Yüzbaşının Kızı Aşk, Ateşin Ve Gözyaşının Diliyle Konuşur.

8,0/10  (323 Oy) · 
1.390 okunma  · 
255 beğeni  · 
5.640 gösterim
Aşk, Ateşin Ve Gözyaşının Diliyle Konuşur

Soylu bir ailenin tek erkek evladı olan Pyotr Andreyeviç babasının isteği üzerine subay olarak orduya yazılır. Ülkenin uzak bir köşesindeki kalede görev yapmaya başlar. Askerliği boyunca, yüzbaşının kızına duyduğu aşk ile ülkeyi kasıp kavuran köylü ayaklanmasında yerine getirmesi gereken görevler arasında çatışma yaşar. O, bu çatışmada hiçbir zaman cesaret ve onurun bayrağını yere düşürmeyecektir. Savaşı ve aşkı tarihsel bir zeminde, olanca çıplaklığıyla anlatanbu roman dünya edebiyatında öncü bir rol oynamış ve pek çok büyük yazarı etkisi altına almıştır. 

"Yüzbaşının Kızı ile karşılaştırılınca bütün romanlarımız ve büyük hikâyelerimiz yavan kalıyor. Saflık, yumuşaklık, öyle bir yüksekliğe ulaşıyor ki bu yapıtta, gerçek bile yapmacık ve karikatürize edilmiş gibi görünüyor... Ortaya ilk olarak gerçekten de Rus karakterleri çıkıyor. Kalenin basit komutanı, karısı, bayraktar, biricik topuyla kalenin kendisi, zamanın karışıklığı, sıradan insanların o alçakgönüllü büyüklüğü... Bütün bunlar yalnız gerçek değil, onu da aşan bir şey..."
-Gogol-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2014
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9786053484684
 • Orijinal Adı:
  Капитанская дочка
 • Çeviri:
  Sena Öksüz
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Jay 
 02 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 9/10 puan

Kitap hakkında gerçekten tartışılacak ve yazılacak çok şey var. Öncelikle yazarın diline değinmek istiyorum, oldukça açık ve sade bir dili vardı bu nedenle uzun bir aradan sonra ilk defa, bu kelime ne anlama geliyor diye, sözlük kullanma gerekliliği duymadım. Puşkin, Dostoyevski tarafından eserlerinde (Puşkin tavsiyesini, en son Ev Sahibesi’nde gördüm) bilhassa okumamızı istediği bir yazardır ve Dostoyevski bir tavsiyede bulunuyorsa mutlaka o yazar, o deneme, o biyografi, o makale, o roman okunmalıdır diye düşünüyorum.
Kitap, tarihteki Pugaçov isyanını, on yedi yaşındaki genç bir subayın gözünden ele almaktadır ve bunu yaparken de o döneme ait tarihi bilgilendirmelerde bulunur.
Puşkin, atmosfer oluşturma anlamında da gayet başarılı bir iş çıkarmış. Yarattığı psikolojik ortam, yer betimlemeleri ve karakterler, sizi hikâyenin ortasına bırakıyor ve her bir karaktere karşı tutumunuz değişiyor ve sürekli olarak karakterler ile alakalı hislerinizle, yargıda bulunma gereksinimi hissediyorsunuz. Ayrıca Puşkin, kitabı otuzlu yaşlarında yazmasına rağmen ana karakterin on yedi yaşında olduğuna dair şüpheye düşmüyorsunuz. Öyle ki, karakterin fevri hareketleri, düşünmeden giriştiği davranışları ve Marya’ya olan aşkı tamda o yaşa ait psikoloji ile yansıtılmış. İşin ilginç tarafı ise olaylar rastlantısal olarak ilerliyor, birde bu rastlantısal olaylara karakterlerin olumlu-olumsuz davranışları müdahil olunca hikâye garip bir hal alıyor. Daha fazla detay vermeden, Dostoyevski’nun tavsiyesine uyup bu hoş kitabı okumalısınız diye düşünüyorum.

Yasemin Bektaş 
 11 Oca 13:12 · 8/10 puan

Yüzbaşının Kızı, 1770'lerde Kuzey Rusya'da Kazak Yemelyan Pugaçov'un liderliğinde gerçekleşen bir köylü isyanını temel alıyor. Kısacık bir roman. Yapmacıksız, akıcı, ve sade. Okuyucuyu zorlamayan, anlaşılır bir dille, vakit ayıran için çarçabuk bitebilecek bir klasik. Tasvirlerden, ve süslü cümlelerden uzak kalınarak yazılmış olsa da, yine olayların içine girebildiğinizi hissediyorsunuz, kimi yerinde tebessüm ederek.

Kübra E. 
28 Tem 11:47 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Puşkin, modern Rus edebiyatının kurucusu, şair ve yazardır.
Eserlerinde romantizmden realizme geçişin izleri görülür.
Puşkin'in eserleri, kendisinden sonra gelecek yazarlar için birer rehber olmuştur.
"Puşkin hiç yaşamasaydı, Rus edebiyatı onun ardından gelen nice işinin eri yazardan yoksun kalacaktı." der Dostoyevski, Puşkin'in Rus edebiyatındaki yerini belirtmek için.


Ben, Rus edebiyatında bu denli öneme sahip Puşkin'i tanıma isteğiyle İş Bankası Yayınları'nın yayımladığı "Bütün Öyküler ve Bütün Romanlar" kitabını okudum.
Kitapta sizi ilk karşılayan Puşkin'in tamamlamadığı roman denemesi, "Büyük Petro'nun Arabı" oluyor.
Sonrasında ise sırasıyla Puşkin'in öykülerine ve romanlarına yer verilmiş.
Böylece okuyucu Puşkin'in üslubuna alışmış oluyor.
Puşkin'in dili oldukça sade.
Eserleri için bir genelleme yapmak doğru değil; fakat Rus sosyetesine, bürokrasiye yönelik eleştirilerini pek çok eserinde görüyoruz.
Tabii farklı tarzda yazdığı eserleri de var. Örneğin: "Maça Kızı" öyküsünde fantastik ögelerle gerçeklik iç içe.


"Yüzbaşının Kızı"nda ise babası da bir asker olan Pyotr Andreyiç'in askerliği sırasında karşılaştığı olaylar verilmiştir. Pyotr ile Maşa'nın aşkının arka plânında "Pugaçov Ayaklanması" anlatılarak Rus Çarlığı için tehdit oluşturan bir olaya da yer verilmiş olur. Romanda tesadüfler birbirini izler; ama asla da yapay değildir.
Puşkin'in, bir ayaklanmayı ilk olarak işlediği eseri ise "Dubrovski"dir.


"Erzurum'a Yolculuk" eserinde ise, Çarlık yönetiminin baskılarından dolayı yurtdışına çıkamayan Puşkin'in özel bir izinle 1829 Seferi'ne katılması ve bu sefer sırasındaki izlenimleri anlatılır.
Puşkin, bu eserinde doğa tasvirlerine ve savaş tasvirlerine yer verir. Sonrasında bu tasvirlerin Tolstoy'u etkilemesiyle Tolstoy, "Sivastopol", "Savaş ve Barış" eserlerini yazacaktır.


İlk eserlerinde üslubunu yakalamak adına Avrupalı şairlerden etkilenen Puşkin'in, sonrasında kendi üslubu oturmuştur. Fakat ne yazık ki, yazarın daha yetkin eserlerini okuyamıyoruz. Bunun nedeni de, Puşkin'in henüz otuz sekiz yaşındayken bir düelloda yaşamını yitirmesi.


Puşkin'i tanımak ve eserlerine farklı bir açıdan yaklaşmak isterseniz, naçizane tavsiyem, Dostoyevski'nin "Puşkin Konuşması"nı da okumanızdır. Dostoyevski, bu konuşmasında Puşkin'in eserlerine yer verirken Slavcılık-Batıcılık çatışmasına da farklı bir soluk getirmiştir.


Herkese keyifli okumalar dilerim.
Kadim dostlarımız olan kitaplarla kalın... :)

Sadettin TANIK 
14 Nis 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Bu kitap gayet sade bir üslupla bir başyapıt yazılabileceğinin göstergesi olmuş. Yazarın olayın geçtiği coğrafyayı anlatımı çok dikkat çekici, okurken baş kahramanın geçtiği yerlerden siz de geçiyorsunuz. Kitap dünya klasikleri içinde yer almayı fazlasıyla hak etmiştir. Kesinlikle okumanızı öneririm...

Tesla Yunus 
23 Tem 08:16 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Eser, ister anlatımıyla ister konusuyla isterse de içinde barındırdığı türlü türlü sürprizlerle olsun mükemmel bir gizeme sahip olup oldukça akıcıdır. Konusu subay Pyotr Andreyiç ile yüzbaşının kızı olan Marya İvanova arasındaki aşkı konu alıyor bunu konu alırkende süregelen olay örgüsü eseri okudukça güzel kılıyor. Şahıs kadrosu bana biraz geniş geldi bir sürü karakter işin içine girip çıkıyor ama herşeye rağmen okunması gereken bir eser olarak görüyorum. Herkese iyi okumalar.

ⓑⓔⓢⓣⓔ 
28 Nis 09:24 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

1773 yillari ve ünlü isyanci pugacev'in ayaklanmasi sırasında can bulan bir aşk ; asilzade Pyotr Andreyiç Grinyov ve taşralı Marya İvanıvna nin aşkı..
Etkileyici ama bir o kadar sade,yalın ve güzel bir dille yazılmış okunmasi gereken bi klasik yuzbasinin kızı.. Bendeki baskı 1973 yılı @altinkitaplar basimevinde basılmış, Altın klasikler dizisinin 35. Kitabı olarak. Kapak resmi Ayhan Erer'e ait. Ayrıca yuzbasinin kızı Puşkin'in sağlığında tamamladığı ve yayinlatabildigi tek büyük romanmis

mehmet temiz 
 19 May 13:20 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Aleksandr Puşkin'in, eşiyle ilgili bir olay nedeniyle girdiği düello da ölmesinden sadece 3 ay önce bitirdiği ve yayınladığı ''Yüzbaşının Kızı'' isimli kitabı hakkında aslında çok fazla şeyler yazmak gerekmediği düşüncesindeyim.Çünkü kitap artık Dünya klasiklerinin önde gelen kitaplarından biri ve her kitapseverin mutlaka okuduğu veya okuması gerektiği bir kitap.Sade,basit ve akıcı bir şekilde yazılmış,elinize aldığınızda bir çırpıda bitirebileceğiniz,kesinlikle sıkılmadan okuyacağınız harika bir eser. Konusunu ise 1770 li yıllar Rusyasın da meydana gelen bir isyan olayında yaşananları, bir asteğmen'in, kale komutanı'nın kızına olan aşkını da içine katarak ,kendi ağzından anlatması oluşturmaktadır.

Gözde Uysal 
 04 Oca 00:14 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Kitabı okurken betimlemeleri yetersiz bulduğum düşüncesi vardı kafamda olumsuz olarak. Onun dışında da zaten klasik olmuş bir kitap için söyleyecek bir şeyim yok. Keyifli ve kolay bir okuma oldu benim için. Dünya klasiklerine göz atmak isteyenlerin çekinmeden, kolayca okuyabileceği bir eser. Ayrıca kitabı okuduktan sonra Puşkin'in hayatını okuduğunuzda görülen benzerlikler de güzel bir detay olarak hafızanızda yer edecektir.

Puskin, Rus edebiyatinin onculerinden, bir cok atif yapilmasi uzerine merak edip okudum. Yuzbasinin kizi tek cumleyle; iyilik yap, iyilik bul diye ozetlenebilir.
Puskinin sade ve yalin anlatimi okuyucuyu yormuyor.

Kızıl Gezegen'den 
05 Ağu 07:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okudugunuz zaman nasil bir tepki verirsinis bilmem fakat benim gozlerim doldu bunun nedeni kurgu degil gercekte yasanan bir olay olmasi Puskin essiz kalemiyle bunu aktarmis bir subay oglu Pyotr goreve gittigi kale de yuzbasinin kizi masha ya asik olur masha nin psikopat asigi cavus Pyotr ile duelloya girer duello da Pyotr yaralanir daha sonra Pugacevin onderliginde ki isyancilar kaleyi basar Yuzbasini yani Masha nin annesi ve babasi oldurulur olaydan garip bir sekil de sag kurtulan Pyotr tekrar kaleye Masha yi kurtarmaya doner ve kurtarir fakat baslarini yine bu olaylar dan kurtaramaz etkili akici bir kitap. Sevgili Puskini saygi ile aniyoruz.

Kitaptan 82 Alıntı

Ferah 
15 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Daha iyisini bulursan beni unut; Benden kötüsü çıkarsa hatırla beni.''

Yüzbaşının Kızı, Aleksandr PuşkinYüzbaşının Kızı, Aleksandr Puşkin
Ferman Mammadov 
19 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

"Birbirimizi bir daha görüp görmeyeceğimizi Tanrı bilir...Ben seni ölünceye kadar unutmayacağım.Kalbimde yalnız sen kalacaksın."

Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Puşkin (Anonim)Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Puşkin (Anonim)
Ersoy kuyben 
17 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Benden iyisine düşersen beni unutursun.
Benden kötüsüne düşersen beni ararsın.

Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Puşkin (Sayfa 39)Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Puşkin (Sayfa 39)
Tesla Yunus 
23 Tem 07:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Hayata karşı kazananlar her zaman cesurlar olmuştur."

Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Puşkin (Sayfa 86 - paraf yayınları)Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Puşkin (Sayfa 86 - paraf yayınları)
Kübra E. 
25 Tem 03:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Tipi" öyküsünden
Sır hangi türden olursa olsun, kadın kalbine her zaman acı verir.

Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Puşkin (Sayfa 100 - İş Bankası Kültür Yayınları, 9. Basım, Ekim 2016, Çeviri: Ataol Behramoğlu)Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Puşkin (Sayfa 100 - İş Bankası Kültür Yayınları, 9. Basım, Ekim 2016, Çeviri: Ataol Behramoğlu)
Tesla Yunus 
 23 Tem 08:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Mutlu, tam anlamıyla mutluydum. Zavallı insan hayatında böyle dakikalar topu topu ne kadardı ki..."

Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Puşkin (Sayfa 145 - paraf yayınları)Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Puşkin (Sayfa 145 - paraf yayınları)
Kübra E. 
26 Tem 06:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İşkence
Eski zaman yargılama yöntemi içinde işkence öylesine kökleşmişti ki, onu ortadan kaldıran hayırlı yasa, uzun bir süre etkisiz kaldı. Sanığın suçu üstlenmesi, onun gerçekten suçlu olduğunu göstermeye yeterli bir kanıt sayılıyordu.
Sağlıklı bir hukuk kavrayışına tam anlamıyla aykırı, temelsiz bir görüş. Çünkü, sanığın suçu yadsıması nasıl onun suçsuzluğuna kanıt olmazsa, bunun gibi, suçu üstlenmesi de onun suçluluğunun kanıtı olamaz.

Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Puşkin (Sayfa 409 - İş Bankası Kültür Yayınları, 9. Basım, Ekim 2016, Çeviri: Ataol Behramoğlu)Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Puşkin (Sayfa 409 - İş Bankası Kültür Yayınları, 9. Basım, Ekim 2016, Çeviri: Ataol Behramoğlu)