Zamanın Coğrafyası Kültürlerin Zaman Algısı Üzerine

9,0/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
3 beğeni  · 
522 gösterim
1998 Otto Klineberg Ödülü Sahibi

Zamanın Coğrafyası'nda ünlü sosyal psikolog Robert Levine, gündelik eylemlerimizin sorgulamadan kabul ettiğimiz bir boyutu olan zaman algımızı keşfetmemizi istiyor. Kariyerini zaman ve yaşam hızı çalışmalarına adayan Levine, bizi dünyanın etrafında çağlar boyu süren büyüleyici bir zaman turuna çıkarıyor. Yazarla beraber, üç saatlik gecikmelerin normal sayıldığı Brezilya'yı ve Batı'da hiçbir şekilde bilinmeyen bir uzun vade algısının bulunduğu Japonya'yı geziyoruz. Amerika'da farklı toplulukları ziyaret ederek nüfus büyüklüğünün yaşam hızını ve hatta yürüme hızını nasıl etkilediğini görüyoruz. Antik Yunan'a giderek ilkel saatleri ve güneş saatlerini inceleyip buradan da Sanayi Devrimi'nde ortaya çıkan "saat zamanı"nın başlangıcına gidiyoruz. Levine soruyor: Zamanımızı nasıl kullanıyoruz? Saatlerimiz tarafından mı yönetiliyoruz? Bu durumun şehirlerimize etkisi nedir? Peki ya bedenlerimize? Yazar, insan kurgusu olan zamanın, kültürleri tanımlamaya ve sınırlandırmaya başladığına inanıyor. Böylece her birimizin kendi zamanımızın coğrafyasının haritasını çıkararak, "çoklu-zamansallığa" sahip bir toplum olarak yaşamayı öğrenmemiz gerektiğini savunuyor.

"Özenle işlenmiş bir cevher. . . Levine, insan icatlarının en büyüklerinden biri olan zamanın psikolojisinin farkına varmamız için duyarlı bir gözlemcinin objektifinden bakmamızı sağlıyor. Öznel zaman algısının ve insan yaşamının nasıl bağdaştığını veya ters düştüğünü özgün bir bakış açısıyla ortaya koymak için dâhiyane gözlemlerini, orijinal alan deneylerini ve ayrıca derin akademik bilgisini bir araya getiriyor. Zamanın Coğrafyası çok değerli bir alternatif yol sunuyor: bu yolu seçin ve öğütlerine kulak verin."
-Dr. Philip Zimbardo, Stanford Üniversitesi-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9786055675783
 • Orijinal Adı:
  A Geography of Time
 • Çeviri:
  Özgür Umut Hoşafçı
 • Yayınevi:
  Maya Kitap
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 10 Alıntı

Mazlum İlhan 
10 Oca 20:05 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Eski bir Yiddiş atasözü şöyle der: "Umut etmek güzeldir, onu mahveden ise beklemektir."

Zamanın Coğrafyası, Robert Levine (Sayfa 127 - Maya Yayınları)Zamanın Coğrafyası, Robert Levine (Sayfa 127 - Maya Yayınları)
Mazlum İlhan 
09 Oca 22:41 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İnsan zamanı ölçer, zaman da insanı.

Bir İtalyan Atasözü

Zamanın Coğrafyası, Robert Levine (Maya Yayınları)Zamanın Coğrafyası, Robert Levine (Maya Yayınları)
Mazlum İlhan 
09 Oca 22:37 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İki saat boyunca güzel bir kızla oturursanız, bu size iki dakika gibi gelir; iki dakikalığına sıcak bir sobanın üzerinde oturursanız, bu size iki saat gibi gelir. Görelilik işte budur.
|Albert Einstein|

Zamanın Coğrafyası, Robert Levine (Maya Yayınları)Zamanın Coğrafyası, Robert Levine (Maya Yayınları)
Mazlum İlhan 
10 Oca 22:50 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ve tüm keşfin sonu başladığımız yere dönmek olacak
Ve o yeri ilk defa tanımakla.

(T.S. Eliot)

Zamanın Coğrafyası, Robert Levine (Sayfa 262 - Maya Yayınları)Zamanın Coğrafyası, Robert Levine (Sayfa 262 - Maya Yayınları)
Mazlum İlhan 
03 Oca 23:45 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bu nasıl bir kuraldır ki? Zaman tasarrufu sağlayan makineleşme arttıkça, insanlar üzerindeki zaman baskısı da artmaktadır.

Sebastian de Grazia

Zamanın Coğrafyası, Robert Levine (Sayfa 36 - Maya Yayınları)Zamanın Coğrafyası, Robert Levine (Sayfa 36 - Maya Yayınları)
Mazlum İlhan 
03 Oca 23:41 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Afro-Amerikalılar sıklıkla kendi kültürlerinin -bazen artık çok popüler olmayan bir biçimde
"renkli insanların zamanı" adını verdikleri- zaman algısını, çoğunluğun standardı olan
"beyaz insanların zamanı"ndan ayrı tutarlar.

Zamanın Coğrafyası, Robert Levine (Sayfa 34 - Maya Yayınları)Zamanın Coğrafyası, Robert Levine (Sayfa 34 - Maya Yayınları)
Mazlum İlhan 
10 Oca 19:16 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Saat'in İcadına Bir Sitem
Tanrılar kahretsin saatlerin ayrımının
İlk kez farkına varan adamı -kahretsin
Burada güneş saatini kuranı da
Günlerimi sefilce biçip doğradı
Küçücük parçalara! Ben çocukken
Karnımdı benim güneş saatim- daha güvenilir
Daha doğru ve daha kesindi hepsinden.
Bu kadran bana söylerdi uygun zamanı
Akşam yemeği için, yemem gerektiğinde,
Ama bugünlerde yemem gerekse bile,
Başlayamıyorum güneş yok olana dek.
Şehir bu kahrolası kadranlarla dolu...

(Romalı Yazar Plautus, yaklaşık iki bin yıl önce)

Zamanın Coğrafyası, Robert Levine (Sayfa 101 - Maya Yayınları)Zamanın Coğrafyası, Robert Levine (Sayfa 101 - Maya Yayınları)
Mazlum İlhan 
10 Oca 18:44 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sonra İtalya'nın küçük bir kasabasında, ilk mekanik saat inşa edilmişti. İnsanlar büyülenmişti. Daha sonra ise dehşete düştüler. Burada zamanın geçişini miktar olarak belirleyen, arzunun süresine cetvel ve pergeli dayadı, bir yaşamın bütün anlarını ölçen bir insan icadı vardı karşılarında. Sihirliydi, dayanılmazdı, doğal yasanın dışındaydı. Yine de saat görmezden gelinemiyordu. Ona tapılması gerekiyordu.

Zamanın Coğrafyası, Robert Levine (Sayfa 80 - Maya Yayınları)Zamanın Coğrafyası, Robert Levine (Sayfa 80 - Maya Yayınları)
Mazlum İlhan 
03 Oca 23:29 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Tempo Unsurları
İnsanlar, canlı ekonomilere, yüksek sanayileşme oranlarına, geniş nüfusa ve daha serin iklimlere sahip olan, bireyciliğe doğru kültürel bir eğilim gösteren yerlerde daha hızlı hareket etmeye yatkındır.

Zamanın Coğrafyası, Robert Levine (Sayfa 32 - Maya Yayınları)Zamanın Coğrafyası, Robert Levine (Sayfa 32 - Maya Yayınları)
Mazlum İlhan 
10 Oca 19:45 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Kimsin Sen Gecesi" :)
Burundi'deki insanlar gece vakitlerini ölçmek için de benzer somut imgeler kullanır. "Kapkaranlık bir geceye kimsin-sen-gecesi adını veririz" diye açıklıyor Niyonzima. "Bu ifade gecenin çok karanlık olduğunu ve bir kimseyi sesini duymadan tanıyamayacağımızı anlatır. Orada birilerinin olduğunu bilirsiniz, ancak karanlıktan ötürü onları göremezsiniz. Bu yüzden de selamlama yerine "kimsin sen?" dersiniz. Karşı taraf konuşunca sesini duyar ve kim olduğunu bilirsiniz artık. Geçmişteki bir durumu anlatırken de onun "kimsin sen gecesi"nde meydana geldiğini söyleriz.

Zamanın Coğrafyası, Robert Levine (Sayfa 119 - Maya Yayınları)Zamanın Coğrafyası, Robert Levine (Sayfa 119 - Maya Yayınları)