Yüzbaşının Kızı Aşk,Ateşin Ve Gözyaşının Diliyle Konuşur.

7,9/10  (206 Oy) · 
972 okunma  · 
133 beğeni  · 
4.876 gösterim
Aşk, Ateşin Ve Gözyaşının Diliyle Konuşur

Soylu bir ailenin tek erkek evladı olan Pyotr Andreyeviç babasının isteği üzerine subay olarak orduya yazılır. Ülkenin uzak bir köşesindeki kalede görev yapmaya başlar. Askerliği boyunca, yüzbaşının kızına duyduğu aşk ile ülkeyi kasıp kavuran köylü ayaklanmasında yerine getirmesi gereken görevler arasında çatışma yaşar. O, bu çatışmada hiçbir zaman cesaret ve onurun bayrağını yere düşürmeyecektir. Savaşı ve aşkı tarihsel bir zeminde, olanca çıplaklığıyla anlatanbu roman dünya edebiyatında öncü bir rol oynamış ve pek çok büyük yazarı etkisi altına almıştır.

"Yüzbaşının Kızı ile karşılaştırılınca bütün romanlarımız ve büyük hikâyelerimiz yavan kalıyor. Saflık, yumuşaklık, öyle bir yüksekliğe ulaşıyor ki bu yapıtta, gerçek bile yapmacık ve karikatürize edilmiş gibi görünüyor... Ortaya ilk olarak gerçekten de Rus karakterleri çıkıyor. Kalenin basit komutanı, karısı, bayraktar, biricik topuyla kalenin kendisi, zamanın karışıklığı, sıradan insanların o alçakgönüllü büyüklüğü... Bütün bunlar yalnız gerçek değil, onu da aşan bir şey..."
-Gogol-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2014
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9786053484684
 • Orijinal Adı:
  Капитанская дочка
 • Çeviri:
  Sena Öksüz
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yasemin Bektaş 
 11 Oca 13:12 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Yüzbaşının Kızı, 1770'lerde Kuzey Rusya'da Kazak Yemelyan Pugaçov'un liderliğinde gerçekleşen bir köylü isyanını temel alıyor. Kısacık bir roman. Yapmacıksız, akıcı, ve sade. Okuyucuyu zorlamayan, anlaşılır bir dille, vakit ayıran için çarçabuk bitebilecek bir klasik. Tasvirlerden, ve süslü cümlelerden uzak kalınarak yazılmış olsa da, yine olayların içine girebildiğinizi hissediyorsunuz, kimi yerinde tebessüm ederek.

Anıl 
 02 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 9/10 puan

Kitap incelemesi yapmanın aslında kitap özeti çıkarmak olmadığını yavaş yavaş algılıyorum. Öyle ki, dün sitede değerli birkaç hocamın kendi aralarında, kitap ile alakalı tartışmalarına "göz misafiri" oldum ve kitap incelemesi ile ilişkili ciddi tüyolar aldığımı da söyleyebilirim. Kitap hakkında gerçekten tartışılacak ve yazılacak çok şey var. Öncelikle yazarın diline değinmek istiyorum, oldukça açık ve sade bir dili vardı bu nedenle uzun bir aradan sonra ilk defa, bu kelime ne anlama geliyor diye, sözlük kullanma gerekliliği duymadım. Puşkin, Dostoyevski tarafından eserlerinde (Puşkin tavsiyesini, en son Ev Sahibesi’nde gördüm) bilhassa okumamızı istediği bir yazardır ve Dostoyevski bir tavsiyede bulunuyorsa mutlaka o yazar, o deneme, o biyografi, o makale, o roman okunmalıdır diye düşünüyorum.
Kitap, tarihteki Pugaçov isyanını, on yedi yaşındaki genç bir subayın gözünden ele almaktadır ve bunu yaparken de o döneme ait tarihi bilgilendirmelerde bulunur.
Puşkin, atmosfer oluşturma anlamında da gayet başarılı bir iş çıkarmış. Yarattığı psikolojik ortam, yer betimlemeleri ve karakterler, sizi hikâyenin ortasına bırakıyor ve her bir karaktere karşı tutumunuz değişiyor ve sürekli olarak karakterler ile alakalı hislerinizle, yargıda bulunma gereksinimi hissediyorsunuz. Ayrıca Puşkin, kitabı otuzlu yaşlarında yazmasına rağmen ana karakterin on yedi yaşında olduğuna dair şüpheye düşmüyorsunuz. Öyle ki, karakterin fevri hareketleri, düşünmeden giriştiği davranışları ve Marya’ya olan aşkı tamda o yaşa ait psikoloji ile yansıtılmış. İşin ilginç tarafı ise olaylar rastlantısal olarak ilerliyor, birde bu rastlantısal olaylara karakterlerin olumlu-olumsuz davranışları müdahil olunca hikâye garip bir hal alıyor. Daha fazla detay vermeden, Dostoyevski’nun tavsiyesine uyup bu hoş kitabı okumalısınız diye düşünüyorum.

Gözde Uysal 
 04 Oca 00:14 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Kitabı okurken betimlemeleri yetersiz bulduğum düşüncesi vardı kafamda olumsuz olarak. Onun dışında da zaten klasik olmuş bir kitap için söyleyecek bir şeyim yok. Keyifli ve kolay bir okuma oldu benim için. Dünya klasiklerine göz atmak isteyenlerin çekinmeden, kolayca okuyabileceği bir eser. Ayrıca kitabı okuduktan sonra Puşkin'in hayatını okuduğunuzda görülen benzerlikler de güzel bir detay olarak hafızanızda yer edecektir.

Sadettin TANIK 
14 Nis 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Bu kitap gayet sade bir üslupla bir başyapıt yazılabileceğinin göstergesi olmuş. Yazarın olayın geçtiği coğrafyayı anlatımı çok dikkat çekici, okurken baş kahramanın geçtiği yerlerden siz de geçiyorsunuz. Kitap dünya klasikleri içinde yer almayı fazlasıyla hak etmiştir. Kesinlikle okumanızı öneririm...

Puskin, Rus edebiyatinin onculerinden, bir cok atif yapilmasi uzerine merak edip okudum. Yuzbasinin kizi tek cumleyle; iyilik yap, iyilik bul diye ozetlenebilir.
Puskinin sade ve yalin anlatimi okuyucuyu yormuyor.

Kitapla ilgili Gogol'un şu yorumuna katılmamak elde değil: " Yüzbaşının Kızı'yla karşılaştırınca bütün romanlarımız ve büyük hikayelerimiz yavan kalıyor. Saflık, yumuşaklık öyle bir yüksekliğe ulaşıyor ki bu yapıtta, gerçek bile yapmacık ve karikatürize edilmiş gibi görünüyor. Ortaya gerçekten de ilk olarak Rus karakterleri çıkıyor. Kalenin basit komutanı, karısı, bayraktar, biricik topuyla kalenin kendisi, zamanın karışıklığı, sıradan insanların o alçakgönüllü büyüklüğü. Bütün bunlar yalnızca gerçek değil, onu da aşan bir şey."

elvan bağatur 
29 Şub 2016 · Kitabı okudu · 3 günde

Savaşı ve aşkı tarihsel bir zeminde, olanca çıplaklığıyla anlatan bu roman dünya edebiyatında öncü bir rol oynamış ve pek çok büyük yazarı etkisi altına almıştır.
Bu kitabı ilk okuduğumda yarım bırakmıştım bir iki ay sonra tekrar okumaya başladım. Gerçekten basit anlatımıyla güzel bir Rus klasiğiydi.

Günay Kut Berber 
 11 Oca 00:04 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Gayet sade bir dille yazılmış Pugaçov'un isyanınını ve güzel bir aşk hikayesini içinde barındıran güzel bir kitap.Sıkılmadan okunabilecek, bittiğinde yüzünüzde belli belirsiz bir tebessüm oluşturan hoş bir kitap olmuş.Keyifli okumalar :)

Fadime 
13 Oca 14:30 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Sıradan bir roman olarak ele alıp başladığım kitabı okumayı bitirdikten sonra araştırmalarım sonucunda aslında yasanmıs olay olan Rus çarlığındakı Ilk koylu ayaklanması olan Pugaçov ayaklanmasından bır kesit sunmaktadır bizlere. (1773). Fazla ayrıntıya girmeden sadece olayı göstermek amaçlanmış gibi sunulan kitap sürükleyici bir sekılde anlatılarak sıkmmamaktadır.

Azer Bağatur 
12 Mar 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tadı yerinde bir Rus klasiği. Bence okumayan kalmamalı. Tek kelimeyle mükemmeldi. Tadı hâlâ damağımda. Yazar ustalığını kanıtlıyor. Ayrıca Rusya tüm gerçekliğiyle gözler önünde.

3 /

Kitaptan 49 Alıntı

Ferah 
15 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Daha iyisini bulursan beni unut; Benden kötüsü çıkarsa hatırla beni.''

Yüzbaşının Kızı, Aleksandr PuşkinYüzbaşının Kızı, Aleksandr Puşkin
Ferman Mammadov 
19 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

"Birbirimizi bir daha görüp görmeyeceğimizi Tanrı bilir...Ben seni ölünceye kadar unutmayacağım.Kalbimde yalnız sen kalacaksın."

Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Puşkin (Anonim)Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Puşkin (Anonim)
Ersoy kuyben 
17 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Benden iyisine düşersen beni unutursun.
Benden kötüsüne düşersen beni ararsın.

Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Puşkin (Sayfa 39)Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Puşkin (Sayfa 39)
Ali Yalçın 
23 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Asacaksan asacaksın, bağışlayacaksan da sonuna kadar bağışlayacaksın."

Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Puşkin (Sayfa 149)Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Puşkin (Sayfa 149)
Güler Ayata 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bizler bu kalenin erleriyiz
Tayınımızı yer, suyumuzu içeriz.

Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Puşkin (Sayfa 39)Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Puşkin (Sayfa 39)
5 /