Zafer Rüzgarları Turgut Reis

8,5/10  (6 Oy) · 
13 okunma  · 
5 beğeni  · 
475 gösterim
Genç yaşta levent olan ve Akdeniz'de Haçlıların korkulu rüyası haline gelen Turgut Reis...
Avrupa, büyük telâş ve korku içinde... Preveze ve Cerbe Deniz Muharebelerinin muzaffer amirali, Trablusgarp fatihi Turgut Reis bütün düşmanları titretiyor... Malta, Cenova, İspanya ve Venedik'te tehlike çanları çalıyor: Dragut geliyor! Haçlıların gururu, o müthiş Amiral Andrea Doria acınacak halde...

Zafer Rüzgârları?nda, Turgut Reisin hayatını, Akdeniz?deki şanlı mücadelesini ve Osmanlı leventlerinin maceralarını Ahmet Yılmaz Boyunağa?nın usta kaleminden okuyacaksınız.
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9799757544035
 • Yayınevi:
  Genç Timaş
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
28 Şub 15:36 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Turgut Reis ve onun nezdinde Osmanlı denizcilik tarihinin anlatıldığı güzel bir tarihi roman. Turgut Reis ve Filiz Ahmet Reis kadırgalarına Hamza, Bekir ve Bekir'in kardeşi olan Dilsiz Ömer adında 3 çocuğun bindiğini fark eder ve en sonunda onları levent olarak yetiştirmeyi kabul ederler. Gençler yetişirken bir yandan da Oruç Reis'in ölümü, Preveze zaferi gibi olayları öğrenirler. Endülüs'ten kaçan Müslümanlara yardım ederken Hanzele ve Ali Osman'ı da leventliğe kabul ederler. Hanzele'yi seven İsabel'i kurtarmak için yola çıkarlar. Bu arada Ömer de dili çözülmüş ama esir düşmüştür. Ancak Andrea Doria'nın yeğeni Mathilda ona aşık olmuştur ve Victor ile beraber esirler kaçar. Mathilda Müslüman olur. Cenova'ya esir düşen Turgut Reis yani Dragut, Barbaros reis tarafından kurtarılır. Trablusgarp ve daha pek çok zaferde adı geçen Turgut reis beylerbeyi yapılır. Arada Barbaros'un evlatlığı Hasan Reis'in Şarlken'i mağlup etmesi, İtalya seferleri, ele geçirilen ganimet ve esirler de anlatılır. Ancak başarısız Malta kuşatmasında Turgut Reis şehadet şerbetini içecektir. Soluksuz okunan bir roman.