Yusuf ile Zuleyha Kalbin Üzerinde Titreyen Hüzün

8,5/10  (416 Oy) · 
1.631 okunma  · 
438 beğeni  · 
6.999 gösterim
Nasıl herkese duyurur da sesimi derim: “Bu anlattığınız ben değilim. Ben bu anlattığınız değilim. Yusuf'u ben nasıl yerim? Ben Yusuf'u nasıl yerim?” Sözünün bu kısmına gelince kurt, nemli gözlerinden boncuk gibi yaşlar dökülmeye başladı. Gri tüylerle kaplı göğsü, ön ayakları ıslandı. Bir ah çekti derinden derine. Islak burnu daha ıslandı. Ve devam etti: “Ben şimdi adımı nasıl temize çıkarayım. Alnıma sürülen bu kapkara lekeyi neyle, nasıl yıkayayım? Öyle bir leke ki değil bana, yeter kıyametin kopacağı güne değin gelip geçecek tüm torunlarıma. Tek muradım, bütün yaratılmışların sahibi olan Tanrım. Bu ayıpla yaşatamazsın beni. Ya alsın yeni doğmuş bütün kurt yavrularıyla birlikte canımı, kurt neslinin dalı yaprağı burada kesilsin, ya da adım temize çıksın.”
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9753625579
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Beyza Yuksel 
29 Kas 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ben ilk defa Yusuf ile Züleyha'nın hikayesini okudum ve ilk defa bir Nazan Bekiroğlu eserini okudum sonra dedim ki neden daha önce okumamamışım acaba?
Nazan Bekiroğlu ' nun öyle ustaca kullandığı bir dili var ki hayran kaldım, her cümlesi ayrı bir şiirsellikle yazılmış. Çok basit bir cümleyi bile öyle bir yazıyor ki hayran kalmamak elde değildi.
Bir aşk bu kadar güzel anlatılabilirdi. Hem beşeri hem ilahi aşk. ..
Çok güzel bir hikaye, Yûsuf'un Züleyha'nın hissettiklerini siz de hissediyorsunuz neredeyse..
Mutlaka okunması gerekiyor umarım okunur. Keyifli okumalar. :)

Sevda ALTUNTAŞ 
23 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Aşkın bir adı da SABIRDI...

Yusuf'un aşkıyla Züleyha öyle bir hale girdi ki , artık her şey ona Yusuf demekti ...

Züleyha , Yusuf'a bir mektup yazmaya başlayınca Yusuf diye başladı Yusuf diye bitirdi. Gördü ki hitaptan öteye geçemedi. Ve Züleyha'nın lügatında Yusuf'tan öte sözcük yoktu.

'' Dilim Yusuf'un adından başka bir sözcük telaffuz edemiyorken kuştan , ağaçtan , sudan nasıl söz açarım? Nasıl olur da Yusuf olmayan bir ismi ağzıma alırım?
Bundan sonra dedi Züleyha , nasıl eskisi gibi konuşur , eskisi gibi güler ve ağlarım? ''

''Bundan böyle sözcük dağarcığım Yusuf'un dilinden dökülen sözcükler kadardır. Sadece sözcüklerim değil , hayat sözcükler kadarsa varlığım da Yusuf kadardır.'' dedi.

Ömrünü ayaklarımın altına atacak yiğitler çoktur Mısır ülkesinde ... Ama ille Yusuf ille kölem olan Yusuf görsün beni ...

İşte böyle yalvardı Züleyha Yusuf'un Rabbine . Aşkı o kadar güzel anlatmış ki Nazan Bekiroğlu ...
Mutlaka Okuyun ;)

Yusuf ile Zuleyha benzeri kitaplar

Samet Koçyiğit 
11 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Uzun zamanıdır Nazan Bekiroğlu okumak istiyordum fakat hangi kitabından başlayacağım konusunda kararsızdım. Yusuf ile Züleyha'dan başlamak nasipmiş. Yazarın çok güzel ve kendine has bir üslubu var okurken hiç yorumluyorsunuz. Okudukça ordan oraya savruldum. Günümüzde yitip giden değerler üzerinde düşündüm. Mesela üniversite yıllarıma gittim şöyle bir, elimde sallama bir tesbih, tabii tesbih dediğin ağırlığından belli olur. Simsiyah taşları ve üzerinde ki işlemelerle, ağırlığıyla Oltu çok hoşuma gitmişti o zamanlar. Anlatmak istediğimden sapmadan konuya gireyim. O zamanlar sürekli bu tesbihle sabır çeker dururdum. Ezeni ezmek gibi birde gaye edinmiştim. Gördüm ki ezilen günü geldiğinde ezen olabiliyor. Anladım ki insanlar kötü ama kötülük yalnızca onlardan değil biraz da bizim sınavımız bu. Fakat sabretmek gerçekten bu muydu. Sadece sabır dilemek miydi ? Elbette bu değildi. Sabretmek karşınıza çıkan bir sıkıntının, bir bela ve musibetin Allah'tan geldiğini bilmek. Dua etmek namaz kılmak değil miydi. Yusuf kuyuya düştüğünde, zindanlara atıldığında rabbinden başkasına sığındı mı? Rabbinden vaz mı geçti? Peki iffet neydi? O bize unutturulan, filmlerle dalga geçilen iffet. Üç günlük göğe bakmalı aşklarda yitip giden iffet... Dünyanın gelip geçici olduğunu unutmadık mı? Uzadıkça uzar bu yazı, iffet, imtihan, sevgi, gençlik, dua, tövbe, sabır ve daha birçok kelimeyle. Yusuf ile Züleyha...

Aysel 
04 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sana bu Kur'ân'ı vahyetmekle biz, sana kıssaların en güzelini anlatıyoruz. Gerçek şu ki, daha önce senin bundan hiç haberin yoktu. ( Yusuf, ayet 3 )

O hepimizin bildiği " Yusuf ile Zuleyha " Nazan Bekiroğlu`nun kendine has, şiirsel uslubuyla can bulursa nasıl olur?
Hiç yorulmadan Zuleyha`nın diliyle aşkını okumak güzeldi.

Sondaysa nacizhane bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Uzun süre bundan önce, seyrettiğim bir dizi vardı ( bildiğiniz diziler gibi değil valla :)) ) " Hz. Yusuf " diye. Bu diziyi hepinize tavsiye ediyorum. Çok şey katacaktır size eminim. Linkini de şuralara bir yerlere koyayım belki seyretmek isteyen olur ;

https://www.youtube.com/...KSmXyOdvw7_NpGWTlFjV :)

Keyifli okumalar efendim *_*

Salih Çermik 
11 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Allah kelamı Kur'an-ı Kerim'in 'ahsen-ül kasas' olarak nitelendirilen Yusuf Suresi'ndeki kıssadır; Yusuf Peygamberi, aşkını, imtihanını anlatan. Yusuf ile Züleyha hikâyesi belki de Kur'an ayetleri ile harmanlanarak yüzlerce kez yazılmıştır, fani kalemlerle. Ancak Nazan Bekiroğlu Hocanın kitabı diğerleri arasında bir adım önde bana göre. Nazan Hoca yazı yazmış olmak için yazmıyor, bir kitabın içinde hem ciddiyet, hem şiirsel yazı, hem roman. Okuyucuyu yormadan anlatmak istediğini anlatıyor Nazan Hoca. Çok önemli ve özel bir kitap, kesinlikle tavsiye edilir.

Yusuf ile Züleyha..Haklarında ne kelam yazılmışsa , hangisi Kalbin Üzerinde Titreyen Hüzün kadar güzel anlatılabilirdi ki.. Yıllar önce öğrenciyken ödünç alıp , tabiri caizse içime çeke çeke , tadına vara vara okumuştum. Bir kadın , bir Peygamber, bir Aşk, bir ihanet ve belki 'Edep' ancak bu kadar güzel, bu kadar naif anlatırdı. Kitap yıllar sonra evleneceğimi düşündüğüm kişiye Züleyha' nın dilinden Nazan Hanımın dediği gibi 'Ne mutlu kalbine sen düşene. Ne mutlu senin kalbine düşene' notuyla ilk hediyem oldu. Nasipte varsa benim kütüphaneme girer diye ümitle.. Ancak onun yorumu sadece ' kıssada farklılıklar olduğu' ydu. Belki de o zaman anlamıştım, 'Kimse kimsenin yerine yanmıyor ve kimsenin yangını kimseye uymuyor' du.. Kütüphanemde hala olmasa da bana aşkı ,hayatı,kelimeleri sevdiren yazar ve kitap :)

Merve 
12 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

"Sensiz geçer akçem yok, aşk mezadında."
Kitaptan bu tek cümle ile bile "Sensiz ölürüm biterim yanarım boğulurum" gibi basit cümleleri ve basit kitapları solda sıfır bırakıp gerçek aşkı tüm safiyaneliği ile anlattığını görebiliriz kitabın.
Sonunda zâhir ve suretten geçip aşka yönelen gönül.
İnceleme kısa oldu ama kitap mükemmel. Okuyun, okutturun.

Yusuf ile Züleyha hepimizin bildiği bir Aşk klasiklerinden. Günümüzde beyaz perdeye de aktarılan sanırım 50 ye yakın bölümü ile dizi haline gelmiş bir aşk ve kutsal kitapların hepsinde de geçen yaşanmış gerçek bir aşk. Defalarca farklı yazarlardan okudum Yusuf ile Züleyha nin hikâyesini ama Nazan Bekiroğlu çok farklı. mükemmel tavsiye ederim.

Şah Şkr 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Konu güzel, anlatan mükemmel bizede okumak düşüyor. Şiir gibi bir anlatımı var. Bir kaç farklı kalemden Yusuf ile Züleyha'yı okudum. İçlerinde en güzellerden bir tanesi. Konu İlginizi çekiyorsa kaçırmayın bu kitabı..,

Elif Arslan 
28 Haz 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 6/10 puan

Manzum hikaye tarzında bir kitap.Çok çok akıcı olduğunu söyleyemem lakin hem dünyevi hem de ilahi aşkı anlatan bir kitap okumak isteyenlerin tercihi olabilir.Dili çok ağır değil uzun tasvirlere zaman zaman yer verilmiş.

Kitaptan 324 Alıntı

senanur 
16 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Züleyha evli, Züleyha efendi.Âşıktı, hemde kölesine tutsaktı! Ne kadar ayıptı, ne kadar yasaktı!
Dedikodular gelince Züleyha'nin kulağina dedi: Ateşe düşmeyen yanmayı nerden bilsin? Elini bıçak kesmeyen kanın rengini nasıl öğrensin?

Yusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 99 - 46.baskı)Yusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 99 - 46.baskı)

Benim bahtım da sizin bahtlarınız kadar şaşılası,baht defterlerine bakacaksak eger.Anladıgım şu ki baht;
Onu yürüyenle anlamlı!

Yusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 54 - Timaş)Yusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 54 - Timaş)

“Züleyha, Yusuf’a bir mektup yazmaya başlayınca
Yusuf diye başladı,
Yusuf diye bitirdi.
Gördü ki hitaptan öteye geçemedi.
Anladı ki aşkın nâmesinde ser-nâmeden öte kelam yok.
Ve Züleyha’nın lügatında Yusuf’tan öte sözcük yok. "

Yusuf ile Zuleyha, Nazan BekiroğluYusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu
Beyza Yuksel 
26 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ateşe düşmeyen yanmayı nereden bilsin? Elini bıçak çizmeyen kanın rengini nasıl öğrensin?

Yusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 99)Yusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 99)
Leyla Eraslan 
24 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ey Yusuf`un Tanrısı, dedi Züleyha.
Hissediyorum ki
Bana Yusuf kadar yakınsın
Bana kalbim kadar yakınsın
Bana benim kadar yakınsın,
yok, dedi Züleyha, bana benden daha yakınsın. Sen benim kalbimdesin.

Yok yok, dedi Züleyha, Rabbim sen benim kalbimde değilsin, sen benim kalbimsin.

Yusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 137)Yusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 137)

"Bu kadar tanıdık buluyorsam kalbimi kalbine, bu kadar tanıdık ses veriyorsa kalbim kalbine, o ezeli uğultuyu hâlâ kulaklarımda taşıdığımdandır. "

Yusuf ile Zuleyha, Nazan BekiroğluYusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu

Sadece, Rabbim sen en iyisini bilirsin, dedi. Sen en iyisini bilirsin ve böyle olduysa, böyle olması gerekiyor demektir. Sana teslimim.

Yusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 153 - Timaş Yayınları)Yusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 153 - Timaş Yayınları)

Onarırım kendi ellerimle kalbimi, kendi ellerimle severim kendi yüreğimi.

Yusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 65 - Timaş Yayınları)Yusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 65 - Timaş Yayınları)

O günden sonra Mısır'ın lisanına, sadaka vermek anlamına gelen bir deyim yerleşti: Züleyha'nın gülümsemesi.

Yusuf ile Zuleyha, Nazan BekiroğluYusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu
33 /