Yüzyıllık Yalnızlık

8,3/10  (719 Oy) · 
2.221 okunma  · 
646 beğeni  · 
11.890 gösterim
"Yüzyıllık Yalnızlık'ı yazmaya başladığımda, çocukluğumda beni etkilemiş olan her şeyi edebiyat aracılığıyla aktarabileceğim bir yol bulmak istiyordum. Çok kasvetli kocaman bir evde, toprak yiyen bir kız kardeş, geleceği sezen bir büyükanne ve mutlulukla çılgınlık arasında ayrım gözetmeyen, adları bir örnek bir yığın hısım akraba arasında geçen çocukluk günlerimi sanatsal bir dille ardımda bırakmaktı amacım. Yüzyıllık Yalnızlık'ı iki yıldan daha kısa bir sürede yazdım, ama yazı makinemin başına oturmadan önce bu kitap hakkında düşünmek on beş, on altı yılımı aldı. Büyükannem, en acımasız şeyleri, kılını bile kıpırdatmadan, sanki yalnızca gördüğü olağan şeylermiş gibi anlatırdı bana. Anlattığı öyküleri bu kadar değerli kılan şeyin, onun duygusuz tavrı ve imgelerindeki zenginlik olduğunu kavradım. Yüzyıllık Yalnızlık'ı büyükannemin işte bu yöntemini kullanarak yazdım. Bu romanı dikkat ve keyifle okuyan, hiç şaşırmayan sıradan insanlar tanıdım. Şaşırmadılar, çünkü ben onlara hayatlarında yeni olan bir şey anlatmamıştım, kitabımda gerçekliğe dayanmayan tek cümle bulamazsınız."
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2016
 • Sayfa Sayısı:
  464
 • ISBN:
  9789750719363
 • Orijinal Adı:
  Cien Anos De Soledad
 • Çeviri:
  Seçkin Selvi
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
"Devamlı aynı yerde kalınabilirdi; Perdenin yanında... Ama kör, Ama sağır..." -Furuğ Ferruhzad
"Devamlı aynı yerde kalınabilir di; Perdenin yanında. Ama kör, Ama sağır..." -Furuğ Ferruhzad
Ncr
"Bizim kalbimiz hep kırıktır çocuk. Ama yine de eksik etmeyiz sol cebimizden umudu." Nazım hikmet Ran #Yyü.
instagram: instructor.guide iletişim:[email protected]
....Ama umudu var büyük insanlığın,umutsuz yaşanmıyor.
Her yasımı tekil tutacağım. Birlik-beraberlik, tekil-çoğul olmakla başlar, dayanışma retoriğiyledeğil. Dayanışma,ilgisizlik hastalığıdır.''
Yer yüzüne hayat veren güneş , benim için kapkara bir yıldız olduda , bir damla ışık vermedi . . . . . . . . . . . Cengiz Aytmatov _ Gün olur asra bedel.