Adı:
Yürüyen Şato
Baskı tarihi:
Ekim 2010
Sayfa sayısı:
293
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053750901
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Howl's Moving Castle
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Hayao Miyazaki'nin Oscar adayı olan animasyon filmi Yürüyen Şato'nun asıl hikâyesi...

Diana Wynne Jones'un usta kaleminden çıkan eğlenceli, macera ve sürprizlerle dolu olağanüstü bir roman...

Sophie Hatter üç kız kardeşin en büyüğü olmak gibi kara bir talihe sahiptir, öyle ki kısmetini aramak için evinden bile ayrılamamaktadır. Ancak farkında olmadan Çöl Cadısı'nın hiddetini üstüne çektiğinde, korkunç bir büyünün etkisi altında kalır: O artık yaşlı bir hanımdır. Bu berbat durumdan kurtulmasının tek yolu, tepelerde durmadan hareket eden bir şatodan, Büyücü Howl'un şatosundan geçmektedir. Sophie büyünün bozulmasını sağlamak için, kalpsiz Howl'la başa çıkmaya, bir ateş ciniyle pazarlık yapmaya ve Çöl Cadısı'yla karşı karşıya gelmeye mecburdur. Bu macera sırasında Howl'un ve kendisinin- bilinmeyen ve olağanüstü yanlarını keşfedecektir.
"Mizah, büyü ve aşkın muhteşem bir karışımı." Publishers Weekly Diana Wynne Jones son kırk yılın en iyi çocuk kitabı yazarı.
(Tanıtım Bülteninden)
293 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
KALP AĞIR BIR YÜKTÜR

Hayao Miyazaki'nin Oscar adayı olan animasyon filmi Yürüyen Şato'nun asıl hikâyesi…

Söylentiler o dur ki yazarımız Diana Wynne Jones bir gün rastgele bir okula kitapları için söyleşiye gider ve orada olan bir miniğimiz ondan kendi kendine yürüye bilen bir şatonun hikayesini yazmasını ister ve bizim can yazarımız hemen işe koyulur.

Miyazakinin her yapıtı benim için mihenk taşları gibidir ve Howlun yürüyen şatosu da öyle. Böyle bir hayal gücü ve yetenek görülmüş değil.

Hikâyemize gelecek olursak 3 çocuklu bir ailenin en büyük kızı olan Sophie nın babasının emaneti olan şapkacı dükkanını çalıştırken günlerden bir gün onu ziyaret eden Çöl cadısı tarafından büyülenmesi.
Ve hayatının tepetaklak olduğu zamanlarda kendini genç kızların kalbini çalan Howlun şatosunda bulması.
Howl gibi kalpsiz ve bencil olan bir büyücü kim bilir neler yapacak bizim Sophie'mize. Yalnız Howl haddinden fazla yakışıklı ve çekici ona göre ^-^
Ateş cinimiz Calcifer ve minik yardımcımız Micheal i unutmayalım.
Ha bir de farklı bir süpriz ile gelen Şalgam Kafayı. Merak etmeyin onlar bizden yana :)

Fantastik ve bir o kadar güzel bir dünya olan bu başyapıtın herkes tarafından okunmasını ümit ederim.

Peki Howl bu kadar kötü mü?
Sophie gibi sıradan bir kız onu kazanabilecek mi?
Ya da büyü ortadan kalkacak mı?

Bu soruların cevabını bulmak için
Yürüyen Şatoya gitmek gerek ;)
293 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Öncelikle Kitabı yazdığı ve Hayao Miyazaki'ye ilham olduğu için Diana Wynne Jones'a, Oscar'a aday olacak kadar güzel bir animasyon yaptığı için de Hayao Miyazaki'ye ve Hayao Miyazaki'yi de tanımamıza vesile olan TRT4(Çoçuk)'e sevgilerimi sunarım.. Kitabı okumaya başlayınca tekrar izledim ve seviyorum ya burayı deyip Ghibli'nin sunduğu koca hayal gücünün dokuduğu kalbi gösterdim (evet esinlenme olsa da çizimler de ayrı bir hayal gücü, hak yemeyelim)
Önce filmini izledim ki filmi de ayrı güzel.. Elbette kitap ve film buz dağının görünmeyen yüzüydü.. İkisini de ayrı ayrı sevsem de kitabın bambaşka olması ve filme yansıtılmaması da üzdü.. İlginç olan kitap ve filmde bağdaşmayan yerlerden biri saçların rengi konusuydu.. Onun dışında ise Howl'un kırdığı yumurta sayısıyla filmdeki aynıydı ne tuhaf ama!
Büyük kız kardeş olmak belki de Sophie'nin kendine yaptığı harici bir lanetti çünkü her kötü şeyi büyük kız kardeş olmasına bağlıyor..
Cadı onu lanetledikten sonra oldukça sakin şekilde karşıladı ve "Her şey yoluna girecek ihtiyar." dedi (kahretsin burası filmde mi vardı kitapta mı?! Hep şaşırırım işte böyle) Bu beni şaşırtsa da bunu iki şeye bağladım.. İlki Sophie'nin zaten hep kurtulmak ve tüymek için çok iyi bir neden aramasıydı (her ne kadar sağduyulu olsa da her insan sağlam bir nedenle tüymenin hep zararsız olduğunu düşünür ki bunun için kimse suçlanamaz ha?) İkinci olarak da yine kahretsin kitapta mı filmde mi olduğunu hatırlamadığım bir nokta: "Yaşlanmanın en iyi yanı da artık insanın hiçbir şeye şaşırmıyor olması.."demişti Sophie.. Bu da bana yapılan lanetin oldukça esaslı bir yaşlılık laneti olduğunu gösterdi öyle ki çoğu kez yaşlılara özgü söylemler ve davranışlar da bulunuyordu Sophie.. Bu sakinliği bu ikisinden biri kısaca..
Kitap filme oranla ve beklediğimden de komik çıktı.. Howl'un ve Sophie'nin atışmalarını gülerek okudum ve yazarın çok iyi iş çıkarttığını düşündüm..
Bir ara akışı kaçırıyorum sandım, her şey hızla birbirine karıştı.. Neyse ki topladım..
Karakter olarak Howl hep aşık olduğum serseri.. Aslen o kadar iyi niyetli ki ölmekten korkan bir yıldıza yaşaması için kalbini veriyor ve sürekli kızları sevmeye çalışıyor, elbette kalbi olmadığı için aşık olamıyor.. Kız düşkünü Howl aslında böyle mikemmal bir adam..
Kitap bana huzur verdi, yaşam enerjimi yükseltti.. Normalde okuduğum PDF dosyalarını silsem de (J.K.Rowling'inkileri sildim düşünün) bunu asla silmeyeceğim ve bulduğum an kitabını alacağım..
Kitabın sonuna doğru çoğu şeyi anlabiliyoruz onun öncesi hep bir acaba.. Kitap bitince bir miktar üzüldüm ama toparlandım ve iyi kitapların bitişinde yaptığım gibi usulca gülümsedim ve saygı duydum..
293 syf.
·Puan vermedi
Yürüyen Şato

Filmi de izledim, kitabı da okudum. Ama kitap filme göre daha ayrıntılıydı.

Şophia üç kız kardeş, kardeşlerin en büyüğü. Babaları vefat edince geçim sıkıntısı baş gösteriyor. Annesi duruma el atıp kardeşleriyle arasında görev dağılımı yapıyor. Babasından kalma şapka dükkanının işleri Sophia'nın üzerine kalırken kardeşlerinin biri pastanede diğeri bir büyücünün yanında çalışmaya başlıyor.

Gel zaman git zaman Sophia şapka işlerinden sıkılıyor. Annesinin kardeşlerini başka yerlere çalışmaya göndermekle kendine haksızlık ettiğini düşünüyor. Ve şapka dükkanından uzaklaşmaya kalkıyor, ama o da ne? Hesaba katmadığı çöl cadısının bir gece ansızın onu yaşlı bir kadına dönüştürmesi..

Artık Şophia'nın tek bir derdi var. O da çöl cadısının kendisine yaptığı büyüyü bozdurması.. Bunu için Şophia' nın yolu, nitekim Howl'un yürüyen şatosuna düşüyor.

O zamanlar Şophia gibi kralın da başı çöl cadısı ile dertte. Kral kayıp prensi bulmak için büyücüsü Suliman'ı, çöl cadısına gönderiyor. Bunun üzerine Çöl cadısı prensi ve Suliman'ı büyülüyor: onları beklenmedik kılıklara dönüştürüyor. Bunlardan biri korkuluk Şalgam olurken diğeri insan köpek oluyor. Nihayetinde
Huwl'ın ateş cini Calcifer'in son hamlesini yapmasıyla kurgu son buluyor.

Kitapta karakterleri okuyucuya, büyüleyici, bir dünyanın kapısını açarken buluyorsunuz. Calcifer şatoyu yürüten ateş cini, büyücü Howl, çöl cadısı, korkuluk Şalgam ve diğerleri: kurgudaki karakterler. Hepsi ama hepsi bu büyüleyici dünyanın bir parçası.. Onlarla iddaa ediyorum ki kitabı nasıl bittiğinizi bile anlamayacaksınız. Yeter ki kapıyı açın, kurgudaki büyüleyici atmosferin içine girin. Sevgilerimle.. . ^_^.
293 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Üç kız kardeşin en büyüğü olan ve babasının şapkacı dükkanında çalışan Sophie, bir gün bir cadı tarafından büyülenir. Büyüden kurtulmak için yollara düşen Sophie, meşhur büyücü Howl'un şatosunu görürür ve kendisine yararı olacağını düşünerek şatoya girip, orada yaşamaya başlar. Fazlasıyla çapkın olan Howl, Howl'un yardımcısı Michael ve ısrarla kendisinden yardım isteyen ateş cini Calcifer ile yaşayan Sophie, bir yandan bu üçlüyle baş etmeye çalışıp, cadının yaptığı büyüden kurtulmanın yollarını ararken, bir yandan da kalbini, kibirli büyücü Howl'a kaptırmamaya çalışır.

Büyünün ve aşkın birleştiği, inanılmaz eğlenceli, fazlasıyla özgün bir fantastik kitap. Son sayfalara doğru temposu düşse de, keşke sonu biraz daha uzun olsaymış dedirtse de, ben kitabı çok sevdim ve okurken çok keyif aldım. Aynı zamanda kitabın bir de animasyon filmi olduğunu öğrendim ki, bu beni çok mutlu etti. En kısa zamanda filmi de izlemeyi düşünüyorum. Fantastik kitap okumayı seven herkese de gecikmeden bu büyülü dünyaya dahil olmalarını öneriyorum.
yürüyen şato gerçekten çok güzel kitapın filmini izleyip okumak daha güzel karakterleri hayal edipte okumak bence eyer filmini izlemeyi okusaydım eminim hiç beyenmezdim kitapta çok güzel maceralar var herkese okumasını tavsiye ederim
293 syf.
·2 günde
Çocukluğumda Miyazaki'nin uyarlaması ile tanıştığım bu kitabı daha sonra lise de okuma fırsatı buldum. Ne zaman canım sıkkın olsa bu kitabı okur, animesini izlerim.

Konusundan biraz bahsedecek olursak; üç kardeşin en büyüğü olan Sophie bir gün Çöl cadısı tarafından lanetlenir ve yaşlanır. Bu durumda kendini göstermek istemeyen Sophie çareyi kasabadan ayrılmakta bulur. Yaşlı ve evsiz Sophie karşısına çıkan kalpsiz büyücü Howl'un yürüyen şatosuna sığınır ve ateş ciniyle bir anlaşma yapar...

Acaba çocuk kitabı mı diye düşünmeyin. Büyünün ve aşkın birleştiği, inanılmaz eğlenceli, fazlasıyla özgün bir fantastik kitap. Diyeceğim o ki okuyun, okutturun.
293 syf.
Sophie, üç kız kardeşin en büyüğü olması yüzünden  hayatının hep talihsizliklerle dolu olduğunu düşünür. (Beş kız kardeşin en büyüğü olan ben öleyim o zaman:)
Bir şapka dükkanında her günü aynı sıkıcı bir işi vardır. Daha ilginç bir hayat diler ve bir gün dükkanına gelen korkunç cadı yüzünden hayatı inanılmaz bir boyut kazanır.
.
••Her sayfası macera dolu bu kitabı Miyazakinin animasyon filmiyle tanıdım. Filmini en az 4 kere izledikten sonra kitaba da bayıldım. Filmde göremediğimiz detaylar, Sophie'nin iç dünyasını daha iyi anlıyoruz kitap sayesinde.
Masalsı, büyülü, macera dolu bir hikaye...
.
Kitap: 10/10
Çeviri: 10/10
Kapak: 10/10
293 syf.
·11 günde
Kitap, filmden daha iyi bence. Filmde kafama takılan bazı detayları kitapta buldum. Eğlenceli, fantastik ve yaşadığız dünyayı size unutturuyor bazen. Hatta bazen çok daldığınız da nerdeyim ben duygusu bile geliyor.
293 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Animesini sayısız defa izlediğim Yürüyen Şato'nun aslında bir kitaptan ilham alındığını öğrendiğimde okumasam olmazdı. İyi ki de okumuşum. Howl, Sophie, Calcifer ve diğerleri hakkında o kadar şey öğrendim ki. Çok keyifli bir yolculuktu.
293 syf.
Fantastik ve Çocuk Öykü & Roman kategorilerinde eserler yazmış bir yazarın kaleminden… Yazarımız, İngiliz Diana Wynne Jones. Yazarımız Jones’ın 1986’da yayınladığı Yürüyen Şato belki de en tanınmış eseridir. Eserin mizah, karakter gözlemleri ve mekanların fantastik bir biçimde ele alınıp harmanlanması o kadar çekici ve o kadar akılda kalıcı ki, Jones eserinin yayınlanmasından tam 20 yıl sonra, 2006’da ABD merkezli Çocuk Edebiyatı Derneği (Children’s Literature Association (ChLA)) tarafından her yıl “İngilizce Çocuk Edebiyatı”ndan bir eser için için verilen Phoenix Ödülü‘nü (güncel ödüller) almıştır.

Yazar, “Bu kitap Stephen için…” şeklinde kitaba başlar. Çünkü bir esin kaynağı vardır. “Bana bu kitabı yazma fikrini, ziyaret ettiğim bir okulda, Yürüyen Şato adlı bir kitap yazmamı isteyen bir çocuk verdi. Adını not ettim ve öyle emin bir yere koydum ki, hala bulabilmiş değilim. Ona çok teşekkür etmek isterim.” şeklinde de bunu kitabın girişinde ifade eder.

Fantastik bir dünyada geçen eserimiz şapkacı dükkanında çalışan fakir ve üç kız kardeşin en büyüğü olan Sophie’nın başından geçenleri konu alıyor. Karakterler, karşılaştıkları durumlara verdikleri tepkilerin yansımaları ile ele alındığı gibi mekanların da yapısı kendine özgü farklılıklar barındırıyor. Ne kadar da büyüye dayalı gözükse, şatolar yürütülse, yazar bunu okuyucuya hissettirmiyor. Bunu insanı, mekanı ve bunlar arası geçişleri akıcı ve karakterlerin karşılaşacağı her durumu ele alışıyla sanki büyünün yer almadığı bir dünyaya sizi dahil etmesiyle başarıyor.
293 syf.
·Puan vermedi
Mizah, büyü ve aşkın inanılmaz hikayesi..
İlk başlarda bu ne ya çocuk hikayesi mi diyebilirsiniz. Fakat ilerledikçe zekice kurgulanmış ve okumanın zevk verdiği, bittiği zaman inanılmaz bir üzüntü yaşayacağınız eğlenceli bir kitap. Sürükleyici kitap arayanlara ilk tavsiyem bu kitap olacak.
Onu yürekten seviyorum, ama bağlılığımı hiçe sayıyor ... Ben onunla bu kadar ilgilenirken başka birini nasıl dü­şünebilir ki?
"Bundan sonra hep mutlu yaşayacağız herhalde," dedi Howl. Gayet samimi görünüyordu. Sophie onunla birlikte hep mutlu yaşamanın o güne dek anlatılmış her hikâyeden daha olaylı geçeceğini biliyordu, ama yine de denemeye kararlıydı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yürüyen Şato
Baskı tarihi:
Ekim 2010
Sayfa sayısı:
293
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053750901
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Howl's Moving Castle
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Hayao Miyazaki'nin Oscar adayı olan animasyon filmi Yürüyen Şato'nun asıl hikâyesi...

Diana Wynne Jones'un usta kaleminden çıkan eğlenceli, macera ve sürprizlerle dolu olağanüstü bir roman...

Sophie Hatter üç kız kardeşin en büyüğü olmak gibi kara bir talihe sahiptir, öyle ki kısmetini aramak için evinden bile ayrılamamaktadır. Ancak farkında olmadan Çöl Cadısı'nın hiddetini üstüne çektiğinde, korkunç bir büyünün etkisi altında kalır: O artık yaşlı bir hanımdır. Bu berbat durumdan kurtulmasının tek yolu, tepelerde durmadan hareket eden bir şatodan, Büyücü Howl'un şatosundan geçmektedir. Sophie büyünün bozulmasını sağlamak için, kalpsiz Howl'la başa çıkmaya, bir ateş ciniyle pazarlık yapmaya ve Çöl Cadısı'yla karşı karşıya gelmeye mecburdur. Bu macera sırasında Howl'un ve kendisinin- bilinmeyen ve olağanüstü yanlarını keşfedecektir.
"Mizah, büyü ve aşkın muhteşem bir karışımı." Publishers Weekly Diana Wynne Jones son kırk yılın en iyi çocuk kitabı yazarı.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 353 okur

  • _Meyrem_
  • Elif Yıldız
  • Dilara
  • ceylin
  • Gülizar Genç
  • MUCİZE KALEM
  • Pakizer Hesenzade
  • Yezda Nur
  • Co Co
  • Özge Günaydın

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.6
14-17 Yaş
%8.3
18-24 Yaş
%41.7
25-34 Yaş
%30.6
35-44 Yaş
%8.3
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%5.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%83.1
Erkek
%16.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50.9 (83)
9
%23.3 (38)
8
%15.3 (25)
7
%8 (13)
6
%1.2 (2)
5
%0.6 (1)
4
%0
3
%0.6 (1)
2
%0
1
%0