Yüzüklerin Efendisi - II - İki Kule

9,2/10  (204 Oy) · 
703 okunma  · 
176 beğeni  · 
1.977 gösterim
Dünya ikiye bölünmüştür, denir Tolkien’ın yapıtı söz konusu olduğunda: Yüzüklerin Efendisi’ni okumuş olanlar ve okuyacak olanlar: Artık Türkiyeli okur da okumuş olanlar tarafına geçebilecek!

“Yüzüklerin Efendisi” son yüzyılın en çok okunan yüz kitabı arasında en başta geliyor; bilimkurgu, fantezi, polisiye, best-seller ya da ana akım demeden, tüm edebiyat türleri arasında tartışmasız bir önderliğe sahip. Bir açıdan bakarsanız bir fantezi romanı, başka bir açıdan baktığınızda, insanlık durumu, sorumluluk, iktidar ve savaş üzerine bir roman. Bir yolculuk, bir büyüme öyküsü; fedakarlık ve dostluk üzerine, hırs ve ihanet üzerine bir roman.

Bu ciltte Yüzük kardeşliği dağılıyor. Frodo ve Sam Yüzük’le birlikte Mordor’un kapılarından geçmeye çalışırken yeni bir yol arkadaşı ediniyorlar. Orklara esir düşen Merry ve Pippin, Orta Dünya’nın en eski ırkıyla tanışıyorlar. Aragorn, Gimli ve Legolas ise, Orta Dünya’nın kaderini çizecek büyük savaşların ilkine katılıyorlar…
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  412
 • ISBN:
  9789753421812
 • Orijinal Adı:
  The Two Towers
 • Çeviri:
  Bülent Somay, Çiğdem Erkal İpek
 • Yayınevi:
  Metis Kitap
 • Kitabın Türü:
Ayfesa 
 27 Ara 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İlkinden daha heyecanlı ancak daha zor okunuyor. Yolculuk bitmek bilmiyor bazen onların yerine ben yoruldum. O kadar çok şey oldu ki: Miğfer Dibi Savaşı, Saruman, Gandalf, Mary ve Pippin, kral, başka bir kral, entler, orklar ve tabii ki yüzük... Tolkien seriyi yazdıktan sonra uzun süre dinlenmeye ihtiyaç duymuş olmalı tıpkı Sam ve Frodo gibi... Frodo bu kitapta daha aklı başında daha olgun daha ciddiydi. Ayrıca Gollum'a karşı Sam'le iyi polis kötü polis oynamalarını çok seviyorum. Ahh Gollum ve senin sinssice gesmelerin...

Yasin YALÇIN 
 26 Eki 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ben üçlemeler arasında genelde, en çok ikinci eseri beğenirim. Hikayenin serim, düğüm, çözüm dedikleri kısımın düğüm kısmıdır ikinci eserler. İki Kule de bu anlamda farklı bir eser değil.
Yolculuk kaldığı yerden devam ediyor. İlk bölümde toplanan Yüzük Kardeşliği'nin her bir üyesi farklı bir tarafa dağılıyor. Kardeşlikle yollarını ayıran Frodo ile Sam Emyn Muil kayalıklarında yollarını kaybetmişken yüzüğün peşindeki sinsi Gollum'la karşılaşırlar. Onun kendilerine bağlılık yemini etmesi üzerine onun rehberliğinde Mordor'un Kara Kapıları'na doğru yola çıkarlar. Ama Frodo'nun amcası Bilbo'nun eski düşmanı Gollum'un çok daha sinsi planları vardır.
Aragorn, Legolas ve Gimli ise Uruk-Hai'ler tarafından kaçırılan dostları Pippin ve Merry'yi kurtarmaya çalışmaktadırlar. Onları ararken yolları öldüğünü sandıkları eski, ihtiyar bir dostla kesişir. Rotalarını değiştiren Üç Avcılar Rohan'a gidip onların savaşına katılırlar. Merry ve Pippin ise hiç bilmedikleri Fangorn Ormanı'nda ağaç güdücüsü Ağaçsakal'la birlikte entlerin uyanışına tanık olacaklardır.

Bu kitapta özellikle değinmek istediğim bazı karakterler var. Birincisi Ağaçsakal. Karakter o kadar hoşuma gitmişti ki minibüste onun bölümlerini okurken kendimi kaybetmiş ve ineceğim yeri kaçırmıştım. O, kimseden yana olmayan bir karakterdir. Sürekli "ham hum"laması ve diğer entler gibi yavaşlıkta sınır tanımaması beni gülmekten öldürmüştü.

Diğer bir karakter ise Faramir. Tolkien karakterleri çok asil, çok soylu insanlardır. Aralarından en haini, artık aklıktan rengarenkliğe dönen Saruman'da bile bu asaleti hissedersiniz. İşte bu karakterler arasında en sevdiklerimden biridir Faramir. Yüzükten etkilenmeyen nadir insanlardan biridir.

Birinci kitapta geçen çatlak ve bilge Tom Bombadil'den sonra burada da Gollum karakterini görüyoruz. Sürekli kendi kendine konuşan ve yüzyıllar boyunca yüzüğün etkisi altında kalıp onun kölesi olmuş karakterimiz, bir iyi oluyor, bir kötü. Kendi adıma, Gollum'un Yüzüklerin Efendisi'nde yaratılmış en başarılı karakter olduğunu söyleyebilirim. O, Orta Dünya'da ilk kişilik bozukluğu yaşayan karakterdir. Kötülükler planladığını bilirsiniz, ölüp gitmesini istersiniz ama Gandalf'ın da dediği gibi: "Yaşayanların bir çoğu ölümü hak eder, ölülerin bazıları da yaşamı. Yaşamı onlara verebilir misin? Ölüm hakkında hüküm vermek için acele etme. Bilgeler bile sonu göremez." Gerçekten de böyle olur ve Gollum yüzük macerasına çok ayrı bir renk katar.

Birinci kitapta geçen acemiliği burada atlatıyorsunuz ve kendinizi kitabın akışına bırakıyorsunuz. Eğer fantastik edebiyatı seviyorsanız Yüzüklerin Efendisi serisini baştan sona okumalısınız. Keyifli okumalar...

Özgür Türk 
19 Şub 23:35 · Kitabı okudu · 23 günde · 7/10 puan

Tolkien'in zekasına, kurgusuna, hayalperestliğine hayranım, saygım büyük. Frodo ve Sam bölümlerine(4. Kitaba) kadar kitap akıcıydı fakat ne zaman Frodo ve Sam'i anlatmaya başladı, işte bitmek bilmeyen, zamanın adeta durduğu kısım oldu benim için. O kadar ayrıntıya girmesi bana bıkkınlık verdi. "Yeter, bitse de başka bir kitabı okusam"ı kaç kez söyledim acaba. Prensip olarak okuduğum kitabı yarım bırakmadığım için büyük bir sabırla okudum. Bu kadar detaylı bir hayal gücüne sahip bu adamı tebrik ediyorum. Alkışlıyorum. Ama bana eziyet etmekten başka bir şey yapmadı. İlk defa bir kitap hakkında böyle düşünüyorum. Büyük bir hevesle, zevkle okurken ne zaman 4. Kitap bölümüne geçtim, hayal kırıklığı yaşadım.

arzu amaç 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Tüm topluluklarda olduğu gibi, çıkarlar örtüşmediğinde yüzük kardeşliği dağılıyor. Kötü güçlere ait iki kule birleşiyor ve bir noktada "acaba kötülük mü kazanacak?" sorusu akla geliyor. Hikayenin en güzel sürprizi ilk bölümde yok olduğu sanılan Gandalf'ın ortaya çıkması. Ağaçların çobanları, Saruman'ın gerçek yüzü gibi bir çok ayrıntı bir araya gelerek hikayeyi "tadından okunmaz" yapıyor. Hayal dünyanızın ötesinde...

mithrandir21 | Uğur D. 
 26 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

J. R. R. Tolkien' in kusursuz kurguladığı Orta Dünya' da iyi - kötülerin mücadelesinde en büyük savaş olan Yüzük Savaş' ının 2. bölümüdür İki Kule ve bu bölümde kardeşlik dağılıyor iyi krallıklar iki kulenin birleşmesinden gelen kötülüklere karşı mücadele etmeye çalışıyorlar haliyle de macera ve heyecan iki katına çıkıyor. Kitapta hiçbir kusur yok bana göre tek kusur keşke bu seri Zaman Çarkı kadar uzun olsaydı diye düşünüyorum ama belki de o zaman bu kadar tadı damağımızda kalmazdı.

Rabia 
19 Oca 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

İlk kitabı da çok sevmiştim fakat bu kitap kesinlikle çok daha sürükleyici ve macera doluydu. İlk kitapta olayları hep kardeşliğin maceraları olarak okuduk fakat bu sefer dağılan kardeşlik ve yaşadıkları birbirinden ilginç ve ayrı maceralar bence kitabı çok daha okunası yaptı. İkinci kitapla birlikte Tolkien bize sayısız sürpriz yapıyor, yeni karakterlerle tanıştırıyor ve tabiki kusursuz kurgusu ile hayretler içinde bırakıyor.

Joseph 
25 Oca 01:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitabın ikinci serisi olan kitap bütünsel olarak düşünüldüğünde başarılı, ama bu kitap diğerlerine göre sıkıcı. Filmini izlemeden önce kitap okunmalı bence. Yaratılan yeni bir dünya, belki de geçmişte var olan dünyanın bir benzetimi.

Odzilla 
16 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tolkien gerçekten bu işi biliyor...

Kitaptan 7 Alıntı

Ali Yalçın 
 10 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Öyle işler vardır ki, sonu karanlık bile olsa, bu işlere başlamak, yapmayı reddetmekten daha iyidir."

Yüzüklerin Efendisi - II - İki Kule, J. R. R. Tolkien (Sayfa 44)Yüzüklerin Efendisi - II - İki Kule, J. R. R. Tolkien (Sayfa 44)
mithrandir21 | Uğur D. 
26 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yok, en iyi öğretmen yanan eldir. Ondan sonra ateşe karşı verilen öğüt gönüle kadar iner.

Yüzüklerin Efendisi - II - İki Kule, J. R. R. TolkienYüzüklerin Efendisi - II - İki Kule, J. R. R. Tolkien
Esma Tezgi 
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bir adam iki yolla kötü haber getirir. Ya kötülük yapan biridir ya da iyi zamanda insanları yalnız bırakır ama kara günde yardım getirmek için gelir sadece.

Yüzüklerin Efendisi - II - İki Kule, J. R. R. TolkienYüzüklerin Efendisi - II - İki Kule, J. R. R. Tolkien
Rabia 
16 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Cengin kaderi ne olursa olsun, bittiği zaman güzel ve ince duygulu olan birçok şey Orta Dünya'dan sonsuza kadar yitip gitmeyecek mi ?"

Yüzüklerin Efendisi - II - İki Kule, J. R. R. TolkienYüzüklerin Efendisi - II - İki Kule, J. R. R. Tolkien
Tolga Çelebioğlu 
03 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dünya değişiyor ve bir zamanlar güçlü görünenlerin artık güvenilmez olduğu çıkıyor ortaya.

Yüzüklerin Efendisi - II - İki Kule, J. R. R. TolkienYüzüklerin Efendisi - II - İki Kule, J. R. R. Tolkien

Kitapla ilgili 4 Haber

Tolkien’in Hayatı Film Oluyor
Tolkien’in Hayatı Film Oluyor Middle Earth olarak adlandırılan filmin yapımcılık koltuğunda ise Yüzüklerin Efendisi filmlerinden tanıdığımız iki isim var.
Lord of the Rings in Concert İstanbul'da
Lord of the Rings in Concert İstanbul'da Dev ekranın önünde 100 kişilik koro ekibi ve 86 kişilik senfoni orkestrası ile Lord of the Rings in Concert 2 ve 3 Nisan tarihlerinde İstanbul Zorlu Center'da sevenleriyle buluşuyor.
Orta Dünya, 1000 Kitap’ta can buluyor!
Orta Dünya, 1000 Kitap’ta can buluyor! 1000 Kitap’ta Nisan ayı Yüzüklerin Efendisi ayı olacak! Tüm Orta Dünya severler eş zamanlı olarak Tolkien’in efsane serisini okuyacak, 1000K duvarlarını Tolkien alıntıları, ve Yüzüklerin Efendisi paylaşımları ile donatacak. Haydi sen de bir Tolkien kitabı kap ve bu büyülü dünyanın bir parçası ol.