Zabit ve Kumandan İle Hasbıhal

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.948
Gösterim
Adı:
Zabit ve Kumandan İle Hasbıhal
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
102
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052305034
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Librum Yayınları
Baskılar:
Zabit ve Kumandan ile Hasbihal
Zabit ve Kumandan İle Hasbihal
Zabit ve Kumandan ile Hasb-ı Hâl
Zabit ve Kumandan İle Hasbıhal
Mustafa Kemal Atatürk'ü ve dehasını anlayabilmek için; yaptığı devrimlerin felsefesini, kurduğu Cumhuriyet'in fikrî temellerini ve yazdığı eserlerde ortaya koyduğu düşünceleri kavramak gerek. Mustafa Kemal'in kaleme aldığı eserler, birçok konuda oldukça aydınlatıcı ve ufuk açıcı bilgiler vermektedir.

Askerlik mesleğini bir sanat olarak gören Kurmay Yarbay Mustafa Kemal; Kurmay Binbaşı Mehmet Nuri Conker'in Zabit ve Kumandan adlı eserini, Sofya Askerî Ataşeliği görevi sırasında okumuş;

bu kitapla ilgili görüş ve değerlendirmelerini Zabit ve Kumandan ile Hasbıhal adıyla, 1918 yılında,

Osmanlıca olarak yayımlamıştır. Bu kitapta, Mustafa Kemal'in bu kıymetli eserinin sadeleştirilmiş

Türkçe çevirisinin yanı sıra Osmanlıca orijinali de bulunmaktadır. Orijinal Osmanlıca metindeki fotoğraflara ek olarak, ayrıca Mustafa Kemal'in farklı zaman ve mekânlarda çekilmiş asker üniformalı fotoğrafları da yer almaktadır.
200 syf.
·Beğendi·10/10
Mustafa Kemal Atatürk’ün yazarlığı ve konuları ele alış biçimini seviyorum. Nutuk’u okuduktan sonra en beğendiğim yazar Mustafa Kemal Atatürk dediğimi hatırlıyorum. Halada benim için öyle. Kesinlikle bilgi birikimi ve ileri görüşlülüğü bunda büyük bir etken. Cumhuriyet sonrası, ülke dertleri ile daha az boğuşup, yaşamı birkaç yıl ileriki yıllara taşınmış olsa idi, bize çok farklı eserler sunabileceğini düşünüyorum. Bunu düşünürken de, üzülüyorum. Mahrum kaldığımız bir konu.

Zabit ve Kumandan, 1914’te Nuri Conker’in yazmış olduğu Osmanlı Ordusu'nun yönetim biçimini eleştirisel olarak konu alan, askerlerin ve subayların daha iyi olması için çeşitli fikirler, kişisel gelişim ve savaş esnasında nelerin yapılması gerekliliğinin ele alındığı bir eserdir. Mustafa Kemal, dostunun yazmış olduğu kitabı, birkaç gün gecikmeli olarak okuduğunda dahi üzülmüş, ilk okumadığı için hayıflanmıştır. Bunun üzerine Zabit ve Kumandan ile Hasbihal adında bir kitap çıkaracaktır. Bu kitapta ise Nuri Conker’in fikirlerini pekiştirecek, ona cevaplar verecek ve yeni fikirler sunacaktır.

Birinci Dünya Savaşı nedeni ile kitap dört yıl gecikmeli olarak, Mustafa Kemal tarafından basılır ve dağıtılır. Kitaptan dahi korkan Damat Ferit Paşa hükümeti, kitabı toplattırır ve imha eder. Ama bu bir şeyi değiştirmemiştir, Damat Ferit’in kitabı imha ettiği gibi, o ve onun gibileri de düşünceleri ve beceriksizlikleri ile birlikte çok yakın zamanda imha edilecektir. Tarihin tozlu sayfalarına hain olarak yazılacaklardır.

Hem Mustafa Kemal’in, hem de Nuri Conker’in yazdıkları eseri, tek bir kitapta toplayan, hatta Osmanlı Türkçesi ve günümüz Türkçesi ile yan yana bizlere sunan; Türkiye İş Bankası Yayınlarına, 1956’da ise; bizlerin bilgi ve birikimimize kazandırıldığı ve armağan edildiği için Hasan Ali Yücel 'e teşekkürlerimi bir borç biliyorum.

Mustafa Kemal Atatürk’ün elinin değdiği bir şey, kötü olur mu?

Herkese keyifli okumalar diliyorum.
200 syf.
Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk'ün arkadaşı Nuri Conker'e yanıt biraz da tasdik niteliğiyle yazdığı Zabit ve Kumandan ile Hasbihal bugün dahi askeri kurumlarda başucu kitabı olmalıdır. Sebebi ise şöyle: Mustafa Kemal Paşa'nın, -her ne kadar daha taze bir askerken bunları yazmış olsa da- fikirlerinin ve önerilerinin çok değil 1-2 yıl sonra askeri bir mecburiyet olarak ortaya çıkması tesadüf değildir.Burada bir mücadelenin kıvılcımını okuyoruz. Tedbirler, öneriler, fikirler, eleştiriler. Sıfırdan başlayan bir asker olarak, erliği de komutanlığı da hesap edebiliyor, küçük yanlışların bir orduyu yok edebileceğini şiddetle vurguluyor. Tekrar tekrar okunacaklar listesine çoktan eklendi bile.
200 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Zabit ve Kumandan kitabı Nisan 1914'te Mehmet Nuri Conker tarafından kaleme alınmış olup, Umumi Harp yüzünden 1918 senesinde neşredilme imkanı bulmuştur. Kitabın bidayetinde yer alan Zabit ve Kumandan kısmına Hasbihâl adıyla Mustafa Kemal Atatürk'ün yorum ve izahları eklenmiş olup; bu iki eser bir arada neşredilmiştir. Eser oldukça fazla Osmanlıca kelime ve askeri terminoloji içermektedir. İş Bankası Kültür Yayınları, eserin orijinalini ve günümüz diline aktarılmış hâlini bir arada sunmaktadır.
200 syf.
·Puan vermedi
Harp okulunda okutmuşlardı bir subayın nasıl olması gerektiğini çok güzel anlatmış Gazi Mustafa Kemal , her Askerin okuması gereken bir kitap
200 syf.
·Beğendi·10/10
Atatürk'ün, mahalle, okul, meslek ve silah arkadaşı Nuri Conker 'in yazdığı Zabit ve Kumandan adlı kitabına ithafen,1914 yılında kaleme aldığı kitabı.
Mustafa Kemal Atatürk'ün 125.Doğum yıldönümünde, hem özgün hem de sadeleştirilmiş halinin de yeraldığı biçimde hazırlanmış olması anlaşılmasını kolaylaştırıyor. Aslında yazılış amacı, askerlik mesleğinin incelikleri ve davranış biçimlerini analiz etmek olmasına rağmen, içinden hayata dair pek çok ders çıkarmak ve yol gösteren cümleler bulmak mümkün.
200 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Mustafa Kemal ATATÜRK'ü lider yapan en önemli özelliği kuşkusuz "O'nun "entelektüel" olması. Dünyaya, hayata açık bir subayın kendini geleceğe nasıl hazırladığı "O nun mevcut notlarından anlaşılmakta. Ordu, asker, subay ve kahramanlık gibi kavramlarla ilgili düşüncelerini, özeleştirilerini, hatıralarını, özellikle Trablusgarp ve Balkan Harbi'nde yaşadıkları olayalara dair değerlendirmeleri bu eserinde okunabilmektedir.
Subayın nitelikleri, nasıl olması gerektiği hususundaki fikirlerinin yanı sıra, taarruz ruhunu anlatırken verdiği örnekler de onun dünyayı takip ettiğini gösteriyor.
Çanakkale savaşında askere ruh veren düşünceler de bunlar olsa gerek.
Atamı saygıyla anıyorum...
87 syf.
·53 günde·10/10
Balkan Savaşları'ndan sonra Nuri Conker "Zabıt ve Kumandan" isminde bir kitap yazıyor ve bu kitapta Balkanlarda kaybetme sebeplerimiz üzerinde duruyor, dönemin eleştirisini yapıyor, ayrıca subayın ve askerin nasıl olması gerektiğinden bahsediyor. Atatürk de en yakın dostunun bu kitabını okuyor ve 1914'te buna bir cevap niteliğinde "Zabıt ve Kumandan ile Hasbihal"i yazıyor. Araya Birinci Dünya Savaşı'nın girmesiyle kitabın ilk basımı 1918 yılına kalıyor. Basıldıktan birkaç ay sonra da Mustafa Kemal Anadolu'ya gidip istifasını vererek Türk Kurtuluş Hareketi'ni başlattığı için kitap, Damat Ferit tarafından piyasadan toplatılıyor. Atatürk'ün sağlığında da bir daha basılmıyor. Yeniden ilk baskısı yeni kurulan İş Bankası Kültür Yayınları'nın ilk kitabı olarak 1956 yılında Hasan Ali Yücel tarafından yapılıyor.

2015 yılında Cumhuriyet gazetesi hem Nuri Conker'in hem de Atatürk'ün kitabını tek cilt halinde okurlarına armağan etmiş. Benim sahafta denk geldiğim baskısı da buydu. Ayrıca kitap, ismine kadar günümüz Türkçesine çevrilmiş. Şansıma hem Atatürk'ün ilk kitabını hem de Nuri Conker'in kitabını okudum ve sadece şunu söyleyebilirim: çok büyük adamlarmış.

Bazı yerlerde bahsedilen sorunların günümüzde de devam ettiğini görünce iç geçirmeden edemedim. Tarihten ders almamız, yanlışlarımızı eksiltip doğrularımızın üzerine koymamız gerekirken yerimizde saymışız. İnternette gezinirken gördüğüm, kitaptan birkaç alıntının yer aldığı linki de paylaşıyorum:
https://hasanyilmaz.net/...stafa-kemal-ataturk/
200 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap o zamanki dönemde ordudaki durumu göstermektedir. Ulu önderimiz ATATÜRK ile Nuri Conkerin tespitlerinin ne kadar doğru olduğunu zaman göstermiştir.
200 syf.
Mustafa Kemal Atatürk'ün gerek kendi dönemindeki gerek günümüzdeki subayların kesinlikle yazılanları benimsemesi , okuması ve kendiklerine ilke edinebilecekleri bir kitap . Askeri ruhaniyet , davranış , bilgi anlamında bir çok yaklaşımlar ve Atatürk'ün zekasının ortaya çıktığı bir kitap . ( Nuri Conker'e cevap olan yazılan bu kitapta Nuri Conker'in çok önemli değerlendirmeleride yer almaktadır. )
200 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Mustafa Kemal Atatürk’ ün yakın arkadaşı Nuri Conker’in Zabit ve Kumandan isimli kitabına cevaben yazmış olduğu yakın bir arkadaşı ile sohbet edercesine yazdığı kitabı. İş bankası kültür yayınları her iki kitabında günümüz Türkçesi çevirisi ile sunarak kolaylık sağlamış. Ben öncelikle zabit ile kumandan bölümünü okuyarak kitaba başladım. Kitapta öncelik Mustafa Kemal’in Hasbihal kısmına verilmesine rağmen. Dönemin yenilgden çıkmış ordusunda erinden en yüksek rütbelisine kadar bir askerin nasıl düşünmesi davranması hatta nasıl duygular içerisinde olması bile aksettirilmiş. Talimnamelerle desteklenip açıklanmış. Sadece o döneme değil şuanda da sadece askerler tarafından değil herkes tarafından okunması gerektiğini düşündüğüm zamansız kitaplardan biri. Mustafa Kemal Atatürk’ün güçlü kalemi apayrı bir zevk veriyor. Keza Nuri Conker gibi bir komutan da aynı güzellikte yazarak cumhuriyetin temellerini atan komutanların ne kadar donanımlı ve bazılarının düşündüğü gibi rastgele isimler olmadığını kanıtlar nitelikte.Bazı bölümlerin beynime kalıcı izler bırakmasını istediğim için birden fazla kez okuma ihtiyacı hissetiğimi de belirtmek isterim. Umarım okumayı düşünenlerde benim aldığım keyifle okurlar...
200 syf.
·1 günde
İki kitaptan oluşan bir eser aslında bu ilk kitap Nuri Conker'in yazdığı Zabit ve Kumandan ikincisi de bir nevi tasdikleme ve cevap niteliğinde olan ve Mustafa Kemal'in kaleme aldığı Zabit ve Kumandan ile Hasbihal adlı eser. Bu iki eserinde esin kaynağı Osmanlının son dönem yaptığı başarısızlıklar ile sonuçlanan Balkan ve Trablusgarp Savaşlarıdır. Bu savaşların niçin başarısızlık ile sonuçlandığını bundan sonra neler yapılacağını Zabitanların görevlerini,ast-üst ilişkilerini,askerlerin eğitimleri gibi birçok konuda fikirlerini beyan ettikleri kısa ama etkili önemli iki eser diyebilirim. Öneriyorum.
200 syf.
·Puan vermedi
Kitap Nuri Conker’in yazdigi Zablt ve Kumandan ayrica Mustafa Kemal Atatürk’ün yazdigi elestiriyi iceriyor. Bir sayfasi orijinal dilinde bir sayfasi günümüz Türkçesi olarak basilmis. Bu iki önemli komutaninin askerlik hakkinda görüsleri talimname üzerinden örnekler verilerek anlatiliyor
Ordu denen uygulamalı okulun, ancak böylelikle, makamına layık bölük komutanları, makamına layık tabur, alay vs. Komutanları yetiştirmesi sayesinde ;milletin evlatları bir sürü gibi değil şanlı, şerefli insanlar olarak şan ve şerefe yönlendirilebilir.
"Subaylık demek, kendini ve canını feda etmeyi kesinlikle göze almış olmak demektir.
Bir subay, askerlik sanatı adına, hayatına ve varlığına hiç önem vermeyecektir. "
Mustafa Kemal Atatürk
Sayfa 11 - Türkiye İş Bankası Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Zabit ve Kumandan İle Hasbıhal
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
102
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052305034
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Librum Yayınları
Baskılar:
Zabit ve Kumandan ile Hasbihal
Zabit ve Kumandan İle Hasbihal
Zabit ve Kumandan ile Hasb-ı Hâl
Zabit ve Kumandan İle Hasbıhal
Mustafa Kemal Atatürk'ü ve dehasını anlayabilmek için; yaptığı devrimlerin felsefesini, kurduğu Cumhuriyet'in fikrî temellerini ve yazdığı eserlerde ortaya koyduğu düşünceleri kavramak gerek. Mustafa Kemal'in kaleme aldığı eserler, birçok konuda oldukça aydınlatıcı ve ufuk açıcı bilgiler vermektedir.

Askerlik mesleğini bir sanat olarak gören Kurmay Yarbay Mustafa Kemal; Kurmay Binbaşı Mehmet Nuri Conker'in Zabit ve Kumandan adlı eserini, Sofya Askerî Ataşeliği görevi sırasında okumuş;

bu kitapla ilgili görüş ve değerlendirmelerini Zabit ve Kumandan ile Hasbıhal adıyla, 1918 yılında,

Osmanlıca olarak yayımlamıştır. Bu kitapta, Mustafa Kemal'in bu kıymetli eserinin sadeleştirilmiş

Türkçe çevirisinin yanı sıra Osmanlıca orijinali de bulunmaktadır. Orijinal Osmanlıca metindeki fotoğraflara ek olarak, ayrıca Mustafa Kemal'in farklı zaman ve mekânlarda çekilmiş asker üniformalı fotoğrafları da yer almaktadır.

Kitabı okuyanlar 200 okur

  • Serhat kose

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0