Zaman Haritası

7,6/10  (16 Oy) · 
38 okunma  · 
8 beğeni  · 
793 gösterim
Her şeyden çok sevdiğiniz insanın öldürüldüğünü bilseydiniz ve intihardan önceki tek seçeneğiniz zamanı tersine çevirip bu cinayeti önlemek olsaydı, dünyanın akışını değiştirme pahasına bunu yapar mıydınız?

Veya yaşadığınız zamandan çok sıkılıyor olsaydınız ve bir başka zamanda ve boyutta aşık olma ihtimaliniz olduğunu öğrenseydiniz, bu zamana gider miydiniz?

Ya da bir dedektif olsaydınız ve gelecekten gelen birinin sizin zamanınızda işlenen cinayetlerden sorumlu olduğunu öğrenseydiniz, onu tutuklamak üzere geleceğe gider miydiniz?

Zaman dokusundaki parçalanmalarla başınızın döndüğünü hissedecek, kendinizi alternatif dünyalar ve olasılıklar girdabında bulacaksınız. Şaşırtmacalarla dolu, tarihin yazılmış ve yazılmamış sayfaları arasında kaybolmanızı sağlayacak, aşk ve gerilimin sarmaşık gibi birbirine dolandığı, mantığınızın sınırlarını zorlayacak benzersiz bir başyapıt.

Eleştirmenler tarafından çağımızın en özgün ve geleceği en parlak yazarlarından biri olarak gösterilen Félix J. Palma kitaplarıyla yüzden fazla ödüle layık görülmüştür. Zaman Haritası otuzdan fazla ülkede yayınlanmış ve ona yüksek prestijli Ateneo de Sevila XL Ödülü'nü getirmiştir.

"Baştan sona bir mucize... Bir başyapıt."
-Que Leer-

"Hem şaşırtıcı hem olağanüstü. Hem büyüleyici hem de dahiyane. Felix J. Palma yalnızca güzel bir kitap yazmakla kalmamış aynı zamanda mantık sınırlarını zorlayan bir konuda eşsiz yeteneğini gözler önüne sermiş."
-M.J. Rose-

"Çağının ötesinde bir okuma zevki sunuyor."
-The Washington Post-

"Bu harika yolculuğa çıkanlar... ödüllendirileceksiniz."
-Booklist-

"Felix Palma kurgu yaratmada benzeri görülmemiş bir yeteneğe sahip."
-Kirkus Reviews-

"Merak uyandırıcı bir gerilim."
-Publishers Weekly-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  532
 • ISBN:
  9786054629220
 • Orijinal Adı:
  The Map Of Time
 • Çeviri:
  Enver Günsel
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
sevinç eroğlu keskin 
15 Haz 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kitabın ilk yüz sayfasında oldukça basit işlenmiş ilköğretim seviyesinde bir fantastik kurgu diye düşündüm. İlerleyen sayfalarda çarpıcı bir şekilde yazarın kurguyu oturtması ve olaylara hız kazandırması beklentilerimin üstüne çıkarak, düşüncemin değişmesine, keyifli bir okumaya dönüşmesine sebep oldu.Kitap bittiğinde çok üzerinde durup düşündüğümü hatırlamıyorum fakat zaman içindeki git-gel lerle neleri değiştirip neleri görmezden gelebileceğimin hayellerini dün gibi hatırlıyorum. ;) Fantastik kurgu seviyorsanız ve zamanınız varsa okuyun derim.

Pelin 
28 Nis 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Birkaç kitaplık konunun bir kitapta toplanmış olduğunu gösteren bir eser... Yazarın zaman içerisindeki yolculuğu, sıçramaları gerçekten etkileyici... Zaman zaman akıcılık yavaşlasa da yine de okunası bir kitap... Kitabın son sayfasını kapattığımda ise düşündüğüm şey "Acaba hayattaki tercihlerimizi bu boyutta yaşarken, tercih etmediklerimiz başka bir boyutta yine bizim tarafımızdan yaşanıyor olabilir mi..." oldu...

figen cane 
16 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitabı okuduktan sonra daha iyi bi isim bulunamadı diye düşündüm. Kitap üç hikayeden oluşmakta, ancak her hikaye ayrı bi roman olarak değerlendirilebilir. Sonunda hikayeler birleşir diye düşünmüştüm ama küçük noktalarda temas etmek dışında bi birleşme olmadı.. Kitap 2008de yazılmasına rağmen 1890 da yazılmış gibi anlatılması ve ozamandaki gerçek isimlerin kullanılması ile yazarın olayları dışardan izleyen biri gibi olayları anlatması kitaba farklı bi hava katmış..

Seda GÖKMEN 
27 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

gerçekten ilginç bir kitapti. Beni şaşırtan kitapları severim. Görünenin arkasındaki gerçekler in çok farklı olabileceğini anlatan farklı bir kitap.

Kitaptan 16 Alıntı

Pelin 
20 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Bu yorgun yüz gerçekten onun yüzü müydü yani? Bu yüz, yırtık kenarından içindeki dolguyu kaybeden bir yastık gibi, hayatı farkında olmadan yavaşça uçup giden birinin yüzüne benziyordu."

Zaman Haritası, Felix J. Palma (Sayfa 14)Zaman Haritası, Felix J. Palma (Sayfa 14)
Metin Özdemir 
28 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Dünyanın gerçek boyutları, deniz canavarları ile dolu olduğu sanılan boşluğu aşma cesareti gösteren gezginler sayesinde ortaya çıkmıştı.

Zaman Haritası, Felix J. Palma (Sayfa 93)Zaman Haritası, Felix J. Palma (Sayfa 93)
Pelin 
26 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Kral, soytarısının tahtı ele geçirip kendisinden daha iyi bir hükümdar olmasından korkuyor olabilir mi acaba?"

Zaman Haritası, Felix J. Palma (Sayfa 340)Zaman Haritası, Felix J. Palma (Sayfa 340)
kübra ballı 
29 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir şeyler yapmakla hiçbir şey yapmamak arasında ancak bunu yapabiliyorum.

Zaman Haritası, Felix J. PalmaZaman Haritası, Felix J. Palma
Metin Özdemir 
 29 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Bir yazarın en güçlü silahı gerçek gücü, sezgisiydi ve yazar yetenekli olsun ya da olmasın, hep olumsuz eleştiriler alırsa korkuya kapılabilir, yanılarak kendini korumaya kalkabilir ve sonuçta henüz gelişmemiş olan dehasını kaybedebilirdi. Gazete ve dergilerde başkalarına zalimce çamur atanlar, eleştiri yapmadan önce, tüm sanatsal çalışmaların bir çaba ve hayal gücü karması, bazen uzun zaman kurulan hayallerin bir ürünü, hayata anlam kazandıracak çabaları olduğunu düşünmeli, anlamalılardı.

Zaman Haritası, Felix J. Palma (Sayfa 127)Zaman Haritası, Felix J. Palma (Sayfa 127)
Metin Özdemir 
29 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Romanlar hayattan alınmış bölümler değil, az ya da çok kontrollü, hayali, cilalanmış yaşam dilimleriydi, romanlarda varlığı oluşturan sıkıntılar ve yararsız davranışların yerini, heyecanlı, anlamlı hikayeler alırdı.

Zaman Haritası, Felix J. Palma (Sayfa 147)Zaman Haritası, Felix J. Palma (Sayfa 147)
Metin Özdemir 
26 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Her icadın merkezinde bir insanın çabaları, bir sorunu çözmek için harcanan bir hayat yatar, bu tür bir icat, sahibini aşar, o öldükten sonra da dünyanın bir parçasını şekillendirmeye devam eder.

Zaman Haritası, Felix J. Palma (Sayfa 89)Zaman Haritası, Felix J. Palma (Sayfa 89)
Metin Özdemir 
29 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Evet, hiç kuşkusu yoktu, ölecekti, ama yaşamakta olduğu bu hayata da hayat diyebilir miydi? Adımlarını hızlandırdı ve yoluna devam etti.
Kendisini hiç bu kadar canlı hissetmemişti.

Zaman Haritası, Felix J. Palma (Sayfa 291)Zaman Haritası, Felix J. Palma (Sayfa 291)
2 /