Zaman Makinesi Bir Buluş

8,2/10  (213 Oy) · 
398 okunma  · 
177 beğeni  · 
4.419 gösterim
Victoria dönemi Londra’sında yaşayan bir bilim insanı zamanda yolculuk yapmak üzere icat ettiği makineyle geleceğin İngiltere’sini ziyaret eder. Sekiz Yüz İki Bin Yedi Yüz Bir yılında yaşadığı macerayı bir dost meclisinde anlatır. Geleceğin dünyası ayrıcalıklı insanların; güzel, narin ve tembel Eloi’ların rahat ve kaygısız bir yaşam sürdükleri bir yerdir. Ancak Zaman Gezgini bu macera sırasında çok geçmeden yeraltı dünyasına ait hortlaksı Morlock’ları da keşfetmiştir. Wells, Victoria dönemi İngiltere’sinde varsıllarla yoksullar arasında giderek büyüyen uçuruma yönelik keskin eleştirisinde, tarihin ve gelişmenin anlamını sorgular. Toplumsal adaletsizliğin sürüp gitmesi halinde yol açabileceği felaketlere dair uyarıda bulunur. 1895’te yayımlanan Zaman Makinesi, bilimkurgu edebiyatının köşe taşlarından biri olarak, kuşaklar boyu yazarları etkiledi. 21. yüzyılda yaklaşan çevre felaketlerine ve gezegenimizin yazgısına ilişkin kaygılara dair bir öngörü barındıran eskatolojik boyutuyla güncelliğini bugün de koruyor.

HERBERT GEORGE WELLS (1866-1946): İngiliz yazar, gazeteci, sosyolog ve tarihçi Wells, en çok The Time Machine (1895; Zaman Makinesi), The Island of Doctor Moreau (1896; Doktor Moreau’nun Adası), The Invisible Man (1897; Görünmez Adam) ve The War of the Worlds (1898; Dünyalar Savaşı) adlı bilimkurgu romanlarıyla tanınır. Ancak edebiyatın yanı sıra tarih ve politika alanlarında da kalem oynatmış verimli bir yazardır.1930’ların başlarında mizaha yönelen Wells, Love and Mr. Levisham (1900; Aşk ve Bay Levisham), Kipps: The Story of a Simple Soul (1905; Kipps: Basit Bir Kişinin Öyküsü) ve The History of Mr. Polly (1910; Bay Polly’nin Tarihi) adlı romanlarında alt-orta sınıftan kişilerin beklentilerini ve düş kırıklıklarını işledi.

Diğer önemli yapıtları arasında The Outline of History (1920; Tarihin Ana Çizgileri), The Work, Wealth and Happiness of Mankind (1932; İnsanlığın Emeği, Refahı ve Mutluluğu ) ve The Shape of Things to Come (1933; Olayların Alacağı Biçim) sayılabilir.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2017
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9786053754268
 • Orijinal Adı:
  The Time Machine an Invention
 • Çeviri:
  Celal Üster
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Semih 
 30 Oca 21:11 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

İthaki Bilimkurgu Klasikleri serisinden okuduğum 15. kitaptı ve bu kitap tam bir bilimkurgu roman özelliğine sahip. H.G. Wells çok özgün bir konuyu, zamanda yolculuğu, tarihte ilk işleyen yazar olarak anılıyor ve zamanda yolculuğu işlediği ilk kitap da işte bu kitap...

Zamanda yolculuk yapmak yıllardır insanların aklını kurcalayan bir soru. Bir gün bir bilimadamı çıkıp zaman makinesini icat edebilecek mi, bilmiyorum; ama düşüncesi bile son derece heyecan verici... Düşünsenize zamanda yolculuk yapabiliyorsunuz ve kendinize istediğiniz bir zaman dilimi seçip oraya giderek hayatınızın kalanını o zaman diliminde sürdürüyorsunuz. Ne kadar da güzel bir şey olurdu değil mi?

H.G. Wells, henüz görelilik teorisi bulunmadan, kuantum teorisi ortaya atılmadan dört boyutlu zamandan bahsetmiş bu kitapta. Einstein'dan önce davranmış ve hayal ettiklerini 1890'larda bu kitap ile ortaya koymuş. Kim bilir, belki de Einstein'in kafasındaki ampul bu kitabı okuduktan sonra yanmıştır...

Yazar, kitaptaki ana kahramanına Zaman Yolcusu demeyi tercih etmiş. Zaman Yolcusu, bir bilimadamı olup zaman makinesini icat ederek zamanda yolculuk yapmayı başarmış ilk kişidir. Kitabın konusu da Zaman Yolcusu'nun Zaman Makinesi ile yaptığı yolculukları anlatmaktadır.

Zaman Yolcusu, zamanda yaptığı ilk yolculukta 802701 yılına yolculuk etmiş ve şimdiki dünyamızdan çok daha farklı bir dünya ile karşılaşmıştır. Zaman Yolcusu, bu gelecek dünyasında insan ırkının ikiye bölünerek iki farklı ırk olarak yaşadığını ortaya koymuştur. Bu ırklardan ilki, yeryüzünde yaşayan ve toplumsal gelişmeler neticesinde zekalarını kullanmak zorunda kalmayan, sürekli gülümseyen, barışçıl ve basit birkaç sözcük dışında konuşma yetisini kaybetmiş olan Eloilerdir. Diğer ırk ise, yer altı mağaralarında yaşayan, gün ışığından kaçan, savaşçıl ve yabani Marlocklar'dır.

Bu iki ırk gece ile gündüz gibi birbirinden ayrıdırlar ve birisi gündüzleri hayatlarını sürdürmektedir diğeri ise geceleri sürdürmektedir. Zaman Yolcusu, ilk yolculuğunda bu iki ırkın içerisine düşer ve geri dönebilmek için bir hayli çaba sarf etmek zorunda kalır. Konu ile igili daha ayrıntılı bilgi vermenin doğru olmadığını düşünerek bu kadarı ile yetiniyorum.

Zaman Makinesi kitabının ilgimi çeken bir diğer yönü ise, Darwinci görüşten hareketle oluşturulmuş ve alt metinlerinde evrim teorisini empoze eden bir kitap oluşudur. Geleceğe hareket eden Zaman Yolcusu'nun karşılaştığı manzara Charles Darwin'in geleceğimiz ile ilgili öngörülerinden çok da farklı değildir. Bu sebeple Eloiler ile Marlocklar üzerinde gerçekleşen değişimlerin de evrim teorisi ile açıklanması son derece doğaldır. Kaldı ki, yazarın hocasının Charles Darwin'in çok yakın bir arkadaşı olduğunu da hesaba katarsak, Wells'in Darwin'den etkilenmiş olduğunu söylemek mümkün.

İthaki Bilimkurgu Klasikleri serisi içerisinde okuduğum ve en etkilendiğim kitaplardan biri bu kitap oldu. Özgün konusu ve akıcı anlatımı ile çok hoşuma gitti. En hoşuma giden yönü ise konuyu dallandırıp budaklandırmadan vermesi gereken mesajı vermesiydi. Zira okuyucuyu gereksiz bilimsel açıklamalar veya gereksiz kurgusal ayrıntılarla boğmamak son derece önemli bana göre.

Son olarak, zamanda yolculuk etme şansım olsaydı, hangi zamana giderdim bilmiyorum. Çok düşündüm ama kendime en uygun zaman dilimini bulamadım. Mutlu olduğum tüm zamanları durdurmak istediğim ise kesin. Bugüne kadar sizin zamanınız nasıl geçti bilemiyorum; fakat bundan sonraki zaman dilimlerinin sizin için mutluluk getirmesini diliyorum.

pluto 
 26 Ara 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tek kelimeyle harikaydı!

Spoiler olabilir de olmayabilir de.
Bilmiyorum :D
(Ha bir de, kitap yanımda değil. Bu nedenle bazı küçük şeyleri yanlış hatırlayabilirim. Uyarırsanız güzel olur.)


5 yıl değil, 10 değil, 100 değil, tam 150 kavanoz bal–

Yıllar yıllar sonrasına, sekiz yüz iki bin yedi yüz bir yılına gitmek ister misiniz? O halde Zaman Makinesi'nin selesine oturup kemerlerinizi sıkı bağlayın. Ufak çaplı mide bulantılarından müessesemiz sorumlu değildir. Yanınıza konmuş torbaları kullanabilirsiniz. İşte başlıyoruz!

Kitap bir grubun arasında geçen sohbetle başlıyor. Hekim, ruh bilimci, zaman gezginimiz ve kitabı anlatan kişinin olduğu bir grup. (Daha var mı hatırlayamıyorum.) Bu grup içilen purolar eşliğinde cisimlerin dördüncü boyutlarından bahsederlerken, konu gelip çatıyor zamanda yolculuğa. Zaman gezginimiz sözü kendisine alıp, daha büyüğü üzerinde çalıştığı minik zaman makinesi maketinden bahsediyor. Tabii herkes deli bu, zamanda yolculuk mu olurmuş, diye tepki gösterirken o istifini bozmayarak makinedeki kolu çalıştırıyor. Ve bum! Makine kayboluyor. Bunun üzerine tartışmalar başlıyor...
Daha sonra herkes evlerine dağılıyor.

Bir zaman sonra, gezginimiz makinesini tamamlıyor ve kolu ileri iterek çalıştırıyor. Ve başlıyor zamanda ileriye gitmeye...

Hatırlayamıyorum en son ne zaman bilim kurgu okumuştum. Distopya'ya girememiştim bir türlü. Hatta büyük dörtlü'ye (1984, Fahrenheit 451, Cesur Yeni Dünya, Biz) elimi sürmemiştim bile. (Yakında, çok yakında :D) Bu nedenle, yeni yeni tanıştığım bir tür diyebilirim buna. Ve inanın, tadı damağımda kaldı. Yazar, kurguladığı zamanı hem çok iyi hem de çok akıcı ve sürükleyici anlatmış. Hayalinizde net bir şekilde canlanıyor, ve olayları bizzat orada, gezginle birlikte yaşıyorsunuz. Hele bir de zaman yolculuklarına da meraklıysanız, kitaplığınızda güzel bir yer kapacak bir kitap.

Okumadan geçmeyin. Keyifli okumalar... :)

Bekir İstanbul 
07 Eki 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sekiz yüz iki bin yedi yüz bir yılındayız. Uzak gelecek tahminlerin çok ötesinde teknoloji çağı değildir. İnsanlık yok olmuştur ve iki yeni ırk ortaya çıkmıştır. Yüzeyde yaşayan basit canlılar ve yeraltı yaratıkları. Bu gizemli gelecekte hangi bilinmezler hayatı zorlaştıracak ve zaman yolcusu tekrar geçmişe dönebilecek midir? Fantastik canlılar, macera, gizem, gerilim, korku ve biraz felsefe siz değerli okurları bekliyor.

Zamanda yolculuk fikriyle hayal gücünün sınırlarını zorlayan, kendinden sonra gelecek bir çok yazara ilham kaynağı olan bu başyapıtı mutlaka okuyun.

Çağla Büşra 
 22 Ara 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Kitabı çok önceden edinmiş olmama rağmen okumuyor, erteliyordum. Ta ki bir okur, "harika bir distopya" yorumunda bulunana kadar.
Yazıldıgı zamanı ve şartları düsünerek; en fazla ne olabilir, karakter zaman makinesiyle zamanda yolculuk yapıyordur diye düsünüp, kendi icimde basite indirgedim. Ama yazar tamı tamına 802.701 yılını ön görüyor. Dünya'nın bu kadar ömrü oldugunu düsünmüyorum; ama yazar düşünmüş :)
Zaman makinesinin imkansiz oldugunu düsünüyorum ama olur mu olur. Olursa nasil olur bilemedim ama; bir zaman makinesine rastlarsam denemeden bırakmayacagım:D
Olaylar; karakterin arkadaslariyla olan sıradan ev toplantısında onlara zamanda yolculuk fikrini açmasıyla baslar. Hatta onlara minyatür bir zaman makinesi gösterir. Aslını yapmakta olan karakterimize, arkadaslari inanmaz. Ama karakter bunu başarır ve dener. 802.701 yılına gider ve orada yasadıklarını arkadaşlarına anlatır.
Distopik dünyaları çok severim. Bu garip ama; ütopyadaki pembe yalan mutluluktansa, distopyanın gercek mutsuzlugunu tercih ediyorum.
Bazı okumalarımdan edindigim bilgiye göre(yanlış olabilir): zaman makinesi kavramını ilk ortaya atan da Wells olmuş.

Mehmet Kesdal 
01 Oca 20:55 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Gayet sürükleyici, bitirmeden elinizden bırakamıyacağınız bir kitap. Konusu özgün, kısmen sanatsal. Tavsiyemdir. Kitaplığınızda bulunsun.

Didem 
06 Kas 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Bambaşka bir distopya. Şimdiye kadar okuduğum/izlediğim zaman yolculuğu ve distopya konularindaki eserlerden oldukça farklı. Bu kavramları farklı bir bakış acısıyla harmanlamış Wells. Dili akıcı, hikâye sürükleyici, cümleler düşündürücü.
Zaman yolculuğuyla ilgili eserlerde genellikle kahraman yola çıkar ve kendini başka bir zamanın yanında başka bir ülkede/bölgede bulur. Ben de hep mekan değişimini mantıksal bir zemine oturtmalarını beklerim. Wells bu detayı dikkate alarak kurgulamış eserini, hatta bir yerde bu noktaya değinmiş. Özellikle bu nokta beni kitaba daha çok bağladı.
Çok, çok sevdim.

Hayat.Masali 
 12 Kas 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Müthiş zengin bir dil ve anlatımın çok iyi bir kurguyla buluşmasına tanık olacaksınız! Hayal gücünün evrenin içinde nasıl yıldızdan yıldıza koşturup durduğunu görmek okumak için müthiş bir deneyim diyebilirim. Kelimenin tam anlamıyla görsel bir şölen! H.G Wells okumaya başlamak için belkide en doğru kitap. Bilim Kurgu türünden çok bir sorgulama bir kehanet diyebiliriz bu kitap için.

Bu kitap için söylenebilecek tek cümle varsa o da şudur; İnsan ırkı bir yok oluşa doğru mu gidiyor yoksa zekasını daha ilerilere taşıyıp, kainatın gizli noktalarını keşfedecek kadar tehlikeli bir tür haline mi gelecek? Yanıtlarını bulamasanız da kafanızda çeşitli ampuller yakacak kadar güçlü bir kitap. Kitabın elimden kayıp gitmesi ne kadar sürükleyici bir bilim kurgu romanı olduğunu kesinlikle ispatlıyor. 10/9

Berke Can Turan 
23 Ara 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

1895. Bundan tam 122 yıl öncesinden bahsediyoruz. Bilimkurgunun ciddiyeti işte burada kendini gösteriyor. Tabi bunu anlamak için kitabı okumak lazım. Kitabı yazıldığı tarihi bilmeden okuyan birine kitabın kapağını kapattığı an yazıldığı tarihi söyleseniz muhtemelen size inanmayacaktır.

İnsanoğlu zamanda yolculuk etmeyi her daim hayal etmiştir, bu hayalin zamanı ve teknolojisi yoktur. Ama o tarihte bu şekilde detaylı bir kitap yazacak şekilde düşünmek gerçekten olağandışı. Anlatım tekniği o kadar sıradışı ki neye uğradığımı şaşırdım. Düşünün arkadaşlarınızla oturuyorsunuz, yemeğinizi yediniz yatağa gittiniz. Sabah herkes toparlanıyor biri eksik. Birazdan o kişi içeri giriyor üstü başı perişan halde. Bu kişinin beyanı da şu: "Zamanda binlerce yıl ileri gittim ve bir süreliğine orada kaldım." Hayda. Nasıl ya? Bu ne kadar inandırıcı olabilir? İşte olay burada. İnandırıcılık. H.G. Wells kitaptaki karakterleri ikna etmeye çalışırken bir yandan da biz okurları ikna etmeye oynuyor. Şahsen ben teslim oldum ve zamanda istediği yere gitmeye hazırım.

Toplumsal mesajların ve teorilerin kendini fazlasıyla hissettirdiği bir kitap Zaman Makinesi. Günümüzden binlerce yıl sonra insanlığın insanlıktan çıkmasını okuyorsunuz ve bu tüylerinizi gerçek anlamda diken diken ediyor. Gelecek biz insanlar için hem umut hem de korku doludur. Wells bu karmaşık geleceği zamanın şartlarıyla bize göstermeye ve bizi inandırmaya çalışıyor. Daha kuantum ve görelilik teorileri ortaya atılmamışken cesur bir şekilde dört boyutlu uzay-zaman üzerine kurulu olan bir distopya yazan H.G. Wells karşısında şapka çıkarılır.

Zaman makinesi, uzay-zaman'ın bükülebilir olmasından bahseden, dördüncü boyut hakkında bunca teorik açıklamasıyla, umutlarımızın da korkularımızın da içinde olduğu "gelecek"ten, bu gelecekteki değişen dünyada varlıklarını sürdüren iki tür ırktan; kelebek kadar güzel ama zayıf Eloiler ile yer altında yaşayan ve Eloileri avlayıp yiyen Morlocklar'dan söz etmesiyle bizi bizden alan bir eser. Göndermeler, göndermeler..

Wells söz konusu ise, kurgu sadece kurgu değildir. Wells'in kalemi varsa bir eserde, orada müthiş öngörüler, dehşete düşüren kehanetler, inanılmaz türsel ve toplumsal eleştiriler, mantıklı, tutarlı ve bir kısmı onca yıl sonra doğrulanan kuramlar, açıklamalar birbirini izler.. İğnelemeler, sorgulamalar, yargılamalar. Hem bilim konuşur, hem de müthiş bir kurgu.

Bilim denemez, çünkü hem salt kuru bilimsel açıklamalar, sıkıcı metodik değerlendirmeler yoktur, hem de kesin bilimsel temelden yoksundur; ne de salt kurgudur; onca tutarlı açıklamalar, bilimsel yorumlar, çıkarımlar, varsayımlarla dönemi için kehanet sayılan birçok düşüncenin sonraki on yıllarda bilimsel bir zemine kavuşmasına tanıklık etmişizdir.. Bir tür yarı-bilim denebilir bu eserlere.

Wells'in yazarlık kariyerinin güçlü ve çarpıcı eserlerinin ilki..

Uzun süredir gözümün kaydığı ve merak ettiğim bir kitaptı. Geçenlerde ana karakteri H.G. Wells olan bir diziyle de karşılaşınca kitabı listemde öne alıp okudum.
İlk olarak 1895'te yayınlanmış ve ana teması zamanda yolculuk olan kitap kendisinden sonra birçok zaman yolculuğu konulu yazıma da ilham kaynağı olmuş öncü bir eser.

Kitabın akışını belirleyen üç temel özelliği şunlar :
1- Zaman kavramı -boyutu- üzerine düşünceler.
2- Zamanda yolculuk yapan karakterin hikayesi - bilim kurgu.
3- Aşırıya kaçmayan, sosyal düzen ve insanlığın olası geleceği hakkında göndermeler.

Eğer zaman kavramı üzerine çok okuyup, kafa patlatmadıysanız ilk seçenek bile kitabı okumanız için yeterli neden olabilir.
Bilim kurgu sevenler için ise zaten çekici bir hikaye olacaktır diye düşünüyorum.

Wells ile ilgili Atatürk'ün de araştırmaları olduğunu ve yazarın gelecekle ilgili bazı öngörülerini önemseyerek Nutuk içinde yer verdiğini eklemek isterim.
Bu da okur için Wells'in düşüncelerini ayrıca önemli kılan bir unsur olabilir.

5 /

Kitaptan 103 Alıntı

Ali Yalçın 
24 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Değişimin ve değişime gereksinimin olmadığı yerde akıl da yoktur."

Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 106)Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 106)
Bekir İstanbul 
04 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"... zavallıca bir ümitti ama üzüntüden daha iyiydi."

Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 58)Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 58)
pluto 
 25 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Korku filmlerinde 'salak' kız neden sürekli o karanlık bodruma iner?
İnsanın kafasını karıştıran bir sürü bilinmeyenin ortasında oturup durmak bir işe yaramaz. Sonunda bunu takıntı haline getirirsin. Bu dünyayla yüzleş.

Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 43 - undefined)Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 43 - undefined)
Çağla Büşra 
22 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

“İnsan hayatı,” der Wells, “evrenin akışı içindeki bir girdap gibi, yanıltıcı bir şekilde sakindir; bilimse insanın karanlığa yaktığı bir kibrittir ve kibritin ateşi karanlığın sandığımızdan daha da karanlık olduğunu gösterir.”

Zaman Makinesi, H. G. WellsZaman Makinesi, H. G. Wells
Sylphrena 
12 Şub 23:21 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bknz: Üniversite hocaları
Onu bütün yönleriyle görebildiğiniz kanısına bir türlü varamazdınız; görünürdeki açık yürekliliğin gerisinde hep kurnazca bir temkinlilikten, pusuya yatmış bir şeytanlıktan kuşkulanırdınız.

Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 13 - İş Bankası Kültür Yayınları)Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 13 - İş Bankası Kültür Yayınları)
pluto 
24 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Her işi kolayca yapıvermek hatadır.

Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 13 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 13 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
pluto 
24 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Açıklamam çok basit ve bir o kadar da inandırıcıydı – bütün yanlış görüşler gibi!

Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 37 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 37 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Taner durmaz 
23 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Beni avutsun diye de yanımda iki yabancı, beyaz çiçek taşıyorum.

Zaman Makinesi, H. G. WellsZaman Makinesi, H. G. Wells

Kitapla ilgili 2 Haber

H.G. Wells’in bilimsel ‘çılgınlığı’
H.G. Wells’in bilimsel ‘çılgınlığı’ ‘Bilim’den yola çıkarak ‘kurgu’ladığı ‘Zaman Makinesi’, ‘Doktor Moreau’nun Adası’, ‘Görünmez Adam’ ve ‘Dünyalar Savaşı’ gibi efsane romanlarla bilimkurgu edebiyatına ve sonrasında popüler kültürün bütün hücrelerine nüfuz eden H.G. Wells, ‘bilimkurgunun babası’ sıfatını en çok hak eden isim. Ölümünün ardından 70 yıl geçen ve telifi serbest kalan Wells’in eserleri pek çok yayınevi tarafından art arda yayımlanıyor bugünlerde.