Zaman Çarkı

7,6/10  (69 Oy) · 
217 okunma  · 
52 beğeni  · 
1.556 gösterim
Ya sizi bekleyen bir son olmasaydı...

Hayatındaki insanlar birer birer siliniyor. Kocaları, sevgilileri, ailesi ve arkadaşları yaşayıp ölüyor ama o hep aynı kalıyor. Sevdiklerini kaybederken hep çaresiz. İnsanlar onun neden sürekli genç göründüğünü merak ettiğinde ise yer değiştirmek zorunda. Tüm olasılıklar karşısında üç yüz yıl yaşamış biri olarak yanlış bir şey söylediği an, zaman çarkı tepetaklak olabilir.

Elise tıbbi bir mucize sonucu ebediyen genç kalacaktır. Hayatı üç yüz yıl önce başlamıştı. Versailles Sarayında, 14. Louisnin hükmettiği bir devirde. İlk kez her şeyi göze alıp sonsuz gençliğinin sırrını, sevdiği adamla paylaşmaya karar verdiğinde bu isteğinin neden olacağı tehlikeleri (hem kendisi hem de tüm dünya için) hayal bile edemez. Bilim bu duruma yanıt verecek bir seviyeye ulaştığında ancak birileri onun çaresizliğini görebilecek.

Sonsuza dek yaşamak ve hiç yaşlanmamak... Bir tek kırışıklık ve kırlaşmış saç için her şeyini vermeye hazırdır Elise. Yalnızca sıradışı bir kahramanın hikayesi değil aynı zamanda insanlığın en tutkulu arayışının büyüleyici bir keşfi.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786054188925
 • Orijinal Adı:
  Elise
 • Çeviri:
  Ender Nail
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Furkan Sami ÇITLAK 
05 May 10:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kim yaşlanmak ister ki yüzünde,ellerinde kırışıklıkların artmasını ister ama bunun bi gün mutlaka olacağını biliyorsunuz..Ama durum Elise için farklı çünkü onun yaşlanması durmuş.Her daim genç ve güzel elbette ki başlarda bu durum çok hoş olsada kitap bi süre sonra bunun ne kadar korkutucu durum olacağını gözler önüne seriyor.Bütün değer verdiğiniz insanların birbir yanınızdan ayrılırken sizin hala aynı kalmanız belli zaman sonra işkenceğe dönüşebilir.Konu bunlar üzerine kurulu ve ben çok beğendim..Sonu hariç biraz hızlı bitirilmiş son.

figen cane 
31 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsanoğlunun ençok merak ettiği yada üzerinde uğraştığı konulardan biri ölümsüzlük..Bu konu üzerine yazılan, hem hüzünlendiren hem heyecanlandıran geçmiş ile günümüz arasında geçen bi düet.. Sonunu farklı hayal etsem de çok beğendim.

Ensar. 
30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kayboluş kitabında GRİMWOOD'u FAWER'dan etkilenmiş diye yazdım. Daha sonra hayatlarına bakınca ögrendim ki GRİMWOOD kitap yazarken FAWER daha çocukmuş:) öncelikle bundan özür dileyerek başlayalım.

Kitabın ele aldığı konu elise adlı 25 yaşındaki bir ablamızın yaşlanmaması ki bunun sonucu da elbette ölmemesi olacaktır...

Yüzünde tek bir kırışıklık, saçında tek bir beyazlık için herşeyin verebilecek olan Elise'nin doğumundan itibaren yaşadıkları ile beraber bir diğer bölümde son yaşadıklarını anlatılıyor...

Olay örgüsü ve gelişen olaylar çok güzel olmuş. Ayrıca ken GRİMWOOD'a has olan son 20-30 sayfa (diğer 2 kitabını da okumuş biri olarak GRİMWOOD'dan hiç bir zaman tahmin ettiğim şekilde final görmedim ki bence yazar bile finalde ne beklediğini bilmiyordur çünkü hiç beklenmedik şeyler oluyor) zaten müthiş olmuş...

10 puan vermememin sebebini de bilmiyorum. Grimwood'un yanlış hatirlamiyorsam 3 kitabına da 8-9 verdim. Ama 10 değil. Nedeni ise anlamadığım bir şey sanki hikâyede, olayda, kurguda, ya da üslubunda bir terslik varmış gibi geliyor ama bir turlu ne olduğunu bulamiyorum...

Kitabı okuma kısmına gelince eğer yazarı merak edip ilk bu kitabını gördüyseniz yazarın sil baştan kitabını okuyun bence ilk olarak. ha zaten okumussaniz ister istemez diğer iki kitabını merak ediyorsunuzdur. Merak ettiğiniz icin de mutlaka okursunuz.

Kısa keseyim ben: bilim-kurgu konusunda en iyilerinden biri kabul ettiğim yazarın bu sürükleyici kitabını öneririm. Hatta FAWER sevenler mutlaka okumalı diyorum. Tabii FAWER muthisligi beklemeden okusunlar...

İsmail Altun 
27 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap güzel konu güzel sadece ufak bir kusur sonu çok acele oldu biraz üzücü oldu ama yinede okumaya değer bir eser okuyan herkese keyifli okumalar Türkiye ...

melisa denis 
03 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

yaşam kadar ölümün de tatlı olduğunu hatırlatıyor bana bu kitap. acaba yaşam mı kısa, yoksa biz mi doğru yaşamaktan aciziz? binlerce yıl yaşasak dahi içimizdeki eksikliği dolduramayacak kadar boş insanlar mıyız, ya da ölüm korkusuyla yanıp tutuşurken en ufak bir aksilikte, yarın yaşayacağımızdan emin olmadan, 'şimdimizi' boş, mutsuz ve acınası bir şekilde geçirecek kadar ahmak mıyız? bilemedim..

Hatice Sultan 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Puan vermedi

Bence konu çok ilginç ama işleniş şekli kötü. Kitap ne çok sıkıcı ne de çok akıcı. Sürekli farklı zaman dilimlerinden bahsediliyor olması ve olayların birbirinden kopuk ilerlemesi (belli bir yere kadar) kitabın sürükleyiciliğini bozuyor. Yorumlarken çok kararsız kaldım. Çok hevesle başlamayın ama kitaplığınızda varsa ve okuyacak kitabınız yoksa sıra bu kitapta demektir.

Zafer Canbulat 
08 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ken Grimwood'un en sevdiğim kitabıdır. Okurken size ölümsüzlüğü arzulatacak ve bir o kadar da sorgulatacak, gereksiz ve sıkıcı süslemelerle boğuşmayacağınız akıcı bir eser.

Denizhan Balcı 
30 Mar 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

En iyi bilim kurgulardan biri olarak gördüğüm ve okurken sıkılmadığım nadir kitaplardan biri

Sil baştan ile de tanıdığımız Ken Grimwood, yine bir nevi zaman yolculuğu hikayesiyle karşımızda. Sil baştandan farklı olarak, bu sefer yalnızca değişmeyen bir hayatın hikayesine konuk oluyoruz. İlgi çekici bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

Oğuzhan Yücel 
04 Nis 10:52 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Kitabı alırken konusu bende merak uyandırmıştı. Yazarın elinde böyle bir malzeme varken romanın kurgusu bu kadar zayıf kalması beni hayal kırıklığına uğrattı. Üzülerek söylüyorum bu kitap benim için zaman kaybıydı.

2 /

Kitaptan 16 Alıntı

figen cane 
 31 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Geçmiş diye birşey yoktu, ilerde olabilecek şeylerin de henüz vakti vardı. Yıllar bu sessiz günlerin içinde eriyip gitmişlerdi sanki..

Zaman Çarkı, Ken Grimwood (Sayfa 157)Zaman Çarkı, Ken Grimwood (Sayfa 157)
Hatice Sultan 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Saat sen bakmıyorsun diye çalışmaya ara vermiyordu ki.

Zaman Çarkı, Ken Grimwood (Sayfa 145)Zaman Çarkı, Ken Grimwood (Sayfa 145)
Alp Koc 
31 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Otuz altı yaş genç mi sayılır? Bu bir politikacıya göre çocuk sayılabilecek bir yaştır. Ama bir atlete göreyse bunağın teki sayılmaya yeterdi. Yaş göreceli birşeydir.

Zaman Çarkı, Ken Grimwood (Sayfa 145 - Koridor)Zaman Çarkı, Ken Grimwood (Sayfa 145 - Koridor)
figen cane 
 28 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İhtiyar
En fazla boyu ve yastığının yanındaki mavi peluş kurbağa, onun seksen küsur yaşında bir ihtiyar olmadığını gösterebilirdi.

Zaman Çarkı, Ken Grimwood (Sayfa 241)Zaman Çarkı, Ken Grimwood (Sayfa 241)
figen cane 
 27 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Zaman
Her sabah uyandığında boş yere ilk yaşlanma belirtilerini görmek umuduyla dualar ederek ayna karşısına geçerdi.

Zaman Çarkı, Ken Grimwood (Sayfa 188)Zaman Çarkı, Ken Grimwood (Sayfa 188)
Ensar. 
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Neden herkes dini fikirler deki küçücük bir farklılığı bu kadar abartıyor ki?

Zaman Çarkı, Ken Grimwood (Sayfa 63)Zaman Çarkı, Ken Grimwood (Sayfa 63)
figen cane 
 02 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Yalnızlık
Gemi harika bir adaya doğru yol alırken, her dakika sahile biraz daha yaklaşıyor ama bitürlü ulaşamıyorsun. Ve her sseferinde sulara bakıp neredeyse geldik diye bağırdığın her anda ssevdiğin birinin dalgalar arasında yitip gittiğini görüyorsun. Söylesene Patrick coşku böylesine bir yaşamın neresinde olabilir? Nihai yalnızlık denilen şeyi hayal eedebiliyor musun?

Zaman Çarkı, Ken GrimwoodZaman Çarkı, Ken Grimwood
Ensar. 
30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Çok genç... Otuzaltı genç mi sayılır? Bu bir politikacıyla göre çocuk sayılabilecek bir yaştı. Ama bir atlete göre ise bunağın teki sayılmaya yeterdi. Onüçüncü doğum gününden beri yaş göreceli bir şey diye düşünürdü. Kaç yaşında hissediyorsan o yaştasındır. Satchel paige ne derdi? 'Kaç yaşında olduğunu bilmiyorsan kaç yaşında sayılırsın?'

Zaman Çarkı, Ken Grimwood (Sayfa 145)Zaman Çarkı, Ken Grimwood (Sayfa 145)
2 /