Yüzüklerin Efendisi Tek Cilt Özel Basım

9,6/10  (114 Oy) · 
494 okunma  · 
106 beğeni  · 
3.709 gösterim
Dünya ikiye bölünmüştür, denir Tolkien'ın yapıtı söz konusu olduğunda: Yüzüklerin Efendisi'ni okumuş olanlar ve okuyacak olanlar. 1997 ile birlikte, çok sayıda Türkiyeli okur da "okumuş olanlar" safına geçme fırsatı buldu. Kitabın Türkçe basımı Yüzüklerin Efendisi'ne duyulan ilginin evrenselliğini kanıtladı. Yapıtın bu başarısını taçlandırmak için üç kısmı bir araya getiren bu özel, tek cilt edisyonu sunuyoruz. Hem hâlâ okumamış, "okuyacak olanlar" için, hem de bu güzel kitabın kütüphanenizde gelecek kuşaklara devrolacak kadar kalıcı olması için... Yüzüklerin Efendisi yirminci yüzyılın en çok okunan yüz kitabı arasında en başta geliyor; bilimkurgu, fantazi, polisiye, best-seller ya da ana akım demeden, tüm edebiyat türleri arasında tartışmasız bir önderliğe sahip. Bir açıdan bakarsanız bir fantazi romanı, başka bir açıdan baktığınızda, insanlık durumu, sorumluluk, iktidar ve savaş üzerine bir roman. bir yolculuk, bir büyüme öyküsü; fedakarlık ve dostluk üzerine, hırs ve ihanet üzerine bir roman.
 • Baskı Tarihi:
  1958
 • Sayfa Sayısı:
  1015
 • ISBN:
  9753423472
 • Orijinal Adı:
  The Lord Of The Rings
 • Çeviri:
  Bülent Somay, Çiğdem Erkal İpek
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mithril / Morpheus 
20 May 2016 · Kitabı okudu · 25 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bazı kitaplar vardır, bir kez okursun, ne kadar seversen sev bitirdiğinde rafa kaldırırsın ve ikinci defa okumak içinden gelmez... Ama bazı kitaplar vardır, sana yeni bir dünya yaratır, öyle bir dünyadır ki bu içinde dostuk, nefret, güç savaşı, ihtiras, saf iyilik, aşk vardır ve okuduğun kitap, bu dünyaya açılan bir kapıdır. O kapıdan bir defa geçmiş olmak sana yetmez, ara ara o dünyanın davetini kalbinin derinliklerinde taşırsın.
Yüzüklerin Efendisi de efsanevi bir dünyaya açılan bir kapı, 15-20 yıl evvel geçmiştim ilk defa o kapıdan, zaman zaman izlediğim (en az ellişer defa) filmlerine rağmen özlemimi gidermeye çalıştım ama gün geldi, Yüzük'ün bana seslenişine daha fazla kayıtsız kalamayıp ikinci defa bu yolculuğa çıktım.
Bu yolculuğu benim için farklı kılan bir diğer özellik ise, bu kitapla birlikte kitap okumanın yalnız yapılan bir aktivite olduğuna dair inancımın kırılmış olmasıdır. 1000K'nın değerli kütüphanecilerinden Uğur Bey ile eş zamanlı çıktk yolculuğa ve maceraları eş zamanlı geçerek yüzüğü hüküm dağına eş zamanlı olarak attık:) Çok eğlendiğim bir süreç olduğunu itiraf etmem gerek. (Hatta dayanamayıp yeni kitaplarda da benzer bir yaklaşım uyguladık ve uygulamaya devam etmeyi diliyorum)
Ve gelelim içeriğine... Kötü bir büyücü kendisine 1 güç yüzüğü yapar gizlice, ve bu yüzük ile her ırkı yönetebilecektir. Büyük savaşlar sonunda yüzük kaybolur, büyücü de ölür... Yüzlerce yıl sonra büyücünün yeniden orta dünyaya gelmesi ile yüzük arayışı başlar. Nitekim yüzük de büyük bir şans eseri, yüzüğün bile en ummadığı bir ırk tarafından bulunmuştur.. Hobbitler... Ve hikayemiz de böyle başlar... Devamı için kitabı okumanız şiddetle tavsiye edilir.
Ancak küçük bir tavsiye, okumak için kesinlikle 3 kitaplık tek cilt özel basımı değil 3 kitap ayrı ayrı basılmış halini tercih edin. Çünkü:
1. Kitap çok ağır, kitabı okumak için taşırken bileğim çok ağrıdı
2. Kitap çok ağır ve çantamın sapını koparttı, ek masraf:)
3. 2000 küsür sayfayı 1000e indirmek için puntolar 6 ya da 7'ye düşürülmüş. Okurken kör olmaktan korktum
4. kalın kapak kısmı bez değildi, çok kalitesiz bir kartondu, 2-3 sefer açıp kapanınca kitap aşındı :(

Not: Kitap biter bitmez 3 filmi yeniden izledim:) Bir kaç yıl sonra kitapları yeniden okumayı düşünüyorum :)

mithrandir21 | Uğur D. 
 20 Nis 2016 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabını okumuş olmama rağmen hatta film ve çizgi film uyarlamasını defalarca izlemiş olmama rağmen sitede başta Ceren Hanım olmak üzere; Samwise Gamgee'nin de dediği gibi türküsü çığırılcak efsanedeki bu yolculuğa birkaç kişi ile beraber tekrardan çıkma kararı almış Mart ayının sonuna da sözleşmiştik; ama lakin Ceren Hanım ve beni hepsi ama hepsi kandırmış, gün gelip okumaya başladığımızda da eskilerden geriye pek bir kimse kalmamış, yok olmuşlardı. Zira bu etkinliğe söz verdiğini hatırlayanlar da sitede yok artık ve maalesef unutulmaması icap eden sözler yitip gitti. Tarih efsaneleşti efsaneler masal oldu ve kitap okuma etkinliğimiz ikimiz haricinde sırra kıdem bastı.

Ama dediğim gibi Ceren Hanım sayesinde bu yolculuğa çıktım ve iyi ki de çıktım diyorum. Böyle bir kitabı tekrardan gerçek bir Orta Dünyalı ile eş zamanlı olarak okumak ve sanki kitabın içinde kardeşlikten birileriymişiz gibi sohbet ederek ilerlemek çok çok keyifliydi ama her güzel yolculuk gibi bu efsane yolculuğun da sonuna geldik. Dediğim gibi kitabı okumama, filmini ve çizgi film uyarlamasını defalarca izlememe rağmen kitabı tekrar okuduğumda aslında ne kadar çok şeyleri unuttuğumu ve film sayesinde aklımda yanlış yer edindiğini farkettim. İlk okumam kadar olmasa da tekrardan soundtrackleri eşliğinde heyecan ve merak içinde okuyabildim. Bana kitap okumayı sevdiren bu üçlemeyi kesinlikle belli bir zaman sonra tekrardan okumayı düşünüyorum.

arzu amaç 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Fantastik edebiyatın kurucusu olan Tolkien, tartışmasız bir dil ustası. Dilimize çevrilmeden önce Amerikalı ve İngiliz arkadaşlarımdan serinin methini dinledim ve defalarca okumuş olmaları beni şaşırttı. Seriden önce başlangıç olarak Hobbit'i okumamı önerdiler. Yaklaşık yirmi yılda ben de seriyi birkaç kez okudum, Türkçe çevirisi ayrı bir tat verdi ancak filmleri tamamen ayrı bir pencerede görmek gerektiğini düşünüyorum. Bir dil profesörü olan Tolkien'ı eleştirmek bana düşmez, tüm dünyanın tanıdığı bir isim ve edebiyatta çığır açmış bir stil. Ortadünyanın maruz kaldığı tehlike karşısında ırkların birleşmesinin başlangıcı bu ilk kitapta anlatılıyor.

EfRuzz 
09 Ara 2012 · Kitabı okudu · Puan vermedi

her sayfanın satırında dolaşıp yaşadım tüm hikayeyi. hemen geçtikleri ağacın arkasından izledim dokuz yoldaşın serüvenini. bambaşka bir hikaye mükemmel kurgu. tolkien e kızgınım bu kadar iyi yazdığı için . çünkü o kadar yakın oldum ki frodo yla farketmeden onun içinde açılan büyük boşluk sardı beni. mutlu muydu son? belki.. ama ben mutsuzdum kitap bittiğinde. çünkü frodo yaralıydı. kardeşlik bozulmuştu. dostların hepsi ayrılmıştı. bilmiyorum kendimi mi buldum da bu kadar yakın hissettim. birine bağlan ırsın o gider sen kalırsın. frodo yu anlıyorum ve heryeşin özeti onun o cümlesi "SONSUZA KADAR GİTTİ. ARTIK HERŞEY KARANLIK VE BOŞ"

angelsbooks 
03 Kas 2016 · Kitabı okudu · 31 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı biricik eşim almıştı bana yeni yıl hediyesi olarak
Sevgili Kristal Kitap'la birlikte okumaya karar verdik, iyi ki öyle yapmışız. Yoksa uzun süre bitmezdi.
Yüzüklerin Efendisi'nin okumayanınız vardır ama izlemeyeniniz sanırım azdır. Ben filmlerini uzun yıllar önce izlemiştim. Hatta izlemeye son filmden başlamıştım. Üniversitedeydim o zamanlar. Hey gidi hey! 1. ve 2. filmi daha sonra izleme şansım oldu. Bu da ayrı bir hikayedir, geçelim.
Kitapla ilgili biraz bilgi vermek istiyorum. Aslında seri 6 kitaptan oluşuyor. Bu 6 kitap, 3 kısım olarak ayrılmış. Her kısımda 2 kitap bulunuyor. Tek cilt basımını girişinde içindekiler kısmına bakıp neyin nerede olduğunu görebilirsiniz.
En sonda da ekler bulacaksınız. Burada Aragorn ve Arwen'in hikayesi, kitabın kronolojisi, yazım ve kuralları, diller ve halklar hakkında bölümler, son olarakta haritalar yer alıyor.
1. kısım filmden biraz farklıydı. Diğer kısımlar daha sadıktı kitaba.
Okumaya niyetiniz varsa kendinizden emin olup başlamanızı öneririm. Kitap ciddi anlamda ağır. Yavaş ilerliyor. Filmlerinde gördüğümüz aksiyon sahneleri daha farklı işlenmiş. Ben şahsım adına epey zorlandığımı söyleyebilirim. He kitapları ayrı ayrı okumak isterseniz daha hızlı ilerlediğinizi hisserdersiniz sanırım ama tek cildini tercih ederseniz, bittiğinde büyük bir iş başardığınızı düşüneceksiniz benim gibi büyük ihtimalle.
Yalnız bu kitabın hem yazarı hem çevirmenleri (Çiğdem Erkal İpek, Bülent Somay) ayakta alkışlanır.

Beytullah Ömer DUMLU 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Filmi de kitabı kadar müthiş olan bir eser.Ben önce filmini izlemiştim.Filmi izleme kitabı öldürüyor dediler.Ben ikisini de yaptım.ikisinin yeri bende ayrı biri yazarlık adına diğeri de sinema açısından bulunmaz değer.

Ali Ünal 
22 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Filmlerinden dolayı Tolkien denilince akla ilk gelen yüzüklerin efendisi oluyor artık. Ancak Tolkien'in asıl esprisi "orta dünya" evrenini yaratmasıdır. Yüzüklerin efendisi bu orta dünya evreninde geçen belli bir dönemdeki hikayedir sadece. Gerçek hayatla eşleştirirsek dünya tarihi orta dünya ise yüzüklerin efendisi 100 yıl savaşları gibi bişeydir.

Bana göre Toliken'in fantastik edebiyattaki kutsal kitabı yüzüklerin efendisi değil Silmarillion'dur. Görece okuması çokta zordur, dünya tarihini 300 sayfaya sıkıştırmak gibi aşırı yoğun bilgi vardır, yorar. Yüzüklerin efendisini Silmarillion'un hemen peşinden okuduğumdan bende hayal kırıklığı yaratmıştı. Silmarillion'a göre fazla basit kalmıştı. Tabiki fantastik kurgu olayına girdiyseniz okunması farz kitaplardandır.

Muzaffer Akar 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu çalışma bence türünün en iyisi. Yazar ortadünyayı yaratıp burada hayat süren çeşitli canlılar oluşturuyor en önemlisi de kendi grameri kuralları olan bir dil yaratıyor(elf dili). Filmleri de kitabın hakkını vermişti ikisi de muhteşem.

Sedat türksever 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 76 günde · Beğendi · 9/10 puan

Filmini izledikten sonra bu kitabı çok merak edip okudum.Gerçekten çok güzeldi.Karakterleri ve orta dünyada insanı yolculuğa çıkaran bu kitap tam bir başyapıttır.

İsmail Altun 
 29 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evet şu kitap hakkında yorum yapmazsam çatlarım o kadar okur var bu kitabı okumuş ama çoğu boşa okuyor ya arkadaş bu hikayenin temel ana konusu nereden geliyor diye araştıran hatta bilen hiç yok evet şok haber açıklıyorum sizde öğrenin artık kral arthur ve sir lancelot ikilisinin yüzük kardeşliğinden doğan bu fantastik hikaye yuvarlak masa şovalyelerini de unutmayalım bana kitap çocukça geldi ama okuyan herkese saygım var şimdiden okuyan herkese keyifli okumalar dilerim Türkiye ...

2 /

Kitaptan 72 Alıntı

Mithril / Morpheus 
06 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Fantastik
Tek başıma gideceğim. Bazılarına güvenemem; güvendiklerime ise kıyamıyorum.

Yüzüklerin Efendisi, J. R. R. Tolkien (Sayfa 387)Yüzüklerin Efendisi, J. R. R. Tolkien (Sayfa 387)
Mithril / Morpheus 
29 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kendinizi buraya kapatabilirsiniz, ama dunyayi sonsuza dek disariya hapsedemezsiniz.

Yüzüklerin Efendisi, J. R. R. Tolkien (Sayfa 94 - Metis)Yüzüklerin Efendisi, J. R. R. Tolkien (Sayfa 94 - Metis)
Mithril / Morpheus 
29 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yaşayanların bir çoğu ölümü hak ediyor. Ve ölenlerin bir kısmı da yaşamayı hak ediyor. Yaşamı onlara verebilir misin? O halde öyle hak, hukuk adına ölüm buyurmakta çok acele etme.

Yüzüklerin Efendisi, J. R. R. Tolkien (Sayfa 72 - Metis)Yüzüklerin Efendisi, J. R. R. Tolkien (Sayfa 72 - Metis)
mithrandir21 | Uğur D. 
06 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Fantastik
Belki de her birinizin gideceği yol şimdiden ayaklarınızın önüne serilmiştir de, siz göremiyorsunuzdur.

Yüzüklerin Efendisi, J. R. R. TolkienYüzüklerin Efendisi, J. R. R. Tolkien
Mithril / Morpheus 
17 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Fantastik
"Gandalf! Seni öldü sanıyordum! Ama kendimi de öldüm sanıyordum. Bütün hüzünlü şeylerin aslı olmadığı mı çıkacak ortaya? Dünyaya neler oldu?"

Yüzüklerin Efendisi, J. R. R. Tolkien (Sayfa 906)Yüzüklerin Efendisi, J. R. R. Tolkien (Sayfa 906)

Kitapla ilgili 10 Haber

Tolkien’in Hayatı Film Oluyor
Tolkien’in Hayatı Film Oluyor Middle Earth olarak adlandırılan filmin yapımcılık koltuğunda ise Yüzüklerin Efendisi filmlerinden tanıdığımız iki isim var.
OKUNDUĞU SÖYLENMESİNE RAĞMEN OKUNMAYAN 10 KİTAP
OKUNDUĞU SÖYLENMESİNE RAĞMEN OKUNMAYAN 10 KİTAP İngiltere’nin önemli yayın organlarından The Guardian gazetesinde yayımlanan haberde, okunduğu söylenmesine rağmen okunmayan kitaplar incelendi ve ortaya Tolstoy ve Dostoyevski’nin de içlerinde bulunduğu 10 kitaplık şaşırtıcı bir liste çıktı.
Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar
Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar Dünyada bugüne kadar birçok kitap yayımlandı. Bunlardan birçoğu filme uyarlandı, tiyatro oyunu olarak sahnelendi ya da çeşitli ürünlere çevrilerek edebiyatseverlere sunuldu. Bizde en çok tercih edilen 20 kitaptan oluşan bir liste hazırladık…
Sayfalar Arasından Zihinlere Temas Etmeyi Başaran 14 Kadın Karakter
Sayfalar Arasından Zihinlere Temas Etmeyi Başaran 14 Kadın Karakter Edebiyat sahnesinin gizemli figürleri daima kadınlar olmuştur. Geçmişten günümüze ataerkil olan dünyanın hazineleri de, hep onların arasından çıkar. Zihne, yüreğe, fikre işleyen 14 müthiş kadın:
Lord of the Rings in Concert İstanbul'da
Lord of the Rings in Concert İstanbul'da Dev ekranın önünde 100 kişilik koro ekibi ve 86 kişilik senfoni orkestrası ile Lord of the Rings in Concert 2 ve 3 Nisan tarihlerinde İstanbul Zorlu Center'da sevenleriyle buluşuyor.
Orta Dünya, 1000 Kitap’ta can buluyor!
Orta Dünya, 1000 Kitap’ta can buluyor! 1000 Kitap’ta Nisan ayı Yüzüklerin Efendisi ayı olacak! Tüm Orta Dünya severler eş zamanlı olarak Tolkien’in efsane serisini okuyacak, 1000K duvarlarını Tolkien alıntıları, ve Yüzüklerin Efendisi paylaşımları ile donatacak. Haydi sen de bir Tolkien kitabı kap ve bu büyülü dünyanın bir parçası ol.
Ünlü yazarların ilk kitapları nasıl reddedildi?
Ünlü yazarların ilk kitapları nasıl reddedildi? Dünya edebiyatında, bugün birer başyapıt sayılan çok sayıda eser yayınevleri tarafından reddedilmişti. Bu reddedilme hikâyelerinden bazılarını derledik.
Ünlü yazarların ilk kitapları nasıl reddedildi ?
Ünlü yazarların ilk kitapları nasıl reddedildi ? Dünya edebiyatında, bugün birer başyapıt sayılan çok sayıda eser yayınevleri tarafından reddedilmişti. Bu reddedilme hikâyelerinden bazılarını derledik.