Yüzüklerin Efendisi - Kralın Dönüşü (Üçüncü Kısım)

·
Okunma
·
Beğeni
·
15,2bin
Gösterim
Adı:
Yüzüklerin Efendisi - Kralın Dönüşü
Alt başlık:
Üçüncü Kısım
Baskı tarihi:
Nisan 2018
Sayfa sayısı:
428
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753422024
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Lord of The Rings Third Part: The Return of the King
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayıncılık
Baskılar:
Yüzüklerin Efendisi - Kralın Dönüşü
The Return of the King
The Lord of the Rings - The Return of the King
Yüzüklerin Efendisi - Kralın Dönüşü
Yüzüklerin Efendisi son yüzyılın en çok okunan yüz kitabı arasında en başta geliyor. Türkçe basımının ilk iki kitabı Yüzük Kardeşliği ve İki Kule, bu ilginin evrenselliğini kanıtladı. Polisiye ya da bilimkurgu meraklıları, şiir, roman ve öykü okurları, hep birlikte Frodo, Sam, Merry, Pippin, Aragorn ve Gandalf'ın maceralarını okumaya, 'Orta Dünya'da yaşamaya başladılar.Üçüncü kitap Kralın Dönüşü ile birlikte Yüzüklerin Efendisi tamamlanıyor: Bu kısımda Karanlıklar Efendisi ile Yüzük Kardeşliği, iki cephede karşı karşıya geliyorlar. Frodo ve Sam ellerinde hepsine hükmedecek Tek Yüzük ile Mordor'un içine, karanlığın kalbine doğru bir yolculuk yaparken, diğerleri de karanlığa karşı son cephe olan Gondor'da umutsuz bir savunmaya girişiyorlar...
428 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Sonunu bilmeme rağmen, sanki ilk defa okurcasına çok etkilendim... Değer verdiğin ve hayatını ortak ettiğin dostundan vedalaşmak gerçekten çok zor... Savaşlardaki dramlar ve evlat acısını yüzünden kafayı yiyen bir hükümdarın yaşadığı dramları.. O kadar güzel hissettirilmiş ki.... Psikolojik olarak etkileyici yanları bir hayli fazla... Ve verdiği en güzel Mesajlar kötü olan bir insan ne olursa olsun, neler yaşamış olursa olsun asla kötülükten vazgeçmez... Yaptığı kötülüklerden neden yaptım deyip pişman olsa da gene moralini ve ruhunu bulmak için azmettirerek kötülüğünü pekiştirmekten çekinmeyeceğini anlatıyor... Savaş sahnelerdeki stratejik (az da olsa) anlamdaki taktikler..İnsanların saygıyla, sevgiyle, doğayla birlikte adalet ve özgürlük çerçevesinde yasanan dünyanın BARIŞ içinde yaşanılsa bu dünyanın ne kadar güzel bir yer olacağını anlatıyor..Tek kelimeyle olağanüstü ve inanılmaz emek sarf edilmiş bir eser...Bu yüzden bu seriye bitmemiş öykülerden devam edeceğim...Gelmiş geçmiş en büyük edebiyat - fantastik yazarın her eseri okunmalı ve okutulmalı...
Furkan Doğan
Furkan Doğan Yüzüklerin Efendisi - Kralın Dönüşü'ü inceledi.
428 syf.
·28 günde·Beğendi·9/10 puan
İlk iki cildin üzerine ekleyebileceğim çok ufak fikirlerimi belirtmeden önce, bu kitaba ufacık bir tanım yapmak istiyorum; "ılık bir veda."

Kralın Dönüşü cildinin, ilk iki cilde oranla edebi olarak, belki de hiç fark edilmeyecek bir düşüş yaşadığına inanıyorum. Belki de bu benim için, orman ve coğrafya tanımlamalarından uzaklaşmanın verdiği bir yanılgıdır. Ancak bu cildi diğerlerine oranla daha yavaş tempoda bitirebildiğim gerçeği var.

Fakat elbette bu fikrim, "ılık bir veda" tanımlamamı suya atmamı gerektirmiyor. Kitap, rüzgarlı bir tepeden gemiyle uzaklaşan bir yakınımızı izlememizi andırıyor. Büyük yazarsın Tolkien!
400 syf.
Bir Tolkien efsanesi olan Yüzüklerin Efendisi..

Yüzüklerin efendisi serisini bitirmenin haklı gururunu yaşıyorum. 3 kitap ve muazzam bir dünya.

Bilenler bilir, bilmeyenler için anlatmak istiyorum.

Bu seride Tolkien'in kurguladığı Orta Dünya'ya hayran olmamak elde değil. Niye mi? Hemen söylüyorum. Göz kamaştıran mekanlar, güzellikler, fazlasıyla ürkütücü yerler, farklı farklı lisanlar, çok çesit ırklar (insan, elf, cüce, ork, uruk-hai, troll, ent, goblin, hobbit).
Hiç bitmeyen bir kötülük ve bu kötülüğe sürekli karşı koyan, asla pes etmeyen bir grup. Grubun adıda çok manidar,
Yüzük kardeşliği.
Bir yüzük uğruna yapılan büyük destansı savaşlar, mücadeleler, fedakârlıklar, kayıplar...
Film serisini de defalarca izledim fakat, bir arkadaşın da dediği gibi ''filmler kitabın özetinin özetidir.'' Doğru. Filmde anlatılmayan ve kitapta anlatılan bir çok şey vardı. İyi ki de bu seriyi okudum diyorum.

Bana soracak olursanız Tolkien, George R.R. Martin'den bir tık daha iyi diyebilirim fantastik dünya kurgulama konusunda.
Orta Dünya serüvenine ilgi duyuyorsanız mutlaka okumalısınız. İyi okumalar.
428 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Gelmiş en iyi fantastik kurgu. Kesinlikle a dan z ye kadar her şey en ince detayına kadar düşünülüp yazılmış. Yazarın mükemmel bir hayal dünyası olduğu kesinlikle aşikar. Okurken kendinizi adeta anlaşılan yerlerde buluyorsunuz. Sanki kitabın içine girmişiz de olayları uzaktan izliyor gibiyiz. Filmleri de mükemmel. İzlediğim en Harika hatta bayıldığım harry potter serisinden bile mükemmel. Bunu itiraf etmeliyim. Maalesef ilk kez bu yıl izleme imkanım oldu bu Harika kitabın mükemmel filmlerini. Ama bana göre her zaman kitap filminden daha da mükemmel. Bu ara gündemde olan dizisini merakla bekliyorum. Umarım dizi de filmi kadar Harika olup kitaptan sapmadan daha detaylar girerek anlatır her şeyi. Çünkü kitap öyle güzel işlemiş ki orta dünyayı hobitleri elfleri orgları her şeyi o kadar güzel ve detaylı bir şekilde anlatıyor ki. Yazarın betimleme yeteneğine hayran kalmamak imkansız. Filmi izlenmiş bile olsa mutlaka ve mutlaka bu Harika kitapların okunması gerek. Okurken kendi hayal ettiğimiz yerlerde gezmek kendi hayal ettiğimiz karakterler oluşturup o şekilde bu maceraya katılmak paha biçilemez.
Ertan ÇELİK
Ertan ÇELİK Yüzüklerin Efendisi - Kralın Dönüşü'ü inceledi.
428 syf.
·16 günde·Beğendi·10/10 puan
Aslın da bir çoğumuzun bildiği bir hikaye yüzüklerin efendisi
Ama önemli olan şu ki hepimiz nasil biliyoruz bu eşsiz hikayeyi bize gösterildiği gibimi yani filimden izlediğimiz kadarıyla kitapları okumadan önce bende öyle bilenler den dim peki ne değişiyor insanda kitabı okuyunca
Size hikayeyi göstermiyorlar siz hikayeyi kendiniz hayel ediyor kendi dünyanızda canlandırıyor ve yaşıyorsunuz suna emin olabilirsiniz filimde gösterilenler kitaplardakinin sadece bir kısmı. kitaplarda yüzüklerin efendisini anlamanıza yarayacak daha çok olay geçmektedir, oyuzden zaten filmini izledim kitaba ne gerek var diyen ler birkez daha düşünün.
Herkese iyi okumalar
Saygılarımla
Ľuďeýńa
Ľuďeýńa Yüzüklerin Efendisi - Kralın Dönüşü'ü inceledi.
428 syf.
Uçsuz bucaksız bir evrenin, 3. çağı Tek Yüzük'ün yok edilmesi ile sonlandırılmış oldu. Sauron tüm kötülüğüyle birlikte uşakları(Cadı Kral, Saruman, vs.) ile birlikte yok oldu.

Onları yok eden ise kibriydi. Evet Sauron ve Saruman yaratım bakımından insandan üstündü ancak kibirleri onların sonu oldu. Ne Sauron Tek Yüzük'ün yok edileceğini düşündü, ne Cadı Kral kendisinin ölebileceğini tıpkı diğer herkes gibi, ne de Saruman'ın gücünden yoksun kalacağını düşünebildi...

Evet, hepsi birbirinden güçlüydü ama kibirleri onları ele geçirdikten sonra hepsinin sonu oldu. İyi de oldu...

Orta Dünya tekrardan barışa ve huzura kavuştu, iyi olanlar bir kez daha kazandı, Aragorn kral oldu ve Hak'la hükmetti Gondor'a.

Bir seri sona erdi Kral'ın Dönüşü ile... Serinin diğer kitaplarına göre daha akıcıydı, zevkliydi. Kitaplar ve filmlerde olaylar birbirinden farklı işliyor ve kitaplar, filmlerin yerini almıyor.

Yüzüklerin Efendisi benim için fantastik edebiyatta çok ayrı bir yere sahip. Dünya bir yana, Orta Dünya(Arda) bir yana...
428 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Selamlar! Yüzüklerin Efendisi serisinin 3. Ve sonuncu kitabı ile seriye veda ediyoruz. Anlatım dili 2. Kitaba nazaran daha yumuşak ve betimlemeler biraz daha az. Kalemi son kitapta resmen kusursuz ve kurgusu, anlatım biçimi hiç koparmadan gözünüzün önünde herşeyi canlandırıp oynatıyor. Hatta kitabın sonlarında kendinizi kaptırırsanız gözlerinizi doldurmaktan çekinmeyip sizi ağlatabilir.

Büyük savaş artık başlamıştır. Pippin ile Gandalf Minas Tirith'e gelip Gondor'un savunmasına katılıyorlar. Diğer bir taraftan Rohan'da Aragorn, Legolas ve Gimli Gondor kuşatmasına güneyden gemiler ile destek geleceğini öğrenir. Aragorn riskli bir karar ile Sauron'a kendisini gösterip meydan okur ve daha sonra kimsenin girdikten sonra çıkamadığı Ölülerin Yolu'na gitmeye karar verir. Bütün bunlar olurken Sauron acele ile Minas Tirith'i kuşatır lakin hesaba katmadığı şeyler vardır.. Aynı vakitlerde Samwise Frodo'yu kurtarıp son bir gayret ile Mordor'un çorak topraklarından geçmeye çalışırlar. Frodo için hiç kolay değildi çünkü Tek Yüzük ne kadar yapıldığı ve yok edilebileceği yere yaklaşırsa o kadar ağırlaşıyor, engel olmaya çalışıyordu.

Sonunda bütün seriyi okumanın mutluluğu içindeyim. Cidden herkesin okumasını söyledikleri kadar varmış. Bu seri sadece bir epik fantastik roman değil ciddi ciddi bir edebiyat kitabı imiş. Yaşı genç olanlar için biraz ağır kalabilir, biraz fazla okumak yorabilir. Ama kitaba azıcık merakınız var ise kesinlikle ölmeden önce okunması gereken bir seri. Daha fazla derinlere inmek isteyenler için evren henüz bitmiyor. Buz dağının ne kadar dibe indiğini merak ediyor iseniz daha birçok kitap var. Şimdilerde Silmarillion okuyorum ve cidden daha da büyük saygı duydum bu evrene. Şiddetle öneriyorum ve tavsiye ediyorum. Okuyun ve okutturun..
428 syf.
·20 günde·Beğendi·10/10 puan
Kralın Dönüşü… Yüzüğün sona erişi… Maceranın bitişi… içim sızlaya sızlaya okudum serinin son kitabını…. Ne desem az kalır… Bir taraftan sürekli “appendix” kısmını açıp detayları okuduğum diğer yandan da “Şimdi ne olacak?” merakıyla kitaba geri dönüş yaptığım anlar… Tolkien Baba büyüksün! “Orta Dünya” macerasında kayboldum sıyrılıp gittim evrenden nefes aldım başka diyarlarda… Yüzük Kardeşliği her ne kadar bitmiş gibi görünse de kardeşlerin her biri ayrı diyarlarda olsa da o ruhu hiç kaybetmediler…. Aragorn, Gimli, Legolas, Merry, Pippin, Boromir (R.I.P.) Frodo ve canım Sam ve olmazsa olmazımız Bilge Gandalf. Siz başardınız biz mutlu olduk, siz acı çektiniz bizim içimiz daraldı, asla pes etmediniz, iyiliğin kötülüğü alt ettiğini gösterdiniz bize, her güneşin doğuşunu ayrı bir umut olarak işlediniz ruhumuza… İyi ki okumuşum bu seriyi…Çok şey kattı bana o mücadeleci ruhunuz… Canım Tolkien’ım, her kitap incelemesinde söylüyorum bir daha tekrarlıyorum, iyi ki bir TOLKIEN geçti bu dünyadan içindeki çocuğu kaybetmeyen muhteşem Profesör, yazar, bilge kişi, REST IN PEACE!
Gel gelelim kitaba…
İki Kule’de Miğfer Dibi savaşı kazanılmış, Frodo ve Sam, Mordor’un kanlı yollarında bir yandan yüzüğü yok etmek için maceralarına devam etmişler bir yandan da Gollum’un tuzaklarına göğüs germişlerdi.
Son kitapta Kral Aragorn, Orta Dünya’yı birleştirmeden önce Sauron ve askerleri Gondor’u yok etmek isterler. Roharrimler, Gordor’a yardıma giderler. Gandalf da Pippin’i yanına alıp Gondor’daki savaşa engel olmak için yola çıkar. Gondor vekilharcı Denethor hem oğlu Boromir’in öldüğünü hem de Aragorn’un Kral olacağını öğrenir bu yüzden de çıkacak savaşı çok önemsemez. Bunun üzerine Gandalf ve Pippin yardım ateşini yakarak tüm dünyayı yardıma çağırırlar. Bu arada Sauron askerleri orklar, Gondor’a saldırırlar.Denethor’un küçük oğlu Faramir Gondor’u savunmak için çok uğraşsa da kaleye çekilir ve yaralanır. Babası bu durumdan hiç hoşlanmaz, ülkenin durumunu unutarak, büyük oğlunun da öldüğünü düşünerek yaralı olan küçük oğlu Faramir ve kendisini yakmaya çalışır.
Bu arada İsildur soyundan gelen Aragorn, Gondor’a giderken Ölülerin Yolu’nu seçer ve düşman püskürtülür. Savaşta Kral Theoden ölür, Angmar’ın Cadı Kralı'nı yok eden Rohan’lı Eowyn ve Merry yaralanır. Aragorn onları krallara özgü bir güçle iyileştirir.
Bu arada Mordor yollarında yüzüğü yok etmek için ilerleyen Frodo ve Sam’e dikkatini vermiş olan Karanlıklar Efendisi Sauron’un dikkatini başka yere çekmek için ordu kurulur ve Mordor’a gönderilir.
Hüküm Dağına yaklaşan Sam ve Frodo’nun yolculuğu iyice ağırlaşmaya başlar çünkü yüzük Frodo’nun boynunda iyice ağırlaşmaya başlar. Tam Hüküm Dağı’na gidip yüzüğü yok edecekleri sırada Gollum yeniden ortaya çıkar ve yüzüğü yeniden ele geçirmek için Frodo’nun parmağını ısırır ancak yüzükle beraber Hüküm Dağı’na düşerek yok olur. Yüzüğün ortadan kalkmasıyla zafer kazanılır ve Sauron sonsuza kadar yok edilir. Bu arada Faramir ve Eowyn birbirlerine aşık olurlar ve evlenirler. Aragorn da Elf Prensesi Arwen ile evlenir. Hobbitler köylerine döndüklerinde Saruman ve savaştan kaçan bazı eşkıyaların Shire’ı mahvettiklerini öğrenirler. Bütün Shire halkını bir araya getirip Shire’ı kötülüklerden arındırırlar. Frodo her ne kadar yüzükten kurtulmuş olsa da yaraları sürekli ağrır. Sauron’un ölümünden sonra Frodo, Gandalf ve Elflerle beraber Bilbo’yu da alarak deniz yoluyla üçüncü dünyayı terk ederler. Sam Shire’da evlenir ve çocukları olur.
Çok güzeldin Kralın Dönüşü… Çok güzeldin İki Kule… Çok güzeldin Yüzük Kardeşliği…Ben bu seriyi birkaç defa okurum sanırım… Her okuyuşumda aynı tadı alıp farklı dersler çıkarırım kendime. Teşekkürler TOLKIEN….

“EVEN DARKNESS MUST PASS
A NEW DAY WILL COME
AND WHEN THE SUN SHINES
IT WILL SHINE OUT THE CLEARER….”
onur
onur Yüzüklerin Efendisi - Kralın Dönüşü'ü inceledi.
428 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10 puan
Var olmayan bir dünya, var olmayan canlı türleri ve her daim varlığını koruyan iyilik ve kötülüğün savaşı..Sanki bizim köyün ağzı gibi betimlemeler.
ÇıkınÇıkmazı,Yarmavadi,KilitliDelikler,SolucanDil ve daha niceleri..Herhalde Tolkien bizim köyde yaşasaymış malum yerlere CinTaşi,KümKümü,ParBaşı gibi isimler koyarmış.
Tolkien'in ömrü devamı için yetmese de mirası devralanlar yola devam etmişler..Zaten ucu bucağı olmayan bir dünya yaratmış.
428 syf.
·39 günde·Beğendi·10/10 puan
Sinema filmi daha gösterime girmeden önceki yıllarda bize göre bilinmeyen ve çok gizemli bir dünya olan orta dünya ve Hobbitle beraber bir çok gizemli sözcüğün bulunduğu bu muazzam macerayı okumak bir ayrıcalıktı serinin ilk kitabı bizi bambaşka duygulara sürüklemişti J. R. R. Tolkien
428 syf.
·82 günde·Beğendi·10/10 puan
Üçlemenin sonuncusu da dahil efsane bir seriydi. Zaten filmlerine hayranım bu kez de yazarın hayal gücüne, dil bilimi çalışmalarına ve heyacanını hiç kaybetmeyen olay örgüsüne hayran kaldım.
R.Sina
R.Sina Yüzüklerin Efendisi - Kralın Dönüşü'ü inceledi.
428 syf.
·10 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bu kitap serisi hakkındaki duygularımı anlatırken nereden başlayacağımı kesinlikle bilemiyorum. Her kitabın her bölümün her sayfanın ayrı bir güzelliği vardı. İyi ki bu dünyaya Tolkien gelmiş ve milyonlarca insanı kendi muhteşem evrenine davet etmiş. Hayal dünyasının kesinlikle sınırlarını aşıyor ve zihnindeki bu dünyayı tamamlamaya ömrü bile yetmiyor. Elfler, cüceler, hobbitler, orklar... Her bir ırkla tanıştığım için kendimi çok şanslı hissediyorum.
Kitabın en başında Frodo, Sam, Merry ve Pippin'in başladığı yolculuğa ben de onlarla başladım sanki. Ben de hayatımda ilk defa Shire'ın dışına çıkıyor gibi hissettim. Kara Süvariler yaklaşınca ben de gerildim. Kısacası karakterler her ne yaşadıysa ben de aynısını yaşadım. Kitabın sonlarına doğru gelince içimi derin bir hüzün kaplamaya başladı yavaş yavaş. Sanki yıllardır tanıdığım dostlarımdan sonsuza kadar ayrı kalacaktım. Ekler kısmına geldiğimde de artık bu hüzünü en derin şekilde hissettim. Çünkü gerçek dünyaya (maalesef) döndüm...
Bu kitaptaki saflık günümüz dünyasında zihinlerde dahi zor bulunan bir saflık. Dostluğun, sevginin, bilginin en saf en doğal şekilde aktarılışını ben ilk defa bu kitapta gördüm. Serinin bu kadar sevilmesinin bir diğer nedeninin de bu olduğunu düşünüyorum. İnsanlar artık böyle bir saflığı özlemekle kalmıyor ihtiyaç da duyuyor. Özellikle elflerin doğal güzellikleri, etkileyici tavırları beni kendine çok çekti. Açıkçası daha fazla yer verilmesini çok isterdim.
Bu kitap serisinin de tabii ki her kitap gibi derin anlamlar içerdiğini düşünüyorum. Mesela tüm ırkların alaya aldığı, küçük düşürdüğü bir ırk olan hobbitlerin neler başarabileceğini herkese kanıtlamaları çok büyük bir örnek. Günlük hayatımızda da her insanın kendine has yeteneklere sahip olduğunu unutuyoruz ve bir sürü insanın kalbini boş yere kırıyoruz belki de.
Bir diğer şey de savaş alanındaki askerlerin bile hiçbir zaman umudunu kaybetmemesi, başladıkları işi pes etmeden bitirmeye çalışmaları kısacası her daim umutları olması benim çok dikkatimi çekti. Umut dolu bir insan değilim genel olarak. Bu yüzden bu davranış benim çok takdir ettiğim bir davranış olacak her zaman.
Son olarak bana gerçek dünyadaki insanların veremediği dostluğu Tolkien verdiği için ona teşekkür borçluyum. Bana kitapların gerçek dünyadan daha güzel olduğunu tekrar tekrar kanıtladı.
İşte sevgili dostlar sonunda burada, Denizin kıyılarında Orta Dünya’daki yol arkadaşlığımız bitiyor. Barışla gidesiniz! Ağlamayın, demeyeceğim; çünkü bütün gözyaşları kötü değildir...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yüzüklerin Efendisi - Kralın Dönüşü
Alt başlık:
Üçüncü Kısım
Baskı tarihi:
Nisan 2018
Sayfa sayısı:
428
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753422024
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Lord of The Rings Third Part: The Return of the King
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayıncılık
Baskılar:
Yüzüklerin Efendisi - Kralın Dönüşü
The Return of the King
The Lord of the Rings - The Return of the King
Yüzüklerin Efendisi - Kralın Dönüşü
Yüzüklerin Efendisi son yüzyılın en çok okunan yüz kitabı arasında en başta geliyor. Türkçe basımının ilk iki kitabı Yüzük Kardeşliği ve İki Kule, bu ilginin evrenselliğini kanıtladı. Polisiye ya da bilimkurgu meraklıları, şiir, roman ve öykü okurları, hep birlikte Frodo, Sam, Merry, Pippin, Aragorn ve Gandalf'ın maceralarını okumaya, 'Orta Dünya'da yaşamaya başladılar.Üçüncü kitap Kralın Dönüşü ile birlikte Yüzüklerin Efendisi tamamlanıyor: Bu kısımda Karanlıklar Efendisi ile Yüzük Kardeşliği, iki cephede karşı karşıya geliyorlar. Frodo ve Sam ellerinde hepsine hükmedecek Tek Yüzük ile Mordor'un içine, karanlığın kalbine doğru bir yolculuk yaparken, diğerleri de karanlığa karşı son cephe olan Gondor'da umutsuz bir savunmaya girişiyorlar...

Kitabı okuyanlar 5,2bin okur

  • İlayda B
  • Odetta
  • bz ★
  • Mustafa Özgüven
  • Melike Balcı
  • Onur Yavuz
  • Mustafa Can TEZCAN
  • Adil H ADİL
  • Merve Yılmaz
  • RoadNotTaken

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%2.8
13-17 Yaş
%2.5
18-24 Yaş
%24.8
25-34 Yaş
%29.7
35-44 Yaş
%29.9
45-54 Yaş
%8.4
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%43.4
Erkek
%56.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%73.2 (1.310)
9
%16.6 (297)
8
%6.4 (114)
7
%1.7 (31)
6
%0.7 (12)
5
%0.4 (8)
4
%0
3
%0
2
%0.1 (1)
1
%0.1 (1)

Kitabın sıralamaları