Zaman Makinesi Bir Buluş

8,1/10  (150 Oy) · 
279 okunma  · 
121 beğeni  · 
3.200 gösterim
Victoria dönemi Londra’sında yaşayan bir bilim insanı zamanda yolculuk yapmak üzere icat ettiği makineyle geleceğin İngiltere’sini ziyaret eder. Sekiz Yüz İki Bin Yedi Yüz Bir yılında yaşadığı macerayı bir dost meclisinde anlatır. Geleceğin dünyası ayrıcalıklı insanların; güzel, narin ve tembel Eloi’ların rahat ve kaygısız bir yaşam sürdükleri bir yerdir. Ancak Zaman Gezgini bu macera sırasında çok geçmeden yeraltı dünyasına ait hortlaksı Morlock’ları da keşfetmiştir. Wells, Victoria dönemi İngiltere’sinde varsıllarla yoksullar arasında giderek büyüyen uçuruma yönelik keskin eleştirisinde, tarihin ve gelişmenin anlamını sorgular. Toplumsal adaletsizliğin sürüp gitmesi halinde yol açabileceği felaketlere dair uyarıda bulunur. 1895’te yayımlanan Zaman Makinesi, bilimkurgu edebiyatının köşe taşlarından biri olarak, kuşaklar boyu yazarları etkiledi. 21. yüzyılda yaklaşan çevre felaketlerine ve gezegenimizin yazgısına ilişkin kaygılara dair bir öngörü barındıran eskatolojik boyutuyla güncelliğini bugün de koruyor.

HERBERT GEORGE WELLS (1866-1946): İngiliz yazar, gazeteci, sosyolog ve tarihçi Wells, en çok The Time Machine (1895; Zaman Makinesi), The Island of Doctor Moreau (1896; Doktor Moreau’nun Adası), The Invisible Man (1897; Görünmez Adam) ve The War of the Worlds (1898; Dünyalar Savaşı) adlı bilimkurgu romanlarıyla tanınır. Ancak edebiyatın yanı sıra tarih ve politika alanlarında da kalem oynatmış verimli bir yazardır.1930’ların başlarında mizaha yönelen Wells, Love and Mr. Levisham (1900; Aşk ve Bay Levisham), Kipps: The Story of a Simple Soul (1905; Kipps: Basit Bir Kişinin Öyküsü) ve The History of Mr. Polly (1910; Bay Polly’nin Tarihi) adlı romanlarında alt-orta sınıftan kişilerin beklentilerini ve düş kırıklıklarını işledi.

Diğer önemli yapıtları arasında The Outline of History (1920; Tarihin Ana Çizgileri), The Work, Wealth and Happiness of Mankind (1932; İnsanlığın Emeği, Refahı ve Mutluluğu ) ve The Shape of Things to Come (1933; Olayların Alacağı Biçim) sayılabilir.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2017
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9786053754268
 • Orijinal Adı:
  The Time Machine an Invention
 • Çeviri:
  Celal Üster
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
pluto 
 26 Ara 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tek kelimeyle harikaydı!

Spoiler olabilir de olmayabilir de.
Bilmiyorum :D
(Ha bir de, kitap yanımda değil. Bu nedenle bazı küçük şeyleri yanlış hatırlayabilirim. Uyarırsanız güzel olur.)


5 yıl değil, 10 değil, 100 değil, tam 150 kavanoz bal–

Yıllar yıllar sonrasına, sekiz yüz iki bin yedi yüz bir yılına gitmek ister misiniz? O halde Zaman Makinesi'nin selesine oturup kemerlerinizi sıkı bağlayın. Ufak çaplı mide bulantılarından müessesemiz sorumlu değildir. Yanınıza konmuş torbaları kullanabilirsiniz. İşte başlıyoruz!

Kitap bir grubun arasında geçen sohbetle başlıyor. Hekim, ruh bilimci, zaman gezginimiz ve kitabı anlatan kişinin olduğu bir grup. (Daha var mı hatırlayamıyorum.) Bu grup içilen purolar eşliğinde cisimlerin dördüncü boyutlarından bahsederlerken, konu gelip çatıyor zamanda yolculuğa. Zaman gezginimiz sözü kendisine alıp, daha büyüğü üzerinde çalıştığı minik zaman makinesi maketinden bahsediyor. Tabii herkes deli bu, zamanda yolculuk mu olurmuş, diye tepki gösterirken o istifini bozmayarak makinedeki kolu çalıştırıyor. Ve bum! Makine kayboluyor. Bunun üzerine tartışmalar başlıyor...
Daha sonra herkes evlerine dağılıyor.

Bir zaman sonra, gezginimiz makinesini tamamlıyor ve kolu ileri iterek çalıştırıyor. Ve başlıyor zamanda ileriye gitmeye...

Hatırlayamıyorum en son ne zaman bilim kurgu okumuştum. Distopya'ya girememiştim bir türlü. Hatta büyük dörtlü'ye (1984, Fahrenheit 451, Cesur Yeni Dünya, Biz) elimi sürmemiştim bile. (Yakında, çok yakında :D) Bu nedenle, yeni yeni tanıştığım bir tür diyebilirim buna. Ve inanın, tadı damağımda kaldı. Yazar, kurguladığı zamanı hem çok iyi hem de çok akıcı ve sürükleyici anlatmış. Hayalinizde net bir şekilde canlanıyor, ve olayları bizzat orada, gezginle birlikte yaşıyorsunuz. Hele bir de zaman yolculuklarına da meraklıysanız, kitaplığınızda güzel bir yer kapacak bir kitap.

Okumadan geçmeyin. Keyifli okumalar... :)

Bekir İstanbul 
07 Eki 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sekiz yüz iki bin yedi yüz bir yılındayız. Uzak gelecek tahminlerin çok ötesinde teknoloji çağı değildir. İnsanlık yok olmuştur ve iki yeni ırk ortaya çıkmıştır. Yüzeyde yaşayan basit canlılar ve yeraltı yaratıkları. Bu gizemli gelecekte hangi bilinmezler hayatı zorlaştıracak ve zaman yolcusu tekrar geçmişe dönebilecek midir? Fantastik canlılar, macera, gizem, gerilim, korku ve biraz felsefe siz değerli okurları bekliyor.

Zamanda yolculuk fikriyle hayal gücünün sınırlarını zorlayan, kendinden sonra gelecek bir çok yazara ilham kaynağı olan bu başyapıtı mutlaka okuyun.

Çağla Büşra 
 22 Ara 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Kitabı çok önceden edinmiş olmama rağmen okumuyor, erteliyordum. Ta ki bir okur, "harika bir distopya" yorumunda bulunana kadar.
Yazıldıgı zamanı ve şartları düsünerek; en fazla ne olabilir, karakter zaman makinesiyle zamanda yolculuk yapıyordur diye düsünüp, kendi icimde basite indirgedim. Ama yazar tamı tamına 802.701 yılını ön görüyor. Dünya'nın bu kadar ömrü oldugunu düsünmüyorum; ama yazar düşünmüş :)
Zaman makinesinin imkansiz oldugunu düsünüyorum ama olur mu olur. Olursa nasil olur bilemedim ama; bir zaman makinesine rastlarsam denemeden bırakmayacagım:D
Olaylar; karakterin arkadaslariyla olan sıradan ev toplantısında onlara zamanda yolculuk fikrini açmasıyla baslar. Hatta onlara minyatür bir zaman makinesi gösterir. Aslını yapmakta olan karakterimize, arkadaslari inanmaz. Ama karakter bunu başarır ve dener. 802.701 yılına gider ve orada yasadıklarını arkadaşlarına anlatır.
Distopik dünyaları çok severim. Bu garip ama; ütopyadaki pembe yalan mutluluktansa, distopyanın gercek mutsuzlugunu tercih ediyorum.
Bazı okumalarımdan edindigim bilgiye göre(yanlış olabilir): zaman makinesi kavramını ilk ortaya atan da Wells olmuş.

Mehmet Kesdal 
01 Oca 20:55 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Gayet sürükleyici, bitirmeden elinizden bırakamıyacağınız bir kitap. Konusu özgün, kısmen sanatsal. Tavsiyemdir. Kitaplığınızda bulunsun.

Didem 
06 Kas 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Bambaşka bir distopya. Şimdiye kadar okuduğum/izlediğim zaman yolculuğu ve distopya konularindaki eserlerden oldukça farklı. Bu kavramları farklı bir bakış acısıyla harmanlamış Wells. Dili akıcı, hikâye sürükleyici, cümleler düşündürücü.
Zaman yolculuğuyla ilgili eserlerde genellikle kahraman yola çıkar ve kendini başka bir zamanın yanında başka bir ülkede/bölgede bulur. Ben de hep mekan değişimini mantıksal bir zemine oturtmalarını beklerim. Wells bu detayı dikkate alarak kurgulamış eserini, hatta bir yerde bu noktaya değinmiş. Özellikle bu nokta beni kitaba daha çok bağladı.
Çok, çok sevdim.

Onur Erol 
 12 Kas 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Müthiş zengin bir dil ve anlatımın çok iyi bir kurguyla buluşmasına tanık olacaksınız! Hayal gücünün evrenin içinde nasıl yıldızdan yıldıza koşturup durduğunu görmek okumak için müthiş bir deneyim diyebilirim. Kelimenin tam anlamıyla görsel bir şölen! H.G Wells okumaya başlamak için belkide en doğru kitap. Bilim Kurgu türünden çok bir sorgulama bir kehanet diyebiliriz bu kitap için.

Bu kitap için söylenebilecek tek cümle varsa o da şudur; İnsan ırkı bir yok oluşa doğru mu gidiyor yoksa zekasını daha ilerilere taşıyıp, kainatın gizli noktalarını keşfedecek kadar tehlikeli bir tür haline mi gelecek? Yanıtlarını bulamasanız da kafanızda çeşitli ampuller yakacak kadar güçlü bir kitap. Kitabın elimden kayıp gitmesi ne kadar sürükleyici bir bilim kurgu romanı olduğunu kesinlikle ispatlıyor. 10/9

Berke Can Turan 
23 Ara 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

1895. Bundan tam 122 yıl öncesinden bahsediyoruz. Bilimkurgunun ciddiyeti işte burada kendini gösteriyor. Tabi bunu anlamak için kitabı okumak lazım. Kitabı yazıldığı tarihi bilmeden okuyan birine kitabın kapağını kapattığı an yazıldığı tarihi söyleseniz muhtemelen size inanmayacaktır.

İnsanoğlu zamanda yolculuk etmeyi her daim hayal etmiştir, bu hayalin zamanı ve teknolojisi yoktur. Ama o tarihte bu şekilde detaylı bir kitap yazacak şekilde düşünmek gerçekten olağandışı. Anlatım tekniği o kadar sıradışı ki neye uğradığımı şaşırdım. Düşünün arkadaşlarınızla oturuyorsunuz, yemeğinizi yediniz yatağa gittiniz. Sabah herkes toparlanıyor biri eksik. Birazdan o kişi içeri giriyor üstü başı perişan halde. Bu kişinin beyanı da şu: "Zamanda binlerce yıl ileri gittim ve bir süreliğine orada kaldım." Hayda. Nasıl ya? Bu ne kadar inandırıcı olabilir? İşte olay burada. İnandırıcılık. H.G. Wells kitaptaki karakterleri ikna etmeye çalışırken bir yandan da biz okurları ikna etmeye oynuyor. Şahsen ben teslim oldum ve zamanda istediği yere gitmeye hazırım.

Toplumsal mesajların ve teorilerin kendini fazlasıyla hissettirdiği bir kitap Zaman Makinesi. Günümüzden binlerce yıl sonra insanlığın insanlıktan çıkmasını okuyorsunuz ve bu tüylerinizi gerçek anlamda diken diken ediyor. Gelecek biz insanlar için hem umut hem de korku doludur. Wells bu karmaşık geleceği zamanın şartlarıyla bize göstermeye ve bizi inandırmaya çalışıyor. Daha kuantum ve görelilik teorileri ortaya atılmamışken cesur bir şekilde dört boyutlu uzay-zaman üzerine kurulu olan bir distopya yazan H.G. Wells karşısında şapka çıkarılır.

Mathmazel 
07 Ara 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Kim bilir?
Zamanda yolculuk yapan birileri aramızda dolaşıyordur.

Acaba geleceğimizi görme imkanımız olsa ne kadar katlanabilirdik? Geçmişimizde yaşananları gerçek haliyle görebilseydik tarihin uydurma olup olmadığı hakkındaki şüphelerimiz gider miydi?

Anı yaşıyoruz fakat yaşadığımız an atalarımızın izleriyle oluşmuş. Kimi zaman hata yapmış kimi zaman harikalar... Ve bize bu zaman miras kalmış. Bazen atalarımıza kızdığım olur. Bazen de takdir ettiğim. Ve bu dairevi döngü içerisindeki yerimi hep düşünmüşümdür. Gelecek torunlarımı...

Torunlarım benle gurur duysunlar isterim. Ama bilemem bugün iyi niyetle yaptığım şeylerin yarına olan etkisini. Belki minnettar olurlar belki arkamdan konuşurlar. Kızarken hiç benim zamanımın gereklerini düşünmeden yargılar beni yerin dibine sokarlar belki. Minnettar olurken keşke derler nostaljik takılıp.Tıpkı bizlerin yaptığı gibi.

Bildiğim en iyi şey aynanın az önceki zaman makinesi olduğu.Fotoğraf ve videoların geçmişi izleme imkanı sağladığı.

Geçmişimize müdehale edemediğimiz bu zaman yolculuğunda geleceğimize an be an müdehale edebildiğimizin tanıklarıdır fotoğraf ve videolar.

Kim bilir!
Şu anda yazdıklarım da geleceğe mudehaledir.

Esma Tezgi 
27 Kas 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Zaman Gezgini'nin Zaman Makinesiyle 800000 yıl sonrası yaptığı yolculuğu anlatan kitapta, insan ırkının olası evrimleri çok güzel konu alınmış. Her ne kadar bu evrim size gerçek dışı gelse de yazarın öne sürdüğü hipotezler evrimin olabileceğine inancınızı arttırıyor. Bu evrim gerçekleşecek olsa da olmasa da Wells insanlığın geleceğini çok güzel yorumlamış ve aktarmış.

Kurgusu güzel ve anlatımı iyi bir kitap. Okurken gereksiz ayrıntılar ya da saçma bulacağınız şeylerle karşılaşmıyorsunuz. Yazarın anlatımıyla her şey size çok olağan geliyor. Yazar bilimi kitabın içerisinde çok güzel kullanmış ve bu anlatımı kesinlikle çok daha güçlü kılmış.

Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...ls-kitap-yorumu.html

Taner durmaz 
24 May 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Zamanda yolculuğa ne dersiniz?
Gerçekten iyi bir kitap üstelik sürükleyici ve sürekli merak ederek obur bir sayfayı ceviriyorsun bunun yani sıra yazar bu kitabı ondan sonra gelecek olan nesillere ilham kaynağı olsun diye yazmış
Mutlaka okuyun

4 /

Kitaptan 66 Alıntı

Ali Yalçın 
24 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Değişimin ve değişime gereksinimin olmadığı yerde akıl da yoktur."

Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 106)Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 106)
Bekir İstanbul 
04 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"... zavallıca bir ümitti ama üzüntüden daha iyiydi."

Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 58)Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 58)
pluto 
 25 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Korku filmlerinde 'salak' kız neden sürekli o karanlık bodruma iner?
İnsanın kafasını karıştıran bir sürü bilinmeyenin ortasında oturup durmak bir işe yaramaz. Sonunda bunu takıntı haline getirirsin. Bu dünyayla yüzleş.

Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 43 - undefined)Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 43 - undefined)
Çağla Büşra 
22 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

“İnsan hayatı,” der Wells, “evrenin akışı içindeki bir girdap gibi, yanıltıcı bir şekilde sakindir; bilimse insanın karanlığa yaktığı bir kibrittir ve kibritin ateşi karanlığın sandığımızdan daha da karanlık olduğunu gösterir.”

Zaman Makinesi, H. G. WellsZaman Makinesi, H. G. Wells
pluto 
24 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Her işi kolayca yapıvermek hatadır.

Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 13 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 13 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
pluto 
24 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Açıklamam çok basit ve bir o kadar da inandırıcıydı – bütün yanlış görüşler gibi!

Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 37 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 37 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Taner durmaz 
23 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Beni avutsun diye de yanımda iki yabancı, beyaz çiçek taşıyorum.

Zaman Makinesi, H. G. WellsZaman Makinesi, H. G. Wells

" Hayat bir rüyadır derler, değerli, zavallı bir rüyadır. "

Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 140 - Kırmızı Kedi Klasikler)Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 140 - Kırmızı Kedi Klasikler)

Kitapla ilgili 2 Haber

H.G. Wells’in bilimsel ‘çılgınlığı’
H.G. Wells’in bilimsel ‘çılgınlığı’ ‘Bilim’den yola çıkarak ‘kurgu’ladığı ‘Zaman Makinesi’, ‘Doktor Moreau’nun Adası’, ‘Görünmez Adam’ ve ‘Dünyalar Savaşı’ gibi efsane romanlarla bilimkurgu edebiyatına ve sonrasında popüler kültürün bütün hücrelerine nüfuz eden H.G. Wells, ‘bilimkurgunun babası’ sıfatını en çok hak eden isim. Ölümünün ardından 70 yıl geçen ve telifi serbest kalan Wells’in eserleri pek çok yayınevi tarafından art arda yayımlanıyor bugünlerde.