Zaman Bilinci

10,0/10  (3 Oy) · 
10 okunma  · 
2 beğeni  · 
404 gösterim
İçinde bulunduğumuz şu dönemlerde ´zaman´ kavramının anlaşılması ve iyi kullanılması meyanında bazı çalışmalar yapılmış, küçük çaplı olsa da, birkaç kitap yayınlanmıştır. Fakat bu çalışma ve yayınların çoğu ´dünyevi´ bir zihniyetle hazırlanmış olup, liberal ekonomi ve kapitalist dünya görüşü çizgisindedir. Kısaca, iş ve kazanç dünyasına yöneliktir. Yani bu kitaplar, zamanı kullanarak çok iş başarmak, çok kazanç elde etmek, daha fazla üretim yapmak gibi hedefleri esas almaktadır.

Bizim bu mütevazi çalışmamız ise, diğerlerinden farklı olarak, insanın kendi zamanının Müslümanca yaşayabilmesine yardımcı olmak gibi kârlı bir amaca yöneliktir.

Başka bir ifadeyle bu çalışmamızda: Ferdi ve toplumsal hayatta zamanı Müslümanlaştırmak, geçmekte olan zamanı iman ve İslam şuuruyla doldurup bereketli kılmak, böylece geçip giden zamanı lehimize çevirmek gibi gayeler güdülmüştür.

Zamanın; laik, kapitalist/materyalist insanda tümüyle bir ziyan olduğu şüphesizdir. Yani, İslam´ı hayatın gayesi saymadığından, ebedi saadet itibariyle, bu insanın mutlak bir ziyan ve hüsranda olduğu, şüphe götürmez bir hakikattir. Müslümanlarda ise, bu anlamda bir ziyan söz konusu olmamakta beraber, bu alanda bir gaflet, bir savurganlık ve vurdumduymazlık hali gözlenmektedir. Öyle ki zaman, basit, önemsiz ve hatta zararlı şeylerle israf edilmekte, hem ferdi hayat hem de toplumsal hayat planında zaman imkanı kaybedilmektedir.

İşte, zaman ve hayat alanındaki bu duruma ve ihmalkarlığa, gözlenen bu kayıtsızlığa gönlüm razı olmadı. Yıllarca zihnim bu meseleyle meşgul oldu. Sonra da okuma ve araştırma planında konuyla dorudan ilgilendim; bu alanda yazılanları okudum. Kendi gözlem ve düşüncelerimi de katarak bu kitabı hazırladım´
 • Baskı Tarihi:
  1996
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9789755500423
 • Yayınevi:
  Düşün Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 16 Alıntı

"Aldığımız nefesler,ölüme doğru adımlarımızdır.Bir yerden uzaklaşırken,bir yere yaklaşıyoruz demektir."

Zaman Bilinci, Ekrem Sağıroğlu (Sayfa 43)Zaman Bilinci, Ekrem Sağıroğlu (Sayfa 43)

"Kimsenin vaktini çalma,kendi vakitlerini de kimselere çaldırma.Cahil,ahmak,fikirsiz kimselerle beraber olup vakit geçirme.Hem vaktin ölür,hem de kalbin..."

Zaman Bilinci, Ekrem Sağıroğlu (Sayfa 82)Zaman Bilinci, Ekrem Sağıroğlu (Sayfa 82)
zeynep kaya 
 28 Tem 11:43 · Kitabı okuyor

"Aynı anda birisi Allah'a birisi dünyaya ait iki işin olursa,nasibini Allah'a ait olanda ara.Çünkü dünya fâni,ahiret ebedidir."(Hz Ömer)

Zaman Bilinci, Ekrem Sağıroğlu (Sayfa 60)Zaman Bilinci, Ekrem Sağıroğlu (Sayfa 60)
zeynep kaya 
 28 Tem 11:31 · Kitabı okuyor

"Bakma saatine ikide birde!..
Hâlin neyse saat onun saati.
............
Dün hatıra,yarın hayal,bugün ne!
Ne devlet,zamanı bütünleyene!"
Necip Fazıl Kısakürek -Saat

Zaman Bilinci, Ekrem Sağıroğlu (Sayfa 48)Zaman Bilinci, Ekrem Sağıroğlu (Sayfa 48)

"Ey Müminler!Allah ve Rasulü,sizi,size hayat veren şeye davet ettiği zaman bu çağrıya hemen uyun."(Enfal 24)
İnsanlara hayat verecek olan şey:bütün emir ve yasaklarıyla,bütün kurum ve kurumlarıyla;bireysel,sosyal ve siyasal yönleriyle islam dinidir.

Zaman Bilinci, Ekrem Sağıroğlu (Sayfa 29)Zaman Bilinci, Ekrem Sağıroğlu (Sayfa 29)

Eşyanın,tüketim maddelerinin,paranın ve kazancın çokluğuna rağmen insan fakirleşmektedir...Onun için Kâinatın Efendisi buyurmuş:"Kanaat bitmez tükenmez bir hazinedir."

Zaman Bilinci, Ekrem Sağıroğlu (Sayfa 99)Zaman Bilinci, Ekrem Sağıroğlu (Sayfa 99)

"Zaman insanı ölüme götürüyor.Ama bu ölümden yükseliş de var alçalış da...Bir toprak olup gitmek de var;semaya, yücelerin yücesine çıkıp ebedileşmek de var."

Zaman Bilinci, Ekrem Sağıroğlu (Sayfa 24)Zaman Bilinci, Ekrem Sağıroğlu (Sayfa 24)
2 /