1000Kitap Logosu
Yusuf ile Züleyha
Yusuf ile Züleyha
Yusuf ile Züleyha

Yusuf ile Züleyha

Kalbin Üzerinde Titreyen Hüzün

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.5
2.280 Kişi
10,2bin
Okunma
2.498
Beğeni
38,8bin
Gösterim
224 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 6 sa. 21 dk.
Adı
Yusuf ile Züleyha (Kalbin Üzerinde Titreyen Hüzün)
Basım
Türkçe · Türkiye · Timaş Yayınları · 2012 · Karton kapak · 9789753625579
Nasıl herkese duyurur da sesimi derim: “Bu anlattığınız ben değilim. Ben bu anlattığınız değilim. Yusuf'u ben nasıl yerim? Ben Yusuf'u nasıl yerim?” Sözünün bu kısmına gelince kurt, nemli gözlerinden boncuk gibi yaşlar dökülmeye başladı. Gri tüylerle kaplı göğsü, ön ayakları ıslandı. Bir ah çekti derinden derine. Islak burnu daha ıslandı. Ve devam etti: “Ben şimdi adımı nasıl temize çıkarayım. Alnıma sürülen bu kapkara lekeyi neyle, nasıl yıkayayım? Öyle bir leke ki değil bana, yeter kıyametin kopacağı güne değin gelip geçecek tüm torunlarıma. Tek muradım, bütün yaratılmışların sahibi olan Tanrım. Bu ayıpla yaşatamazsın beni. Ya alsın yeni doğmuş bütün kurt yavrularıyla birlikte canımı, kurt neslinin dalı yaprağı burada kesilsin, ya da adım temize çıksın.”
7 mağazanın 6 ürününün ortalama fiyatı: ₺22,89
Kitabı Dinlebi İle Hemen Dinle
5 sa. 15 dk.
8.5
10 üzerinden
2.280 Puan · 334 İnceleme
Belda Aksoy
Yusuf ile Züleyha'yı inceledi.
224 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Yusuf...
Okuduğum ilk Nazan Bekiroğlu kitabı. Kitabın içeriğinden mi yazarın kelimeleri kullanımından mı bilmem bir çırpıda bitirdim.O kadar alıntı var ki paylaşmak istediğim. Nasıl güzel hisler, çekilen onca acı, çaresizlik hepsi de Yûsuf için. Hepimizin bildiği Züleyhanın Yûsufa olan aşkı ve Yûsufun başından geçen olaylar anlatılıyor kitapta. Hep merak etmişimdir Yûsufun güzelliğini. Züleyhanın bakışından diye düşünmüştüm ama onca insanın aynı güzelliği görmesi tesadüf olamaz heralde. Kitap "Yaratılanı severim yaradandan ötürü" cümlesine çıkıyor. Neden derseniz Züleyha önce Yûsufa vuruluyor çok sonra anlıyor ki aslında vurulduğu Yûsufu ona yar eden. Onca şey yaşıyor ve vazgeçiyor Yûsuftan çünkü gerçek aşkı Rabbini buluyor. Her şeyden vazgeçtiğinde tüm duaları kabul oluyor ve kavuşuyor Yûsufuna. Züleyha ise zaten Yûsufun kalbinde, dualarında. En sonunda tamamlanıyorlar. Ve bu destan bizlere ve kim bilir daha kimlere ulaşacak ve örnek olacak...
Yusuf ile Züleyha
8.5/10
· 10,2bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
15
güler k.
Yusuf ile Züleyha'yı inceledi.
224 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
"Sen onlara bu kıssayı anlat, belki üzerinde düşünürler." Araf, 176 Kıssa bildiğimiz kıssa Yusuf ile Züleyha...Ama kalemi kelama aşkla çeviren bir kalp, kelamı kağıda aşkla döken bir kalem Nazan Bekiroğlu... Okurken gönlünüzün hayran , gözünüzün seyran olacağı , dilinizin bayram edeceği bir eser. Bilindik bir hikâye ancak bu kadar özel bir kalemden defalarca okunabilir. Her sayfada her satırda gönlümün kıyılarına tatlı bir meltem vurdu, dilimden damağıma tatlı şerbetler aktı, kulağımdan esen rüzgâr sûfi ezgiler çaldı, gözümün önünden billûr diyarlar geçti, burnuma gül kokusu misk-i amberler geldi....Tarifsiz diyarlarda, tarifsiz duygularla dolandım, Ken'an' dan Mısr'a yalın ayak ulaştım, zindan karanlığından aydınlığa ay parçası Yusuf'la yol buldum, kurumuş dudaklarım ve yanmış bağrım Yusuf'u görmüş Nil'in sularıyla ferahlığa kavuştu... Bu kalemi tarif etmeye biçareyim, okudukça bir çöl bedevisi misali avareyim... Yazdıklarım hissettiklerimin yanında bir katre sadece, umman içinde kalmış ufacık bir zerreyim...Yazarın edebi yönüne yazacak kelamım yok, okudukça gönlünüze nakşeden o satırları uzun zaman unutamayacaksınız... Söze yukarda alıntıladığım ayetten devam edeyim. Üzerinde ne kadar düşünürüz bilmem ama kıssadan alınacak çok hisselerimiz var... İffeti sadece kadınlara mal ettiğimiz bu çağda , Yûsuf'un iffetine gözlerini kapayan sayın erkekler, okudukça iffetin değil kadına erkeğe de nasıl yakıştığını iliklerinizde hissedecek, ar damarımızın değil çatlamak var olduğundan bile şüphe duyduğum şu günlerde belki gönlünüze biraz şifa olacaktır.... Payıma düşen diğer bir hisse ise maddenin ötesindeki manayı görerek, sûretimiz ardındaki siretimiz için dua kapılarına yönelmek. Çok istediğimiz nasıl ki imtihanımız oluyorsa, Yusuf da Züleyha'nın hem imtihanı, hem de mana yoluna açılan gönül kapısıydı. Züleyha salt maddi güzelliğin ötesinde bir istekle Yusuf'un Rabbine yöneldiği zaman, kendine de Rabb olan yaradan sınamışlığın sabrıyla Züleyha'nın duasına katında karşılık verdi...Ve mana düşünce yola istikamet Hakk oldu... Velhasılı kelâm aşkla başlayan yolculuk, aşkla bitti. Sabrın sonu selamete erdi... Kuyunun dibinden nur, zindanın karasından nebi çıktı... Yakub feraha, Züleyha iffete, Nil suya, Mısır azizine kavuştu....Kurt aklandı, kuyu yıkandı, zindan aydınlandı.....Ve sonunda bütün yollar Rabb'e,o bir olan yola tek olan yola çıktı.... Çok keyifle başladığım bu yolculukta eşlik eden ve başlamama vesile olan kitap arkadaşıma teşekkür eder, okuyacak tüm kitapdaşlara keyifli okumalar diliyorum... "Yusuf bir güzel çocuk, Züleyha bir güzel genç kız. Biri Ken'an'ın Yusuf'u, Mısr'a yazgılı, Biri Mısr'ınZuleyha'sı, Ken'an'da yazgısı...."
Yusuf ile Züleyha
8.5/10
· 10,2bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
13
NUR
Yusuf ile Züleyha'yı inceledi.
224 syf.
·
6 günde
·
Puan vermedi
Öncelikle kitap çok güzel. Her yaşta insan okuya bilir. Bilindik bir hikaye olmasından öte Nazan Bekiroğlu'nun çok güzel bir anlatımı var kitap üzeride. Bide Tek dezavantaşı hz. Yusuf dizisini izleyenler kitabı okurken ordaki karakterleri hatırlayaçak ve hikayenin bütün büyüsü kaçacak. Bunun dışında şahsım adına hiçbir kusur bulmadım kitabta. (Not: Okuyaçağınız Hikayelerin, Romanların, vs. Filimleri varsa önce kitaplarını okumanızı daha sonra filmini/dizisini izlemenizi tavsiye ederim aksi halde okuduğunuz kitabın farklı anlamlarını kaçırabilirsiniz.)
Yusuf ile Züleyha
8.5/10
· 10,2bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
15
Hatice
Yusuf ile Züleyha'yı inceledi.
224 syf.
·
26 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Herkese Selam Yusuf ve Züleyha asırlardır konuşalan bir sevdanın hikayesi. Öyle ki O güzel kitapta, Kur'an da en güzel kıssa olarak geçen bir yaşam hikayesi. Sevda yüklü, hasret yüklü, özlem yüklü, kin yüklü bir hikaye ama sonunda kavuşmanın olduğu hasretlerin, özlemlerin son bulduğu o güzel kıssa. Bu güzel kıssayı şiir diline çevirerek yazan ve bunu muhteşem bir kalemle yapan Nazan Bekiroğlu. Hepimizin bildiği bu güzel kıssayı birde Nazan hocanın kaleminden okuyun derim, okuduğunuzda farklı bir his oluşacak kalbinizde ve o his uzun süre devam etsin derseniz eğer yavaş yavaş, sindire sindire okuyun derim. Manen etkisi uzun süre kalacak bir eser oldu iyi ki okudum. Selam ve dua ile...
Yusuf ile Züleyha
8.5/10
· 10,2bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
12