D
Tüm dünyada heyecanla izlenen Yürüyen Ölüler dizisinin ilk romanı sizlerle! "Serinin hayranları için müthiş bir haber! Ama dikkatli olun, çünkü Kirkmanın zombi hikâyelerinin tadını bir kez alan, bir daha bırakamaz!"
The Ossuary
işte böyle tanımlanıyor kitap ve macera başlıyor. Sayfa sayısı 456'dır. Hanife Kılıç çevirisidir. Muhteşem bir kitap.
Serinin ilk kitabı oldukça hoş geldi. İlk Zombi'nin ortaya 72 saat önce çıkması ve benzin istasyonundan çıkması verilen bilgiler. Hastalığın nereden geldiği bilgisi ise verilmemiş.
Zombiler burada 'Isırgan' adıyla anılıyor ki bunun da oldukça yaratıcı bir isim olduğu konusunda hemfikiriz. Tabi kendi türüne göre bakacak olursak nedense daha gerçekçi olduğu mu yoksa aklımıza böyle yer ettiği mi artık orasının seçimi sizin.
Mantık basit. Dünya Zombi, kalanlar temiz bir yere kaçmaya çalışıyor. Önemli olan burada hikâyenin heyecanlı olması ki yazarımız bunu ilk kitaptan çok iyi başarmış.
Bu arada hastanede olduğumuz için alırız bir geçmiş olsun. Kendinize iyi bakın, iyi günler canlar..
Bu ilk kitapta dizideki Vali karakterinin başrolde olduğunu görüyoruz.
Dizide ne olduğu pek bilinmeyen bu karakterin geçmişini, yaşantısını öğreniyoruz. Bu açıdan önemliydi.
Kurguda gayet başarılı idi. Sonu bence çok güzel bitti ve diziye bağlandı.
Okumadan önce önyargılıydım.İstemeden okudum.Konusu ilginç fantastik bir roman.Çok akıcı ilerliyor.Anladığım tek şey insanoğlu ne kadar da aciz çaresiz bir zombi.Korku unsuru taşıyan şeyleri sevmem fakat bu kitap korkutucu değil.Geceleri karanlıkta insanı daha da korkutmuyor.
Zombiler beni her zaman cezbetmiştir. Özellikle zombilerle ilgili filmleri izlemeyi çok severim. Yürüyen Ölüler adlı bu eserle tanışmam ise çizgi romanlarıyla olmuştu. İlk üç sayısını okuduktan sonra dizisini de kısa bir süre takip etmiştim. Ardından da çıkan oyunlarını oynayarak seriyi bir şekilde devam ettirmiştim. En sonunda da kitaplarına kavuştum ve okumaya başladım.

Yürüyen Ölüler serisi zombiler üzerine kurulmuş ve oluşturulmuş olan çok farklı bir zombi evreni. Bunu her eserinden görebiliyoruz. istenildiği kadar genişletilip çoğaltılacak bir yapısı var. Oyunlarının tamamen farklı karakterlerden oluşturularak yapılması da bunun bir göstergesi. Kitapları da farklı bir çizgi de ilerliyor ve okuyup bitirdiğim ilk kitaba göre yorum yapacak olursam çok başarılı ve sürükleyici bir eserle karşı karşıyayız. Çizgi roman ve dizilerinde parmağı olan yazarların yazması sebebiyle de oldukça başarılı bir çalışma olmuş. Kitapta her daim yeni olayların olması ve beladan belaya sürüklenmeleri tam her şey güzel oluyor derken yeni bir sıkıntının başgöstermesi kitabı okutturuyor.

Çok başarılı bulduğum bir kitap olan serinin ilk kitabı bana diğer kitapları da okutturacak bakalım.
Öncelikle filmi yapılmış kitapları filmlerinden daha çok sevdiğim bir gerçek. Filmde mesela sıkılıyor insan izlerken... Ama kitapta öyle değil oku oku doyamıyorsun. Bir olaylar olaylar dedirtiyor... Bayağı bir akıp gidiyor bitmesine çok yakın bitirmekte içimden gelmiyor hiç bitmesin istiyorum bu grubun içtenliği , samimiyeti ve aile kavramını oluşturmalı. Tekrar tekrar okumak isteyebileceğim bir kitabı buraya bırakıyorum. Konusunu anlatırsam bayağı bir spoi veririm kısaca zombiler ve insan kalmayı başaran bir grubun mücadelesi ... Herkese iyi okumalar
kitab iyi .lkaç sene önce para biriktirip alımıştım sonnuçta kalbur üstü :(20tl üstü) kitaplardan aldım okudum beğendim diziyi izlerken almıştım kitabı diziden faarklı ilerliyor başka hikayeler anlatım gayet hoş ve güzel sade bir dili var kafayı hiç yormyan. alın okuyun zombi severler ancak fantastik severler önceliği bu seri olmasın
Bir pire bile bir kez ateşe yaklaşmışsa ikinci kez daha uzaktan uçardı.
Robert Kirkman
Sayfa 172 - Ren Kitap
Kim ejderhalarla uzun süre savaşırsa sonunda kendisi de bir ejderha olur. Ve eğer kuyunun içine çok bakarsanız kuyu da sizin içinize bakar.
Robert Kirkman
Sayfa 161 - Ren Kitap
Bence şeytan en çok, birinin ölüp ruhunun cennete doğru kanatlanmasından nefret eder.
Robert Kirkman
Sayfa 373 - Ren Kitap
"Ahlaki açıdan hiçbir zaman kimseyi öldürmemeli.Biraz farklı olan etik açıdan bakıldığında ise sadece nefsi müdafaa durumunda insan öldürülebilirdi."
Robert Kirkman
Arunas Yayıncılık

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yürüyen Ölüler
Baskı tarihi:
Ağustos 2012
Sayfa sayısı:
454
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054503797
Orijinal adı:
The Walking Dead
Çeviri:
Hanife Kılıç
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Arunas Yayıncılık
Tüm dünyada heyecanla izlenen Yürüyen Ölüler dizisinin ilk romanı sizlerle! 

"Serinin hayranları için müthiş bir haber! Ama dikkatli olun, çünkü Kirkman'ın zombi hikâyelerinin tadını bir kez alan, bir daha bırakamaz!"
-The Ossuary-

Her şey dönüşümle başlamıştı. Bildikleri o eski dünya yok olmuş, küllerinden dev ölü kentler doğmuştu. Tüm sevdikleri tek tek dönüşüyor, her geçen gün içlerinden birileri yürüyen ölüler kervanına katılıyordu. Bu yeni ve acımasız dünyada hayatta kalabilmek, âşık olabilmek mümkün müydü?

Bu dünyada artık korkuya, ümitsizliğe, sevgiye yer yoktu! Zombilerle savaşmaktan bitap düşen Philip Blake, duyguların şimdiki yerini, yani yersizliğini anladı. Eski dünyanın yıkıntıları ve ölüleri arasında canlı kalabilmeyi başarmak yalnızca bir şarta bağlıydı: duygusuzlaşarak o ölülerden biri olmak!
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 247 okur

 • Berra
 • emirtimur
 • Hulusi Özırmalı
 • miray
 • Gamze ekiz
 • Sevde
 • Aykut altın
 • Sergen Karaağaçlıoğlu
 • Winter Swan
 • sezgin toptas

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.4
14-17 Yaş
%19.3
18-24 Yaş
%37.3
25-34 Yaş
%25.3
35-44 Yaş
%13.3
45-54 Yaş
%2.4
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%51.2
Erkek
%48.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25.9 (28)
9
%10.2 (11)
8
%23.1 (25)
7
%22.2 (24)
6
%10.2 (11)
5
%5.6 (6)
4
%2.8 (3)
3
%0
2
%0
1
%0