Zaman Makinesi Bir Buluş

8,1/10  (115 Oy) · 
220 okunma  · 
94 beğeni  · 
2.377 gösterim
Victoria dönemi Londra’sında yaşayan bir bilim insanı zamanda yolculuk yapmak üzere icat ettiği makineyle geleceğin İngiltere’sini ziyaret eder. Sekiz Yüz İki Bin Yedi Yüz Bir yılında yaşadığı macerayı bir dost meclisinde anlatır. Geleceğin dünyası ayrıcalıklı insanların; güzel, narin ve tembel Eloi’ların rahat ve kaygısız bir yaşam sürdükleri bir yerdir. Ancak Zaman Gezgini bu macera sırasında çok geçmeden yeraltı dünyasına ait hortlaksı Morlock’ları da keşfetmiştir. Wells, Victoria dönemi İngiltere’sinde varsıllarla yoksullar arasında giderek büyüyen uçuruma yönelik keskin eleştirisinde, tarihin ve gelişmenin anlamını sorgular. Toplumsal adaletsizliğin sürüp gitmesi halinde yol açabileceği felaketlere dair uyarıda bulunur. 1895’te yayımlanan Zaman Makinesi, bilimkurgu edebiyatının köşe taşlarından biri olarak, kuşaklar boyu yazarları etkiledi. 21. yüzyılda yaklaşan çevre felaketlerine ve gezegenimizin yazgısına ilişkin kaygılara dair bir öngörü barındıran eskatolojik boyutuyla güncelliğini bugün de koruyor.

HERBERT GEORGE WELLS (1866-1946): İngiliz yazar, gazeteci, sosyolog ve tarihçi Wells, en çok The Time Machine (1895; Zaman Makinesi), The Island of Doctor Moreau (1896; Doktor Moreau’nun Adası), The Invisible Man (1897; Görünmez Adam) ve The War of the Worlds (1898; Dünyalar Savaşı) adlı bilimkurgu romanlarıyla tanınır. Ancak edebiyatın yanı sıra tarih ve politika alanlarında da kalem oynatmış verimli bir yazardır.1930’ların başlarında mizaha yönelen Wells, Love and Mr. Levisham (1900; Aşk ve Bay Levisham), Kipps: The Story of a Simple Soul (1905; Kipps: Basit Bir Kişinin Öyküsü) ve The History of Mr. Polly (1910; Bay Polly’nin Tarihi) adlı romanlarında alt-orta sınıftan kişilerin beklentilerini ve düş kırıklıklarını işledi.

Diğer önemli yapıtları arasında The Outline of History (1920; Tarihin Ana Çizgileri), The Work, Wealth and Happiness of Mankind (1932; İnsanlığın Emeği, Refahı ve Mutluluğu ) ve The Shape of Things to Come (1933; Olayların Alacağı Biçim) sayılabilir.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2017
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9786053754268
 • Orijinal Adı:
  The Time Machine an Invention
 • Çeviri:
  Celal Üster
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bekir İstanbul 
07 Eki 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sekiz yüz iki bin yedi yüz bir yılındayız. Uzak gelecek tahminlerin çok ötesinde teknoloji çağı değildir. İnsanlık yok olmuştur ve iki yeni ırk ortaya çıkmıştır. Yüzeyde yaşayan basit canlılar ve yeraltı yaratıkları. Bu gizemli gelecekte hangi bilinmezler hayatı zorlaştıracak ve zaman yolcusu tekrar geçmişe dönebilecek midir? Fantastik canlılar, macera, gizem, gerilim, korku ve biraz felsefe siz değerli okurları bekliyor.

Zamanda yolculuk fikriyle hayal gücünün sınırlarını zorlayan, kendinden sonra gelecek bir çok yazara ilham kaynağı olan bu başyapıtı mutlaka okuyun.

Onur Erol 
 12 Kas 22:05 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Müthiş zengin bir dil ve anlatımın çok iyi bir kurguyla buluşmasına tanık olacaksınız! Hayal gücünün evrenin içinde nasıl yıldızdan yıldıza koşturup durduğunu görmek okumak için müthiş bir deneyim diyebilirim. Kelimenin tam anlamıyla görsel bir şölen! H.G Wells okumaya başlamak için belkide en doğru kitap. Bilim Kurgu türünden çok bir sorgulama bir kehanet diyebiliriz bu kitap için.

Bu kitap için söylenebilecek tek cümle varsa o da şudur; İnsan ırkı bir yok oluşa doğru mu gidiyor yoksa zekasını daha ilerilere taşıyıp, kainatın gizli noktalarını keşfedecek kadar tehlikeli bir tür haline mi gelecek? Yanıtlarını bulamasanız da kafanızda çeşitli ampuller yakacak kadar güçlü bir kitap. Kitabın elimden kayıp gitmesi ne kadar sürükleyici bir bilim kurgu romanı olduğunu kesinlikle ispatlıyor. 10/9

Didem 
06 Kas 03:39 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Bambaşka bir distopya. Şimdiye kadar okuduğum/izlediğim zaman yolculuğu ve distopya konularindaki eserlerden oldukça farklı. Bu kavramları farklı bir bakış acısıyla harmanlamış Wells. Dili akıcı, hikâye sürükleyici, cümleler düşündürücü.
Zaman yolculuğuyla ilgili eserlerde genellikle kahraman yola çıkar ve kendini başka bir zamanın yanında başka bir ülkede/bölgede bulur. Ben de hep mekan değişimini mantıksal bir zemine oturtmalarını beklerim. Wells bu detayı dikkate alarak kurgulamış eserini, hatta bir yerde bu noktaya değinmiş. Özellikle bu nokta beni kitaba daha çok bağladı.
Çok, çok sevdim.

Taner durmaz 
24 May 07:02 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Zamanda yolculuğa ne dersiniz?
Gerçekten iyi bir kitap üstelik sürükleyici ve sürekli merak ederek obur bir sayfayı ceviriyorsun bunun yani sıra yazar bu kitabı ondan sonra gelecek olan nesillere ilham kaynağı olsun diye yazmış
Mutlaka okuyun

Öyle yoğun ve anlaşılmaz duygular içerisindeyim ki söze nerden başlayacağımı bilmiyorum. Okuduğum kitapta karşılaştığım ince zeka, kuvvetli kalem, dehanın aktığı satırlar, okuyucuya geçirilebilen yoğun hisler beni hayrete düşürdü. Sayfa sayısı az ama içeriği çok kalın olan bir kitap. Konusu adından anlaşılacağı üzere zamanda yolculuk hayalinin getirdiği bir fikir olan zaman makinesi ile ilgili. Bu deyim ilk kez H. G Wells tarafından kullanılmış. Hikaye bir sohbet esnasında Zaman Yolcusu’nun dört boyut geometrisi araştırmaları sonucunda zamanda yolculuk yapılabileceğini öne sürmesiyle başlıyor. Doğasında mantıksız arzular bolca bulunduğu için kimsenin inanıp güvenmediği zaman yolcusu bunu başarmakla kalmayıp 802701 yılına yolculuk ediyor. İnsan ırkının Eloiler ve Morlocklar adında iki türe bölündüğünü gören Zaman Yolcusu birbirinden hayret verici olaylarla karşılaşıyor. İlk basımı 1895 yılında olan bu kitabın bu kadar uzak bir geleceği bu kadar ustaca ve sıkmayan detaylarla anlatmasını çok sevdim.Yazarın kalemi bana Zaman yolcusunun yaşadıklarını birebir hissettirdi. Ayrıca içinde günümüzde yaşanan sınıf çatışmalarının gelecekteki sonuçlarını ayrıntılı bir şekilde vermiş olması beni ciddi anlamda düşündürdü. Küçük bir uyarı yapmamda fayda var. Bilim-kurgu romanı olduğundan içinde çok sayıda bilimsel terim var. Her zaman ki gibi not alarak ve es vererek okumanızı tavsiye ederim. Ben yazarın anlatımını çok sevdim. Çok okumak istediğim Ursula K. Le Guın’in ve daha birçok yazarın ilham kaynağı olmuş olması da dikkat çeken unsurlardan bir tanesi olduğunu düşünüyorum. Bilim-kurgu okuyucuysanız kesinlikle tavsiyemdir..

Esma Tezgi 
27 Kas 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Zaman Gezgini'nin Zaman Makinesiyle 800000 yıl sonrası yaptığı yolculuğu anlatan kitapta, insan ırkının olası evrimleri çok güzel konu alınmış. Her ne kadar bu evrim size gerçek dışı gelse de yazarın öne sürdüğü hipotezler evrimin olabileceğine inancınızı arttırıyor. Bu evrim gerçekleşecek olsa da olmasa da Wells insanlığın geleceğini çok güzel yorumlamış ve aktarmış.

Kurgusu güzel ve anlatımı iyi bir kitap. Okurken gereksiz ayrıntılar ya da saçma bulacağınız şeylerle karşılaşmıyorsunuz. Yazarın anlatımıyla her şey size çok olağan geliyor. Yazar bilimi kitabın içerisinde çok güzel kullanmış ve bu anlatımı kesinlikle çok daha güçlü kılmış.

Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...ls-kitap-yorumu.html

İsmail Altunbüker 
11 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zaman makinası zamanının çok ötesinde bir çalışma olmuş güzel farklı bir kurgu deşiklik arayanlara iyi bir seçenek okuyan herkese keyifli okumalar Türkiye ...

Uzun süredir gözümün kaydığı ve merak ettiğim bir kitaptı. Geçenlerde ana karakteri H.G. Wells olan bir diziyle de karşılaşınca kitabı listemde öne alıp okudum.
İlk olarak 1895'te yayınlanmış ve ana teması zamanda yolculuk olan kitap kendisinden sonra birçok zaman yolculuğu konulu yazıma da ilham kaynağı olmuş öncü bir eser.

Kitabın akışını belirleyen üç temel özelliği şunlar :
1- Zaman kavramı -boyutu- üzerine düşünceler.
2- Zamanda yolculuk yapan karakterin hikayesi - bilim kurgu.
3- Aşırıya kaçmayan, sosyal düzen ve insanlığın olası geleceği hakkında göndermeler.

Eğer zaman kavramı üzerine çok okuyup, kafa patlatmadıysanız ilk seçenek bile kitabı okumanız için yeterli neden olabilir.
Bilim kurgu sevenler için ise zaten çekici bir hikaye olacaktır diye düşünüyorum.

Wells ile ilgili Atatürk'ün de araştırmaları olduğunu ve yazarın gelecekle ilgili bazı öngörülerini önemseyerek Nutuk içinde yer verdiğini eklemek isterim.
Bu da okur için Wells'in düşüncelerini ayrıca önemli kılan bir unsur olabilir.

Zaman makinesi, uzay-zaman'ın bükülebilir olmasından bahseden, dördüncü boyut hakkında bunca teorik açıklamasıyla, umutlarımızın da korkularımızın da içinde olduğu "gelecek"ten, bu gelecekteki değişen dünyada varlıklarını sürdüren iki tür ırktan; kelebek kadar güzel ama zayıf Eloiler ile yer altında yaşayan ve Eloileri avlayıp yiyen Morlocklar'dan söz etmesiyle bizi bizden alan bir eser. Göndermeler, göndermeler..

Wells söz konusu ise, kurgu sadece kurgu değildir. Wells'in kalemi varsa bir eserde, orada müthiş öngörüler, dehşete düşüren kehanetler, inanılmaz türsel ve toplumsal eleştiriler, mantıklı, tutarlı ve bir kısmı onca yıl sonra doğrulanan kuramlar, açıklamalar birbirini izler.. İğnelemeler, sorgulamalar, yargılamalar. Hem bilim konuşur, hem de müthiş bir kurgu.

Bilim denemez, çünkü hem salt kuru bilimsel açıklamalar, sıkıcı metodik değerlendirmeler yoktur, hem de kesin bilimsel temelden yoksundur; ne de salt kurgudur; onca tutarlı açıklamalar, bilimsel yorumlar, çıkarımlar, varsayımlarla dönemi için kehanet sayılan birçok düşüncenin sonraki on yıllarda bilimsel bir zemine kavuşmasına tanıklık etmişizdir.. Bir tür yarı-bilim denebilir bu eserlere.

Wells'in yazarlık kariyerinin güçlü ve çarpıcı eserlerinin ilki..

Yasin YALÇIN 
19 Tem 12:14 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 7/10 puan

Zaman Makinesi, bildiğim kadarıyla zaman yolculuğu üzerine yazılan ilk kitap. Yazıldığı döneme göre büyük bir hayal gücü taşıyor elbet. Kitap Darwin'in evrim teorisinden sıklıkla beslenmiş. Bu da bize şunu çok iyi anlatıyor. Bilim adamları söyler, yazarlar hayal eder.

Kitap oldukça kısa. Başlangıcı biraz sıkıcı olsa da hikaye ilerledikçe siz de neler olacağını merak etmeye başlıyorsunuz. Edebi anlamda bence çok iyi değil. Bunu bu kitaptan beklemek de çok doğru olmaz. Çünkü yazılma amacı başka.

Buradan sonrası içerik hakkında biraz bilgi içerir.

Zaman makinesini icat edip 802.701 yılına giden Zaman Yolcusu orada gördüklerini arkadaşlarına anlatmaya başlar. Ve neredeyse bütün kitap bu anlatıyla devam eder. Geleceğe giden Zaman Yolcusu orada önce hiçbir şekilde kavga etmeyen, barış içinde yaşayan küçük insanlar Eloi'leri bulur. Onların arasında sıkılan ve onları incelemeye devam eden Zaman Yolcusu, zaman makinesini çaldırınca onu aramaya başlar. Ve yolu insanların bugünkü halinden türeyen ikinci bir ırkla kesişir: Morloklar. Bunlar Eloi'ler gibi insanlığın altın çağında yaşamıyordur. Yıllar geçtikçe yer altına inen madencilerin ve işçilerin torunlarıdır Morloklar ve Eloi'lere karşı haklı bir nefret beslemektedirler. Zaman Yolcusu hem makinesini bulmaya çalışacak hem de Morloklara karşı mücadele edecektir.

Böyle anlatıldığında kitap basit bir macera kitabıymış gibi görünebilir ama kesinlikle öyle değil. Kitap gelecekte oluşan insan ırkları üzerinden kapitalizme ağır eleştirilerde bulunuyor. Kitabın sonlarına doğru yazarın şu soruya cevap bulmaya çalıştığını görüyoruz. İnsanoğlu hep en iyiye, en güzele doğru mu gidecektir? Yoksa kökünün oradan geldiği iddia edilen su altı canlılarına mı dönüşecektir?
Bu çetin bir soru. Zaman yolculuğu yapmadan da kimsenin cevabını bilemeyeceği bir soru. Bugün zaman ya da mekan yolculuğu yapmanın tek yolu da bu tarz kitapları okumak. Keyifli okumalar...

3 /

Kitaptan 45 Alıntı

Ali Yalçın 
24 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Değişimin ve değişime gereksinimin olmadığı yerde akıl da yoktur."

Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 106)Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 106)
Bekir İstanbul 
04 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"... zavallıca bir ümitti ama üzüntüden daha iyiydi."

Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 58)Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 58)
Taner durmaz 
23 May 10:30 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Beni avutsun diye de yanımda iki yabancı, beyaz çiçek taşıyorum.

Zaman Makinesi, H. G. WellsZaman Makinesi, H. G. Wells

" Hayat bir rüyadır derler, değerli, zavallı bir rüyadır. "

Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 140 - Kırmızı Kedi Klasikler)Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 140 - Kırmızı Kedi Klasikler)
Taner durmaz 
23 May 10:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Zihinsel çok yönlülüğün değişim, tehlike ve belanın telafisi oluşu, gözden kaçırdığımız bir doğa yasasıdır.

Zaman Makinesi, H. G. WellsZaman Makinesi, H. G. Wells
Esma Tezgi 
 27 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bir problemin üzerinde yıllarca çalışabilirim, ancak yirmi dört saat boyunca hiçbir şey yapmadan beklemek o ayrı mesele.

Zaman Makinesi, H. G. WellsZaman Makinesi, H. G. Wells
Sude 
17 Haz 15:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Biyolojik bilim bir hata yığını değilse, insan zekasının ve cesaretinin sebebi nedir ? Zorluk ve özgürlük ... "

Zaman Makinesi, H. G. WellsZaman Makinesi, H. G. Wells
Taner durmaz 
23 May 10:30 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Akıl ile güç gittiğinde bile minnetin ve karşılıklı sevgi duygusunun, insanoğlunun yüreğinde yaşamaya devam ettiğine tanıklık etsin

Zaman Makinesi, H. G. WellsZaman Makinesi, H. G. Wells
5 /

Kitapla ilgili 2 Haber

H.G. Wells’in bilimsel ‘çılgınlığı’
H.G. Wells’in bilimsel ‘çılgınlığı’ ‘Bilim’den yola çıkarak ‘kurgu’ladığı ‘Zaman Makinesi’, ‘Doktor Moreau’nun Adası’, ‘Görünmez Adam’ ve ‘Dünyalar Savaşı’ gibi efsane romanlarla bilimkurgu edebiyatına ve sonrasında popüler kültürün bütün hücrelerine nüfuz eden H.G. Wells, ‘bilimkurgunun babası’ sıfatını en çok hak eden isim. Ölümünün ardından 70 yıl geçen ve telifi serbest kalan Wells’in eserleri pek çok yayınevi tarafından art arda yayımlanıyor bugünlerde.