Kitap
Yuval Noah Harari Seti

Yuval Noah Harari Seti

Sapiens - Homo Deus - 21. Yüzyıl İçin 21 Ders

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.9
40 Kişi
132
Okunma
60
Beğeni
1.276
Gösterim
1208 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 34 sa. 14 dk.
Adı
Yuval Noah Harari Seti (Sapiens - Homo Deus - 21. Yüzyıl İçin 21 Ders)
Basım
Türkçe · Türkiye · Kolektif Kitap · 13 Kasım 2018 · Ciltli · 9786052205198
Homo sapiens neden ekolojik bir seri katile dönüştü? Para neden herkesin güvendiği tek şey? Kadınlar üstün sosyal becerilere sahipken, neden çoğu toplum erkek egemen? Güç elde etmekte böylesine yetenekli olan insanlar neden bu gücü mutluluğa dönüştürmekte başarısızlar? Geleceğin dini bilim mi? İnsanların miadı çoktan doldu mu? 100 bin yıl önce yeryüzünde en az altı farklı insan türü vardı. Günümüzdeyse sadece Homo Sapiens var. Diğerlerinin başına ne geldi ve bize ne olacak? Çoğu çalışma insanlığın serüvenini ya tarihi ya da biyolojik bir yaklaşımla ele alır, ancak Harari 70 bin yıl önce gerçekleşen Bilişsel Devrim’le başlattığı bu kitabında gelenekleri yerle bir ediyor. İnsanların küresel ekosistemde oynadıkları rolden imparatorlukların yükselişine ve modern dünyaya kadar pek çok konuyu irdeleyen Sapiens, tarihle bilimi bir araya getirerek kabul görmüş anlatıları yeniden ele alıyor. Harari ayrıca geleceğe bakmaya da zorluyor okuru. Yakın zamanda insanlar, dört milyar yıldır yaşama hükmeden doğal seçilim yasalarını esnetmeye başladılar. Artık sadece dünyayı değil, kendimizi ve diğer canlıları tasarlama becerisi de kazandık. Peki bu bizi nereye götürüyor, bizi neye dönüştürebilir? 30’dan fazla dile çevrilmiş bu kışkırtıcı çalışma özellikle Jared Diamond, James Gleick, Matt Ridley ve Robert Wright’ın eserlerine aşina okurlar için muhteşem bir kaynak. “Sapiens, tarihin ve modern dünyanın en büyük sorularını gayet yalın bir dille ele alıyor. Çok seveceksiniz!” - Jared Diamond, Tüfek, Mikrop ve Çelik’in yazarı - “Harari’nin eseri kabul görmüş doktrinlerin karşısında duran fikirler ve şaşırtıcı gerçeklerle bezeli.” - John Gray, Financial Times -
5 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺188,9
8.9
10 üzerinden
40 Puan · 5 İnceleme
Seren
Yuval Noah Harari Seti'yi inceledi.
1208 syf.
·
517 günde
Üçleme için genel bir şey söylemek istiyorum: Neydim ne oldum ne olacağım. Kesinlikle bir daha okunacak kitaplar. 21. Yüzyıl için 21 ders Kitap sürükledi ben o kadar hızla okumak istememiştim, freni patlamış araba gibi oluyorum bazı kitapları okurken, elimde değil. Çok seviyorum. Bu üç kitaptan anladığım bir şey var: Yazar kesinlikle Yahudi olsa dahi sadece öyle doğmuş. Çünkü bakıyorum tüm dinleri reddediyor. Daha doğrusu dinleri gerekli görüyor çünkü dünyaya çoğu konuda bir huzur kazandırdığını deneyimlemiş. Öte yandan dinler adı altında yapılan tüm pislikleri de hiç çekinmeden yazmış. Hiç bir dini ayırmadan. Meselâ -bence kastettiği Kudüs- bazı tapınak ya da camilerin bu kadar önemi addesilmesine şiddetle karşı, ona göre bir tapınak eğer ona baktığında huzur veriyor ise müthiş değilse hiç bir önemi yok, onun için ölmeye gerek yok??? Homo Deus Daha önce Homo Sapiens'i okumuştum, insanlığın en başına gitmiş benim aklıma hayalime pek sığmayacak şeyler söylüyordu, birazda inanç faktörünün etkisiyle, itiraf olsun, bu kadar beğenilmiş takdir görmüş bir kitabı herhalde okuduğum zaman içinde olduğum muallak durum yüzünden, hayal kıtlığım yüzünden, bende aynı etkiyi yaratmadı. Ama orda bırakmadım. Tekrar okuyacağım ölmezsem. Gelelim Homo Deus'a. Yarının kısa bir özeti, ne olabilir? Bugün neyiz? Nerdeyiz? Dataizm, homo sapiensi homo sapiensin diğer hayvanlara yaptığını yapmakla tehdit ediyor. Her şey veri demek. Birine şu şudur bu budur diyemezsin şu zamanda. Hani veriler denir, veri var mı? istatistikler ne diyor buna? Çok yoğun kaliteli bir kitap. Bu kadar net söylüyorum. İçindeki her şeye katılmış gibi görünmek istemem, belki onlarda doğrudur yanlış olan benimdir. Teknolojik bir insan olmadım olmak istemiyorum, nostaljik olmayı hep tercih ettim. Bu zıtlığa rağmen en sevdiğim film türü bilim kurgudur ve sadece bilim kurgu izlerim. O filmlerdeki deli gibi teknolojiye rağmen farkettiğim, hep günü kurtaran tek bir şey var: İnsanlığın sonu yakın görünür. Ancak son anda, tüm zorluklara rağmen insanlık uzaylıların, robotların ve süperbilgisayarların aklına gelmeyen, asla idrak edemeyecekleri bir şey sayesinde tüm savaşlardan muzaffer çıkar: SEVGİ Sapiens Bir kez daha okumalıyım diyorum. Zamanlama hatası. Ama yine de iyi bir kitap. Her şeye katılmam mümkün değil elhamdülillah müslüman hissediyorum. Kesinlikle #tavsiyekitap diyorum. Bir çok yerde tebessum ile okumuş olsamda bana çok şey kattığına inanıyorum. Feminist olmadım insancıl olmayı tercih ederim her zaman fakat şu kadınları evrilirken ve devrilirken dahi bu kadar ezmek nedir bilemedim?
Yuval Noah Harari Seti
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
Kübra Tanrıkulu
Yuval Noah Harari Seti'yi inceledi.
Bir baş yapıt olduğunu düşünüyorum. Üniversitede ödev olarak okumuştum. İlk kısımları biraz sıkıcı. Ama bitirdiğinde sana ne kattığını göreceksin. İçinde her dünyadan bilgi var. Söz sahibi olabilmen için birçok bilgi barındırıyor. Ufuk açıcı, vizyon katan bir eser. Dilinin biraz ağır olması kitabı zor hale getiriyor. Detaylı bir anlatımı var o yüzden kafada birleştirmek güçleşiyor. Özellikle ekonomik-tarihi kitap sevenler için ilk önerim diyebilirim.
Yuval Noah Harari Seti
OKUYACAKLARIMA EKLE
16
Enes SOYSAL
Yuval Noah Harari Seti'yi inceledi.
1208 syf.
·
9/10 puan
Kitabı okuyanların da bildiği gibi, Noah kitabında modern insanın yani bizlerin, Homo Sapiens’lerin Kuzey Afrikadan çıkıp, Homo Erectus, Neandertal gibi bütün diğer insan türlerini egale ederek, ya da başka bir deyişle yok ederek dünyayı ele geçirmesini anlatan kitabı. İnsanlığın tarihini ve gelecekteki olası şeyleri sade ve akıcı bir dille anlatan bu kitaptan, alınacak gerçekten çok bilgi var!
Yuval Noah Harari Seti
OKUYACAKLARIMA EKLE
2