Yüzüncü Ad - Baldassare'nin Yolculuğu

8,2/10  (156 Oy) · 
526 okunma  · 
118 beğeni  · 
2.179 gösterim
Doğu'daki son Cenevizlilerden, antika tüccarı Baldassare Emriaco, 1665 yılı sonlarında, soyunun yüzyıllardır yaşadığı Lübnan'dan yollara düşer. Ertesi yıl, İncil'e göre "Canavar'ın Yılı"dır. Kimilerine göre düpedüz Mahşer: Kan, ateş, yıkım ve her şeyin sonu... Zamanın sonu!

Dünyayı ve Baldassare'yi kurtarabilecek tek şeyse, Yüzüncü Ad'dır. Kimselerin görmediği bir yazma kitap ve bu kitapta açınlandığı söylenen bir ad: Allah'ın, Kuran'da anılan doksan dokuz adının, sıradan ölümlülere bildirilmemiş olan yüzüncüsü... Tanrı'nın gizli ve yüce adı...

Yüzüncü Ad'ın peşinden önce İstanbul'a uğrar Baldassare'nin yolu; oradan İzmir'e, Sakız'a, Cenova'ya, Amsterdam'a, sonra da Londra'ya. Konya'da vebanın kıyımına, İzmir'de Sabetay Sevi'nin şaşırtıcı başkaldırısına, İngiltere'de büyük Londra yangınına tanık olur.

Korku, şaşkınlık, düşkırıklığı, umut ve aldanma, menzil taşlarıdır bu uzun yolun. Bir de en beklenmedik anda yolcunun karşısına dikiliveren aşk. Sevincin, mutluluğun tek kaynağı aşk!..
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  404
 • ISBN:
  9789750800030
 • Orijinal Adı:
  Le Periple De Baldassare
 • Çeviri:
  Samih Rifat
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Taner durmaz 
26 Nis 23:10 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Dünyaca ünlü yazar Amin Maalouf’un tarih konusundaki engin bilgisinin zirve yaptığı kitaptır benim için Yüzüncü Ad. Tarih konusundaki engin bilgisinin yanında Asya ve Akdeniz’in kültürleri ve coğrafyasını da çok iyi bilmesinin verdiği avantajı kullanarak, usta kalemini de adeta bu bilgilere estetik bir dokunuş getirmek için konuşturarak güzel bir roman çıkarmış karşımıza.

Bir kehanetle başlıyor roman. Ertesi yıl yani 1666 yılı dünyanın sonu olacaktır kehanete göre. Dilden dile dolaşmaya başlar bu korkunç kehanet ve halkı korku bürür. Çünkü İncil de dahil olmak üzere bu senenin ”Canavar Yılı” olacağına dair birçok yerde işaret ve simgeler vardır. Fakat Baldassare bu kehaneti saçma bulur. İçinde her ne kadar yersiz bir korku taşısa da şu sözler dökülür kaleminden:

İnsan işaret ararsa, bulur. Her zaman böyle gelmiştir bana; ve bunu bir kez daha mürekkebimle buraya kaydetmek istiyorum. Olur ya dünyayı saran delilik burgacı içinde sonunda ben de unuturum. Aşikar işaretler, anlamlı işaretler, şaşırtıcı işaretler… Kanıtlamak istediğin her şey doğrulanır sonunda; ve en az bir o kadarını da tersini kanıtlamak istersen bulursun.
Dünyanın sonunun gelmesini engelleyebilecek tek şey ise kimsenin görmediği, bilmediği bir kitap ve bu kitapta geçtiği düşünülen, Allah’ın Kuran’da geçen doksan dokuz adı dışında söylenmeyen gizli ad: Yüzüncü Ad!

Ayfer Ertaş 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 13 günde · Puan vermedi

bir kitabı bitirmem sanırım ilk kez bu kadar uzun sürdü.yazın başında başlamıştım ve anca bitebildi.Ama bunca uzun zamana yayılmasına rağmen hala kitap için çok güzel diyorum.Malum kitaplar bir solukta okununca daha güzel.Amin Maalouf yine tarihten yardım almış ve yine tadı damakta kalan bir şey çıkmış ortaya.Baldassare'nin ikilemleri bana kendimi çağrıştırdı.Ve zannediyorum ki herkes yaşıyor o ikilemleri.1665 senesini anlatsa da kitap ben aynı sözleri çok kez duyuyorum bugünlerde.
KIYAMET KOPTU KOPACAK.

Hatice Köse 
09 Mar 22:10 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sonuna kadar merakla okuduğum bir eser. Savrulup duran bir adam ve herkesin peşine düştüğü bir kitap. Evrenin sırlarını açıklayan bir kitap olduğunu duysanız, peşinden gider miydiniz?

Gülay 
20 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Amin Maalouf hayranı olarak bu kitabını da büyük bir beğeni ile okumuştum.Yazar hemen hemen her kitabında okuru tarihi bir yolculuğa sürüklüyor.Bu kitapta Allahın yüzüncü adını öğrenmek için bir kitabın peşinden giden Baldassarenin uzun ve macera dolu yolculuğunu anlatmakta.

Mr.Mert 
 16 Mar 21:46 · 8/10 puan

Kahramanın ismini okumakta zorlandığım bir o kadar da karakterini -kişiliğini- sevdiğim Baldassaredir.Cübeyl köyünde doğan bir kütüphanecidir.Kıyametin kopacağı -1666 yılında- İncil'de yazmasıyla olaylar gelişir.Rivayete göre Allah'ın 100. ismi varmışta,bununla kıyameti durdurabileceklermiş.Nuh tufandan bu isim sayesinde kurtulmuş.Bu adını hatırlamadığım bir adamın yazdığı 100. adlı kitapta yazıyor neyse bu kitap Baldassarenin eline geçer Baldassarede bir anlık saçmalıkla, bir aydına satar bir pişman bin pişman yeğenlerini de yanına alıp ismini beğendiğim konstantinepolise gitmek için yola koyulurlar, evet! şu gösterişli İstan'buldur.Tabi eski aşkını da yolda, duraksadıkları bir yerde onlara katılır; çok tuhaf bir şekilde.Baldassare ve Martanın -aşık olduğu kadın-yakınlaşmaları gerçekten çok iyi anlatılmış benim ilgimi en çok çeken kısım oydu.Size tavsiye etmiyorum okuyun gitsin !

UĞURCAN KOÇ 
07 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 9/10 puan

Amin maalouf sevenler için kitabın uzun olması göz korkutmamalı. Sürükleyici ve etkileyici bir roman. Yazarın kalitesi bu kitabında da ortada. Tavsiye ediyor ve keyifli okumalar diliyorum.

Amin Maalouf'u Semerkant ile tanıdım. anlatımı gayet güzel ve akıcı. semerkantı çok merakla okudum, merakımı yitirmeden de bitirdim. Bana Yüzüncü Ad'ı okumam için de referans olan bir kitaptı. Ve Yüzüncü Ad. Herzamanki gibi akıcı bir anlatım ama hikayesi beni hiç sarmadı desem yeridir. itiş kakış gitti bu kitap. bir yerde akar gider diye sabırla sonuna geldiğim bir kitap oldu. sadece anlatım yetmiyor, konu da lazım. bana uygun konu demek daha doğru olur.

Zeynep Gençelli 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 10/10 puan

Son 20 sayfa ve ben heyecandan ölüyorum.Bu müthiş kitap kesinlikle bu zaman ki favorim.İlginç konusuyla insanı adeta kendine çekiyor.Tanrı'nın Yüzüncü adıyla birlikte canavar yılını durdurabileceğine inanan insanların inançları,Marta'nın çekiciliği,Bume'nin kitaba duyduğu arzu ve tüm bu Duyguların esiri olmuş Baldassare kitabın vazgeçilmezleri.

Yıllar yıllar önce Afrikalı Leo ile başlayıp takip ettiğim bir yazar.Semerkant gibi geldi biraz her ne kadar tarih ile kurgulanmış kitapları sevsemde bu sıralar bu tür kitapları okumak için modum çok düşük.Ama tavsiye ediyorum tabiii

Fatmanur Çelik 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Amin Maalouf'un kaleminden çıkan tüm romanları severek okurum. Bu da yüzüncü adın peşinden gidilen bir yolculuğun hikayesi. Kahramanın yolu bildiğimiz yerlerden Anadolu topraklarından geçince hele daha da ilgi çekici oluyor.

2 /

Kitaptan 52 Alıntı

"İnsanların çoğunun kendi yaşamlarıyla ne yaptıklarını, zekalarını nasıl kullandıklarını gördükçe, beni kendileri gibi sevmelerini istemek gelmiyor içimden. "

Yüzüncü Ad - Baldassare'nin Yolculuğu, Amin Maalouf (Sayfa 75)Yüzüncü Ad - Baldassare'nin Yolculuğu, Amin Maalouf (Sayfa 75)
Mr.Mert 
13 Mar 15:30 · İnceledi · 8/10 puan

Kuran'da Tanrı'nın doksandokuz adının geçtiğini bilmeyen yoktur; kimileri 'sıfat' demeyi yeğliyor bunlara.Bağlayıcı,Öç alıcı,Akıl Sır Ermez,Açıkça görünen,Her Şeyi Bilen,Varlığının Sonu Olmayan...Dinsel geleneğin de doğruladığı bu sayı meraklı kafalarda,aslında kendiliğinden akla gelen şu soruyu doğurmuştur her zaman:Bu sayıyı tamamlayan yüzüncü bir ad yok mudur ?

Yüzüncü Ad - Baldassare'nin Yolculuğu, Amin Maalouf (Sayfa 16)Yüzüncü Ad - Baldassare'nin Yolculuğu, Amin Maalouf (Sayfa 16)

"...hala saflığa, adalete ya da masumluğa inanmayacak kadar çok saç ağarttığım bu yeryüzünde ve doğruyu söylemek gerekirse, insanı özgür bırakan sahte bir belgeye, boyunduruk altına alan gerçek bir belgeden daha çok saygı göstermeye yatkınım ben."

Yüzüncü Ad - Baldassare'nin Yolculuğu, Amin Maalouf (Sayfa 116)Yüzüncü Ad - Baldassare'nin Yolculuğu, Amin Maalouf (Sayfa 116)
Şeyma 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Gören birinden gerçeği saklayabilirsiniz; yalan söylemek, arasıra gereken bir beceridir. Ama gözleri görmeyen birine yalan söylemek; zavallılıktır, alçaklıktır, onursuzluktur."

Yüzüncü Ad - Baldassare'nin Yolculuğu, Amin MaaloufYüzüncü Ad - Baldassare'nin Yolculuğu, Amin Maalouf
Mr.Mert 
 02 Nis 12:35 · İnceledi · 8/10 puan

Lanet olsun insanların yasalarına , yapmacık törelerine , cübbelerine , törenlerine!
-- -- ---
İçimi döktüğüm Meymun,Marta'yı haklı, beni haksız buluyor.Kanıtlarımaa kulak vermeden dinliyor beni ve ağzından tek söz çıkıyor: "Dünya böyle,!"

Yüzüncü Ad - Baldassare'nin Yolculuğu, Amin Maalouf (Sayfa 207)Yüzüncü Ad - Baldassare'nin Yolculuğu, Amin Maalouf (Sayfa 207)
Mr.Mert 
 09 Nis 22:03 · İnceledi · 8/10 puan

İslam toprağında hiçbir konuşma yoktur ki içinde Allah lafı on kez yinelenmesin; hiçbir pazarlık yoktur ki iki tarata durmadan onun adıyla "vallahi","billahi","bismillah" diye yemin etmesin; hiçbir konuklama,veda,tehdit, yüreklendirme ya da yorgunluk cümlesi yoktur ki içinde açıkça O'nun adı anılmasın.

Yüzüncü Ad - Baldassare'nin Yolculuğu, Amin Maalouf (Sayfa 323)Yüzüncü Ad - Baldassare'nin Yolculuğu, Amin Maalouf (Sayfa 323)
Ayfer Ertaş 
 16 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Tanrı çok mu sert davrandı İngilizlere? Yoksa çok mu bağışlayıcı davrandı? Sinirlenmeyi, öfkeyi, sabırsızlığı ya da hoşnutluğu yakıştırıyoruz ona; ama gerçek duyguları konusunda ne biliyoruz ki?
Onun yerinde olsaydım, her zaman ve sonsuza dek, evrenin tepesinde bir tahtta otursaydım, dünün ve yarının efendisi, doğumun, yaşamın, ölümün efendisi olsaydım, bana öyle geliyor ki ne sabırsızlık, ne de hoşnutluk duyardım-nedir ki sabırsızlık, sonsuzluğu elinde tutan için? Nedir ki hoşnutluk her şeye sahip olan için?"

Yüzüncü Ad - Baldassare'nin Yolculuğu, Amin Maalouf (Sayfa 397)Yüzüncü Ad - Baldassare'nin Yolculuğu, Amin Maalouf (Sayfa 397)