Zamanın Kelimeleri

9,5/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
119 gösterim
Yerli ve millî… Yeni Türkiye… Benim esnafım… Kimse kusura bakmasın… Büyük resmi görmek… Fıtrat… Algı operasyonu… Ölü ele geçirme… Hassasiyetlerimiz… Hegemonya… Samimiyet… Hayırlı olsun… Sıkıntı yok… Paralel… Herkesi kucaklamak… Kadim… Medeniyet denen… Kurumları yıpratmak… Restorasyon… Marjinal… Fitne… Sadakat… İtibar… Çift başlılık… Durmak yok… Sen kimsin… Biz, yaparız!... Gereği yapılır… Bedel… Kurunun yanında yaş… Manidar… Üst akıl… İltisak… İhbar celbi… Kayyım… Hiç farkı yoktur… İstifa… Merhamet…Olağanüstü… Şehitler ve şahitler… Bizim kültürümüzde yok… Malazgirt… Bayrak… Mehter… Dokunulmazlıklar… Öfke etiği… Kınama etiği… Mağdur… En doğal hakkım… Tahrik hakkı… Güruh… İbn Haldun… Felaket…

Tanıl Bora, Zamanın Kelimeleri’nde yakın tarihin siyasal hayatında döne dolaşa tekrarlanan deyim ve söyleyişlerin, sloganların, kalıp sözlerin izini sürüyor. Sorgulanmadan kullanılan kelimelerin ve söz kalıplarının, kimi zaman nasıl “iktidarın lâfları” olmaktan da çıkıp doğallaştığını, hatta bazen muhalefetin de ezberine yerleştiğini ortaya koyuyor.

Kelimelerin, lâfların cari anlamlarına ve işlevlerine bakmanın, zihniyet repertuarı oluşturmaya yarayabilecek bir yanı var. Bir ideolojik anlam haritası çizme çabası. Yanı sıra, bu kalıp sözlerdeki başka imaları, bazen yitik anlamları aramaya açılıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2018
 • Sayfa Sayısı:
  278
 • ISBN:
  9789750523434
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
08 Mar 16:33 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Zamanın Kelimeleri, Tanıl Bora'nın Birikim Dergisinde çıkmış olan yazılarının derlendiği bir kitap. Yeni Türkiye'nin Siyasi Dili altbaşlığını taşıyan eserde bütün yazıların başlıkları 2000'li yıllarda siyaset dilinden hayatımıza giren bazı kelimelerden müteşekkil.

Bu kelimelerin çoğunun popüler kullanıcısı R. Tayyip Erdoğan. Sen Kimsin?, Kimse Kusura Bakmasın, Samimi Değil, Bizim Kültürümüzde Yok gibi kalıplaşmış ve kendisiyle özdeşleşmiş sözlerinin yanısıra diğer partililere ve hatta muhalefete de sirayet etmiş onlarca deyiş üzerinden 2010'ların Türkiye'sini yazmış Bora.

Aslında yazacak çok şey var ama kitaptaki başlıklardan birisi de olan Olağanüstü halin varlığı yazıyı uzatmaya maalesef mani oluyor. Oldukça manidar bir durum!

mehmet şerif susuz 
17 Mar 11:37 · Kitabı okudu · 5 günde · 10/10 puan

Siyaseti asla hafife almayın.Soluduğunuz havadan içtiğiniz suya kadar her bir şey ile alakalıdır siyaset. Siyasetçiyi asla hesaba katmadan toplum-kültür velhasılı hayat üzerine tahlillerde bulunmayınız. .Siyaset ve onun somut hali siyasetçi kelimelerinizi, tümcelerinizi dizayn eder hatta üslubunuzu şekillendirir bunu böyle bilesiniz.Son söylediğim tespite kanıtım TANIL BORA: ZAMANIN KELİMELERİ

Kitaptan 5 Alıntı

Mehmet Y. 
06 Mar 18:49 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Recep Tayyip Erdoğan’ın gün aşırı sarf ettiği tacizkâr sözlere cevap yetiştirme mesaisini düşünün… Muktedirin sözünün dalga dalga etkileri olur, ciddiye almak gerekir, ideolojik mücadelenin de olmazsa olmazıdır, bu laflarla uğraşmak. Nitekim, Erdoğan’ın hemen her kelamıyla, bir laf yetiştirme seferberliği başlıyor. Sosyal medya ‘yıkılıyor’, mizah coşuyor.

Zamanın Kelimeleri, Tanıl Bora (Sayfa 17 - Birikim)Zamanın Kelimeleri, Tanıl Bora (Sayfa 17 - Birikim)
Mehmet Y. 
07 Mar 00:00 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

(Lidere, reise sadakat şerefimizdir.) Bu sloganın ilham kaynağı, nasyonal sosyalist seçkin ‘güvenlik’ birimi, aynı zamanda yüksek ırkın en seçkin kanını temsil etmekle mükellef SS’lerdir (Schutzstaffel – Muhafız Bölüğü). 1932’den itibaren “Meine Ehre heißt Treue,” diyerek yemin ediyorlardı: Şerefimin adı, sadakattir; sadakat şerefimdir. Adolf Hitler’e ve “onun tayin ettiği amirlere” ölümüne sadakat andı veriyorlardı.

Zamanın Kelimeleri, Tanıl Bora (Sayfa 82 - Birikim)Zamanın Kelimeleri, Tanıl Bora (Sayfa 82 - Birikim)
Mehmet Y. 
 07 Mar 15:45 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Sen kimsin!
Teknik olarak (dilbilgisel açıdan) bir soru bu ama soru işaretli değil ünlemli söyleniyor. Bir meydan okuma, bir had bildirme ünlemi. Erdoğan Özmen: “‘Sen kimsin ya!’da cisimleşen, her türlü bilgi, çaba ve emeğe yönelik ürkütücü düşmanlık”tan söz ediyordu ya geçen hafta yazısında. “Saygıyı, nezaketi, inceliği gereksiz bir fazlalık olarak gören kaba saba, cinsiyetçi, hoyrat bir insanlık kalıbını benimseme”nin bayrağıydı, ‘Sen kimsin!’…

Gündelik hayatta çok işitiyoruz ‘Sen kimsin!’i. Galiba en çok ‘görevlilere’-çalışanlara hitaben; bir de, ego meydan muharebelerinin meydanı olan trafikte. Gizli öznesi çok defa ‘Sen benim kim olduğumu biliyor musun?’ olan bir ‘Sen kimsin!’

Bir de, Recep Tayyip Erdoğan’dan çok işitiyoruz bu ünlemi.

Zamanın Kelimeleri, Tanıl Bora (Sayfa 96 - Birikim)Zamanın Kelimeleri, Tanıl Bora (Sayfa 96 - Birikim)
Mehmet Y. 
06 Mar 19:18 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Kafilelerle ehil akademisyeni üniversiteden uzaklaştırarak, yazarları, çizerleri hapsederek, baskı altında tutarak…

Zamanın Kelimeleri, Tanıl Bora (Sayfa 58 - Birikim)Zamanın Kelimeleri, Tanıl Bora (Sayfa 58 - Birikim)
Mehmet Y. 
07 Mar 16:34 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Mağdurlar var deniliyor. kusura bakmayın mağdur filan yok!
...
Kusura bakmasınlar, açık ve net söylüyorum...
...
Kimse kusura bakmasın...

Zamanın Kelimeleri, Tanıl Bora (Sayfa 110 - Birikim)Zamanın Kelimeleri, Tanıl Bora (Sayfa 110 - Birikim)