Zacharius Usta ve Olağanüstü Öyküler

8,8/10  (5 Oy) · 
13 okunma  · 
4 beğeni  · 
735 gösterim
Jules Verne'den birbirinden ilginç, masal tadında üç öykü... Zacharius Usta'da, işini çok seven bir saat ustası olan Zacharius'un, hayat verdiğini düşündüğü saatlerle arasında gizemlerle dolu bir ilişki vardır. Öyle ki bu ilginç saat ustasının başına gelebilecek en kötü şey, tiktaklarını hayranlıkla dinlediği saatlerinden birinin durmasıdır. Çünkü saatlerinin düzenli vuruşlarıdır Zacharius Usta'yı sonsuzluğa taşıyacak olan... Raton Ailesinin Serüveneri perilerin ve büyücülerin çağında, hayvanların da konuştuğu zamanlarda geçen bir masal. Masal bu ya, o çağda her varlık, insanlar arasında yerini almak üzere son basamağa ulaşmadan önce, sırasıyla basamakları tırmanmak zorundadır. Birbirine aşık Ratine ve Ratin'in ise tek amaçları vardır; bir gün aynı türde varlıklar olarak kavuşabilmek..
Exlibris 
11 Eki 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Jules Verne'i romanlarından tanırken, bu öykü kitaplarıyla karşılaşmak çok heyecan verici, güzel bir sürpriz olmuştu. Bunca zamandır yazarı bilim temelli diye düşünürken, bu öykülerle bilimden ötesini gördüğünü fark ettim. Kitaptaki üç öyküden en beğendiğim üçüncü öykü oldu: Mösyö Re-dizey ile Matmazel Mi-Bemol. Müzikle ilgili, mizahi ve bilgilendirici, aynı zamanda gizemli ve heyecanlı...

Serdar Poirot 
07 Ara 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Meşhur yazardan son derece güzel bir roman daha. İçerisinde üç adet güzel hikaye barındıran bu romanda kendisini Tanrı gibi gören ancak saatleri çalışmamaya başladığından mantıksız kararlar veren Zacharius Usta, Raton fare ailesinin kızı Ratine ve onu seven Ratin'in birbirine kavuşması için çalışan peri ve onları ayırmaya çalışan büyücünün hikayesi ve en sonunda da bir çocuk korosunda olan Betty ve Joseph'in meşhur org tamircisi Effarane Usta ile girdikleri diyaloglar ve kendilerine verilen nota isimlerinin de bulunduğu üç tane son derece güzel hikaye. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.