Yüzyıllık Yalnızlık

8,3/10  (1.118 Oy) · 
3.456 okunma  · 
1.068 beğeni  · 
22.984 gösterim
"Yüzyıllık Yalnızlık'ı yazmaya başladığımda, çocukluğumda beni etkilemiş olan her şeyi edebiyat aracılığıyla aktarabileceğim bir yol bulmak istiyordum. Çok kasvetli kocaman bir evde, toprak yiyen bir kız kardeş, geleceği sezen bir büyükanne ve mutlulukla çılgınlık arasında ayrım gözetmeyen, adları bir örnek bir yığın hısım akraba arasında geçen çocukluk günlerimi sanatsal bir dille ardımda bırakmaktı amacım. Yüzyıllık Yalnızlık'ı iki yıldan daha kısa bir sürede yazdım, ama yazı makinemin başına oturmadan önce bu kitap hakkında düşünmek on beş, on altı yılımı aldı. Büyükannem, en acımasız şeyleri, kılını bile kıpırdatmadan, sanki yalnızca gördüğü olağan şeylermiş gibi anlatırdı bana. Anlattığı öyküleri bu kadar değerli kılan şeyin, onun duygusuz tavrı ve imgelerindeki zenginlik olduğunu kavradım. Yüzyıllık Yalnızlık'ı büyükannemin işte bu yöntemini kullanarak yazdım. Bu romanı dikkat ve keyifle okuyan, hiç şaşırmayan sıradan insanlar tanıdım. Şaşırmadılar, çünkü ben onlara hayatlarında yeni olan bir şey anlatmamıştım, kitabımda gerçekliğe dayanmayan tek cümle bulamazsınız."
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2016
 • Sayfa Sayısı:
  464
 • ISBN:
  9789750719363
 • Orijinal Adı:
  Cien Anos De Soledad
 • Çeviri:
  Seçkin Selvi
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Feminizm ve Hümanizm arasında bir yerlerdeyim. Belki de insanlığı arıyorum.
Âşıkta keder neyler gam halk-ı cihânındır Koyma kadehi elden söz pîr-i mügân’ındır
Kitap okumayı, film izlemeyi, hayvanları ve doğayı sever. Vejetaryen. Az insan, çok huzur. Kedi delisi. Ekşi Sözlük yazarı. Yaş olarak yolun yarısındayım, rica ediyorum yormayın beni.
Siradan bir kul, sadik bir es, Zeynep Sare ve Yusuf Selim'in babasi, kaliteli bir muhendis, kitap kurdu, seyyah, basarili bir asci...