Yüzeysellik: İnternet Bizi Aptal mı Yapıyor?

7,8/10  (4 Oy) · 
8 okunma  · 
5 beğeni  · 
800 gösterim
Carr müthiş bir yazar... Bilgisayar başında çalışan herkesin, internetin akla ziyan etkilerini görmesi açısından mutlaka okuması gereken bir eser. Kitabın hakettiği not: A
Newsweek

Sürükleyici ve huzur bozucu. Hepimiz, internetin bizi ve özellikle çocuklarımızı nasıl derinlemesine düşünemeyen, aklı bir karış havada tiplere çevirdiği üzerine şakalar yapar dururuz. Meğerse bu şaka değilmiş. Nicholas Carr beni ikna etti.
John Horgan, Wall Street Journal

Bilgisayarı kapat, akıllı telefonunu kenara koy ve bu kitabı alıp oku. Söz veriyorum, buna değdiğini göreceksin.
Terry Lavender, Vancouver Observer

Engin bilgisiyle yazar, interneti kullanmanın sizin için kötü sonuçları olduğunu söylüyor. Hatta onun gerçekten de beyni etkilediğini anlatıyor. İnternet bizi olduğumuzdan daha cahil yapıyor. Halbuki biz ondan bunun tam tersini başarmasını istemiştik. Tehlike çanlarını çalan bir kitap.
Nicholas Bagnall, The Telegraph
Hacı Seydaoğlu 
06 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitaplarla gerçekten ilgili, internetle haşir neşir her insanın okuması gereken bir kitap.

"Ha kitap, ha film", "kitaplar hayatımın merkezidir", "kitaplar gereksizdir" ve saire ya da bunlara yakın bir cümle kuran insanlara kitap hakkında yeni bir bakış açısı kazandıracağını düşünüyorum. Geçenlerde kitap okuyamadığımı fark ettikten sonra internet aracılığıyla bunun nedenlerini araştırmaya çalışıyordum. O sırada altta adresini vereceğim bir yazıya denk geldim .Yazının yazarı da benim gibi, bir çoğumuz gibi kitap okuyamadığını anlatıyor ve yabancı bir yazarın bu konu hakkında bu kitabı tavsiye ettiğini yazıyordu. Hal böyle olunca kitabın isminden de yola çıkarak alıp okumaya karar vermiştim.

Kitabın içerisinde biyoloji ve web hakkında teknik bir çok ifade var. Bazı insanlar bundan sıkılabilir ama kitabın kazandırdıklarının yanında değer bunlara. İnsan tarihinde saat, harita, kitap ve internetin ne kadar çok etkili olduğunu ayrı ayrı incelemiş. Ayrıca kitapta varsayım çok az. Yazar bütün savlarını deneylere, bilimsel makalelere dayanarak ortaya atıyor.

Kısacası internetin her eve girdiği, kitapların olmazsa olmaz olduğu bir dönemde sanırım herkesin okuması şart bir kitap. Şunu da belirteyim ki kitap (yazarın da sonunda belirttiği üzere) bu konulara giriş seviyesinde. Zaten kitabın sonunda ileri okuma önerileri başlığı altında bu alanda bir çok kitap listelenmiş. Tabi bunların çoğu İngilizce. benim gibi dil fakirlerinin çevirilerini beklemekten başka çaresi yok. :)

Herkese iyi okumalar, iyi bayramlar.

Bahsettiğim yazının bağlantısı: https://medium.com/...m-yorum-26ce1b15264b

Tarık Savaş Öpöz 
06 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hepimiz internetin yararları ve zararları üzerine bir kere de olsun düşünmüştür. İşte bu eser bütün o sorulara ve sorulmayanlara fazlasıyla doyurucu yanıtlar veriyor.

Kitaptan 4 Alıntı

“Delete tuşu, kaydırma çubuğu, kes yapıştır fonksiyonları, geri al tuşu olmaksızın kendimi kaybolmuş hissetmeye başladım.”

Yüzeysellik: İnternet Bizi Aptal mı Yapıyor?, Nicholas CarrYüzeysellik: İnternet Bizi Aptal mı Yapıyor?, Nicholas Carr

“internet kullanımındaki artışla birlikte azalmaya başlayan zaman, basılı yayınları okumaya ayırdığımız zamandır.”

Yüzeysellik: İnternet Bizi Aptal mı Yapıyor?, Nicholas CarrYüzeysellik: İnternet Bizi Aptal mı Yapıyor?, Nicholas Carr
.. 
18 May 16:47 · Kitabı okuyor

Emerson, "tüm büyük insanlar gururla yazdılar, hiçbirisi yazdıklarını açıklamayı önemsemedi. Sonunda akıllı okuyucuların ortaya çıkacağını ve onlara teşekkür edeceğini biliyorlardı" diyor.

Yüzeysellik: İnternet Bizi Aptal mı Yapıyor?, Nicholas CarrYüzeysellik: İnternet Bizi Aptal mı Yapıyor?, Nicholas Carr