Zaman Makinesi

8,0/10  (74 Oy) · 
129 okunma  · 
52 beğeni  · 
1.790 gösterim
Wells’in ilk olarak okul gazetesinde yayınladığı bir öyküden hareketle kaleme aldığı kısa romanı Zaman Makinesi, 1895’ten beri bilimkurgunun önde gelen eserlerinden biri oldu. Hem geleceği hayal etmek hem de biliminsanının karakterini göstermek adına derin saptamalarda bulunan, politik göndermelerle yüklü bu distopya, hâlâ gerçekleştiremediğimiz bir fantezinin peşinden yıllardır sürüklüyor bizi.

Volkan Gürses’in Türkçeye çevirdiği Zaman Makinesi’nin bu yeni baskısı, roman tarihi ve H.G. Wells üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan akademisyen Patrick Parrinder’ın önemli makalelerinden biriyle zenginleşiyor. Elif Ersavcı’nın Türkçeye kazandırdığı bu makalede Parrinder, Wells’in Zaman Makinesi’ni yazarken, “yaratıcılık düzeyinde de olsa, kendi ölümünün ötesine geçmeyi” öğrendiğini iddia ediyor. Zamana karşı bir makinenin, ölümlülüğe karşı bir yaşamın hikâyesi bu.
Wells’in en büyük üç romanından biri olan Zaman Makinesi’ni okurken, hepimiz bir Zaman Yolcusu’yuz!
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2016
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9786053754268
 • Orijinal Adı:
  The Time Machine
 • Çeviri:
  Volkan Gürses
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bekir İstanbul 
07 Eki 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sekiz yüz iki bin yedi yüz bir yılındayız. Uzak gelecek tahminlerin çok ötesinde teknoloji çağı değildir. İnsanlık yok olmuştur ve iki yeni ırk ortaya çıkmıştır. Yüzeyde yaşayan basit canlılar ve yeraltı yaratıkları. Bu gizemli gelecekte hangi bilinmezler hayatı zorlaştıracak ve zaman yolcusu tekrar geçmişe dönebilecek midir? Fantastik canlılar, macera, gizem, gerilim, korku ve biraz felsefe siz değerli okurları bekliyor.

Zamanda yolculuk fikriyle hayal gücünün sınırlarını zorlayan, kendinden sonra gelecek bir çok yazara ilham kaynağı olan bu başyapıtı mutlaka okuyun.

Taner durmaz 
24 May 07:02 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Zamanda yolculuğa ne dersiniz?
Gerçekten iyi bir kitap üstelik sürükleyici ve sürekli merak ederek obur bir sayfayı ceviriyorsun bunun yani sıra yazar bu kitabı ondan sonra gelecek olan nesillere ilham kaynağı olsun diye yazmış
Mutlaka okuyun

..Leylâ 
05 May 11:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öyle yoğun ve anlaşılmaz duygular içerisindeyim ki söze nerden başlayacağımı bilmiyorum. Okuduğum kitapta karşılaştığım ince zeka, kuvvetli kalem, dehanın aktığı satırlar, okuyucuya geçirilebilen yoğun hisler beni hayrete düşürdü. Sayfa sayısı az ama içeriği çok kalın olan bir kitap. Konusu adından anlaşılacağı üzere zamanda yolculuk hayalinin getirdiği bir fikir olan zaman makinesi ile ilgili. Bu deyim ilk kez H. G Wells tarafından kullanılmış. Hikaye bir sohbet esnasında Zaman Yolcusu’nun dört boyut geometrisi araştırmaları sonucunda zamanda yolculuk yapılabileceğini öne sürmesiyle başlıyor. Doğasında mantıksız arzular bolca bulunduğu için kimsenin inanıp güvenmediği zaman yolcusu bunu başarmakla kalmayıp 802701 yılına yolculuk ediyor. İnsan ırkının Eloiler ve Morlocklar adında iki türe bölündüğünü gören Zaman Yolcusu birbirinden hayret verici olaylarla karşılaşıyor. İlk basımı 1895 yılında olan bu kitabın bu kadar uzak bir geleceği bu kadar ustaca ve sıkmayan detaylarla anlatmasını çok sevdim.Yazarın kalemi bana Zaman yolcusunun yaşadıklarını birebir hissettirdi. Ayrıca içinde günümüzde yaşanan sınıf çatışmalarının gelecekteki sonuçlarını ayrıntılı bir şekilde vermiş olması beni ciddi anlamda düşündürdü. Küçük bir uyarı yapmamda fayda var. Bilim-kurgu romanı olduğundan içinde çok sayıda bilimsel terim var. Her zaman ki gibi not alarak ve es vererek okumanızı tavsiye ederim. Ben yazarın anlatımını çok sevdim. Çok okumak istediğim Ursula K. Le Guın’in ve daha birçok yazarın ilham kaynağı olmuş olması da dikkat çeken unsurlardan bir tanesi olduğunu düşünüyorum. Bilim-kurgu okuyucuysanız kesinlikle tavsiyemdir..

Esma Tezgi 
27 Kas 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Zaman Gezgini'nin Zaman Makinesiyle 800000 yıl sonrası yaptığı yolculuğu anlatan kitapta, insan ırkının olası evrimleri çok güzel konu alınmış. Her ne kadar bu evrim size gerçek dışı gelse de yazarın öne sürdüğü hipotezler evrimin olabileceğine inancınızı arttırıyor. Bu evrim gerçekleşecek olsa da olmasa da Wells insanlığın geleceğini çok güzel yorumlamış ve aktarmış.

Kurgusu güzel ve anlatımı iyi bir kitap. Okurken gereksiz ayrıntılar ya da saçma bulacağınız şeylerle karşılaşmıyorsunuz. Yazarın anlatımıyla her şey size çok olağan geliyor. Yazar bilimi kitabın içerisinde çok güzel kullanmış ve bu anlatımı kesinlikle çok daha güçlü kılmış.

Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...ls-kitap-yorumu.html

Uzun süredir gözümün kaydığı ve merak ettiğim bir kitaptı. Geçenlerde ana karakteri H.G. Wells olan bir diziyle de karşılaşınca kitabı listemde öne alıp okudum.
İlk olarak 1895'te yayınlanmış ve ana teması zamanda yolculuk olan kitap kendisinden sonra birçok zaman yolculuğu konulu yazıma da ilham kaynağı olmuş öncü bir eser.

Kitabın akışını belirleyen üç temel özelliği şunlar :
1- Zaman kavramı -boyutu- üzerine düşünceler.
2- Zamanda yolculuk yapan karakterin hikayesi - bilim kurgu.
3- Aşırıya kaçmayan, sosyal düzen ve insanlığın olası geleceği hakkında göndermeler.

Eğer zaman kavramı üzerine çok okuyup, kafa patlatmadıysanız ilk seçenek bile kitabı okumanız için yeterli neden olabilir.
Bilim kurgu sevenler için ise zaten çekici bir hikaye olacaktır diye düşünüyorum.

Wells ile ilgili Atatürk'ün de araştırmaları olduğunu ve yazarın gelecekle ilgili bazı öngörülerini önemseyerek Nutuk içinde yer verdiğini eklemek isterim.
Bu da okur için Wells'in düşüncelerini ayrıca önemli kılan bir unsur olabilir.

Serdar Poirot 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Fena değil diyebileceğim bir bilim kurgu romanı. Zaman gezgini lakaplı bir adam arkadaşları ile sohbet ederken bir zaman makinesi yaptığını söyler ve kimse ona inanmaz. Prototip olan bir cihazı gözlerinin önünde kaybeder. Ve yarın tekrar buluşmak ister. Buluşmaya geldiğinde her tarafı yara bere içindedir. Ve hikayesini anlatır. Gerçekten zaman yolculuğu yapmıştır ve 800000 yıl ileri gitmiştir. İnsanlık değişmiştir, ihtiyaçları ve korkuları. Ancak evrimde iki çeşit insan oluşmuştur. Ve gezgin zaman makinesini kaybeder. Dillerini bilmediği insanlarla iletişime geçip makinesini bulmaya çalışırken pek çok tehlike atlatır. Ancak bir şekilde makinesini bulup dönmeyi başarır. Hikayesine kimse inanmaz romanın anlatıcısı dışında. Ve onun gözlerimin önünde tekrardan bir yolculuk yapar. Her ne kadar anlatım dili biraz boğucu olsa da idare eder diyebileceğim bir roman.

Göktuğ Altuntaş 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Wells gerçekten döktürmüş. Zamanının çok ötesinde yazılmış muazzam bir hikaye. 1800 lü yıllarda olupta milyonlarca yıl ötede olan bir geleceğe bakmak bugünün şartlarında dahi çok zor bir iş. Bu oldukça büyük bir hayal gücü ve bilgi gerektirir. Wells bunu kolaylıkla yapmış hayran kaldım.

Yunus Bozkuş 
23 May 19:31 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bilindiği üzere H.G. Wells bilim kurgu tarzının babalarından sayılır. Geleceği düşünüp, hayal eden belki de geleceği yaratan bu insanlardır. Hepimiz zaman zaman bilimin şu iki konusunu merak ederiz. Acaba ışınlanabilir miyiz? veya zamanda bir yolculuk gerçekleştirip geçmiş ve geleceğe gidebilir miyiz? Wells bu romanında zamanda bir yolculuğa çıkıyor. Ve insan oğlunun yıllar geçse de değişmediğini göz önüne seriyor. Zaman yolculuğu kuramında ne tür sıkıntıların olduğu da bu romanda ele alınmış. Wells zamanda yolculuk yapsa da işin sosyoloji kısmını da es geçmiyor. Ve bize yaşam hakkında gerçekleri gösteriyor. Bilim Kurgunun bu baş yapıtını herkesin okumasını tavsiye ederim.

NeverMore 
04 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

bilim kurgu edebiyatının içinde bir baş yapıt hemde bir alt tür başlatan bir baş yapıt. Wells'in diğer kitaplarından olduğu gibi derin çözülmeleri var insan ve insanın geleceğine dair.
daha güncelliğini koruyan ve koruyacak bir kitap.

Serhat Tezer 
27 May 02:11 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kisa guzel distopik bir kitap,ben boyle kitaplar icin "arsive almak gerek " derim yani okuyup zihne kaydetmeli,ne kadar gununuzde artik cok orijinal bir kitap olark gorulmese de

2 /

Kitaptan 25 Alıntı

Ali Yalçın 
24 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Değişimin ve değişime gereksinimin olmadığı yerde akıl da yoktur."

Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 106)Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 106)
Bekir İstanbul 
04 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"... zavallıca bir ümitti ama üzüntüden daha iyiydi."

Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 58)Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 58)
Taner durmaz 
23 May 10:30 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Beni avutsun diye de yanımda iki yabancı, beyaz çiçek taşıyorum.

Zaman Makinesi, H. G. WellsZaman Makinesi, H. G. Wells
Taner durmaz 
23 May 10:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Zihinsel çok yönlülüğün değişim, tehlike ve belanın telafisi oluşu, gözden kaçırdığımız bir doğa yasasıdır.

Zaman Makinesi, H. G. WellsZaman Makinesi, H. G. Wells
Taner durmaz 
23 May 10:30 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Akıl ile güç gittiğinde bile minnetin ve karşılıklı sevgi duygusunun, insanoğlunun yüreğinde yaşamaya devam ettiğine tanıklık etsin

Zaman Makinesi, H. G. WellsZaman Makinesi, H. G. Wells
Esma Tezgi 
 27 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bir problemin üzerinde yıllarca çalışabilirim, ancak yirmi dört saat boyunca hiçbir şey yapmadan beklemek o ayrı mesele.

Zaman Makinesi, H. G. WellsZaman Makinesi, H. G. Wells
Taner durmaz 
23 May 10:29 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Anında elimi manivelaya attım ve kendimle bu canavar arasına bir ay koydum.

Zaman Makinesi, H. G. WellsZaman Makinesi, H. G. Wells
Bekir İstanbul 
05 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Artık kara ve ürkütücü değil, yeşil ve hoş görünen ormana doğru yürüdük."

Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 86)Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 86)
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber