Yürüyen Ölüler

7,7/10  (60 Oy) · 
123 okunma  · 
44 beğeni  · 
1.688 gösterim
Tüm dünyada heyecanla izlenen Yürüyen Ölüler dizisinin ilk romanı sizlerle! 

"Serinin hayranları için müthiş bir haber! Ama dikkatli olun, çünkü Kirkman'ın zombi hikâyelerinin tadını bir kez alan, bir daha bırakamaz!"
-The Ossuary-

Her şey dönüşümle başlamıştı. Bildikleri o eski dünya yok olmuş, küllerinden dev ölü kentler doğmuştu. Tüm sevdikleri tek tek dönüşüyor, her geçen gün içlerinden birileri yürüyen ölüler kervanına katılıyordu. Bu yeni ve acımasız dünyada hayatta kalabilmek, âşık olabilmek mümkün müydü?

Bu dünyada artık korkuya, ümitsizliğe, sevgiye yer yoktu! Zombilerle savaşmaktan bitap düşen Philip Blake, duyguların şimdiki yerini, yani yersizliğini anladı. Eski dünyanın yıkıntıları ve ölüleri arasında canlı kalabilmeyi başarmak yalnızca bir şarta bağlıydı: duygusuzlaşarak o ölülerden biri olmak!
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2012
 • Sayfa Sayısı:
  454
 • ISBN:
  9786054503797
 • Orijinal Adı:
  The Walking Dead
 • Çeviri:
  Hanife Kılıç
 • Yayınevi:
  Arunas Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
11 Oca 23:37 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 6/10 puan

Hemen hemen hepiniz genel olarak kullanılan ismiyle Walking Dead veya dilimize çevrilmiş haliyle Yürüyen Ölüler adlı diziyi duymuşsunuzdur. The Walking Dead tutkunu biri olarak dizinin yanında çizgi roman serisini ve 5 kitaptan oluşan roman serisini de okumak istiyordum ve nihayet hem çizgi roman serisine hem de bu seriye başlayabildim.

Diziyi izlememiş kişiler için şunu belirtmek isterim ki Walking Dead sıradan bir zombi dizisi değil. 25 çizgi romandan oluşan Walking Dead çizgi roman serisinin yaratıcısı olan ve diziye zemin hazırlayan Robert Kirkman 5 kitaptan oluşan bu serinin de yazarı. Robert Kirkman şöyle diyor: "Yürüyen Ölüler'le insanların ekstrem durumlar karşısındaki tepkilerini ve bu olayların onları nasıl değiştirdiğini keşfetmek istedim. İyi bir zombi ürünü (kitap,film) bulunduğumuz çevredeki konumumuzu ve ait olduğumuz çevrenin dünyadaki yerini sorgulatır."

Yürüyen Ölüler'in roman serisi 5 kitaptan oluşuyor. Bu ilk kitapta Philipp Blake ve Brian Blake ana karakterler. İki kardeş birbirlerinden çok farklı. Philipp korkusuz, sinirli ve acımasız bir insanken; Brian yaşça daha büyük olmasına rağmen çok cesur olmamakla birlikte daha ılımlı. Serinin ilk kitabı dizide Vali olarak tanıdığımız karakterin, insanları boyunduruğu altına aldığı Woodsboro Kasabası'na gelene kadar yaşadıklarını anlatıyor. Kitabın başı biraz ağır ilerlese de kısa bir süre sonra ısındım ve özellikle son bölümlerde fazlasıyla keyif aldım.

Yürüyen Ölüler, iletişimin olmadığı, hükümetlerin olmadığı, gıdaların azaldığı, kullanılabilir su ve elektriğin neredeyse tükendiği bir ortamda dahi insanlar arasında halen üstünlük kurma mücadelesinin olduğunu gözler önüne seriyor. Her geçen gün dünyayı daha fazla etkisi altına alan bir salgına karşı, böyle bir kötülük ve ekstrem olaya karşı bile insanların tek bir güç olamaması ne kadar zayıf canlılar olduğumuzun göstergesi. Yürüyen Ölüler kan, vahşet, ölüm gibi olayların perde arkasında okuyucuda romandaki isimlerin karakter gelişimlerinin ne yönde ilerleyeceği konusunda bir merak duygusu uyandırmakla birlikte "Aynı durumda olsam ben ne yapardım?" sorusunu sıkça sorduruyor.

İncelemem aracılığıyla belki bu seri dikkatinizi çekmiştir ya da belki çekmemiştir bilemiyorum :) ama şunu söylemek istiyorum. Eğer bu seriyi okumak gibi bir düşünceniz varsa kesinlikle önce dizisini izlemelisiniz. Aksi takdirde anlatılanları kafanızda canlandırmanız zor olacaktır ve bu da roman serisinden zevk almamanıza neden olabilir. Deyimi yerindeyse diziye bağımlı biri olarak diziyi izlemenizi, ardından roman ve çizgi romanlarına başlamanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Ben gerek izlerken gerek okurken oldukça zevk alıyorum.

Son olarak beni kırmayıp Walking Dead'i izlemeye başlayan ve eve geldiğimde Yürüyen Ölüler'in kutulu setiyle karşılaşmamı sağlayan Murat Sezgin 'e bu hediyesi için çok teşekkür ediyorum. The Walking Dead tutkusunu yaydığım her gün biraz daha mutlu oluyorum.

Hepinize keyifli okumalar...

Yonca 
16 Şub 19:46 · Beğendi · 8/10 puan

Kitaptan sonra dizisini de izlemem gerektiğini ve geç kaldığımı anladım.Oldukça heyecan ve gerilim yaratıyor,zombiler ile baş etmeye çalışan insanların başından geçen olaylar konu ediniliyor.Tabi kitabın devamı da var oda isyan onu da okumak gerekiyor.Eminim diğer serilerde güzeldir.

instgrmkahvecisi 
18 Nis 16:35 · Kitabı okudu · 12 günde

Tüm dünyada heyecanla izlenen Yürüyen Ölüler dizisinin ilk romanı sizlerle! "Serinin hayranları için müthiş bir haber! Ama dikkatli olun, çünkü Kirkmanın zombi hikâyelerinin tadını bir kez alan, bir daha bırakamaz!"
The Ossuary
işte böyle tanımlanıyor kitap ve macera başlıyor. Sayfa sayısı 456'dır. Hanife Kılıç çevirisidir. Muhteşem bir kitap.

aleyna göney 
24 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

harika bir kitap çok güzel beğendim ve tavsiye ederim

Emre Şeyda 
26 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Zombiler beni her zaman cezbetmiştir. Özellikle zombilerle ilgili filmleri izlemeyi çok severim. Yürüyen Ölüler adlı bu eserle tanışmam ise çizgi romanlarıyla olmuştu. İlk üç sayısını okuduktan sonra dizisini de kısa bir süre takip etmiştim. Ardından da çıkan oyunlarını oynayarak seriyi bir şekilde devam ettirmiştim. En sonunda da kitaplarına kavuştum ve okumaya başladım.

Yürüyen Ölüler serisi zombiler üzerine kurulmuş ve oluşturulmuş olan çok farklı bir zombi evreni. Bunu her eserinden görebiliyoruz. istenildiği kadar genişletilip çoğaltılacak bir yapısı var. Oyunlarının tamamen farklı karakterlerden oluşturularak yapılması da bunun bir göstergesi. Kitapları da farklı bir çizgi de ilerliyor ve okuyup bitirdiğim ilk kitaba göre yorum yapacak olursam çok başarılı ve sürükleyici bir eserle karşı karşıyayız. Çizgi roman ve dizilerinde parmağı olan yazarların yazması sebebiyle de oldukça başarılı bir çalışma olmuş. Kitapta her daim yeni olayların olması ve beladan belaya sürüklenmeleri tam her şey güzel oluyor derken yeni bir sıkıntının başgöstermesi kitabı okutturuyor.

Çok başarılı bulduğum bir kitap olan serinin ilk kitabı bana diğer kitapları da okutturacak bakalım.

Nuray Kirik 
11 Kas 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Okumadan önce önyargılıydım.İstemeden okudum.Konusu ilginç fantastik bir roman.Çok akıcı ilerliyor.Anladığım tek şey insanoğlu ne kadar da aciz çaresiz bir zombi.Korku unsuru taşıyan şeyleri sevmem fakat bu kitap korkutucu değil.Geceleri karanlıkta insanı daha da korkutmuyor.

Mevlüt Ceylan 
18 Eyl 14:16 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu ilk kitapta dizideki Vali karakterinin başrolde olduğunu görüyoruz.
Dizide ne olduğu pek bilinmeyen bu karakterin geçmişini, yaşantısını öğreniyoruz. Bu açıdan önemliydi.
Kurguda gayet başarılı idi. Sonu bence çok güzel bitti ve diziye bağlandı.

Azra Yerli 
24 Haz 09:20 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Harika bir kitap. Twd hayranlarının okuması gereken enfes bir roman. Spoiler olarak ise Philip Blake,Brian Blake kardeşleri, Küçük Penny ve arkadaşlarının maceraları anlatılmaktadır. Okumaya başladıktan sonra bir daha bırakmak, kitabın bitmemesini isteyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Mujurey 
21 May 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 5/10 puan

Dizisini takip ettiğim bir dönemde alıp uzunca süre okumayı ertelediğim klişelerle dolu bir kitap. Dizi ile spoiler sayılamayacak bir bağlantısı var. Kitap benim için sıradan macera/aksiyon eserler kategorisinde. Kendini okutturuyor, sürükleyici, fazla düşünmeye gerek yok.

-Spoiler barındırabilir.-
Kitap, genel olarak The Governor'ın Woodburry'e gelmeden önce, hastalığın başladığı ilk andan itibaren yaşadıklarını anlatıyor. Her ne kadar Philip Blake'ın aslında bizim Governor olacağını tahmin etmiş olsam da, kitabın sonu ters köşe ile bitiyor. Son sayfalara doğru gittikçe hızını arttırıp psikolojik olarak daha da sorunlu hale gelen karakterlerle, bu cehennem senaryosundan sağlam bir ruh haliyle kurtulmanın imkansızlığı gösteriliyor.

Karakterlerin kırılma noktası Penny'nin ölümü ve onun da bir zombiye dönüşmesi ile oluyor. Her karakterin klişe sayılabilecek özellikleri var ama bu gene de rahatsız etmiyor.
-Spoiler barındırabilir.-

Mehmet Sakarkaya 
01 May 21:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kitap genel olarak surukleyciydi. Diziye ilgim olduğu zamanlarda almistim. Diziye olan ilgim kalmadıgi için bu serinin diğer kitaplarını da almayı düşünmedim. Eger serinin diğer kitapları da bu kitap gibi akıcı ise belki ileride seriye devam edebilirim.

2 /

Kitaptan 25 Alıntı

Damla Köseoğlu 
 11 Oca 15:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Kimse sevdiğini kaybetmeye hiçbir zaman hazır değildir.

Yürüyen Ölüler, Robert Kirkman (Sayfa 248 - Ren Kitap)Yürüyen Ölüler, Robert Kirkman (Sayfa 248 - Ren Kitap)
Damla Köseoğlu 
10 Oca 22:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Bir pire bile bir kez ateşe yaklaşmışsa ikinci kez daha uzaktan uçardı.

Yürüyen Ölüler, Robert Kirkman (Sayfa 172 - Ren Kitap)Yürüyen Ölüler, Robert Kirkman (Sayfa 172 - Ren Kitap)
Damla Köseoğlu 
11 Oca 21:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Dikkat etmen gereken ölüler değil... Asıl dirilere dikkat et.

Yürüyen Ölüler, Robert Kirkman (Sayfa 404 - Ren Kitap)Yürüyen Ölüler, Robert Kirkman (Sayfa 404 - Ren Kitap)
Damla Köseoğlu 
10 Oca 21:25 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Nietzsche
Kim ejderhalarla uzun süre savaşırsa sonunda kendisi de bir ejderha olur. Ve eğer kuyunun içine çok bakarsanız kuyu da sizin içinize bakar.

Yürüyen Ölüler, Robert Kirkman (Sayfa 161 - Ren Kitap)Yürüyen Ölüler, Robert Kirkman (Sayfa 161 - Ren Kitap)
Damla Köseoğlu 
11 Oca 20:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Bence şeytan en çok, birinin ölüp ruhunun cennete doğru kanatlanmasından nefret eder.

Yürüyen Ölüler, Robert Kirkman (Sayfa 373 - Ren Kitap)Yürüyen Ölüler, Robert Kirkman (Sayfa 373 - Ren Kitap)
Yonca 
12 Şub 20:38 · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Ahlaki açıdan hiçbir zaman kimseyi öldürmemeli.Biraz farklı olan etik açıdan bakıldığında ise sadece nefsi müdafaa durumunda insan öldürülebilirdi."

Yürüyen Ölüler, Robert Kirkman (Arunas Yayıncılık)Yürüyen Ölüler, Robert Kirkman (Arunas Yayıncılık)
Yonca 
16 Şub 15:40 · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Rüyalarımda.rüyalarımda
Tüm gece huzurluyum rüyalarımda
Yatağımda güvendeyim,güzel düşünceler var aklımda,
Tüm gece huzurluyum rüyalarımda."

Yürüyen Ölüler, Robert Kirkman (Arunas Yayıncılık)Yürüyen Ölüler, Robert Kirkman (Arunas Yayıncılık)
Yonca 
15 Şub 08:52 · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Gücümüzü ve aklımızı kaybetmediğimiz sürece iyiyiz."

Yürüyen Ölüler, Robert Kirkman (Arunas Yayıncılık)Yürüyen Ölüler, Robert Kirkman (Arunas Yayıncılık)
3 /