Yüzbaşı Selahattin'in Romanı (2 Kitap Takım)

9,4/10  (8 Oy) · 
21 okunma  · 
6 beğeni  · 
884 gösterim
Selahattin 1894'te doğdu. Mahalle Mektebi'ne gitti. Edirne Askeri İdadisi'ni bitirdi. İstanbul'da Harbiye'den mezun oldu. İtalyan Harbi'ni Çanakkale'de yaşadı. Balkan Harbi'ne katıldı. İstanbul'da İttihat ve Terakki'nin eylemlerine karıştı. Birinci Dünya Savaşı'nda Beşinci Kuvve-i Seferiyye Karargahına tayin edildi. İran ve Kafkas muharebelerinde çarpıştı. Irak muharebelerinde dövüştü. Bağdat'ı savundu. Bakü'nun zaptında bulundu.20 Aralık 1914'te İstanbul'dan 20 yaşında bir teğmen olarak ayrılmış. Turan'ı fethetmeye çıkmıştı.5 Şubat 1919'da 25 yaşında bir yüzbaşı olarak yenik ve yıkık Osmanlı payitahtına döndü.

Yüzbaşı Selahattin'in Romanı yalnız kendisinin değil, bir kuşağın romanıdır. Bu romanda değer yargılarıyla birlikte çöken Osmanlı İmparatorluğu yerine yeni bir imparatorluk kurmak isteyenlerin dramı ve devletin çöküşünü durdurmak isteyen bir asker kuşağının fedakarlık destanı yer alır. Bu roman yakın tarihimizin gerçeklerini dile getirmekte, pek çok yönü aydınlanmamış bir devreye ışık tutmaktadır.

(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  735
 • ISBN:
  9789757720331
 • Yayınevi:
  Cumhuriyet Kitapları
 • Kitabın Türü:
Halim Gençer 
14 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Anılardan oluşmuş güzel bir eser.Eser sadece Yüzbaşı Selahattin'in hayatını değil Balkan Savaşına ve o günün şartlarınıda ortaya seriyor.