Yusufçuk Yusuf (Akçasaz'ın Ağaları 2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.982
Gösterim
Adı:
Yusufçuk Yusuf
Alt başlık:
Akçasaz'ın Ağaları 2
Baskı tarihi:
1992
Sayfa sayısı:
550
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754330131
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Toros Yayınları
Baskılar:
Yusufçuk Yusuf
Yusufçuk Yusuf
Yusufçuk Yusuf
725 syf.
·5 günde·6/10
Çok büyük bir bataklık ve bataklığı dikim alanına çevirmeye çalışan,nereye ne dikeceğini hayal eden köylüler.Öbür yandan para ve güç ile toprakları almaya çalışan üzerinde hayalleri olan ağalar.
662 syf.
·11 günde·10/10
Akçasazın Ağaları serisinin ikinci cildi de tıpkı ilk cildi olan Demirciler Çarşısı Cinayeti gibi "o güzel insanlar o güzel atlara binip gittiler olarak" başlar. Kitabın kahramanlarından Derviş bey'in değişen düzene serzeneşidir bu cümle. 1950'ler Türkiye'sinde yeni bir toplumsal düzen oluşmaya başlamıştır. Derviş bey, kendi dönemlerinin bittiğini, daha tam anlayamasa da kapitalizmin onları yenmek üzere olduğunu serzenişiyle, korkusuyla, kararsızlıkları, güven ile güvensizlik arasında yalpalayışı, geleneğe bağlı kalmak isterken yeni dünyaya da ayak uyduramayan halleriyle çıkar karşımıza bu kitapta. Artık ne Ankara'da, ne devletin kolluğunun üstünde gücü vardır. Güvendiği tek şey ortakçı olarak toprakları ektiği köylülüleridir. Birinci ciltte tanıdığımız Mustafa bey ise biraz daha erken anlamıi olmalı ki düzenin değiştiğini bambaşka bir yol seçmiştir kendine. Bir de Yusuf vardır; Derviş'in sadık dost dediği mahmud'un oğlu Yusuf. Yusuf'tan birini öldürmesini ister Derviş; yiğittir Yusuf ve bir o kadar da temiz. Ve Derviş bey'in; beyinin isteği üzerine adam öldürmenin ruhunda yarattığı tüm herşeyle karşı karşıya kalırız kitapta. Yaşar Kemal denildiğinde uzun betimlemlemelerle sayfalarca anlattığı doğadan kimi okurşar sıkılsa da Yaşar Kemal doğayı, Çukurova'yı sazlıkları, hayvanları, dağları ve akan suları birer özne haline getirir de sanki romanın bir başka kahmanıymış gibi anlatır bize. Derviş bey giden düzene ağıt dahi yakamaz belki de kendisi de bir başka gidenin; ermenilerin düzeninde, konaklarında yaşadığı içindir. Ve şimdi sıra bugünün zenginlerinin hikayesinin başlama zamanıdır. Kitap tadı damakta kalan bir roman olduğu kadar bir belgeselmişçesine de türkiye'yi, çukurova'yı anlatır okura.
662 syf.
·9/10
Yaşar Kemal okumaya başlamak için zor bir seri. Olay örgüsü az betimleme çok . Eğer daha önce yaşar Kemal okumadıysanız bu seri ile başlamayın . Seriye gelince birinci kitap olan demirciler çarşısı cinayetinde derviş bey ve Akyollu mustafanin kan davasını okuyoruz . Onların yanında da bir sürü karakterin yaşam öyküsünü . Devam kitabı olan yusufcuk yusufta ise köylülerin ve ağaların toprak mücadelesine yer veriliyor . Toprak için onurundan gururundan vazgeçen ağaları görüyoruz . Genel anlamda okuması zor olan bu seriyi ben çok beğendim . Çünkü yazar iki karınca iki böcekten insanlığa dair çok ders veriyor . Ben yazarın Tüm kitaplarını okuyacağım için seri kitaplara bu seri ile başladım . İnce memed ı ise daha sonraya bıraktım . Çünkü onunla ilgili beklentim çok büyük .kısacası okuyun okutturun
662 syf.
·10/10
Sapsarı bir kitap Yaşar Kemal'in deyişiyle. Kendini birden Çukurova'nın kavurucu sıcağında ( sarı sıcağında) buluyorsunuz. Sonra yağmur yağıyor birden (sarı yağmur) sizde ıslanıyorsunuz. Yüreğinize yağıyor sanki yağmur. Kah ağalar ile tartışıyor sofralarına konuk oluyorsunuz kah tarlada kan ter içinde çalışıyorsunuz. Herkesin okumasını tavsiye ettiğim bir kitap.
724 syf.
·41 günde·Beğendi·8/10
O İYİ İNSANLAR, O GÜZEL ATLARA BİNİP ÇEKİP GİTTİLER. DEMİRİN TUNCUNA, İNSANIN PİÇİNE KALDIK.


Yaşar Kemal / Demirciler Çarşısı
662 syf.
·23 günde·8/10
Akçasazın Ağaları ikilemesinin bu ikinci kitabında, serinin ilk kitabında üstünkörü değinilen Mahir Kabakçıoğlu’nun ve Derviş Bey’in ağırlıkla yer aldığını görüyoruz. Akyollu Mustafa Bey’in yatağa mahkum yaşamaya başlamasından sonra Derviş Bey’le Akyollu Mustafa Bey arasındaki husumetin harareti bitmeye yüz tutmuş, Derviş Bey’in başına başka bir felaket gelmiştir. Mahir Kabakçıoğlu’nun saman altından su yürüterek, Derviş Bey’i bir başka cinayetin azmettiricisi olmaya zorlamasını, arka plandaki toprak sahibi olma mücadeleleri eşliğinde okuyoruz bu kitapta. Devir değişmiş, tarım toplumundan sanayi toplumuna geçiş hızlanmıştır ve bu süreçte, “eski kafalı” olmaya devam eden Derviş Bey, bu değişim sürecinde hem ağaların hem de kamu idarecilerinin hedefi hâline gelmiştir. Bu süreçte, oğlundan da öte tuttuğu Yusuf’un başına da felaketler gelmektedir ve Derviş Bey’e zaman zaman vicdan azabı yaşatan bir durumdur bu. Yaşar Kemal’in klasik, uzun doğa betimlemelerini bir yana koyarsak, polisiye tadında, panoramik bir eser olmuş Yusufçuk Yusuf. Düşmanında bile mertlik arayan Derviş Bey’in başına namertçe çoraplar ören Mahir Kabakçıoğlu’nu ve değişime uyum gösterirken, kazanmak uğruna her şeyi yapabilen karakterleri film izler gibi izleyeceksiniz. Demirciler Çarşısı Cinayeti’nden sonra, ara vermeden bu eseri okuyup seriyi bitirdiğim için pişman değilim. Seriyi baştan sona okumanızı tavsiye ederim.
662 syf.
·122 günde·Beğendi·10/10
Çok güzel bir kitaptı bittiğine çok üzüldüm bayağı bir ara vermeme rağmen sonunda bitti keşke 3. Kitabıda olsaydı kan davası ve kendi çıkarları için adam öldürten beş para etmez ağaları konu ediniyor ruhun şad olsun Yaşar Kemal
662 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Ağalık sistemi bu topraklardan çok şey aldı götürdü. Sorgulamadan biat etme kültürünün her zerresini cahil ve geri bırakılmış halka dayatılıp hücrelerine işlenmesi noktasında ağalar başrolde yine. Halk açlıkla sınanırken ve boğaz tokluğuna ömür boyunca çalışmaya mecbur bırakılırken ağalar üstünlük savaşlarında piyonlarını bir bir öne sürüp yok ediyor. İşte Yaşar Kemal de bu noktada tutuyor benliğimizden. Ayrıca geri kalmış bu toplumun başını çekenlerin aynı zamanda halkın nefret ettikleri ve sevdikleri şeyleri belirleme hakkına sahip olduğunu belirtiyor. Bu hakkı da biat kültürünü kendine öğünç kaynağı edinen yine aynı halk veriyor muktedirlere. Yine yağmurda ıslanacak, bataklık konusunu duyacak ve zulme uğrayacaksınız her sayfada. Yusuf aslında hepimiziz. Kendi amaçları için kullanılarak sonra yok edilen cahil bir halkız. Yaşar Kemal iyidir. Okuyun, okutun...
Dünya, büyük balık küçük balığı yer dünyasıydı. Üzülmeye , derin düşüncelere dalmaya gelmez . Bu böyledir ve kesindir. Herkes , herkesin kuyusunu kazayacaktır.
Koşulları değiştirmeden insanları değiştirmeye kalkmak bir ahmaklıktır, boş bir çabadır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yusufçuk Yusuf
Alt başlık:
Akçasaz'ın Ağaları 2
Baskı tarihi:
1992
Sayfa sayısı:
550
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754330131
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Toros Yayınları
Baskılar:
Yusufçuk Yusuf
Yusufçuk Yusuf
Yusufçuk Yusuf

Kitabı okuyanlar 159 okur

  • SeRaKa

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0