Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği

9,3/10  (304 Oy) · 
1.028 okunma  · 
271 beğeni  · 
3.620 gösterim
Dünya ikiye bölünmüştür, denir Tolkien'ın yapıtı söz konusu olduğunda; Yüzüklerin Efendisi'ni okumuş olanlar ve okuyacak olanlar: Artık Türkiyeli okur da okumuş olanlar tarafına geçebilecek!

"Yüzüklerin Efendisi" son yüzyılın en çok okunan yüz kitabı arasında en başta geliyor; bilimkurgu, fantezi, polisiye, best-seller ya da ana akım demeden, tüm edebiyat türleri arasında tartışmasız bir önderliğe sahip. Bir açıdan bakarsanız bir fantezi romanı, başka bir açıdan baktığınızda, insanlık durumu, sorumluluk, iktidar ve savaş üzerine bir roman. Bir yolculuk, bir büyüme öyküsü; fedakarlık ve dostluk üzerine, hırs ve ihanet üzerine bir roman...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2000
 • Sayfa Sayısı:
  486
 • ISBN:
  9789753425988
 • Orijinal Adı:
  The Lord of The Rings First Part: The Fellowship of The Ring 1954
 • Çeviri:
  Bülent Somay, Çiğdem Erkal İpek
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
mithrandir21 | Uğur D. 
25 Şub 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Beni kitap okumaya yönelten ama kitap okumama yöneltmesine rağmen ikimizin de arkadaş olabilmemiz için bayağı bir uğraş verdiği harika ötesi bir seri.

Yüzüklerin Efendisi kimine göre kaçış edebiyatı olsa da bana göre asla kaçış edebiyatı değildir aksine içinde fazlası ile derinlik barındıran edebiyatın da fantastik edebiyatın da tam manası ile hakkını vermektedir. Bu eleştirilere karşı Üstad Tolkien şöyle diyordu:

"Varlığını sezecek kadar yaşlanıp bezdiğimden beri alegorinin her türlü tezahüründen bütün kalbimle nefret ederim.” Ve eserlerini “kaçış edebiyatı” olarak niteleyenlere de şöyle diyordu:

"Kendini hapiste bulan bir insan kalkıp evine gitmek istedi diye onu nasıl küçümseyebiliriz? Kaçamıyorsa bile duvarlar ve gardiyanlar dışında birşeylerden sözetmesi suç mu? Mahkum onu göremese de dışarıdaki dünya hâlâ gerçektir. Kaçış ihtimali en çok kimi telaşlandırır? Elbette gardiyanları!”

Burak Denizli 
04 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her zaman beğendiğim, beğeneceğim ve zevkle izlediğim serinin ilk kitabı. Belki kitabı ilk görseydim bu kadar zevkle okumazdım ama filminden sonra kitabıyla tanışınca ayrı bir zevkle okudum. Her Yüzüklerin Efendisi hayranının zevkle okuyacağı bir kitap

Seyda Ezer 
17 May 15:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabi filmini izledikten sonra okuduysamda yadirgamadim. Zira kitap cok daha komplike cok daha ayrıntılı ve filmde olmayan bircok güçlü karakter bulunuyor. Basta biraz sıksada olaylar geliştikçe elinden bırakmıyor insan haliyle. Filmi izledim kitabı okumayayim demeyin kesinlikle cok farklilar kitap guzel hayal dunyanizda farklilik oluşturacaktır.

Burak Erdoğdu 
13 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

kesinlikle,okurken dehasına özendiğim bir yazar.Orta Dünyayı ağaç dalından ,kaya kovuğuna kadar bu kadar detaylı ve canlı bir şekilde nasıl hayal edebildiğini asla anlayamayacağım.

Canan 
08 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 21 günde · Beğendi · 10/10 puan

Modern dünyadan orta dünyaya masalsı bir yolculuk. Dostluk, dayanışma ve cesaretin tüm kötülükleri yok edebilceğine dair buçuklukların inacı, müthiş bir anlatım gücüyle ifade edilmiş. Tolkein sanırım Homerosu aratmayacak bir hayal gücüne sahip nadir yazarlardan...

Nurşah Coşkun 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Asla elimden düşüremedim.Etrafına bakınca Frodo ya da Gandalf görür olmuştum.Kitabın arkasına etkisinden uzun süre çıkamayabilirsiniz yazılmalı ...

Onur Özkan 
21 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir çocuk filminin son sahnesinde, bana çok yakın gelen bir cümle duymuştum: "iki tür hikaye vardır," diyordu filmin esrarengiz sihirbazı. "Gerçek hikayeler, ve gerçek olması gereken hikayeler. Bu izlediğiniz ikinci tür hikayelerdendi."
J.R.R. Tolkien'in kült eseri Yüzüklerin Efendisi'de ikinci tür hikayelerden biri, belki de en güzeli anlatılmakta.

Yasin YALÇIN 
26 Eki 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tolkien'in eserleri söz konusu olduğunda iki tür insandan söz edilir. Onları okumuş olanlar ve okuyacak olanlar. Merak ediyorum da Tolkien çocuklar için bir masal kitabını ilk olarak hazırladığında edebiyat dünyasında yeni bir çığır açacağının farkında mıydı acaba? Filmini de kitaplarını da bu kadar sevip inceleme yapmamak olmazdı.

Yüzüklerin Efendisi, Yüzük Kardeşliği ile başlar. Bu ilk kitapta Metis Edebiyat güzel bir işe imza atmış ve kitabın girişine Hobbitler ve bazı diğer meselelere dair bilgileri sunmuş. Çevirilerin nasıl ve neye göre yapıldığını anlatmış. Örneği elflerin konuşmaları, Osmanlı Türkçesi'ne yakın bir dille çevrilirken Rohirrim'lerin konuşmaları da eski Anadolu Türkleri'nin konuşma tarzıyla çevrilmiş. Bu da kitabın gerçekçiliğini arttırmış.
Kitap Hobbit kitabında başından türlü maceralar geçmiş ve sıkı dostluklar kurmuş olan Bilbo Baggins'in 111. yaşını kutlaması ve Gandalf'ın Hobbitköy'e gelmesiyle başlar. Bilbo yaptığı ufak çılgınlıktan sonra yüzüğü Frodo'ya bırakıp Hobbitköy'den gider. Gandalf Frodo'ya yüzüğü saklamasını söyleyerek yüzükle ilgili on yıllar sürecek olan araştırmalarına başlar. Bu yıllar boyunca Frodo elli küsur yaşlarına gelir ve yetişkinliğe ilk adımlarını atar. Gandalf araştırmaları sayesinde öğrenir ki, Bilbo'nun yıllar önce bulduğu yüzük kara efendi Sauron'un Orta Dünya halklarına hükmetmek üzere yaptığı Tek Yüzük'tür. Gandalf Ak Divan'ın lideri Saruman'a danışmaya giderken Frodo ve arkadaşları bir plan hazırlayarak Shire'ın dışına çıkarlar. Peşlerinde Sauron'un kara süvarileri vardır. Yolları garip Yaşlı Orman'dan geçen ve Tom Bombadil'le ve nehrin kızı Altınyemiş ile karşılaşan dostlarımız sonunda Bree'ye varırlar. Orada Gandalf'ı bulamazlar ve onun dostu Yolgezer ile birlikte binbir güçlükle elflerin mekanı Ayrıkvadi'ye varırlar. Burada yüzüğün yok edilmesi kararı alınır ve Sauron'un 9 nazgul'una karşı Orta Dünya'nın özgür halklarından 9 yoldaş seçilip yüzüğün yok edilmesi için Mordor'a, Hüküm Dağı'na yolculuğa çıkarlar. Bu 9 yoldaş ömür boyu dostlukları sürecek olan Yüzük Kardeşliği'ni oluşturur.

Kitabın içeriği ile ilgili bu kadar bilgi yeter sanırsam. Biraz da biçimi ile alakalı yazmak istiyorum. Fantastik edebiyata yeni başlayan biri için kitap ağır gelebilir. Ama o dünyayı tanıdıkça ve içinde yaşamaya başladıkça her şeyi daha rahat kavrıyorsunuz. Betimlemeler uzun sürse de oldukça açıklayıcı ve mekanların tasviri için gerçekten gerekli de. İngiliz edebiyatının ya da yazıldığı dönemin etkisinden midir bilinmez, karakterler ve hikaye çok soylu.

Fantastik edebiyatı çok değersiz ve gereksiz bulanlar vardır. Fakat Yüzüklerin Efendisi sadece bir fantastik eser değildir. İçinde birçok şeyi barındıran kompozit bir hikayedir. Burada imkansız aşkların çok değişik bir çeşidi olan bir ölümlü ile ölümsüzün aşkı anlatılır. Bir yolculuk, bir arkadaşlık, bir büyüme hikayesidir aynı zamanda. Hobbitköy'de Orta Dünya'dan bihaber yaşayan hobbitlerimiz karşılaştıkları acılarla, yorgunluklarıyla sürekli büyürler ve olgunlaşırlar. Ve elbette kitapta iyi ile kötünün sonsuz savaşı da epik bir dille anlatılmıştır.
Bizlere böyle bir dünyanın kapılarını açıp içeri buyur eden Tolkien Usta'ya da sonsuz teşekkürler. Keyifli okumalar...

Will Travers 
03 May 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

J.R.R. Tolkien Yüzüklerin Efendisi serisinin ilk cildinde gerçekten üst düzey hayal gücüyle oluşturulmuş bir dünyanın kapsamlı haritasını oldukça başarılı bir şekilde çiziyor. Fakat zaman zaman Habbit'imiz Frodo'nun yavan ve merak uyandırmayan bazı maceralarında sıkılmadığımı söyleyemeyeceğim. Anlatım, kitabın genelinde tek düze ve yavaş kalmıştı. Tabii ki birçok yerde kitabı elimden bırakamadan okudum. Efsaneleşmiş bir klasik haline gelen Yüzük Kardeşliği'ni okumak oldukça keyif vericiydi. Seriyi okumaya geç kalmış olsam da diğer kitapları da okuyup Orta Dünya'nın tarihine şahit olmaya devam etmek istiyorum.

Songül Ç. 
11 Şub 11:04 · Kitabı okudu · 74 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sanırım benim okuduğum çevirisinin ağdalı dil olması beni başlarda çok yorsa da, olağanüstü, masalsı destansı bir fantastik hikayeyle karşı karşıya kalınca yarım bırakmaya içimin el vermediği, sonrasında da serinin diğer kitaplarını bir solukta okuyup bitirmeme yol açtığı fantastik serinin ilk kitabı.

3 /

Kitaptan 28 Alıntı

Seda 
28 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Yaşayanların bir çoğu ölümü hak ediyor ve ölenlerin bir kısmı da yaşamayı hak ediyor. Yaşamı onlara verebilir misin? O halde hak, hukuk adına ölüm buyurmakta çok acele etme; çünkü en bilge olanlar bile her şeyin sonunu göremez."

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. TolkienYüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien
Ceren Özavcı 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Dünya gerçekten de tehlikelerle dolu ve içinde bir sürü karanlık yer var; lakin nice güzellik de hâlâ ayakta ve artık bütün topraklarda içine keder karışmış olsa da, belki daha bile çok serpiliyor sevgi."

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 418)Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 418)
Melek Alnur 
07 Nis 16:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gandalf hiç istifini bozmadı.
"Geçemezsin," dedi. Orklar taş gibi duruyor, etrafta çıt çıkmıyordu. "Ben Gizli Ateş'in bir hizmetkarıyım, Arnor'un alevini kullananım. Kara ateş seni kurtaramaz, Udun Alevi. Gölge'ye geri dön! Geçemezsin."

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 397)Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 397)
NigRa 
 09 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Yüzüklerin Efendisi
Gil-galad bir Elf Kralı 'ydı.

Ozanlar hüzünle söyler olanları:

son kraldı o, Dağ ve Deniz arasında,

hükmederdi adil ve özgür bir krallığa.


Uzundu kılıcı, mızrağı sivri,

uzaklardan seçilirdi parlayan miğferi;

sayısız yıldız, göklerin tarlasında

görünürdü gümüş kalkanının aynasında.


Ama ayrıldı gitti uzun zaman önce,

kimse bilmez şimdi nerede;

çünkü düştü yıldızı karanlıklara

gölgelerin hükmettiği Mordor'a.

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Metis Edebiyat)Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Metis Edebiyat)
Aristokrat 
 29 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yol hiç bitmez, uzar gider
Başladığı kapıdan
Az gittik uz gittik ama
Gücümüz yettikçe yola devam
Bacaklarım yorulsa da
Yürürüm varana dek anayola
Yollarla işler birleşir orada
Bilmem yolculuk sonra ne yana

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 99)Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 99)
Ceren Özavcı 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Legolas'ın son oku uçarken havada tutuştu ve yanarak büyük bir kurt liderinin kalbine saplandı. "

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 361)Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 361)
mithrandir21 | Uğur D. 
28 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Yahu, kendimi incelmiş hissediyorum, bir yerde gerilmiş gibi, bilmem anlıyor musun: Aynen büyük bir parça ekmeğe sürülmüş az bir miktarda tereyağı gibi. Böyle bir şey doğru olamaz. Bir değişikliğe veya, ne bileyim, bir şeylere ihtiyacım var."

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 49)Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 49)
3 /

Kitapla ilgili 5 Haber

Tolkien’in Hayatı Film Oluyor
Tolkien’in Hayatı Film Oluyor Middle Earth olarak adlandırılan filmin yapımcılık koltuğunda ise Yüzüklerin Efendisi filmlerinden tanıdığımız iki isim var.
Lord of the Rings in Concert İstanbul'da
Lord of the Rings in Concert İstanbul'da Dev ekranın önünde 100 kişilik koro ekibi ve 86 kişilik senfoni orkestrası ile Lord of the Rings in Concert 2 ve 3 Nisan tarihlerinde İstanbul Zorlu Center'da sevenleriyle buluşuyor.
Orta Dünya, 1000 Kitap’ta can buluyor!
Orta Dünya, 1000 Kitap’ta can buluyor! 1000 Kitap’ta Nisan ayı Yüzüklerin Efendisi ayı olacak! Tüm Orta Dünya severler eş zamanlı olarak Tolkien’in efsane serisini okuyacak, 1000K duvarlarını Tolkien alıntıları, ve Yüzüklerin Efendisi paylaşımları ile donatacak. Haydi sen de bir Tolkien kitabı kap ve bu büyülü dünyanın bir parçası ol.
Edebiyat Tarihinin En İyi 100 Giriş Cümlesi
Edebiyat Tarihinin En İyi 100 Giriş Cümlesi Bazı romanları elimize aldığımızda, daha kapağını açtığımız anda, ilk cümleleri okurken biri sarıp sarmalamaya başlar. Bazılarında ise 50. sayfaya geldiğimiz halde okumakta zorlanırız. Özellikle sıradışı girişler bizi daha çok etkisi altına alır. Ve elbette romanı okuyup tamamadıktan sonra ilk sayfaya dönme isteği uyandıran romanlar.