Zaman Hırsızı ((4, 5, 6. sınıflar))

·
Okunma
·
Beğeni
·
2338
Gösterim
Adı:
Zaman Hırsızı
Alt başlık:
(4, 5, 6. sınıflar)
Baskı tarihi:
1999
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9758142267
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Thief of Always
Çeviri:
Bahadır Argönül
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Günışığı Kitaplığı
Fantastik gerilim türünün ustalarından Clive Barker'dan, zamanın ve yaşamın değeri üzerine gizem dolu bir roman!

Dünya edebiyatında fantastik gerilim türünün "dâhi" yazarı kabul edilen Amerikalı yazar Clive Barker'ın çocuklar için yazdığı ilk roman, yine kendi yaptığı siyah-beyaz desenlerle daha da etkileyici. Kitapları kadar çizgi romanları, tiyatro oyunları ve yönetmenliğini yaptığı filmleriyle de tanınan Barker'ın bu sürükleyici, heyecanlı, ama bir o kadar da düşündürücü romanını, kitap okumayı sevmediğini düşünen çocuklar bile bir solukta okuyor. Gerilim türünü çocuk kitaplarına yakışır ustalıkta bir kurgu, yumuşak bir anlatım ve felsefi bir derinlikle kaleme alınan bir roman.Harvey çok sıkılıyordu. Okuldan da, boğucu kış aylarından da sıkılmıştı. Bir gün, Rictus'la karşılaştı. Bu tuhaf yabancı, ona sıkıntısını unutacağı bir yerden söz etti. Her gün sınırsızca eğlenebileceği fantastik bir evdi bu. Ama Harvey, Tatil Evi'nin gülümseyen yüzünün gerisinde, korkunç ve acımasız bir gücün karanlık yüzüyle karşılaşacağını bilmiyordu. Korku ve gerilim ustası Clive Barker'dan soluksuz bir gençlik romanı. (Arka Kapak)
208 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Masalların dünyası her zaman karanlık olmuştur. Çocukluk masallarınızı hatırlayın, ne kadar mutlu sonla da bitse içinize birkaç karanlık darbe vurmuştur elbette. Masallar böyledir, çocuklar için yazıldığı düşünülse de dünyaları her zaman karanlıktır. Kırmızı Başlıklı Kız, psikanalitik incelemesiyle bizlere masalların karanlık dünyasının yanında arka planının da çok farklı olduğunu gösteren bir örnek.

Küçükken Clive Barker'dan masal dinlemiş olsam kabuslarım ne yönde şekillenirdi düşünmek bile istemiyorum! Zaman Hırsızı detaylı düşünülmüş, ürkütücü öğelerle bezenmiş, masallara özgü her türlü teknik özelliği içinde barındıran farklı bir Clive Barker dünyası. Barker'ın atmosfer konusunda ne denli başarılı olduğunu kendisine inanılmaz hayranlık beslediğimi de dile getirdiğim diğer yorumlarımda söylemiştim. Bu sebeple elinden çıkmış bir masala asla hayır diyemezdim. Anlatımı dışardan bakınca tam bir çocuk kitabı gibi hissettiriyor. Fakat dünyaya adımınızı attığınız an adeta kara bir büyüyle büyüleniyorsunuz. Barker bu şekilde bizleri çocukluğumuza döndürürken kabuslarımızı da en dehşet verici detaylarıyla hatırlamamızı sağlıyor.

Gerek karakterleri, gerek mekanları olsun Zaman Hırsızı bir masalın nasıl olması gerektiğini bizlere tekrar tekrar hatırlatıyor. Çocukluğun gücünü hem karakterleriyle hem de içimizdeki çocuğa dokunarak vurguluyor.

En karanlık düşlere çocuklar sahiptir. Bu karanlık düşler olmadan büyümek mümkün olur mu bilmiyorum, tahminim olmayacağı yönünde. Çocukluk kabuslarımın bugünkü kişiliğim üzerindeki etkisi hafifsenemez. Elbette çocukları kötü hatıralardan korumalıyız, yüksek dozda korkunun sağlıklı olmayan sonuçları olabilir. Fakat korkuyu hiç tatmamış bir çocuk, büyümüş sayılmaz.
208 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Zaman hırsızı
--spoi içerebilir --
Evet bir çocuk kitabı . Kitabı ilkokuldayken ilkin okumuştum ve çok beğenmiştim. Tekrar kütüphanede görünce aldım. Kitap küçük bir çocuğun kışı sevmemesi sonucu ona güzel günler teklif eden Rictus'la tatil evine gitmesini konu alıyor. Tabi bilmediği bir şey var burda geçen 1 günü dışarda geçen 1 yıla bedeldir. Bazen hemen geçsin istediğimiz zaman sevdiklerinizle geçmiyorsa değersizdir ne kadar güzel geçerse geçsin. Okumayı düşünen herkese iyi okumalar :):)
208 syf.
·Beğendi·7/10
Aslında kitap dışardan bakıldığında sadece çocuklar için yazılmış gibi bir izlenim veriyor.Ancak ben tam tersini düşünüyorum. Bence bu kitap özellikle yetişkinler tarafından okunması gereken bir kitap. Okurken kendinizi sorguluyor,ben olsaydım ne yapardım diye düşünüyorsunuz. Kendinizin, sınırlarınızın farkına varıyorsunuz. Sonuç olarak bu kitabı kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum. Herkese iyi okumalar!!
208 syf.
·Beğendi·10/10
Kitaplarla yeni tanışıyorum. Peşpeşe fantastik kitaplar okuyorum, "akıcılık, sürükleyicilik" ne demek bu kitaplarla öğreniyorum. Öylesine sürükleyici ki elimden bırakamıyorum ve anneannem kızıyor, "Gün boyu okudun, kafayı bozacaksın kızım!" Biraz kitaptan uzaklaşayım diye meyve ikram ediyor, ben bi' elimde meyve bi' elimde kitap devam ediyorum, çıldırıyor kadıncağız, "Ne varmış bunda bu kadar, açıktan oku da biz de duyalım!" Canımın içi ümmîdir, yanında kitap okuyorsam bu cümle muhakkak kurulur kendisi tarafından. Birkaç sabotaj girişiminden sonra pes ediyor, "Sen muallim ne olursun vallahu âlem!"
Böyle tatlı diyaloglarla fâsıla verdirilmiş; henüz modern dünyanın kompetitif ve alabildiğine acımasız tarafıyla yüzleşmemiş on yaşında, tombul küçük bir kızın tıflâne hayal dünyasını afallatmış bir kitap. Tekrar o sade ve huzurlu tıfıl dünyama seyahat etmek için en kısa zamanda tekrar okuyacağım.

Not: Mükemmel bir inceleme değil, hatta inceleme olduğundan şüpheliyim. Kitabın hissettirdikleri, kalitesi hakkında işe yarar fikirler vermiştir diye umuyorum.
208 syf.
·Puan vermedi
Tiyatro oyunu yazarı, korku ve fantezi türünde roman ve öykü yazarı, ressam, film yapımcısı, senarist, yönetmen, oyun tasarımcısı… Kısacası, niyeti “hikâye” anlatmaksa, türlü sanat dalından faydalanmasını bilen bir sanatçı Clive Barker.

Ülkemizde ilk üç cildi yayınlanan altı ciltlik öykü derlemesi Kan Kitapları serisiyle adını duyuran Clive Barker, korku ve fantezi alanında kendine özel yer edinmiş bir yazar. Hikâyelerinin genel çatısını korku, modern fantezi ve şehir fantezisini aynı potada eriterek oluşturur. Hikâyesinin merkezine dinmeyen haz arayışının, ebediyet tutkusunun veya da her ikisinin karışımıyla ortaya çıkan kötücüllüğü ve yaşayanların dünyasına saçılan dehşeti yerleştirir. Yaşamı olduğu gibi kabul eden ile sadece ve sadece var olabilmek için yaşamın sınırlarını zorlayan arasındaki zıtlaşmayı/çatışmayı kullanarak devinim sağlar. Klasik iyi-kötü karşıtlığını modern zamanlara uydurur. Ahlaki kalıplar ve klişeler, yeri geldi mi zıtlaşabilen duyular ve duygular gibi pek çok olgu arasında bağlılaşımlarda (korelasyon) bulunurken, sonucu groteskimsi estetikte sunar.

Cemalettin Sipahioğlu

İncelemenin tamamı: https://kayiprihtim.com/...la-dolu-bir-seruven/
208 syf.
·8/10
Ünlü korku yazarı Cliver Barker'ın yazdığı bir çocuk kitabı. Kendisinin çocuk kitabı yazması oldukça enteresan gelse de kitap oldukça keyifli. Baş karakterimiz bir çocuk ve belirli olaylar içinde 'evil wonderland' diyebileceğimiz bir anti gerçekliğe adım atıyor. Burada mekanda olması istediği her şey gerçek oluyor gibi ancak her şeyin bir bedeli var değil mi? Zaman bildiğimiz gibi işlemiyor mu yoksa? Küçük kahramanımız gerçeği öğrenmek için araştırmalarına başlıyor ve bu araştırmalar sonucu başı biraz derde giriyor. Eski hayatına dönmek için bir savaş başlatıyor ve her ne kadar korksa da bu savaşı vermek için baya istekli. Çocuklar için oldukça eğlenceli bir kitap olabilir ama içinde biraz korku unsurları bulundurduğunu belirtmek gerek. Çocuk ruhlu olduğumdan mıdır bilmem ama ben bu tarz hikayeleri seviyorum. Keyifli okumalar.
208 syf.
·42 günde·Beğendi·7/10
İlk başta okuduğunuzda küçük çocuklar için tasarlanmış tozpembe bir roman olduğunu düşünsenizde belli bir süre sonra kitabın karanlık yönleri o küçük çocuk romanı izleminini zamanla baskın çıkıyor. Karakterleri ve hikayenin geçtiği mekan bize güzel gözüken bir yerin aslında ne kadar kötü bir olabileceğini tekrar tekrar hatırlatıyor. Bu kitabı okurken kendinizi sorguluyor ve ben olsaydım ne yapardım diye düşünüyorsunuz.
"Ağlamaktan utanma... Bu harika bir şey. Ben de bir iki damla gözyaşı dökebilmeyi ne kadar isterdim."
“ “Bir miktar büyünün sonsuz yararı olduğunu duymuştum” diye yanıtladı babası “Doğru değil mi?” Harvey gülümsedi,elindeki toprağı babasının avucuna döktü. “Sonsuz,” dedi.”
Clive Barker
Sayfa 222 - Günışığı kitaplığı
"İki şeyi aynı anda istediğin oldu mu hiç?" diye sordu Harvey'ye. "İkisini de aynı anda elde edemeyeceğini bile bile."
Bayan Griffin bunu duymuştu. "Hiçbir şey mükemmel değildir," dedi.
"Neden?"
"Çünkü zaman durmaz," diye sürdürdü yaşlı kadın, topladığı çiçeklere bakarak. "Böcek ve solucan, er ya da geç her şeyin içine girmeyi başarır."
Clive Barker
Sayfa 28 - Gün Işığı Kitaplığı
Sonuçta, burasının gerçek mi, yoksa düş mü olduğunun ne önemi var, diye düşündü. Gerçeğe benziyordu ya, gerisi önemsizdi.
Clive Barker
Sayfa 50 - Gün Işığı Kitaplığı
Ölmüşlerdir, diye tahmin etti yürüttü. Ya da yaşlanmışlardır ki aynı şeydi.
Clive Barker
Sayfa 54 - Gün Işığı Kitaplığı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Zaman Hırsızı
Alt başlık:
(4, 5, 6. sınıflar)
Baskı tarihi:
1999
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9758142267
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Thief of Always
Çeviri:
Bahadır Argönül
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Günışığı Kitaplığı
Fantastik gerilim türünün ustalarından Clive Barker'dan, zamanın ve yaşamın değeri üzerine gizem dolu bir roman!

Dünya edebiyatında fantastik gerilim türünün "dâhi" yazarı kabul edilen Amerikalı yazar Clive Barker'ın çocuklar için yazdığı ilk roman, yine kendi yaptığı siyah-beyaz desenlerle daha da etkileyici. Kitapları kadar çizgi romanları, tiyatro oyunları ve yönetmenliğini yaptığı filmleriyle de tanınan Barker'ın bu sürükleyici, heyecanlı, ama bir o kadar da düşündürücü romanını, kitap okumayı sevmediğini düşünen çocuklar bile bir solukta okuyor. Gerilim türünü çocuk kitaplarına yakışır ustalıkta bir kurgu, yumuşak bir anlatım ve felsefi bir derinlikle kaleme alınan bir roman.Harvey çok sıkılıyordu. Okuldan da, boğucu kış aylarından da sıkılmıştı. Bir gün, Rictus'la karşılaştı. Bu tuhaf yabancı, ona sıkıntısını unutacağı bir yerden söz etti. Her gün sınırsızca eğlenebileceği fantastik bir evdi bu. Ama Harvey, Tatil Evi'nin gülümseyen yüzünün gerisinde, korkunç ve acımasız bir gücün karanlık yüzüyle karşılaşacağını bilmiyordu. Korku ve gerilim ustası Clive Barker'dan soluksuz bir gençlik romanı. (Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 67 okur

  • Ceyda semerci
  • Fatıma varlık
  • MineM.
  • Estraven
  • Malika İva
  • Berksu Güven
  • İrem Meri
  • Derin
  • N. N.
  • Hatice Güller

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%40
18-24 Yaş
%33.3
25-34 Yaş
%6.7
35-44 Yaş
%13.3
45-54 Yaş
%6.7
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%66.7
Erkek
%33.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.1 (6)
9
%15.4 (4)
8
%23.1 (6)
7
%23.1 (6)
6
%7.7 (2)
5
%3.8 (1)
4
%0
3
%3.8 (1)
2
%0
1
%0