Yüzüklerin Efendisi - Kralın Dönüşü (Üçüncü Kısım)

·
Okunma
·
Beğeni
·
10,7bin
Gösterim
Adı:
Yüzüklerin Efendisi - Kralın Dönüşü
Alt başlık:
Üçüncü Kısım
Baskı tarihi:
Nisan 2018
Sayfa sayısı:
428
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753422024
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Lord of The Rings Third Part: The Return of the King
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayıncılık
Baskılar:
Yüzüklerin Efendisi - Kralın Dönüşü
The Return of the King
The Lord of the Rings - The Return of the King
Yüzüklerin Efendisi - Kralın Dönüşü
Yüzüklerin Efendisi son yüzyılın en çok okunan yüz kitabı arasında en başta geliyor. Türkçe basımının ilk iki kitabı Yüzük Kardeşliği ve İki Kule, bu ilginin evrenselliğini kanıtladı. Polisiye ya da bilimkurgu meraklıları, şiir, roman ve öykü okurları, hep birlikte Frodo, Sam, Merry, Pippin, Aragorn ve Gandalf'ın maceralarını okumaya, 'Orta Dünya'da yaşamaya başladılar.Üçüncü kitap Kralın Dönüşü ile birlikte Yüzüklerin Efendisi tamamlanıyor: Bu kısımda Karanlıklar Efendisi ile Yüzük Kardeşliği, iki cephede karşı karşıya geliyorlar. Frodo ve Sam ellerinde hepsine hükmedecek Tek Yüzük ile Mordor'un içine, karanlığın kalbine doğru bir yolculuk yaparken, diğerleri de karanlığa karşı son cephe olan Gondor'da umutsuz bir savunmaya girişiyorlar...
400 syf.
Bir Tolkien efsanesi olan Yüzüklerin Efendisi..

Yüzüklerin efendisi serisini bitirmenin haklı gururunu yaşıyorum. 3 kitap ve muazzam bir dünya.

Bilenler bilir, bilmeyenler için anlatmak istiyorum.

Bu seride Tolkien'in kurguladığı Orta Dünya'ya hayran olmamak elde değil. Niye mi? Hemen söylüyorum. Göz kamaştıran mekanlar, güzellikler, fazlasıyla ürkütücü yerler, farklı farklı lisanlar, çok çesit ırklar (insan, elf, cüce, ork, uruk-hai, troll, ent, goblin, hobbit).
Hiç bitmeyen bir kötülük ve bu kötülüğe sürekli karşı koyan, asla pes etmeyen bir grup. Grubun adıda çok manidar,
Yüzük kardeşliği.
Bir yüzük uğruna yapılan büyük destansı savaşlar, mücadeleler, fedakârlıklar, kayıplar...
Film serisini de defalarca izledim fakat, bir arkadaşın da dediği gibi ''filmler kitabın özetinin özetidir.'' Doğru. Filmde anlatılmayan ve kitapta anlatılan bir çok şey vardı. İyi ki de bu seriyi okudum diyorum.

Bana soracak olursanız Tolkien, George R.R. Martin'den bir tık daha iyi diyebilirim fantastik dünya kurgulama konusunda.
Orta Dünya serüvenine ilgi duyuyorsanız mutlaka okumalısınız. İyi okumalar.
428 syf.
·20 günde·Beğendi·10/10
Kralın Dönüşü… Yüzüğün sona erişi… Maceranın bitişi… içim sızlaya sızlaya okudum serinin son kitabını…. Ne desem az kalır… Bir taraftan sürekli “appendix” kısmını açıp detayları okuduğum diğer yandan da “Şimdi ne olacak?” merakıyla kitaba geri dönüş yaptığım anlar… Tolkien Baba büyüksün! “Orta Dünya” macerasında kayboldum sıyrılıp gittim evrenden nefes aldım başka diyarlarda… Yüzük Kardeşliği her ne kadar bitmiş gibi görünse de kardeşlerin her biri ayrı diyarlarda olsa da o ruhu hiç kaybetmediler…. Aragorn, Gimli, Legolas, Merry, Pippin, Boromir (R.I.P.) Frodo ve canım Sam ve olmazsa olmazımız Bilge Gandalf. Siz başardınız biz mutlu olduk, siz acı çektiniz bizim içimiz daraldı, asla pes etmediniz, iyiliğin kötülüğü alt ettiğini gösterdiniz bize, her güneşin doğuşunu ayrı bir umut olarak işlediniz ruhumuza… İyi ki okumuşum bu seriyi…Çok şey kattı bana o mücadeleci ruhunuz… Canım Tolkien’ım, her kitap incelemesinde söylüyorum bir daha tekrarlıyorum, iyi ki bir TOLKIEN geçti bu dünyadan içindeki çocuğu kaybetmeyen muhteşem Profesör, yazar, bilge kişi, REST IN PEACE!
Gel gelelim kitaba…
İki Kule’de Miğfer Dibi savaşı kazanılmış, Frodo ve Sam, Mordor’un kanlı yollarında bir yandan yüzüğü yok etmek için maceralarına devam etmişler bir yandan da Gollum’un tuzaklarına göğüs germişlerdi.
Son kitapta Kral Aragorn, Orta Dünya’yı birleştirmeden önce Sauron ve askerleri Gondor’u yok etmek isterler. Roharrimler, Gordor’a yardıma giderler. Gandalf da Pippin’i yanına alıp Gondor’daki savaşa engel olmak için yola çıkar. Gondor vekilharcı Denethor hem oğlu Boromir’in öldüğünü hem de Aragorn’un Kral olacağını öğrenir bu yüzden de çıkacak savaşı çok önemsemez. Bunun üzerine Gandalf ve Pippin yardım ateşini yakarak tüm dünyayı yardıma çağırırlar. Bu arada Sauron askerleri orklar, Gondor’a saldırırlar.Denethor’un küçük oğlu Faramir Gondor’u savunmak için çok uğraşsa da kaleye çekilir ve yaralanır. Babası bu durumdan hiç hoşlanmaz, ülkenin durumunu unutarak, büyük oğlunun da öldüğünü düşünerek yaralı olan küçük oğlu Faramir ve kendisini yakmaya çalışır.
Bu arada İsildur soyundan gelen Aragorn, Gondor’a giderken Ölülerin Yolu’nu seçer ve düşman püskürtülür. Savaşta Kral Theoden ölür, Angmar’ın Cadı Kralı'nı yok eden Rohan’lı Eowyn ve Merry yaralanır. Aragorn onları krallara özgü bir güçle iyileştirir.
Bu arada Mordor yollarında yüzüğü yok etmek için ilerleyen Frodo ve Sam’e dikkatini vermiş olan Karanlıklar Efendisi Sauron’un dikkatini başka yere çekmek için ordu kurulur ve Mordor’a gönderilir.
Hüküm Dağına yaklaşan Sam ve Frodo’nun yolculuğu iyice ağırlaşmaya başlar çünkü yüzük Frodo’nun boynunda iyice ağırlaşmaya başlar. Tam Hüküm Dağı’na gidip yüzüğü yok edecekleri sırada Gollum yeniden ortaya çıkar ve yüzüğü yeniden ele geçirmek için Frodo’nun parmağını ısırır ancak yüzükle beraber Hüküm Dağı’na düşerek yok olur. Yüzüğün ortadan kalkmasıyla zafer kazanılır ve Sauron sonsuza kadar yok edilir. Bu arada Faramir ve Eowyn birbirlerine aşık olurlar ve evlenirler. Aragorn da Elf Prensesi Arwen ile evlenir. Hobbitler köylerine döndüklerinde Saruman ve savaştan kaçan bazı eşkıyaların Shire’ı mahvettiklerini öğrenirler. Bütün Shire halkını bir araya getirip Shire’ı kötülüklerden arındırırlar. Frodo her ne kadar yüzükten kurtulmuş olsa da yaraları sürekli ağrır. Sauron’un ölümünden sonra Frodo, Gandalf ve Elflerle beraber Bilbo’yu da alarak deniz yoluyla üçüncü dünyayı terk ederler. Sam Shire’da evlenir ve çocukları olur.
Çok güzeldin Kralın Dönüşü… Çok güzeldin İki Kule… Çok güzeldin Yüzük Kardeşliği…Ben bu seriyi birkaç defa okurum sanırım… Her okuyuşumda aynı tadı alıp farklı dersler çıkarırım kendime. Teşekkürler TOLKIEN….

“EVEN DARKNESS MUST PASS
A NEW DAY WILL COME
AND WHEN THE SUN SHINES
IT WILL SHINE OUT THE CLEARER….”
428 syf.
·6 günde·10/10
Her büyük hikayenin bir başlangıcı olduğu gibi, her büyük hikayenin de harika bir sonu vardır. Çok başarılı olan yüzüklerin efendisi serisinin son kitabı çok heyecanlı kaldığı yerden devam ediyor ve heyecana heycan katarken seri biteceği için bir o kadar üzüyor.

Serinin içinde çok karakter var okuyamıyorum diye seriye çok fazlaca eleştiri getirilse de Tolkien'ın adlandırıldığı isimlerden kaynaklı hiçbir karakter ve ırklar birbirine karışmıyor. İçinde fazlaca +18 şeyler ve aşk bulunmadan en çok okunan roman olmasına şaşırtmayan serinin son kitabı sonunda orjinal yapımlardan ekler ve ırkların alfabesi ile ilgili ek barındırdığı için 428 sayfa gözükse ekleri saymazsak 377 olup fazlaca akıcı bir kitaptır.

-------- Spoiler---------

Seri iki kule'nin sonunun devamı olarak başlıyor ve Sam ,Frodo yoğun bir mücadele verip kurtarıyor. O sıralarda Gondor'a beklenen saldırı gerçekleşirken Thedon Kralı ile gelen ordu mücadele Orklarla verilen savaşı savarken Theodon ölüyor.
Thedon ekibi ile verilen savaşta yaralananlar ölü toprağı geçen Aragorn ve arkadaşlar Gondor'a geliyor ve savaşta yaralanan Eomyr ,Merry ve Denethor'un savaşa gönderdiği Faramir'i kurtatırıyor. Ddenethor kuşatma sırasında derilip kendini yakıyor.Ve sonrasında Gondor kurtarlıyor ve yine bu sıralarda zar zor saklanarak yemeksiz , zor şartları geçerek Frodo ve Sam Hüküm Dağına varınca Gollum'un onları takip ettiğini anlıyorlar ve onla ufak bir savaş veriyorlar ve Gollum yüzüğü alınca Hüküm Dağı tepesinden düşüyor ve verdikleri savaşı kazanıyorlar ve sonraGandalf ve ekibi ile buluşuyor.Ardından tekrar Shiree'den başlayan yolculuk ile tekrar shiree'ye geri döndüklerinde Shiree'ye geri varıyorlar ve oranın eşkiyaların elinde olduğunu görüp onlardan kurtarıyorlar ve bir hobbit evinde o yolda karşılaştıkları Sarumanı görüyorlar ve onu Solucandil öldürüyor. Ve daha sonrasında ise Frodo evlenen Sam ile onu Gri Liman'a gidiyor ve orada Gandalf ile birlikte orta dünya'yı terk etmek için yola çıkarlar ve ardından Sam tekrar eve döner.
400 syf.
·16 günde·10/10
Üç seriden son kitapta bahsedeğim. Okuduğum kitaba inceleme yazmaya üşenirim ama sen kitap; muhteşem bir şeydin. Bu kadar betimlemeyi okuyup (özellikle ilk kitapta) vicdanıma kadar sıkılmama rağmen kesinlikle bırakamadım. Az önce bitirdim kitabı ve sevdiğim birine veda eder gibi içim sızladı; Tolkien farkettirmeden karakterlerinle ne güzel de gönlümde yer ettin.(Aragorn reis yerin bambaşka.) Büyüksün üstat.
Kitabın felsefi kısmına girmek istemiyorum bile zira oraya girince çıkamam.
Bir de son olarak şey diyeceğim; Yüzüğü neden kartallarla götürm.... Şaka şaka sbhdhd
428 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Herkese Merhaba.
Yüzüklerin Efendisi fantastik üçlemesinin son kitabıdır. Frodo ve Sam tek yüzük ile Mordor'un tehlikeli topraklarında Hüküm Dağı'na giderek yaklaşırken, insanların en büyük kalesi olan Minas Tirith'te ikinci büyük savaş için hazırlıklar yapılmaktadır. Orta Dünya'nın kaderi Minas Tirith kalesinin düşmemesine ve Frodo ile Sam'in yüzüğü bir an önce yok etmesine bağlıdır. Bu süre içinde bir çok olaylar oluyor ve yaşanıyor. En önemlisi hiçbir şey den korkmayıp herşeylerini vererek savaşıyorlardı hep birlikte. O kadar olaylar oluyor ki tabiki de burada anlatmayacağım. Gercekten muhteşem bir seri. Bu seriyi okuduğum için çok mutluyum ama bir bakımdan da çok mutsuzum. Yıllardır yani çocukluğumdan beri filmini izledim ve hala da izlerim. Daha önce kitaplarını okumadığım için çok ama çok pişman oldum. Hiç bir şey filmdeki gibi kalmıyor. Yani filmde olan bir şey kitap da yok. Kitap da olan bir şey de filmde yok. Ama filmin hakkını yiyemem. Peter jackson çok güzel bir şekilde filmini çekmiş. Kitapda sadece bazı yerlerin doğru yansıtmamış peter jackson. Bu bakımdan okurken baya düşündüm. Niye gercekliği gibi kitap da olan bir şeyi filme yansıtmamış çok merak ediyorum. Kesinlikle filmiyle kalmayın. Ben kaç yıldır izliyorum filmini. Her şeyi ve he sahneyi ezberledim artık. Ama okurken şok içinde şok oldum. Hem kitap da olan güzel seyleri filme koymamış. Keşke koysaydı diye düşünmeden edemiyorum. Yani arkadaşlar öncelikle kitabını okuyun ve sonra filmini izleyin. Bu kadar güzel bir seriyi okudum ya çok mutluyum ve içim rahat. Her karakterini fazla ve fazla seviyorum. Her karakteri ayrı ayrı seviyorum. Hepsinin ayrı yeri vardır bende. Çok güzeldi. Çok severek okudum. Sonlara doğru artık gözlerim doldu. Bitmemeliydi dedim. Bitemez dedim. Gercekten hiç bitmeseydi. Ben ömür boyu okurdum. Zaten şuan bitirdim ama elbette tekrar ve tekrar okuyacağım. Ayrıc diğer Tolkien'in kitaplarınıda okumanızı tavsiye ediyorum. Son olarak bu güzel Orta Dünya'yı bizlere yaşattığı için Tolkien'e sonsuz teşekkür ediyorum. Yüzüklerin Efendisi serisi bu kadar kusursuz bir şekilde yaşatılamazdı. Ama Tolkien bize yaşattı. İyi ki de bildik. İyi ki de kitapları ve filmi var. Ömrüm yettiğince hem filmini hem de kitaplarını okuyacağım. İyi ki varsın Tolkien. İyi ki bu güzel dünyada var oldun. Seni ve kitaplarını çok seviyorum. Sizlerde hala okumadıysanız ve hala da filmini izleyip kitabını okumadıysanız kesinlikle hemen okuyun. Fantastik severler ve Orta Dünya'nın içinde yaşamak isteyenlerede tavsiyemdir. Herkes mutlaka okusun. Herkese tavsiye ediyorum.
Lina
Lina Yüzüklerin Efendisi - Kralın Dönüşü'ü inceledi.
428 syf.
·2 günde·8/10
Müthiş bir dünya ,müthiş bir hikaye, müthiş bir anlatım. Okurken adeta içinde kayboldum . İyi ve kötü arasındaki mücadeleyi , hayata dair tüm duyguları, hırsları, korkuları, cesareti, aşkı, iktidarı anlatan Orta Dünya'nın en büyük destanı.
Hikayesi ,karakterleri ,tarihi coğrafyası, dili ve geride kalanları ile hep hatırlayacağım eserlerden .
Bir hayal dünyası ancak bu kadar ayrıntılı olabilir. Tolkien yazmamış ,her cümlesi ile bize Orta dünyayı yaşatmış. Mutlaka okunması gereken bir başyapıt.
428 syf.
·13 günde·10/10
MACERA SONA ERİYOR(Spoiler var)

Efenim bu kitap serimizin son kitabıdır.İkinci kitapta olduğu gibi burada da 2 kısım şeklinde ilerliyor.
İlk kısımda Kardeşliğin Frodo ve Sam dışındaki üyelerinin maceraları anlatılıyor.
İkinci kısımda ise Frodo ve Sam'in maceraları anlatılıyor.

Öncelikle Tolkien'in hayattayken bitirdiği bir kitap olduğu için Orta Dünya evrenini en anlaşılır şekilde anlattığını düşünüyorum.Tolkien'in diğer eserlerini oğlu babasının notlarından yazdığı için biraz daha karmaşık.
İki Kule kitabının incelemesinde de belirttiğim gibi bazı bölümler filmde o kadar güzel sahnelenmiş ki, kitapta o bölümleri okuduğumda çok fazla beklentiye kapıldım ne yalan söyleyeyim. Özellikle Ride of Rohirrim sahnesi mükemmeldi bence filmde, bu yüzden fazlaca beklentiyle okudum o bölümü ama beklentimin altındaydı. Tabiki de bu kitabın kusuru değil, sinemaya çok iyi şekilde yansıtıldığı için bu durum böyle.

Eh bunu da bitirdiğime göre Orta Dünya evrenine biraz ara verme zamanı geldi.Artık sırada Silmarillion var ama hemen okumayacağım çünkü biraz ara vermek en iyisi tadını çıkara çıkara okumak lazım.

Peace out Tolkien Fans
400 syf.
·Beğendi·10/10
 Ah be kalbimi parçaladın Tolkien...

Artık yazarın muhteşem dili ve konunun kusursuz işlenmesi gibi detayları açıklama gereği bile duymuyorum.

Kitabı okurken sadece bir konuda çok korkuyordum o da bu seriye yakışır bir sonun yazılıp yazılmadığıydı.Neyse ki bunun için de endişelenmeme gerek kalmadı çünkü hem yüzüğe yakışan hem de bütün karakterlere yakışan bir sondu.

Öyle canım sıkıldı biraz Yüzüklerin Efendisi okuyayım diyebileceğiniz bir seri değil. Ben boş kafayla okunması gerektiğini düşünüyorum çünkü yeni bir dünyaya adım atıyorsunuz. Gerek haritaları gerek ırkların kendilerine ait dilleri gerek 1. Çağdan 3. Çağa bağlanan muhteşem detaylarla yeni ve gerçek bir evrene atılmak gibi.

Ölmeden önce okunması gereken bir seriyi bitirdiğime mutluyum. Sillmarilion'u da 15 tatilde okurum umarım. Bu yaz tatilinde de elinize Hobbit'i alın ve yüzüğün öyküsünü okumaya başlayın. Hayatınızda verdiğiniz en güzel kararlardan biri olacağını garanti ederim.
428 syf.
·14 günde·Beğendi·Puan vermedi
Çok uzun olması gözünüzü korkutmasın. Başladığınızda romanın seri bir şekilde nasıl ilerlediğini göreceksiniz Benim gibi uzun soluklu sevenler için harika bir roman. Kendinizi şu dünyanın karmaşasından biraz çekip Frodo'nun ve arkadaşlarının macerasına ortak olabilisiniz...
428 syf.
·Beğendi·10/10
Tolkien dünya edebiyatının efendisidir. Yazıları ile ayrıntılı tarih ve irfan nesiller geliyor. Orta Dünya sadece bir gecede ortaya çıkmadı. Bunun yerine, sadece eşsiz olan en kapsamlı zemin yapısı ile sağlam bir şekilde kurulmuştur. Ve burada destansı üçlemesi sona eriyor. Yıllar boyunca birçok kez okudum ve incelemek kolay bir iş değil. İlk iki kitap hakkındaki incelemelerim gibi, kitap hakkında gerçekten sevdiğim on şey seçtim. Önde spoiler.

1. kırık bıçak yeniden yapılmıştır.

"Küllerden bir yangın uyandırılacak, Gölgelerden bir ışık yayılacak; Yenilenen kırık bıçak olacak, Taçsız yine kral olacak."

açıklama

Aragorn, Elendil'in kılıcını alana kadar hiçbir zaman krallık hissetmedi. Onun komuta ettiği varlık, kılıcı kullanırken bir varlıktan daha fazlası oldu. Hepimizin geleceğini biliyorduk, ama yine de olduğunu görmek harikaydı.

2.Konlukların

Sonu Kralların dönüşü ile toplar sonunda toplanır. Tüm Boromir'in zayıflığı ve babasının deliliği için Faramir onurunu korudu. Yüzüğü kendisi alsaydı, insanların alemleri düşecekti. Eylemde çok önemli bir rol oynadı ve eylemleri, erkeklerin elflerin düşündüğü kadar zayıf olmadığını gösterdi. Kaderi ve gelecekteki unvanları böyle bir şey gösteriyor.

açıklama

3) Kurban

Bu üçlemede birçok kahraman var, kötülüğü yok etmek için hayatlarından vazgeçen birçok erkek. Gondor'un yardım çağrılarını görmezden gelmesine rağmen, Gondor'un Saruman'ın Rohan topraklarını seyretmesine rağmen, Théoden kendi toprakları güvende olduğunda hala yardımına gidiyor. Ona yapılan kişi bozulduğunda bile sözünü onurlandırıyor. Gandalf'ın tavsiyesi üzerine hareket ederek, kendi incinmiş gururunu eziyor ve savaş için sürüyor çünkü bilmiyorsa tehlikede olanı anlıyor. Théoden gerçek bir kral ve bu hikayenin en cesur adamlarından biriydi. Neye gittiğini biliyordu, ama yine de gitti.

“Kalk, kalk, Théoden Binicileri!
Düştü eylemleri uyanık, ateş ve katliam!
mızrak sarsılacak, kalkan parçalanacak,
bir kılıç günü, kırmızı bir gün, güneş doğarsa!
Şimdi sür, şimdi sür! Gondor'a gidin! ”

açıklama

4. Kadın gücü!

“Ne korkuyorsun hanımefendi?” Diye sordu. [Aragorn]
“Bir kafes,” dedi [Éowyn]. arzu etmek."

Kadınların bu hikayede güçlerini göstermeleri için pek bir an olmadı. Arwen'ın filmlerde anı kitapta yoktu. Frodo, Glorfindel adlı bir Elf efendisi tarafından nehirde kurtarıldı. Eowen, Cadı Kralı ile savaştığında, Tolkien'in bir kadın kahramana verdiği ilk büyük an. Büyük bir erkek egemen türünde, bu sahneyi okumak harikaydı. Tolkien'e bir eleştirim varsa, bu tür şeylerden daha fazlasını görmedik.

açıklama

5Golem'in iç savaşı

Golem neredeyse ışığa geri dönüyor. Yüzüğü fethetmek için çok çalışıyor, ancak sonunda onu yeniyor ve gücünü başardı. Frodo, Golem'i İki Kule'de Faramir'e ihanet etmek zorunda kalmamış olsaydı, sadık kalacağını düşünüyorum. Belki de bu kitabın olaylarından kurtulabilirdi. Ne düşünüyorsun? Her şey bittikten sonra gri cennetlere bağlı gemilerde olabilir miydi?

açıklama

Minas Tirith Kuşatması

Bu muhtemelen kurguda okuduğum en heyecan verici aksiyon sahnelerinden biridir. Sauron'un istifi, tüm vahşi öfkesinde serbest bırakıldı ve erkeklerin alemleri onun ardından sarsıldı. Savunmaları zayıf; cesaretleri azalıyor, ama gelgiti başlatacak bir silahları var: beyaz binici. Terry Brooks o kadar çok sevdi ki , Shannara'nın Kılıcı'ndaki her şeyi ya da etrafını kopyaladı .

açıklama

7. Sauron'un Ağzı

"Bu rutinde benimle tedavi etme yetkisi olan var mı? Ya da gerçekten beni anlama zekası var mı?"

açıklama

Ekranda kitlesel olarak temsil edilmeyen bir karakter ve üçüncü çağın çoğunu kuzeydeki cüceleri ve Mirkwood'un elflerini savaşarak geçiren Sauron'un Ağzı, Sauron'un sesinin damarıdır. İkincisi, sadece komuta yapısındaki Nazgul'a, Sauron'un Ağzı, daha fazla dokunuş gerektiğinde müzakere etmek, tehdit etmek ve ikna etmek için gönderilir. Nazgul böyle bir görevi açıkça yapamaz, bu yüzden ona düşer. Bu karakter ve eylemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isterim, ancak filmdeki Kara Kapı'daki sonu en uygun. Kitapta sadece öldüğünü varsayabiliriz, ancak ölümünden bahsedilmese de….

8.Hobbit sadakati Frodo: Frodo, Sam olmadan çok uzağa gidemezdi.
Sam: Şimdi Bay Frodo, eğlenmemelisiniz; Ciddi oluyordum.
Frodo: Ben de öyleydim.

Sam, Frodo'yu bu dizide birçok kez kurtardı. Frodo yüzüğün yüküne sahipken, Sam Frodo'nun yüküne sahiptir. Onsuz Frodo ölecekti, büyük olasılıkla Golem tarafından uykusunda öldürüldü ya da o kadar canlı yaptıysa, Shelob tarafından yenildi.

açıklama

9 Hobbit Savaşı

Filmlerde Saruman Isengard'da öldü. Kitapta Treebeard tarafından ancak daha sonra onu kaçmasına izin vermeye ikna etmek için hapsedildi. O ve Wormtongue, anlamsız bir saldırganlık eyleminde, Shire'ı fethetti. Böyle bir durum Hobbitlerin sorunlarıyla başa çıkmak için artık sihirbazlara veya Krallara ihtiyaç duymadıklarını göstermelerine izin verir. Geri gelirler, halklarını toplarlar ve evlerine bulaşan kötülüğü ezirler. Bu noktada sadece sesinin gücüne sahip olan Saruman, eylemde ölüyor. Her ne kadar bu kitabı biraz dışarı sürükledi, hikaye bittikten sonra karakterlerin büyümesini göstermek tamamen gerekliydi.

açıklama

10- Gri Diyarlar

Ayrıca Frodo'nun filmlerin kabarttığı bir şey olan Shire'dan ayrılma kararını da açıklıyor. Shire asla aynı değildir ve onu yeniden inşa etmek için yapılan herhangi bir girişim, Frodo için asla ev gibi hissettirmez. Eski hayatına geri dönmek için çok fazla şey yaşadı. Bu yüzden yeni bir taneye ihtiyacı var, iyileştirebileceği ve geçmişini arkasına koymaya çalışabileceği bir tanesine. Batıdaki güzel topraklar onu bekliyor. Bu son görüntüyü seviyorum: “Ama çok derinden yaralandım Sam. Shire'ı kurtarmaya çalıştım ve kurtarıldı, ama benim için değil. Sam, işler tehlikedeyken çoğu zaman böyle olmalı: bazıları onları bırakmalı, kaybetmeli, böylece diğerleri onları koruyabilir. ”
400 syf.
·3 günde·10/10
Kitabın etkisi çok büyük evet okurken bitecek diyordum ama şuan bildiğiniz bittiği için üzülüyorum....Dokuz Yoldaş... Muthiş bir hikayeydi a'dan z'ye eksikleri kesin vardır ama müthiş çalışılmış bir eserdi. Kitaba gelecek olursak kitap biraz erken bitiyor olaylar. Ve uzunca bir mutluluk hikayesi okuyorsunuz. açıkçası mutsuz da olmuyorsunuz offf bitsin de kurtulalım gibisinden. Ve Tolkien reis o kadar detaycı biriymiş ki içinde bulunan eklerin yanı sıra kitabın son kısımları bile DLC(ek paket)yani yani bir hikaye kitabı olacak şekilde tasarlanmış. Bazı kişiler sevmez kimin ne olduğunu bırakın biz düşünelim derler. Ancak ben Yazarın vermesini isterim. ve herkesi Legolastan Aragorna Entlere ordan Sıçrayan Midilli sahibine hepsini vermiş. Kitabın sonundaki eklerde müthiş eksik yerleri tamamlamış isteyen olursa da Lisanıda öğrenebilir Ek' E de vardı. Bana göre müthiş bir kitabın serinin bir Efsane Eserin sonuna geldik... Ve tek diyebileceğim Elfler gibi sonsuz bir hayat istiyorsanız kolay bu kısacık hayatınızı iyi değerlendirip iyi olursanız bazı kuralları da yerine getirirseniz sizde sonsuz mutluluğa doğru yelken açacak cennete gidip her şeyi görebilirsiniz.
400 syf.
·9 günde·10/10
"Çünkü geriye bir kişi dönmektense üç kişi dönmek daha kolay."

Beni çok kötü bir hüzün bastı son sayfasını okurken. Sanırım uzuuuuuun bir süre etkisinden çıkamayacağım lakin bir kitabı duygusuz okumakla yutkunarak okumak arasındaki farkı gerçek anlamda hissettim. Efsaneler efsanesiydi. Okuyucuyla aynı fikirde miyim bilmiyorum ama Sam'in Frodo'dan bu yolculukta daha büyük katkısı olduğunu her zaman savunacağım galiba. Ayrıca film ve kitap arasında da Hüküm Dağı kadar fark var neredeyse. Tabi ki kitap tercih edileni. :)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yüzüklerin Efendisi - Kralın Dönüşü
Alt başlık:
Üçüncü Kısım
Baskı tarihi:
Nisan 2018
Sayfa sayısı:
428
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753422024
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Lord of The Rings Third Part: The Return of the King
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayıncılık
Baskılar:
Yüzüklerin Efendisi - Kralın Dönüşü
The Return of the King
The Lord of the Rings - The Return of the King
Yüzüklerin Efendisi - Kralın Dönüşü
Yüzüklerin Efendisi son yüzyılın en çok okunan yüz kitabı arasında en başta geliyor. Türkçe basımının ilk iki kitabı Yüzük Kardeşliği ve İki Kule, bu ilginin evrenselliğini kanıtladı. Polisiye ya da bilimkurgu meraklıları, şiir, roman ve öykü okurları, hep birlikte Frodo, Sam, Merry, Pippin, Aragorn ve Gandalf'ın maceralarını okumaya, 'Orta Dünya'da yaşamaya başladılar.Üçüncü kitap Kralın Dönüşü ile birlikte Yüzüklerin Efendisi tamamlanıyor: Bu kısımda Karanlıklar Efendisi ile Yüzük Kardeşliği, iki cephede karşı karşıya geliyorlar. Frodo ve Sam ellerinde hepsine hükmedecek Tek Yüzük ile Mordor'un içine, karanlığın kalbine doğru bir yolculuk yaparken, diğerleri de karanlığa karşı son cephe olan Gondor'da umutsuz bir savunmaya girişiyorlar...

Kitabı okuyanlar 3.746 okur

  • Zeynep Karadağ
  • Taaatü
  • Ogün Köprüalan
  • Derya Şahin
  • Zozan Gümüş
  • Asım Anasoy
  • Duygu Küçük
  • Fecr-i Sadık
  • Kamercan
  • interzonekafasi

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.8
14-17 Yaş
%2.5
18-24 Yaş
%24.8
25-34 Yaş
%29.7
35-44 Yaş
%29.9
45-54 Yaş
%8.4
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%43.4
Erkek
%56.6

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%71.9 (921)
9
%17.6 (226)
8
%6.6 (84)
7
%1.7 (22)
6
%0.6 (8)
5
%0.5 (7)
4
%0
3
%0
2
%0.1 (1)
1
%0.1 (1)

Kitabın sıralamaları