Zaman Çarkı

7,5/10  (92 Oy) · 
263 okunma  · 
73 beğeni  · 
1.731 gösterim
Ya sizi bekleyen bir son olmasaydı...

Hayatındaki insanlar birer birer siliniyor. Kocaları, sevgilileri, ailesi ve arkadaşları yaşayıp ölüyor ama o hep aynı kalıyor. Sevdiklerini kaybederken hep çaresiz. İnsanlar onun neden sürekli genç göründüğünü merak ettiğinde ise yer değiştirmek zorunda. Tüm olasılıklar karşısında üç yüz yıl yaşamış biri olarak yanlış bir şey söylediği an, zaman çarkı tepetaklak olabilir.

Elise tıbbi bir mucize sonucu ebediyen genç kalacaktır. Hayatı üç yüz yıl önce başlamıştı. Versailles Sarayında, 14. Louisnin hükmettiği bir devirde. İlk kez her şeyi göze alıp sonsuz gençliğinin sırrını, sevdiği adamla paylaşmaya karar verdiğinde bu isteğinin neden olacağı tehlikeleri (hem kendisi hem de tüm dünya için) hayal bile edemez. Bilim bu duruma yanıt verecek bir seviyeye ulaştığında ancak birileri onun çaresizliğini görebilecek.

Sonsuza dek yaşamak ve hiç yaşlanmamak... Bir tek kırışıklık ve kırlaşmış saç için her şeyini vermeye hazırdır Elise. Yalnızca sıradışı bir kahramanın hikayesi değil aynı zamanda insanlığın en tutkulu arayışının büyüleyici bir keşfi.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786054188925
 • Orijinal Adı:
  Elise
 • Çeviri:
  Ender Nail
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Merve Duygun Akartürk 
26 Ağu 12:00 · Kitabı okudu · 561 günde · 3/10 puan

Beklentimin altındaydı, en başta beklentimi yükseltti gittikçe daha sonrada tam bir hayal kırıklığı sanki kitabın orası üstün körü yazılmış gibi en başta ve sonda olan ayrıntılar orta da yoktu üstün körü atlanmıştı. Yinede sonu güzel ve anlamlı biter diye düşündüm oda olmadı.Özetlersek ve örnek vericek olursam
X kişi yatağına uzanmıştı ardından bir ses duydu ürkütücü fakat bir okadarda tanıdıktı ama yataktan çıkamayacak kadar cesaretsizdi duvardaki gölgesi korkmaya değerdi ve ışık açıldı sesin bir sinekten geldiği anlaşıldı
Zaman çarkıda bunun gibi bişiydi.

Furkan Sami ÇITLAK 
05 May 10:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kim yaşlanmak ister ki yüzünde,ellerinde kırışıklıkların artmasını ister ama bunun bi gün mutlaka olacağını biliyorsunuz..Ama durum Elise için farklı çünkü onun yaşlanması durmuş.Her daim genç ve güzel elbette ki başlarda bu durum çok hoş olsada kitap bi süre sonra bunun ne kadar korkutucu durum olacağını gözler önüne seriyor.Bütün değer verdiğiniz insanların birbir yanınızdan ayrılırken sizin hala aynı kalmanız belli zaman sonra işkenceğe dönüşebilir.Konu bunlar üzerine kurulu ve ben çok beğendim..Sonu hariç biraz hızlı bitirilmiş son.

Figen Esen 
31 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsanoğlunun ençok merak ettiği yada üzerinde uğraştığı konulardan biri ölümsüzlük..Bu konu üzerine yazılan, hem hüzünlendiren hem heyecanlandıran geçmiş ile günümüz arasında geçen bi düet.. Sonunu farklı hayal etsem de çok beğendim.

Kayboluş kitabında GRİMWOOD'u FAWER'dan etkilenmiş diye yazdım. Daha sonra hayatlarına bakınca ögrendim ki GRİMWOOD kitap yazarken FAWER daha çocukmuş:) öncelikle bundan özür dileyerek başlayalım.

Kitabın ele aldığı konu elise adlı 25 yaşındaki bir ablamızın yaşlanmaması ki bunun sonucu da elbette ölmemesi olacaktır...

Yüzünde tek bir kırışıklık, saçında tek bir beyazlık için herşeyin verebilecek olan Elise'nin doğumundan itibaren yaşadıkları ile beraber bir diğer bölümde son yaşadıklarını anlatılıyor...

Olay örgüsü ve gelişen olaylar çok güzel olmuş. Ayrıca ken GRİMWOOD'a has olan son 20-30 sayfa (diğer 2 kitabını da okumuş biri olarak GRİMWOOD'dan hiç bir zaman tahmin ettiğim şekilde final görmedim ki bence yazar bile finalde ne beklediğini bilmiyordur çünkü hiç beklenmedik şeyler oluyor) zaten müthiş olmuş...

10 puan vermememin sebebini de bilmiyorum. Grimwood'un yanlış hatirlamiyorsam 3 kitabına da 8-9 verdim. Ama 10 değil. Nedeni ise anlamadığım bir şey sanki hikâyede, olayda, kurguda, ya da üslubunda bir terslik varmış gibi geliyor ama bir turlu ne olduğunu bulamiyorum...

Kitabı okuma kısmına gelince eğer yazarı merak edip ilk bu kitabını gördüyseniz yazarın sil baştan kitabını okuyun bence ilk olarak. ha zaten okumussaniz ister istemez diğer iki kitabını merak ediyorsunuzdur. Merak ettiğiniz icin de mutlaka okursunuz.

Kısa keseyim ben: bilim-kurgu konusunda en iyilerinden biri kabul ettiğim yazarın bu sürükleyici kitabını öneririm. Hatta FAWER sevenler mutlaka okumalı diyorum. Tabii FAWER muthisligi beklemeden okusunlar...

Büşra Uğur 
01 Eyl 17:51 · Kitabı okudu · 41 günde · 9/10 puan

Her insanın istediği "ölümsüzlüğün" aslında ne denli gereksiz, üzücü olduğunu anlatan bir kitap. Ken Grimwood sanırsam ölüm, yeniden yaşam gibi temaları işlemeyi seviyor.

Nurten özarslan 
15 Tem 00:15 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Başlangıçta çok şey vaaden kitaplardan. Yarısına gelmeden olayı çözüyorsunuz ve sonra sadece bitirmek iÇin okumaya devam ediyorsunuz. Sanat ve edebiyat yönü bana göre oldukça zayıf.

melisa denis 
03 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

yaşam kadar ölümün de tatlı olduğunu hatırlatıyor bana bu kitap. acaba yaşam mı kısa, yoksa biz mi doğru yaşamaktan aciziz? binlerce yıl yaşasak dahi içimizdeki eksikliği dolduramayacak kadar boş insanlar mıyız, ya da ölüm korkusuyla yanıp tutuşurken en ufak bir aksilikte, yarın yaşayacağımızdan emin olmadan, 'şimdimizi' boş, mutsuz ve acınası bir şekilde geçirecek kadar ahmak mıyız? bilemedim..

Hatice Sultan 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Puan vermedi

Bence konu çok ilginç ama işleniş şekli kötü. Kitap ne çok sıkıcı ne de çok akıcı. Sürekli farklı zaman dilimlerinden bahsediliyor olması ve olayların birbirinden kopuk ilerlemesi (belli bir yere kadar) kitabın sürükleyiciliğini bozuyor. Yorumlarken çok kararsız kaldım. Çok hevesle başlamayın ama kitaplığınızda varsa ve okuyacak kitabınız yoksa sıra bu kitapta demektir.

Zafer Canbulat 
08 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ken Grimwood'un en sevdiğim kitabıdır. Okurken size ölümsüzlüğü arzulatacak ve bir o kadar da sorgulatacak, gereksiz ve sıkıcı süslemelerle boğuşmayacağınız akıcı bir eser.

Muzeyyen atilla 
13 Ağu 14:13 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 6/10 puan

Bu kitabi okuyunca insan olememeninde bir ceza oldugunu anliyor herseyde okdugu gibi yaslanmaninda olmeninde zamaninda olmasi gerektigini anliyorsunuz

2 /

Kitaptan 23 Alıntı

Sena Yorulmaz 
11 Ağu 00:29 · Kitabı okuyor · Beğendi

Adam ona mahcup bir ifadeyle bakıp gülümsedi. Kadınsa ona tiksinti dolu kısacık bir bakış fırlattı. Hala ne diye yaşıyorsun der gibiydi bu bakışlar. Hadi pes et artık babalık. Gezegende yer aç.

Zaman Çarkı, Ken GrimwoodZaman Çarkı, Ken Grimwood
Hatice Sultan 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Saat sen bakmıyorsun diye çalışmaya ara vermiyordu ki.

Zaman Çarkı, Ken Grimwood (Sayfa 145)Zaman Çarkı, Ken Grimwood (Sayfa 145)
Figen Esen 
 31 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Geçmiş diye birşey yoktu, ilerde olabilecek şeylerin de henüz vakti vardı. Yıllar bu sessiz günlerin içinde eriyip gitmişlerdi sanki..

Zaman Çarkı, Ken Grimwood (Sayfa 157)Zaman Çarkı, Ken Grimwood (Sayfa 157)
3 /