Zaman İpliği

7,6/10  (14 Oy) · 
28 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.064 gösterim
Ben benim. Evimdeyim, kolları kabartma kumaşla kaplı koltuğumda oturuyorum. Akşam oluyor. Uzun zamandan beri daktiloda yazı yazıyorum, yorgunum.
Sigarayı koluma bastırıp söndürdüm. Kolumda kabarcık oluştu. Acının beni uyanık tutacağını sandım ama ipi tutamıyorum. Zaman parmaklarımın arasından kayıp gidiyor.
Size ne olduğunu anlatacağım çünkü ağabeyimi anlatmanın en iyi yolu bu. Adı Simon. Bence onu seveceksiniz ama birkaç sayfa sonra o ölmüş olacak. Ve bir daha asla eskisi gibi olmayacak.

"Yüreğinizi sızlatacak!"
The Times

"Âdeta şiirsel bir dili var, akıcı ve sürükleyici."
Guardian

"Yürek burkan bir kitap."
S. J. Watson

"Derinlikli, dokunaklı, sevimli, komik ve son derece güzel yazılmış bir roman."
Jo Brand

"Hem acı dolu hem de eğlenceli. Bayılacaksınız."
Daily Mail
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2015
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9786053436577
 • Orijinal Adı:
  The Shock of the Fall
 • Çeviri:
  Murat Karlıdağ
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Özlem Ekici 
08 Mar 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Size ne olduğunu anlatacağım çünkü ağabeyimi anlatmanın en iyi yolu bu. Adı Simon. Bence onu seveceksiniz ama birkaç sayfa sonra o ölmüş olacak. Ve bir daha asla eskisi gibi olmayacak.

Zaman İpliği... Garip bir kitaptı. Kitabı Matt'den okuyoruz. Kendi kitabını yazıyor. 9 yaşındayken abisine kaybetmiş ve bunun kendi suçu olduğunu düşünüyor. Bu kitabı da 19 yaşında yazıyor sanırım. Çok kötü bir hayatı var.

Matt teşhisine sonlara doğru söylediği için spoiler olmasın diye ben de söylemeyeceğim. Ama kitabın gidişatından, Matt'in hikayesini anlatma tarzından bence ne olduğunu anlayabilirsiniz. Kitapla ilgili başka ne söyleyebileceğimi bilmiyorum. Kitap kötü değildi. Ama hayran oldum, çok etkilendim falan da diyemiyorum.
Değişik bir şeyler okumak istiyorsanız, nasıl anlatayım bunu, dezavantajlı yerlerde yaşayan, kötü durumda olan birisini okumak isterseniz bu kitap tam sizlik.

Bu arada kitabın formatını söylemeden geçemeyeceğim. Kitapta ara sıra çizimler var. Matt'in bahsettiği bazı şeylerin çizimleri. Bazen yazı stili de değişiyor. Mektup olduğunda ya da Matt'in daktiloyla yazdığı yerlerde farklı fontlar kullanılmış.Şimdi düşününce bunun Matt'in duygudurumuna göre değiştiği fikri geldi aklıma, ne kadar doğru bilemiyorum :D

Yağmur 
18 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Spoi içerebilir.Blogumdan alıntılama yapıyorum.Bilgilerinize.

Ana karakterlerimiz Matthew Homes ve abisi Simon.Matthew,abisi Simon ölünce her şeyi daktilo ve bilgisayar yardımıyla anlatıyor.Matthew'in her şeyi böylesine anlatması beni çok sıktı,açıkcası.Ayrıntıları severim ama bu kitaptaki ayrıntıları sevemedim.Buna rağmen okuyup bitirme sebebim Matthew'in akıl hastası oluşu.Bu durum abisinin ölümden önce başlayan bir durum ama abisinin ölümünden sonra kendisini belli etme sebebini anlayamadım.Resmen kafamda sorular bırakan bir kitap oldu ama okumuş olmama değdi.

Biraz kopukluklar olsa da güzeldi.Keyifli okumalar.

Gökçe Arslan 
29 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Garip ve hüzünlü bir kitaptı. Bittikten sonra uzun bir süre kendime gelemedim ve kitaba boş boş baktım. Hasta olan abisini, yaşadıklarını, kendisinin nasıl bu duruma geldiğini anlatan bir kitap. Okurken kalbiniz ağrıyabilir.

Nuray Durmuş 
19 Ara 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 5/10 puan

Matthew, ağabeyi Simon'un öldükten sonra yaşadığı zorlu dönemi kaleme alan bir akıl hastası.Kitap daha çok Matthew'in anılarından oluşuyor.
Kitabı olurken geçmiş ile şimdiki zaman arasında o kadar çok gidip geliyorsunuz ki, karıştırmaya başlıyorsunuz.Psikolojik konuları okumayı seviyorsanız bu kitap tam size göre diyebilirim. Fakat maalesef bu kitap bana hitap etmedi. .

büşra kurt 
24 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bir kitap düşünün, çoğu zaman anlamakta zorluk çekiyorsunuz ama sayfaları çevirmekten kendinizi alamıyorsunuz. Zaman İpliği işte benim için böyle bir kitap oldu.

Zaman geçişlerini anlamakta biraz zorlandım. Ana karakterimiz Matt'in 9 yaşından 19-20'li yaşlarındaki geçişler biraz karışıktı. Ne zaman gerçekte ne zaman hayal dünyasında olduğunu ayırt etmekte zorlandım Bunun dışında oldukça meraklandıran ilginç bir kitaptı.
Psikolojik kitapları seviyorsanız tavsiye edebileceğim bir kitap. Bu kitaba başladığımda köpeğimin öldüğü haberini aldığım için kitap çok duygulu oldu. İçimde hissettiğim boşluk ve hüzüne bir karşılık bulmuş gibi oldum. Ancak bunalıma doğru giden bir psikolojideyseniz çok fazla okumanızı tavsiye etmem.

Dilinden bahsedersek gayet samimi ve içinize dokunan bir dili var. Kitabın verdiği diğer hislerden biri de kitap sanki kış aylarında kalın battaniyelerle ,sıcak bir şeyler içerek okunmalıymış gibi. Adeta bir kış kitabı. Evden hiç çıkmadan bir günde bile bitirilebilir. Zira kitabın başından ayrıldığımda yalnız bırakmamam gereken birini tek başına bırakmışım hissi bıraktı üstümde.
Benim puanlamam
7/10

hayattarcinrengi.blogspot.com

Kitaptan 14 Alıntı

Faikcan 
13 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Hayatın büyük bir kısmı gerçek değildir. Hayatın çoğu vakit geçirmekten ibarettir ve bunun büyük bir kısmında da uyuyoruz."

Zaman İpliği, Nathan FilerZaman İpliği, Nathan Filer
Faikcan 
25 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Gülümsemenin ne anlama geldiğini arkasındaki yüzü tanıdığınız zaman anlarsınız. Bunun dışında herkes gülümsemeyi görmek istediği gibi algılar."

Zaman İpliği, Nathan FilerZaman İpliği, Nathan Filer
Duygu Kr 
28 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bazı anılar zamana ve mekana kilitlenmeyi kabul etmezler, her zaman varlıklarını sürdürürler.

Zaman İpliği, Nathan Filer (Sayfa 176)Zaman İpliği, Nathan Filer (Sayfa 176)
Duygu Kr 
27 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sırlarımızı açığa vurmakta hepimiz çaresiz değil miyiz?

Zaman İpliği, Nathan Filer (Sayfa 89)Zaman İpliği, Nathan Filer (Sayfa 89)
Gökçe Arslan 
29 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsanları üzgün görmekten hoşlanmıyorum. Teselli etmeyi de pek beceremem.

Zaman İpliği, Nathan Filer (Sayfa 240)Zaman İpliği, Nathan Filer (Sayfa 240)
Gökçe Arslan 
29 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bu insanlardan nefret etmiyordum. Onlardan kurtulma şansım olmamasından nefret ediyordum.

Zaman İpliği, Nathan Filer (Sayfa 238)Zaman İpliği, Nathan Filer (Sayfa 238)
2 /