Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği

9,3/10  (345 Oy) · 
1.137 okunma  · 
324 beğeni  · 
3.889 gösterim
Dünya ikiye bölünmüştür, denir Tolkien'ın yapıtı söz konusu olduğunda; Yüzüklerin Efendisi'ni okumuş olanlar ve okuyacak olanlar: Artık Türkiyeli okur da okumuş olanlar tarafına geçebilecek!

"Yüzüklerin Efendisi" son yüzyılın en çok okunan yüz kitabı arasında en başta geliyor; bilimkurgu, fantezi, polisiye, best-seller ya da ana akım demeden, tüm edebiyat türleri arasında tartışmasız bir önderliğe sahip. Bir açıdan bakarsanız bir fantezi romanı, başka bir açıdan baktığınızda, insanlık durumu, sorumluluk, iktidar ve savaş üzerine bir roman. Bir yolculuk, bir büyüme öyküsü; fedakarlık ve dostluk üzerine, hırs ve ihanet üzerine bir roman...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2000
 • Sayfa Sayısı:
  486
 • ISBN:
  9789753425988
 • Orijinal Adı:
  The Lord of The Rings First Part: The Fellowship of The Ring 1954
 • Çeviri:
  Bülent Somay, Çiğdem Erkal İpek
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
mithrandir21 | Uğur D. 
25 Şub 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Beni kitap okumaya yönelten ama kitap okumama yöneltmesine rağmen ikimizin de arkadaş olabilmemiz için bayağı bir uğraş verdiği harika ötesi bir seri.

Yüzüklerin Efendisi kimine göre kaçış edebiyatı olsa da bana göre asla kaçış edebiyatı değildir aksine içinde fazlası ile derinlik barındıran edebiyatın da fantastik edebiyatın da tam manası ile hakkını vermektedir. Bu eleştirilere karşı Üstad Tolkien şöyle diyordu:

"Varlığını sezecek kadar yaşlanıp bezdiğimden beri alegorinin her türlü tezahüründen bütün kalbimle nefret ederim.” Ve eserlerini “kaçış edebiyatı” olarak niteleyenlere de şöyle diyordu:

"Kendini hapiste bulan bir insan kalkıp evine gitmek istedi diye onu nasıl küçümseyebiliriz? Kaçamıyorsa bile duvarlar ve gardiyanlar dışında birşeylerden sözetmesi suç mu? Mahkum onu göremese de dışarıdaki dünya hâlâ gerçektir. Kaçış ihtimali en çok kimi telaşlandırır? Elbette gardiyanları!”

Furkan 
 22 Tem 22:46 · Kitabı okudu · 5 günde · 10/10 puan

Günümüz epik fantezi tarzının TARTIŞMASIZ öncüsü olan Yüzüklerin Efendisi serisinin ilk kısmı Yüzük Kardeşliği sürekli gözümü korkutması ile hatırlanacak bir seriydi benim için... ta ki alıp okuyana kadar. Filmlerinin en kısasının 3 saat 38 dakika olması nedeni ile izlerken bile uyuyakalıp neredeyse bir haftada bir filmini anca bitirdiğim ancak buna rağmen üzüldüğüm için kitapları gözümü daha da korkutmuştu. Ancak buna rağmen Türkiye baskısı şu an için dokuz kitap olan Taht Oyunları serisini bile üç kere bitirmiştim. Öyleyse üç kitap neden olmasındı?
Kuşku bile duymadan üçünü birden aldım ancak puntonun küçük olması gözümü fena halde korkuttu, ve zaten 8 günlük süre içinde de toplamda 4 gün falan okudum da bitti. Keşke de hiç bitmeseydi çünkü bu tadı insan hayatında bir kez alır. İkinci ve üçüncü kitaplarda da bu dünyaya açılan kapının verdiği hissi tadamayacağım için üzüldüm, ancak bir o kadar da şanslı saydım kendimi.
Tolkien'ın dilinden çok fazla tırsmama rağmen -evet, baya hem de- ilk 50 sayfadan sonra deli gibi akıcı geldi, bir anda yazarın diline sahip oldum. Okuyucunun içine girdiği dünya da ilham dolu -ki bu kanıtlanmış bir şey; Harry Potter, Taht Oyunları serisinin yazarları bunu gururla söylüyorlar- ve olağanüstüydü. Kitap konusunda Taht Oyunları serisi dışında hayatta okuduğum en güzel kitap/kitaplar asla olmayacak diye düşünürdüm, artık bu düşüncem değişti. Çünkü fantastik tarz bağımlısı olan ben bile bunun "baba kitaplarını" okuyup dehşet verici şekilde beğendiysem bunun üzerine çıkacak tek bir kitap bile bulamam.
Sadece ama sadece tek bir husus dikkatimi çekti; o da ister istemez kitap ile film kıyaslamasından doğan betimlemelerdi. Ayrıkvadi kitapta üzerinden geçilirken filmde destansı şekilde gösteriliyordu, ancak sıradan bir çayır o kadar detayla anlatılıyordu ki... Bu kıyaslamaları da bir kenara ittim tabi, laf söyletmem sanırım. :)
Şiirler, şarkılar, ağıtlar konusuna gelirsem hepsi apayrı edebi ölçüde değerliydi ki bunda da tabi ki Türkçe çevirmenlerin de emeğini asla yabana atmamalı. Ayrıca okuyucuyla dertleşir gibi anlatılan bölümler, "Bunu anlatmak anlaşıldığı üzere gereksiz," gibi olayların kestirilme haline de bayıldım. O tür cümleler serinin ilk kitabını gözümde ciddi anlamda samimiyetin zirvesi haline getirdi.
Aslında buraya daha neler neler, ne alıntılar yazardım da... Aklıma geldikçe düzenleyebilirim yorumu. 5 üzerinden 555. :)

Burak Denizli 
04 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her zaman beğendiğim, beğeneceğim ve zevkle izlediğim serinin ilk kitabı. Belki kitabı ilk görseydim bu kadar zevkle okumazdım ama filminden sonra kitabıyla tanışınca ayrı bir zevkle okudum. Her Yüzüklerin Efendisi hayranının zevkle okuyacağı bir kitap

Burak Erdoğdu 
13 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

kesinlikle,okurken dehasına özendiğim bir yazar.Orta Dünyayı ağaç dalından ,kaya kovuğuna kadar bu kadar detaylı ve canlı bir şekilde nasıl hayal edebildiğini asla anlayamayacağım.

Salih Uzun 
12 Tem 17:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Film serisini son on senede bir çok kez izledim. Ama hep daha fazlasını öğrenmek istiyordum Orta Dünya hakkında. Silmarillion ve Hobbit kitaplarını okudum bu seriye sıra yeni geldi :) Kardeşlik kuruldu , yolculuk başladı ve kardeşliğin yolları ayrıldı. Filmlere göre çok fark var diyorlardı hep merak ediyordum. Bu kitapta sayısız fark buldum sıra serinin diğer kitaplarında :) Beren ve Luthien'i de Türkçe halini merakla bekliyorum :)

Şeyda 
17 May 15:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabi filmini izledikten sonra okuduysamda yadirgamadim. Zira kitap cok daha komplike cok daha ayrıntılı ve filmde olmayan bircok güçlü karakter bulunuyor. Basta biraz sıksada olaylar geliştikçe elinden bırakmıyor insan haliyle. Filmi izledim kitabı okumayayim demeyin kesinlikle cok farklilar kitap guzel hayal dunyanizda farklilik oluşturacaktır.

Canan 
08 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 21 günde · Beğendi · 10/10 puan

Modern dünyadan orta dünyaya masalsı bir yolculuk. Dostluk, dayanışma ve cesaretin tüm kötülükleri yok edebilceğine dair buçuklukların inacı, müthiş bir anlatım gücüyle ifade edilmiş. Tolkein sanırım Homerosu aratmayacak bir hayal gücüne sahip nadir yazarlardan...

Nurşah Coşkun 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Asla elimden düşüremedim.Etrafına bakınca Frodo ya da Gandalf görür olmuştum.Kitabın arkasına etkisinden uzun süre çıkamayabilirsiniz yazılmalı ...

Onur Özkan 
21 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir çocuk filminin son sahnesinde, bana çok yakın gelen bir cümle duymuştum: "iki tür hikaye vardır," diyordu filmin esrarengiz sihirbazı. "Gerçek hikayeler, ve gerçek olması gereken hikayeler. Bu izlediğiniz ikinci tür hikayelerdendi."
J.R.R. Tolkien'in kült eseri Yüzüklerin Efendisi'de ikinci tür hikayelerden biri, belki de en güzeli anlatılmakta.

Berkay Türkgülsün 
08 Ağu 22:26 · Kitabı okudu · 66 günde · Beğendi · 8/10 puan

kitabını merak edip okudum. film müziği eşliğinde güzel bir deneyimdi. tek çekirdek eksikti. filmde bahsedilmeyen bir çok detay mevcut , yani filme göre okursanız kopukluk oluyor. konunun nasıl devam edilebileceğini öğrenmek adına 2. kitabını alacağım. bu arada yazarın hayal dünyası müthiş gerçekten

4 /

Kitaptan 41 Alıntı

Seda 
28 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Yaşayanların bir çoğu ölümü hak ediyor ve ölenlerin bir kısmı da yaşamayı hak ediyor. Yaşamı onlara verebilir misin? O halde hak, hukuk adına ölüm buyurmakta çok acele etme; çünkü en bilge olanlar bile her şeyin sonunu göremez."

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. TolkienYüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien
İlayda Yağmur 
13 Tem 00:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Yaşayanların birçoğu ölümü hak ediyor. Ve ölenlerin bir kısmı da yaşamayı hak ediyor."

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 83)Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 83)
Ceren Özavcı 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Dünya gerçekten de tehlikelerle dolu ve içinde bir sürü karanlık yer var; lakin nice güzellik de hâlâ ayakta ve artık bütün topraklarda içine keder karışmış olsa da, belki daha bile çok serpiliyor sevgi."

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 418)Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 418)
Melek Alnur 
07 Nis 16:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gandalf hiç istifini bozmadı.
"Geçemezsin," dedi. Orklar taş gibi duruyor, etrafta çıt çıkmıyordu. "Ben Gizli Ateş'in bir hizmetkarıyım, Arnor'un alevini kullananım. Kara ateş seni kurtaramaz, Udun Alevi. Gölge'ye geri dön! Geçemezsin."

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 397)Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 397)
NigRa 
 09 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Yüzüklerin Efendisi
Gil-galad bir Elf Kralı 'ydı.

Ozanlar hüzünle söyler olanları:

son kraldı o, Dağ ve Deniz arasında,

hükmederdi adil ve özgür bir krallığa.


Uzundu kılıcı, mızrağı sivri,

uzaklardan seçilirdi parlayan miğferi;

sayısız yıldız, göklerin tarlasında

görünürdü gümüş kalkanının aynasında.


Ama ayrıldı gitti uzun zaman önce,

kimse bilmez şimdi nerede;

çünkü düştü yıldızı karanlıklara

gölgelerin hükmettiği Mordor'a.

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Metis Edebiyat)Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Metis Edebiyat)
Aristokrat 
 29 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yol hiç bitmez, uzar gider
Başladığı kapıdan
Az gittik uz gittik ama
Gücümüz yettikçe yola devam
Bacaklarım yorulsa da
Yürürüm varana dek anayola
Yollarla işler birleşir orada
Bilmem yolculuk sonra ne yana

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 99)Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 99)
mehmet aysu 
29 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

“Elfler iyice düşünmeden nasihat vermez pek; çünkü nasihat, bir bilgeden bir bilgeye verilecek olsa dahi tehlikeli bir armağandır ve her yol kötüye çıkabilir.”

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. TolkienYüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien
5 /

Kitapla ilgili 5 Haber

Tolkien’in Hayatı Film Oluyor
Tolkien’in Hayatı Film Oluyor Middle Earth olarak adlandırılan filmin yapımcılık koltuğunda ise Yüzüklerin Efendisi filmlerinden tanıdığımız iki isim var.
Lord of the Rings in Concert İstanbul'da
Lord of the Rings in Concert İstanbul'da Dev ekranın önünde 100 kişilik koro ekibi ve 86 kişilik senfoni orkestrası ile Lord of the Rings in Concert 2 ve 3 Nisan tarihlerinde İstanbul Zorlu Center'da sevenleriyle buluşuyor.
Orta Dünya, 1000 Kitap’ta can buluyor!
Orta Dünya, 1000 Kitap’ta can buluyor! 1000 Kitap’ta Nisan ayı Yüzüklerin Efendisi ayı olacak! Tüm Orta Dünya severler eş zamanlı olarak Tolkien’in efsane serisini okuyacak, 1000K duvarlarını Tolkien alıntıları, ve Yüzüklerin Efendisi paylaşımları ile donatacak. Haydi sen de bir Tolkien kitabı kap ve bu büyülü dünyanın bir parçası ol.
Edebiyat Tarihinin En İyi 100 Giriş Cümlesi
Edebiyat Tarihinin En İyi 100 Giriş Cümlesi Bazı romanları elimize aldığımızda, daha kapağını açtığımız anda, ilk cümleleri okurken biri sarıp sarmalamaya başlar. Bazılarında ise 50. sayfaya geldiğimiz halde okumakta zorlanırız. Özellikle sıradışı girişler bizi daha çok etkisi altına alır. Ve elbette romanı okuyup tamamadıktan sonra ilk sayfaya dönme isteği uyandıran romanlar.