Yusuf ile Zuleyha Kalbin Üzerinde Titreyen Hüzün

8,4/10  (207 Oy) · 
883 okunma  · 
206 beğeni  · 
3.759 gösterim
Nasıl herkese duyurur da sesimi derim: “Bu anlattığınız ben değilim. Ben bu anlattığınız değilim. Yusuf'u ben nasıl yerim? Ben Yusuf'u nasıl yerim?” Sözünün bu kısmına gelince kurt, nemli gözlerinden boncuk gibi yaşlar dökülmeye başladı. Gri tüylerle kaplı göğsü, ön ayakları ıslandı. Bir ah çekti derinden derine. Islak burnu daha ıslandı. Ve devam etti: “Ben şimdi adımı nasıl temize çıkarayım. Alnıma sürülen bu kapkara lekeyi neyle, nasıl yıkayayım? Öyle bir leke ki değil bana, yeter kıyametin kopacağı güne değin gelip geçecek tüm torunlarıma. Tek muradım, bütün yaratılmışların sahibi olan Tanrım. Bu ayıpla yaşatamazsın beni. Ya alsın yeni doğmuş bütün kurt yavrularıyla birlikte canımı, kurt neslinin dalı yaprağı burada kesilsin, ya da adım temize çıksın.”
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9753625579
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Beyza Yuksel 
29 Kas 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ben ilk defa Yusuf ile Züleyha'nın hikayesini okudum ve ilk defa bir Nazan Bekiroğlu eserini okudum sonra dedim ki neden daha önce okumamamışım acaba?
Nazan Bekiroğlu ' nun öyle ustaca kullandığı bir dili var ki hayran kaldım, her cümlesi ayrı bir şiirsellikle yazılmış. Çok basit bir cümleyi bile öyle bir yazıyor ki hayran kalmamak elde değildi.
Bir aşk bu kadar güzel anlatılabilirdi. Hem beşeri hem ilahi aşk. ..
Çok güzel bir hikaye, Yûsuf'un Züleyha'nın hissettiklerini siz de hissediyorsunuz neredeyse..
Mutlaka okunması gerekiyor umarım okunur. Keyifli okumalar. :)

Aysel 
04 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sana bu Kur'ân'ı vahyetmekle biz, sana kıssaların en güzelini anlatıyoruz. Gerçek şu ki, daha önce senin bundan hiç haberin yoktu. ( Yusuf, ayet 3 )

O hepimizin bildiği " Yusuf ile Zuleyha " Nazan Bekiroğlu`nun kendine has, şiirsel uslubuyla can bulursa nasıl olur?
Hiç yorulmadan Zuleyha`nın diliyle aşkını okumak güzeldi.

Sondaysa nacizhane bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Uzun süre bundan önce, seyrettiğim bir dizi vardı ( bildiğiniz diziler gibi değil valla :)) ) " Hz. Yusuf " diye. Bu diziyi hepinize tavsiye ediyorum. Çok şey katacaktır size eminim. Linkini de şuralara bir yerlere koyayım belki seyretmek isteyen olur ;

https://www.youtube.com/...KSmXyOdvw7_NpGWTlFjV :)

Keyifli okumalar efendim *_*

Salih Çermik 
11 Oca 21:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Allah kelamı Kur'an-ı Kerim'in 'ahsen-ül kasas' olarak nitelendirilen Yusuf Suresi'ndeki kıssadır; Yusuf Peygamberi, aşkını, imtihanını anlatan. Yusuf ile Züleyha hikâyesi belki de Kur'an ayetleri ile harmanlanarak yüzlerce kez yazılmıştır, fani kalemlerle. Ancak Nazan Bekiroğlu Hocanın kitabı diğerleri arasında bir adım önde bana göre. Nazan Hoca yazı yazmış olmak için yazmıyor, bir kitabın içinde hem ciddiyet, hem şiirsel yazı, hem roman. Okuyucuyu yormadan anlatmak istediğini anlatıyor Nazan Hoca. Çok önemli ve özel bir kitap, kesinlikle tavsiye edilir.

Yusuf ile Züleyha..Haklarında ne kelam yazılmışsa , hangisi Kalbin Üzerinde Titreyen Hüzün kadar güzel anlatılabilirdi ki.. Yıllar önce öğrenciyken ödünç alıp , tabiri caizse içime çeke çeke , tadına vara vara okumuştum. Bir kadın , bir Peygamber, bir Aşk, bir ihanet ve belki 'Edep' ancak bu kadar güzel, bu kadar naif anlatırdı. Kitap yıllar sonra evleneceğimi düşündüğüm kişiye Züleyha' nın dilinden Nazan Hanımın dediği gibi 'Ne mutlu kalbine sen düşene. Ne mutlu senin kalbine düşene' notuyla ilk hediyem oldu. Nasipte varsa benim kütüphaneme girer diye ümitle.. Ancak onun yorumu sadece ' kıssada farklılıklar olduğu' ydu. Belki de o zaman anlamıştım, 'Kimse kimsenin yerine yanmıyor ve kimsenin yangını kimseye uymuyor' du.. Kütüphanemde hala olmasa da bana aşkı ,hayatı,kelimeleri sevdiren yazar ve kitap :)

Şah Şkr 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Konu güzel, anlatan mükemmel bizede okumak düşüyor. Şiir gibi bir anlatımı var. Bir kaç farklı kalemden Yusuf ile Züleyha'yı okudum. İçlerinde en güzellerden bir tanesi. Konu İlginizi çekiyorsa kaçırmayın bu kitabı..,

Maneviyatı, edebiyatı, sağlam bir müessir deseler Prof. Dr. Nazan Bekiroğlu derim. Yusuf ile Züleyha titrinin altını hakkıyla dolduran bir eser... Kıssaların en güzeli olarak O ifade ettiği için, Yusuf ile Züleyha'yı kur'an-ı Kerim'den biliriz, tefsir olarak okumuşluğumuz vardır, biliriz. Ama bir de edebi dille okumak vardır ki, bu da her bir ayrıntıyı tek tek ele almak, yolda ki izleri tek tek anlamlandırmak müthiş bir kalemin, yüreğin işidir. Bu iş yürek işidir....

Yıllar önce bu eserle yollarımız kesişmişti ama yüreklerimizin kesişmesi için hala zaman varmış ki kütüphanede bekledi. Okumanın hakkını o zaman veremediğim için ertelemiştim. O olgunluğa henüz sahip değildim. O zamanlar bu eser benimle konuşmuyordu. Kapağını bana açsa da içindekilerini bana sunmuyordu hala ben ham'dım. Şuan okuyorum ve her bir parağfrafını da ayrı ayrı irdeleyerek çok çabuk bitmeyecek dopdolu bir eser.... Nasiplenmek isteyen, edebiyatla hemhal olan herkese tavsiye ederim :) Kütüphanelerinizde mutlaka yerini almalı... Okuyup nasiplenmek temennisiyle...

Buse meral 
20 Mar 12:13 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Nazan Bekiroğlu'nun kalemini tattığım ilk kitabıydı. Züleyha'nın aşkı Yusuf'un çektikleri yüreğinizde yer edecektir. Kalemine hayran kaldığım tek solukta bitirdiğim kitabıdır.

Öz 
02 Mar 15:16 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bu kitabı,hakkını vererek okuduğuma inanmayarak kendime dürüst bir özeleştiri yapıyorum öncelikle.Anlatmak istediğim şu ki,Yusuf gerçekten de çok sevdiğim ilgi duyduğum bir hikaye ve onun hikayesine dair bugüne kadar çokça inceleme,kitap,yayın vs okumuş olmakla beraber,belgesel,filmler vs gibi yayınları da izleyerek sanırım konuyu zihnimde ezberlemiş,anlamış,özümsemiş ve belki de bitirmişim gibi bir hisle okudum kitabı.Yazarın ustaca anlatımındaki pek çok manayı bu nedenle ruhuma akıtamadım,eksik okudum,hissiz okudum diyebilirim.Evet hissiz! Bu bir sorun oldu benim için büyük bir sorun hem de..Konuya hakim olsam da yazarı sevdiğimden,onun dili ve uslubunu benimsediğimden ve Yusuf'u nasıl anlatacağını bana neler hissettireceğini merak ettiğimden okumak istedim ancak hissetme konusunda elimden geleni yapsam da sanırım başaramadım..Çünkü kitabı okurken bir sonraki sayfada ne olacağını biliyorum,bir olayı anlatırken,kitabın sonunu bile zaten bildiğimden bir sonraki olayın veya o olay içindeki psikolojik süreçlerin sancısını vs.hiç çekmedim.Hani üzülürsünüz,etkilenirsiniz vs. ben bunları yaşamadım bu kez malesef.Yani sorun tamamen benimle alakalı yazardan kaynaklı değil elbette,yanlış anlaşılmasın.Nazan Bekiroğlu döktürmüş ustalığını konuşturmuş yine tabiki.Ancak kendi adıma üzüldüm elbette,bazen böylesi de oluyormuş demek ki,bunu da deneyimlemiş oldum..Bilinen bir konuya dair okuyucunun kitabı hissiyatsız okumasının okur üzerindeki etkileri...İlginç oldu..

_cassandra_ 
03 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

kitap harikaydı yazarın dili anlatımı zaten her zaman mükemmel ama bide okurken hissettirdiği duygular o daha da güzel şiddetle tavsiye ediyorum

Günay Kut Berber 
07 Oca 21:20 · Kitabı okumadı · 9/10 puan

Sanki bir kuzinenin başında masal anlatan bir ninenin dizinin dibinde oturdum da dinledim o naif sesinden Yusuf İle Züleyha'nın masalını..
Şiir gibi okudum, okudum..
Yazıcı şiir gibi okuttu yazdıklarını..
''Şimdi ben, Yûsuf, tut ki Mısr'a azizim, efendiyim
boynumdaki künyede hâlâ vasfım yazılı: Züleyha'ya köleyim''

4 /

Kitaptan 140 Alıntı

Beyza Yuksel 
26 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ateşe düşmeyen yanmayı nereden bilsin? Elini bıçak çizmeyen kanın rengini nasıl öğrensin?

Yusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 99)Yusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 99)

“Züleyha, Yusuf’a bir mektup yazmaya başlayınca
Yusuf diye başladı,
Yusuf diye bitirdi.
Gördü ki hitaptan öteye geçemedi.
Anladı ki aşkın nâmesinde ser-nâmeden öte kelam yok.
Ve Züleyha’nın lügatında Yusuf’tan öte sözcük yok. "

Yusuf ile Zuleyha, Nazan BekiroğluYusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu
Leyla Eraslan 
24 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ey Yusuf`un Tanrısı, dedi Züleyha.
Hissediyorum ki
Bana Yusuf kadar yakınsın
Bana kalbim kadar yakınsın
Bana benim kadar yakınsın,
yok, dedi Züleyha, bana benden daha yakınsın. Sen benim kalbimdesin.

Yok yok, dedi Züleyha, Rabbim sen benim kalbimde değilsin, sen benim kalbimsin.

Yusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 137)Yusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 137)

"Bu kadar tanıdık buluyorsam kalbimi kalbine, bu kadar tanıdık ses veriyorsa kalbim kalbine, o ezeli uğultuyu hâlâ kulaklarımda taşıdığımdandır. "

Yusuf ile Zuleyha, Nazan BekiroğluYusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu

Onarırım kendi ellerimle kalbimi, kendi ellerimle severim kendi yüreğimi.

Yusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 65 - Timaş Yayınları)Yusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 65 - Timaş Yayınları)

O günden sonra Mısır'ın lisanına, sadaka vermek anlamına gelen bir deyim yerleşti: Züleyha'nın gülümsemesi.

Yusuf ile Zuleyha, Nazan BekiroğluYusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu

Sadece, Rabbim sen en iyisini bilirsin, dedi. Sen en iyisini bilirsin ve böyle olduysa, böyle olması gerekiyor demektir. Sana teslimim.

Yusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 153 - Timaş Yayınları)Yusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 153 - Timaş Yayınları)
fatma karaca 
24 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sen suretin O asıl. Sen fersin O mana.
Sen bedensin O ruh. Sen gurbetsin O yurt.
Sen parçasın O bütün. Sen gölgesin O ışık.

Yusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 29)Yusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 29)