Yüz Yüze (Türkiye'den Çift ve Aile Terapisi Öyküleri)

·
Okunma
·
Beğeni
·
924
Gösterim
Adı:
Yüz Yüze
Yazar:
Alt başlık:
Türkiye'den Çift ve Aile Terapisi Öyküleri
Baskı tarihi:
Temmuz 2016
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053438908
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Yüz Yüze, farklı bakış açılarıyla çalışan çift ve aile terapistlerinin bildiğimiz şehirlerde, dinamiklerini kolayca hayal edebildiğimiz, bizim evlerimiz gibi evlerde yaşayan insanlarla terapi odasındaki yolculuklarını, ilişkileri iyileştirme süreçlerini anlatıyor. Duygular, beklentiler, ihtiyaçlar su yüzüne çıkıyor, geçmişten gelen ile anda yaşanan yeniden anlam kazanıyor.

Kitapta yer alan her vakanın ilişkileriyle ilgili bir sorun yaşadığını görsek de hepsinin öyküsü kendine özgü. Bu öyküler, çift olmak ve aile olmak için yaşadıklarımızı tümüyle yeniden düşünmeye imkân tanıyan bir zenginlik sunuyor.

Çift ve Aile Terapileri Derneği'nin (ÇATED) iş birliğiyle hazırlanan bu kitap, mesleğin detaylarına ışık tutan bir kaynak niteliğinde.
288 syf.
·1 günde·8/10 puan
Bir insan kendisini bile zor anlayabiliyorken, hatta kimi zaman kendisini bile anlayamıyor, başkalarını anlayıp sağlıklı ve sorunsuz ilişkiler yaşamak çok zor. Kitapta 10 farklı terapi sürecini okuyoruz, çoğunlukla evli çiftlerin terapileri vardı. Okurun muhakkak şu anki veya geçmişteki ilişkilerinden izler bulacağını düşünüyorum ve ayrıca gelecekteki ilişkiler için de bir çeşit rehber olabilir.
Kitaptan çıkardığım sonuç, sorunsuz bir ilişki söz konusu olamaz önemli olan ortada buluşup sorunları halledebilecek olgunlukta birisiyle ilişki yaşamak.
Özellikle psikolojiye ilgili kişilerin beğeneceğini düşünüyorum.
304 syf.
·Puan vermedi
Bu kitap, 10 tane vakaya ev sahipliği yapıyor..
Ve aslında her vakanın içinde yer alan insanlara da ev sahipliği yapıyor..
Ve dahası da var(!)..
Bazı vakalarda görüyorsunuz ki sanki sizin dublörünüz vakanın içinde oynuyor. Dolaylı olarak sizlere de ev sahipliği yapan bir kitap..
Bu kitapta her vaka ayrı ayrı ele alınmış. Hangi konu üzerinde çalışılmış ve çözüm için hangi yaklaşım benimsenmiş tek tek açıklanmış.
Ve bunu da okuyucuyu yormadan sade bir dille başarmışlar..
304 syf.
·5 günde·9/10 puan
"Sistemik perspektifi inanmanın doğal bir getirisi olarak insanların yaşadığı duygusal sorunların, ilişkilerinde güçlendikçe hafiflediğinı düşünüyorum. Çoğumuzun acılarının sebebi anlaşılmadığını, sevilmediğini, takdir edilmediğini hissetmek ve yalnız bırakıldığını düşünmekle ilgili."

Yüz yüze, 10 farklı çift terapisinden ya da bireysel başlayıp aile terapisine dönüşen vakalardan oluşuyor. Her vaka çeşitli kuramsal bakış açılarıyla ve tekniklerle ilerliyor. Aynı zamanda her vakanın danışan öyküsü, vaka formülasyonu, terapi süreci, sonuç ve tartışmaya şeklinde verilmesi vakaların başlangıç ve ilerlemelerinin daha bütünsel olarak görülmesini sağlıyor.

Özellikle aile terapileri konusunda temel düzeyde bilgisi olan, herhangi bir eğitimi olmayanlar ama bu konuda bir şeyler öğrenmek isteyenler için başlangıç için güzel bir kitap. Çünkü kullanılan teknikler ve terapi süreci gayet anlaşılır bir şekilde verilmiş herhangi bir kafa karışıklığına yol açmıyor.

Birden fazla öyküye yer verilmesi aslında çift terapilerinde kullanılabilecek kuramsal çeşitliliği görmek açısından da oldukça faydalı.
304 syf.
·4 günde·6/10 puan
Kitapyurdu'nun hâlâ devam etmekte olan beş kitap 20TL Pegasus Yayınları kampanyasından aldığım kitaplardan biri olan kişisel gelişim tarzı güzel bir kitap. İçinde , evliliğinde yolunda gitmeyen bazı sorunları olan on tane farklı yaş gruplarına ait evli çiftin almış oldukları aile ve çift terapileri anlatılıyor. Anlatımı her ne kadar biraz psikiyatri öğrencilerine ders anlatır nitelikte olsa da hemen hemen her evli çiftin kendinden mutlaka birşeyler bulacağı örnekleri mevcut. Anlatımı biraz daha okuyucuya ders çıkaracak tarzda, anlaşılır bir şekilde olsaydı sanki daha bir bilimsel kuram ve algoritmalardan kaçınılsa daha bi geniş kitleye hitap ederdi diye düşünüyorum.
304 syf.
·18 günde·9/10 puan
Genellikle yurtdışında yapılan ve kitaba konu edilen bu tür terapi ve çalışmaların yurdumuzda da yapılmış olması beni çok mutlu etti. Her ne kadar mesleğim hukuk dalı içerisinde yer alıyor olsa da ilgi alanıma giren psikoloji bilimi ve özellikle boşanma davalarını yakından ilgilendiren çift ve aile ilişkilerini konu alan bu kitabı hiç sıkılmadan okudum. Bu çalışmada emeği geçenlere ayrıca teşekkür ediyorum.
304 syf.
·7 günde·Beğendi·7/10 puan
Çift terapisi konusunda yabancı kaynaklar epey fazla olmasına rağmen Türk kaynakları sınırlı. Doğal olarak Türk çiftleri psikoterapiye getiren hikayeleri okumak benim hoşuma gitti. Ancak bana göre Türk aile yapısını pek yansıtamamış bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Bazı hikayelerde yabancı çiftlerin Türk olarak uyarlandığı gibi bir koku aldım hatta. Ha şöyle bir durumu da yadsıyamam, henüz çift ve aile terapisi alt sınıfa pek inemedi. Yani hala üst, orta-üst sınıfta kaldığı için terapi konuları da buna göre olmuştur. Umarım Türk ailelerinde büyük sorunlardan biri olan "kök aile sorununun" (kayınvalide-kayınbaba) da ele alındığını görebildiğimiz ikinci bir serisi çıkar.
304 syf.
·11 günde·8/10 puan
Kitapta 10 farklı vaka yer alıyor. Sadece bir vaka kurgu ürünü, diğerleri gerçek yaşamdan farklı karakterlerle oluşturularak özetlenen vakalar. Her vaka farklı bir terapist, psikolog veya psikiyatr tarafından hazırlanmış. Vakalarda farklı temalar farklı yöntemler ile öyküleştirilmiş. Güvensizlik, bağlanma problemi, paranoya, cinsel istismar, kişiler arası çatışma bu temalardan bazıları.
Kitabı okurken bazı yerlerde kendimden ifadeler bulup özeleştiri yapma fırsatım oldu. Aile ve arkadaşlık ilişkilerinde sıklıkla ortaya çıkan bazı sorunları ve bu sorunlardan çıkış yollarını anlatan faydalı bir kitaptı.
Kitapta eleştireceğim tek nokta bir iki vakanın akıcı bir şekilde aktarılamaması/öyküleştirilememesi.
304 syf.
·23 günde·Puan vermedi
10 adet çift ve/ya aile terapisi vaka öyküsü içeriyor.
Her vakanın formülasyonu ve seans seans yapılanlara yer verilmiş.
Hem alandan olanlar hem de ilgisi olanlar için uygun.
Kitabın başında yer alan tabloda danışan(lar) hangi şikayetle geldi, hangi yaklaşımla tedaviye gidildi gibi özet bilgiler de okuma deneyimini kolaylaştırıyor.
Sıkılmadan okunabilecek keyifli bir kitap
304 syf.
·3 günde·8/10 puan
Kitap, ÇATED yani Çift ve Aile Terapileri Derneği’nin hazırlamış olduğu içerisinde “gerçek” psikoterapi örneklerinin bulunduğu güzel bir kitap. Psikolojiye meraklı olan veya psikoloji okuyan bireylerin edinmesi gereken bir kitap. İçerisinde birçok akademisyenin vakaları ile karşılaşıyoruz. Ben beğendim. Tavsiye ediyorum. Yudum Akyıl Neval Güven Yüz Yüze
%26 (77/304)
·Beğendi·Puan vermedi
Kitabın yarılarındayım ama çok beğendim,psikolojik danışmanlık oluyorum ve aile terapistliği üzerine yoğunlaşmak istiyorum bu da başlangıç kitaplarımdan biri ve anlatımını olayları işleyişini ,öğretisini beğendim
304 syf.
·Puan vermedi
Aile ve çift terapisi alanında ilgili olanların, bu alanda eğitim alanların direk vaka analizleri ile kendilerini geliştirebilecekleri bir kitap
304 syf.
·2 günde·9/10 puan
Birden fazla psikoloğun vaka incelemesinden oluşan kitap, akıcı ve ilgi çekiciydi. Beğenerek okudum. Vakalar çoğunlukla çift terapisiydi. Evlilikte sorun yaşamanın normal olduğunu, soruna çözüm bulmanın mümkün olduğunu gösteren bir kitap.
"Çoğumuzun acılarının sebebi anlaşılmadığını, sevilmediğini, takdir edilmediğini hissetmek ve yalnız bırakıldığını düşünmekle ilgili."
İnsanların nasıl yaşadıkları kadar nasıl öldüklerinin de hem onlar hem de etrafındakiler için büyük bir önemi ve anlamı var.
Çoğumuzun acılarının sebebi anlaşılmadığını, sevilmediğini, takdir edilmediğini hissetmek ve yalnız bırakıldığını düşünmekle ilgili.
Bir öğrencim terapi sürecine yaklaşımdaki en temel inancın ne olduğunu sormuştu. Yanıtım şu oldu: "Değişmek istiyorum, değişebilirim, değişeceğim!" inancı. Bununla beraber, terapinin başarısının öncelikle terapistin yeterince iyi olmasından ve terapistin danışan ile kurduğu ilişkinin kalitesinden kaynaklandığı gerçeğinin en sadık inanıcılarından olduğumu belirtmeliyim.
Kolektif
Sayfa 136 - Pegasus Yayınları
Duygu odaklı terapi çiftlerin her ikisinin de karşı taraf açısından algılanan gerçeği ve deneyimleriyle kabul etmesi ve saygı duyması temellidir.
Ölüm herhalde karşısında en çaresiz kaldığımız olay... Çözümü de yok... Ancak ölüme giden yolda yalnız olmadığımızı hissetmek, bizi seven, umursayan insanlar olduğunu bilmek, kırgınlıkları tamir edebilmek, geç kalmış özürleri dileyebilmek sadece bizim için değil, geride bıraktıklarımız için de bir hediye.
Sistemik perspektife inanmanın doğal bir getirisi olarak insanların yaşadıkları duygusal sorunların, ilişkileri güçlendikçe hafiflediğini düşünüyorum. Çoğumuzun acılarının sebebi anlaşılmadığını, sevilmediğini, takdir edilmediğini hissetmek ve yalnız bırakıldığını düşünmekle ilgili.
Çoğumuzun acılarının sebebi anlaşılmadığını, sevilmediğini, takdir edilmediğini hissetmek ve yalnız bırakıldığını düşünmekle ilgili.
Duygulanım yükseldiğinde beynin empati ve muhakeme gibi iletişim becerilerini destekleyen bilişsel fonksiyonları yöneten frontal lobu işlevsiz hale gelir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yüz Yüze
Yazar:
Alt başlık:
Türkiye'den Çift ve Aile Terapisi Öyküleri
Baskı tarihi:
Temmuz 2016
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053438908
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Yüz Yüze, farklı bakış açılarıyla çalışan çift ve aile terapistlerinin bildiğimiz şehirlerde, dinamiklerini kolayca hayal edebildiğimiz, bizim evlerimiz gibi evlerde yaşayan insanlarla terapi odasındaki yolculuklarını, ilişkileri iyileştirme süreçlerini anlatıyor. Duygular, beklentiler, ihtiyaçlar su yüzüne çıkıyor, geçmişten gelen ile anda yaşanan yeniden anlam kazanıyor.

Kitapta yer alan her vakanın ilişkileriyle ilgili bir sorun yaşadığını görsek de hepsinin öyküsü kendine özgü. Bu öyküler, çift olmak ve aile olmak için yaşadıklarımızı tümüyle yeniden düşünmeye imkân tanıyan bir zenginlik sunuyor.

Çift ve Aile Terapileri Derneği'nin (ÇATED) iş birliğiyle hazırlanan bu kitap, mesleğin detaylarına ışık tutan bir kaynak niteliğinde.

Kitabı okuyanlar 94 okur

  • Aslı ab
  • Kitaplar Arasında Kaybolan Biri
  • Mert uysal
  • Şebnem
  • Hümeyra
  • Meltem A.
  • Rümeysa
  • Hatice Balkan
  • Yağmur GÜN
  • NG

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%17.2 (5)
9
%17.2 (5)
8
%34.5 (10)
7
%17.2 (5)
6
%10.3 (3)
5
%3.4 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0