Zamanın Kısa Tarihi (Büyük Patlamadan Kara Deliklere)

·
Okunma
·
Beğeni
·
14.697
Gösterim
Adı:
Zamanın Kısa Tarihi
Alt başlık:
Büyük Patlamadan Kara Deliklere
Baskı tarihi:
19889
Sayfa sayısı:
237
Format:
Karton kapak
Orijinal adı:
A Brief History of Time
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Milliyet Yayınları
Baskılar:
Zamanın Kısa Tarihi
Zamanın Kısa Tarihi
Zamanın Kısa Tarihi
255 syf.
·4 günde·9/10
Tüm dünyada bugüne kadar 10 milyon civarında satış yapan ve bestseller listesine giren ilk fizik kitabı.

Birçok kişi kitabın ilkokul veya lise seviyesinde anlaşılır olduğunu ifade etmişse de kanaatimce bu tespit doğru değildir. Anlaşılması öyle söylendiği kadar da kolay olmayan bir kitaptır. Özellikle görelilik kuramları, parçacık kuramları, kara delikler, solucan delikleri vs. anlatıldığı yerlerde kafa çok karışır. Fizik konusunda alt yapısı olmayan okurların zorlanacağı kısımlar oldukça fazladır. Ancak şu bir gerçek ki, bir bilim kitabına göre dili oldukça yalın ve akıcıdır.

Kolaylıkla başucu kitabı yapılabilir. Uyumadan önce ilaç niyetine bir bölüm okunup gözlerinizi kapadıktan sonra evrenle ilgili bilim kurgu romanlarını aratmayan rüyalar görülebilir.

Yazarı Stephen Hawking'in de açıkça kitapta yazdığı gibi kitabın konusu şudur: "Bizim amacımız çevremizdeki olayları ve kendi varoluşumuzu tam bir biçimde anlayabilmektir."

Sanırım yazarın bu sözünden sonra başka söze gerek kalmıyor. Dünya, yaşam, uzay, galaksi, fizik, din ve dünyanın sonu gibi konulara ilgi duyan okurların mutlaka okuması gereken bir eserdir.
255 syf.
·Beğendi·9/10
Hawking gerçekten de yalın ve anlaşılır bir şekilde yazmış bu kitabı. Kimse ben dilinden anlamam diye okumazlık etmemeli.

Evren hakkında verdiği bilgilerin herkesin ufkunu genişleteceğine şüphesiz inanıyorum.
Uzay bir yana quantum fiziğinin başlangıç ve gelişimini herkesin anlamasını ve bir o kadar da ürpermesini sağlıyor.

Quantum fiziğini öğrenip dili tutulmayan biri hiçbirşey anlamamış demektir.
255 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Her ne kadar kapak resmi ve basımıyla 'kolay' kitap gibi gözükse de konusu ve anlattıklarıyla 'zor' kitap bence. Ancak bu kesinlikle üslupla alakalı değil. Hatta aksine, içeriğine göre çok anlaşılır, terimlere boğulmadan ayrıca çok da samimi yazılmış bir kitap. Bölümler halinde ilerliyor ve son bölüm anlatılanların toparlanması niteliğinde bir sonuç bölümü. Daha sonra ise fiziğin günümüzdeki konumuna gelmesinde büyük katkısı olan üç önemli adamın kısa biyografisi yer alıyor. En sona ise sözlük eklenmiş.
Peki neden zor?
Kitap betimlemelerle dolu. Ama sandığınız gibi betimlemeler değil. 'Evren, evren olmadan önce nasıldı, sonradan bu haline nasıl geldi, bir yıldız nasıl oluşuyor, yıldızın ölümü nasıl oluyor, bir elektron nasıl davranıyor, evren nasıl genişliyor, ne zaman büzüşüyor, kara deliklere seyehat eden bir astronotun başına neler geliyor, solucan delikleri bizi geçmişe veya geleceğe nasıl götürüyor?' gibi sorulara verilen betimleyici, bilimsel cevaplar. Ancak bu cevaplar gözlemleyemediğimiz olayların, gözlemleyemediğimiz cevapları olunca fizik temeli olmayanlar kitabı okurken zorlanabilir. En azından kitabı okumadan önce klasik-modern fizik, kozmoloji, termodinamik kanunları, antropik ilkeler, atomun yapısının açıklanmasında kullanılan kimya terimleri hakkında az da olsa araştırma yaparsanız çok daha rahat okursunuz diye düşünüyorum. Gerçi ben de modern fiziğin birçok konusunu bilmeme rağmen kitabı tamamen anladığımı söyleyemem ama :)
Onun dışında üslup olsun, anlaşılması zor bir konuyu açıklamak için verilen günlük hayattan örnekler olsun, zaman zaman samimi bir şekilde tanrının sorgulanması olsun, çok değerli bir kitap. Hele bir de modern fiziğe biraz ilginiz varsa tadından okunmaz :)
255 syf.
·9 günde·9/10
Açıkçası kitabın tamamını anlamak benim için zor çünkü belli bir temel istiyor. Bu açığı da googledan araştırma yaparak kapattım diyebilirim. Tabii ki de yine kuantumu/evren teorilerini çözdüm yaladım yuttum değil. Fakat genel bir fikir sahibi oldum. Siz de böyle bir kitap peşindeyseniz tavsiye ederim. Ayrıca kitap çok satmasına rağmen bir o kadarda az okunan bir kitapmış yapılan araştırmalara göre. :)
255 syf.
·12 günde
Stephen Hawking...
Newton ve daha sonra PAM. Dirac tarafından işgal edilen Lucasian Professor of Mathematics (Lukasgil Matematik Profesörü) Ünvanına sahip olan, karadelikler ve bunlarla ilgi önemli kuramların sahibi, geçen haftalarda yaşamını yitiren zamanın en önemli bilim adamıydı. Hakkında anlatılacak o kadar çok şey var ki hangisini anlatacağımı bilemiyorum. Bunun için kendisini merak eden ve seven herkese şu: https://youtu.be/AJ0w6KvpbZM belgeseli bırakıp incelememe geçiyorum.


14 Mart'tan iki gün önce karar vermiştim kitaplarını okumaya, daha başlamadan yaşamını yitirdiğini öğrendim ve bu bir işaret olmalı diye düşündüm. Fazla bekletmeden ilk kitabı olan "Zamanın kısa tarihi"ni okumaya koyuldum. Kitabın ismi aslında neler anlattığını fısıldıyor gibi. Kısa kısa fakat kesinlikle dolu dolu bölümlerden oluşturmuş ilk eserini. En az lise son sınıf düzeyinde fizik ve kimya biliyor olmanız, hatta ve hatta fizik hakkında birazda araştırma yapmanız gerekiyor kitabı tam manasıyla anlamak için. Fazla ağır bir kitap değil, fakat hafifde değil. Bazı paragrafları bir kaç defa okuduğum oldu. Bir bilim kitabından beklenenin üzerinde akıcı ve esprili  bir dille yazmış ve asla sıkıcı değil! Hawking'i az çok biliyorsanız kitaba espri katmış olmasına şaşırmazsınız. Okudukça sanki ben soru soruyormuşum, o da cevap veriyormuş gibi hissettim. Onunla sohbet etmek gibiydi.

Dünya'nın düz olduğu düşünülen, yani aslına bakılırsa bilimin ilk yıllarından başlayarak, bence gayet yalın bir şekilde anlatmış fiziği, bu sebeple sizi ister istemez kendine çekecektir. Daha önce asla adını duymadığınız bilim adamlarından ve onların çalışmalarından dolayı kazandığı ödüllerden de -ki bir çoğuna verilmiş- bahsediyor. İçimden ne kadar çok ödül verilmiş diye geçiriyordum ki kendisinin parantez içindeki sözü ilişti gözüme.
"Evrenin bizim sandığımız kadar basit olmadığını gösterenlere ne kadar da çok Nobel Ödülü verilmiş!" syf:70
Elbette öyle olmalı!

Bilim değişmeye ve yeni buluşlarda  yenilenmeye açık olduğu için, her seferinde Vay be! Demeden edemiyorsunuz. Yapılan büyük hatalardan ve hatalarından da bahsetmiyor değil. Önemli olanda bu değil mi zaten? Hata etmeden doğruyu bulmak, hata ederek defalarca defalarca uğraştıktan sonra bulmak kadar zevk vermeyecektir diye düşünüyorum. Bilimle uğraşmak da tamamen bundan ibaret. Hata edeceksin bir daha bir daha ama asla pes etmeyeceksin ve eğer inandığın şeyin kesinlikle mantıklı olduğunu düşünüyorsan ve matematiksel olarak da karşılığını bulduysan işte o zaman geriye bir tek hak ettiğin değeri ve inancı görmek kalıyor.

Geçmişten günümüze kadar hemen hemen bütün bilim adamları en az on kez fikirleri yüzünden reddedildi. Bununla kalsa iyi! "infaz" bile edildiler! Üstelik tek suçları şuç bile sayılmayacak " farklı düşünmek"ti. Buraya yine Hawking'in şu sözünü bırakmalıyım.
"Hepimiz  farklıyız. Standart ya da sıradan bir insan yoktur."  hal böyleyken farklı düşünüyor olmak neden suç olsun ki. Ama bunu kime  anlatacaksın? Asla değişmeyecek olan katı ve tek derdi insanları kendilerinin bile inanmadığı düşüncelere bağlayanlara mı? Cennetten arsa tapulayanlara mı?...
Zaten neredeyse hiçbir bilim insanı kendi zamanında anlaşılmamıştı. Ne mutlu Hawking'e ki yine her bilim insanının karşılaştığı sorunlarla karşılaştı ama anlaşılmadan ölmedi ve bu onun için gerçekten mükemmel bir his olmalıydı.

Kitaba dönecek olursak; neyin ne olduğunu anlatarak başlıyor. Örneğin; bir kuramdan bahsedecekse, önce kuram hakkında ortaya atılan ilk fikirlerden, sonra onun nasıl geliştirildiğinden, kuramın değindiği noktanın aslında ne olup ne olmadığından, hâlâ geçerliyse neden geçerli, değilse neden değil? Gibi gerçekten hoş bir sadelikte anlatıp açıklayıcı resimlerle desteklemiş. Bu nedenle kafanız pek fazla karışmıyor =P Nerdeyse her bölümün özellikle üç bilim insanın kuramlarıyla bağlantılı olduğunu fark edersiniz. Bunlar; Galile, Newton ve "Genel görelik" kuramının sahibi, IQ denince aklımıza gelen, (bence dil çıkarma emojisinin babası) yine zamanının ve hâlâ zamanımızın en büyük bilim insanlarından olan Einstein! Gerçekten Dünya hakkındaki görüşleri değiştiren bu insanlar, Gerçek Dünya varlığını devam ettirene kadar anılmaya değer olmalılardır ki olacaklardır!

Fazla uzatmak istemiyorum bilime ve fiziğe -ki bunlar zaten bir bütün- meraklıysanız ve önceden yeterli bilgi edindiyseniz kesinlikle ilk olarak okumanız gerek kitap, bu!  Sonrasında bunun devamı olan "Ceviz kabuğundaki evren" le devam edebilirsiniz.

Zihniniz ve gönlünüz hep açık olsun. Keyifli okumalar. :))
255 syf.
İçerisinde harflerin, kelimelerin, ezgilerin ve renklerin uçuştuğu dünyamda, "Bir eksiklik var ama ne bilmiyorum, bulamıyorum, bazı şeylere uzanamıyor, dokunamıyorum!" diye diye kendimi yollara vurdum, epey zaman önce..

Yetmiyordu; kelimeler, renkler, sesler yetmiyordu. Bazı hikayeleri okuyamıyor, bazı gerçeklere ulaşamıyordum.
Sonra bir arkadaşım; "Matematik" dedi. "Evrenin dili Matematiktir Ayça, onu öğrenmelisin."

Fakat lisans hayatımın bana öğrettiği en önemli şeylerden biri; bir şeyi öğrenmeden önce, onu nasıl öğreneceğini öğrenmektir. Pek tabii evrenin dilinin matematik olduğunu ben de biliyordum fakat ondan önce öğrenmem gereken bir şeylerin olduğunu hissetmiştim.
Astronomi alanında yüksek lisans yapan bir arkadaşıma "Beni bu dünyanın içine çek! Bana bir yol göster, yalnızca göster, sonra bırak ben yürüyeyim." dedim.

"Zamanın Kısa Tarihi" ile başla dedi.
Başladım.
Evet kısa.
Dili de, biraz kendinizi zorlarsanız, çabuk pes etmezseniz, meraklıysanız; alır götürür sizi. Çünkü yer yer bilim dili hakim oluyor, kavramlar, tanımlar, açıklamalar..
Kendinizi bir anda koca bir amfide fizik dersi alıyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. Üstelik dersi veren profesör sizin neyi ne kadar bildiğinizle hiç ilgilenmiyor.
Bu sebeple, ara ara açıp başka kitaplara bakmaya, internetten araştırmaya mecbur kalabilirsiniz.
Fakat kitap bittikten sonra gerçekten de zamanın kısa tarihi hakkında oldukça gerçek ve doyurucu bir bilgiye sahip olmuş olacaksınız.

Şuraya başlıkları bırakayım, zihninizde bir tablo canlansın;
1. Evreni nasıl görüyoruz?
2. Uzay ve Zaman
3. Genişleyen Evren
4. Belirsizlik ilkesi
5. Temel Parçacıklar ve Doğanın Kuvvetleri
6. Kara Delikler
7. Kara Delikler o Kadar da Kara Değiller
8. Evrenin Doğuşu ve Yazgısı
9. Zamanın Oku
10. Fiziğin Birleştirilmesi
11. Sonuç

Sabır, sevgili okurlar, sabır.
Bizim böyle bir çırpıda okuduğumuz bütün bu eserler binlerce yılın birikimi ve her biri bambaşka bir alemin dili..
Bu yüzden size faydalı olabilecek bir kitabı yarıda bırakmadan önce, elinizden geleni yaptığınızdan emin olun.

Ben bu kitabı okurken aynı zamanda şu belgeselleri izlemeye başladım;
Evrenin Harikaları
http://www.belgun.tv/...e/evrenin-harikalari

Kozmos
https://dizimag6.co/...bolum-izle-dizi.html

Matematiğin Öyküsü
http://www.belgun.tv/...ykusu-belgeseli-izle

Ve çok faydalı oldular.

Daha basit bir dilde, daha anlaşılır bir kitap isterseniz;
Brian Green- Evrenin Zarafeti ile başlayabilir, yazarın diğer kitaplarına da bakabilirsiniz.
Evrenin Zarafeti

Keyifli yolculuklar!
255 syf.
Kitaptan: Bu kitaptaki her sözcüğü hatırlasaydınız hafızanız yaklaşık iki milyon bilgi parçasını kaydetmiş olurdu: beyninizdeki düzen yaklaşık iki milyon birim artmış olurdu. Ancak bu kitabı okurken yiyecek formundaki en az bin kalori düzenli enerjiyi, ısı yayma ve ter yoluyla çevrenizdeki havaya kaybettiğiniz ısı formundaki düzensiz enerjiye çevirmiş olacaksınız.

Ancak endişelenmeye gerek yok çünkü kitaptaki her sözcüğü hatırlamayacaksınız zaten. Dahası konulara aşinalığı olmayanlar çoğu anlatılanı da anlamayacaktır. Bu yüzden herkesin ha deyince okuyup anlayabileceği bir kitap değil. Ama bu, yazarının anlatımından kaynaklanmıyor aksine oldukça yalın bir anlatım ve güzel benzetmeler var. Yani bu kitabın en çok satan fizik kitabı olduğu bir gerçek ancak en çok yarıda bırakılan kitap olduğunu da duydum ben:) Okumaların zamanlarını iyi belirlemek gerekiyor o yüzden. Popüler olana atlamak her zaman durumumuza uygun olmayabilir. Belli bir temel edindikten sonra genel bir çerçeve çıkartabilecektir okuyan.
255 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Merhaba okur,
Fiziğe karşı olan sempatim yüzünden Stephen Hawking'in bu kitabını gerçek manada çok okumak istiyordum. Ama kitap bende yoktu. Yaşadığım yerdeki aramalar sonucu bu kitabı okulumun kütüphanesinde buldum. Ama kitap 1980'lerde basılmıştı, neyse önemli olan kitabı bulabilmem idi.

Bu kitabın çok fazla satmasını neredeyse hiç denklem kullanmadan(e=mc2 hariç) sade ve akıcı bir dille yazılmasına bağlıyorum.Kitabı yaklaşık olarak 3 günde bitirdim. Bu kitap benim için anlaşılabilirdi ama diğer okurların inceleme ve yorumlarını okuyunca, diğer okurlara zor geldiğini anladım. belki de fizik ile ilgili önceden de biraz bilgim olduğu için bana kolay gelmiştir.

Bu kitabı okumanızı tavsiye ederim, hele ki bilime ilginiz varsa kesinlikle okumanız gereken bir yapıttır.

Bu arada bu inceleme benim ilk incelemem olacak.
Buraya kadar kıymetli zamanınızı bu yazıyı okumakla harcadığınız için teşekkür ederim.
255 syf.
Kimimizin yaratıcı, kimimizin mantıklı, kimimizin garip... Hepimizin aklında bir şeylere dair sorular var. Araştırırız, okuruz, sorularımızı bilimle cevaplandırmaya çalışırız. Peki bilim bize sorularımızın cevaplarını söyleyip bizi rahat bırakır mı? Kesinlikle hayır. Bilimde açacağımız her bir pencere ardında yatan bir sürü pencereye gebedir. Bir şeyin cevabını bulsak, hemen daha çok soru üşüşür kafamıza.

Soru: Evren sonsuz mu, evrenin sınırları var mı?
Cevap: Evren genişliyor.
Ne hızla genişliyor? Genişlemesinin nedeni ne? Sonsuza dek mi genişleyecek? Genişlemesinin galaksiler, gezegenler üzerinde etkisi var mı? (...)

Hawking'in kitabını okuduktan sonra kitabın kapağını siz de yere doğru dalgın ve boş boş bakarak "aslında hiçbir şey bilmiyoruz" diyerek kapatır mısınız bilmem. Ama kafanızda yeni cevaplar, yeni sorular oluşacağını ve aslında hiçbir şey bilmediğimizin farkına varacağınızı söyleyebilirim.

Benim kesin bilgiler sandığım bilgilerin bile farklı bakış açılarıyla tartışılabilecek teoriler olduğunu gördüm. Hawking, "Fizikte deneylerin sonucu kaç kere aynı çıkarsa çıksın, bir sonrakinin aynı çıkacağını kesin olarak bilemezsiniz" diyerek açıklıyor bunu.

Açıkçası bu kitaba ön yargıyla başlamıştım. Kitabın ağır olacağını ve okurken sürekli kavramları araştırma ihtiyacı hissedeceğimi sanmıştım. "Belki uzun uzun düşündürecek şeyler vardır" diye düşündüğümden kitabı daha sonra daha sakin bir ortamda okurum diye henüz birkaç sayfa okumamışken yarım bıraktım. Bir fizik kitabının bu kadar açıklayıcı ve akıcı olduğunu gördüğümde çok şaşırdım. Kitap fizik bilgisi olmayanlar tarafından da rahat anlaşılır.

Bu kitap Stephen Hawking'in dünyaya sağlamış olduğu katkılardan birisi. İyi okumalar...
255 syf.
Her şeyden önce bu yazının bir incelemeden ziyade bir saygı duruşu niteliğinde olduğunu belirtmek isterim.

Stephen Hawking. 21. yüzyılın en önemli bilim insanlarından birisi. Düşünsenize biz onun yaşamının bir kısmına şahitlik etmiş insanlarız. Yıllar sonra çocuklarımıza ve belki torunlarımıza bahsederken onun yaşadığı dönemde biz de vardık diyeceğiz. Einstein, Tesla, Edison ve diğerleri. Belki bunlarla aynı dönemde bulunmadık ama Stephen Hawking'i gördük.

Biraz uzun bir yazı olacak bunu baştan söylemem gerekiyor. Ben Stephen Hawking'le tam olarak The Bing Bang Theory dizisine zaman zaman konuk oyuncu olmasıyla tanıştım. Sheldon'ın zekasını ona benzetmesiyle bir süre merak etmiş ve daha sonra araştırmaya başlamıştım. Araştırdıkça elbette kendimden utandım. Çünkü yüzyılın en önemli bilim insanlarından birini TV aracılığıyla tanıyordum. Kendimi teselli etmek için en azında tanıdım dedim içimden.

Önce görsel kaynaklara baktım. Şu belgeseli izleyebilirsiniz sizde
https://www.youtube.com/watch?v=gc0a85arRV8
Ve şuna da göz atabilirsiniz;
https://www.youtube.com/watch?v=AJ0w6KvpbZM

Henüz yirmili yaşlarında doktorlar tarafından en fazla iki yıl ömür biçilen bir adam. Çocukluk yıllarında "kötü" notların sahibi. Biyolojiden hoşlanmayan bir adam. Kim derdi ki çağın en önemli insanı olacak. İki yıl yaşasa mucize olur dedikleri adam 76 yaşında hayata gözlerini yumdu. Bu 76 yıllık sürece onlarca kitap, Tekillik Teorisi, Kara Deliklerin İşleyiş Prensibi, Hawking Radyasyonu ve nice teori ve kuramlar sığdırdı. Ayrıca sanatçı bir kişiliği de vardı ve bunu da bazı TV dizilerine katılarak yansıttı.Ve bütün bunları ASL hastalığından dolayı bir tekerlekli sandalye üzerinde gerçekleştirdi. Tek kelime bile konuşamazken bilime yön verdi.
2014 senesinde hayatı beyaz perdeye aktarıldı. Dileyenler "Her Şeyin Teorisi" olarak aratıp internet üzerinden izleyebilirler. Bir link bırakıyorum bende.
http://720pizle.com/...of-everything.html/2

Ve Zamanın Kısa Tarihi. Bu kitapla kendisine "Evrenin Efendisi" lakabı takıldı. Çünkü fizikle alakalı bir kitap ilk kez çok satanlara girmişti ve bunu 237 hafta boyunca sürdürdü. Onu tanımamın üzerinden geçen yaklaşık 4 senenin ardından okudum bu kitabı. Yön vermek, az da olsa yardımcı olmak amacıyla diyeceğim birkaç cümle var sizlere kitap hakkında.

Dilinin oldukça sade olduğunu görmüştüm internette kısa bir araştırma yapınca. Buna itirazım yok. Fakat fizikle, uzayla, Kara Deliklerle, kuantum, sicim teorisi, tekillik, genişleyen evren teorisi, şişme kuramına hiç aşina olmayanlar için biraz zorlayıcı olacaktır. Burada çok bilmişlik yapıyor gibi anlaşılmak istemem. Çünkü bu konuları az çok kendimce araştırıp merak eden biri olarak kitap yine de zorlayıcı oldu benim için. Aslında okuduklarımı anlayabiliyorum fakat birine anlatırken aynı başarıyı gösteremiyorum. Hawking daha çok geçmişten günümüze doğru anlatıyor teorileri, kuramları. Kıyaslamalar yapıyor. Anlayabilmemiz için örneklemeler yapıyor. Olabildiğince basit tutuyor ama temelde Fizik ve uzay olduğunu unutmamak gerek. Kitabı okumaya başlamadan önce birkaç gün ayırıp yukarıdaki ve onlara benzer başlıklar araştırıp biraz ön bilgiye sahip olmak yararınıza olacaktır.

Sanırım başta belirttiğim saygı duruşu amacımdan biraz uzaklaştım. Burada bitirmem gerektiğini biliyorum. Kesinlikle her okurun kütüphanesinde olması gerek bir kitap diyerek noktalıyorum.

Unutmadan şu linkten Barış Özcan'ın onun hakkında hazırladığı videoya bakmak size iyi gelecektir;
https://www.youtube.com/watch?v=FgorLc4K2eA
Şuna da göz atmayı unutmayın;
https://www.youtube.com/watch?v=HJ7zbzJZsjs

Ve son olarak bu şarkıda da Pink Floyd, Stephen Hawking'le özdeşleşen o mekanik sesi kullanmıştır.
https://www.youtube.com/watch?v=beo_V3BnOfo
Şuna da göz atmayı unutmayın;
https://www.youtube.com/watch?v=HJ7zbzJZsjs

Sevgi, kitaplar ve bilimle kalın.
255 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Ülkemizde yaşanan önemli bir klişedir: Bir yazar ya da kitabı bulunan birisi vefat ettiği (mesleği yazarlık olmayan birisini kastediyorum.) zaman o kişinin kitaplarının satışı hatırı
sayılı ölçüde artar hatta çok satanlar listesine bile girebilir! İncelemesini yazdığım bu eseri de Stephen Hawking vefat ettiği zaman duymuştum. Popüler olan her şey sığ olmasa da kitabın
popülerliğinin artması nedeniyle kitaptan uzak durdum. Biraz da lisedeki fizik dersleri bu uzak durmama neden olmuş olabilir. Ama kitabı alıp okumaya başlayınca bunların hepsi geride kaldı.
Hawking'in eseri bu kadar akıcı yazmış olması beni şaşırttı. Özellikle de "Belirsizlik İlkesi", "Kara Delikler" ve "Temel Parçacıklar ve Doğadaki Kuvvetler" bölümleri çok hoşuma gitti.
İlk bahsettiğim bölüme Olasılıksız kitabından aşina olmam bunda etkili diye düşünüyorum. Kara Delikler ile alakalı ise hepimiz az çok ya bir şeyler duyduk ya da araştırma yaptık. Genelleme
yapmayı pek sevmesem de hepimizin az da olsa bir fikri olduğu konulardan birisi. İsmini andığım üçüncü bölüm ise beni lise yıllarıma götürdü. Eminim ki lise zamanımda bu kitabı okumuş
olsaydım müfredatımızda olan konuları daha iyi anlardım.

Fizikten tabir-i caizse çakmazdım yani. :)

Okuyacak olan arkadaşlara şimdiden keyifli okumalar diliyorum.
255 syf.
·3 günde·8/10
Beyin egzersizi yaptıran ufak çaplı sorular ile evren ve zaman hakkında anlaşılması kolay bir dille yazılmış güzel bir kitap. Evren ve zaman kavramları hakkında başlangıç düzeyinde bilgi veren bir kitap tavsiye ederim.
"100 Yazar Einstein'a Karşı" adında bir kitap basıldığında cevabı yapıştırdı: "Haksız olsaydım zaten biri yeterli olurdu!"
İşığın sonlu ancak çok yüksek bir hızla hareket ettiği gerçeği ilk olarak 1676 yılında Danimarkalı astronom Ole Christensen Roamer tarafından keşfedildi. [(...onun ışık hızı hesabı saniyede 225.000 kilometreydi)]
... şu anda evrendeki uzak yerlerde ne olduğunu bilemiyoruz: görebildiğimiz uzak yıldız kümelerinden bize gelen ışık onları terkedeli milyonlarca yıl oldu. Görebildiğimiz en uzak nesneden gelen ışık yola çıkalı neredeyse sekiz milyar yıl geçti. Yani evrene baktığımızda onun geçmişteki durumunu görmekteyiz.
Şimdi her parçacığın birleşerek yok olacağı bir karşıparçacığı olduğunu biliyoruz. (Kuvvet taşıyan parçacıkların karşıparçacıkları ise kendileriyle aynıdır.) Karşıparçacıklardan oluşmuş karşı dünyalar ve karşıinsanlar olabilir. Ama karşıkendinizle karşılaştığınız zaman sakın el sıkışmayın, yoksa her ikiniz de bir ışık parıltısı içinde yok olursunuz!
Stephen W. Hawking
Sayfa 63 - Milliyet yayınları/epub

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Zamanın Kısa Tarihi
Alt başlık:
Büyük Patlamadan Kara Deliklere
Baskı tarihi:
19889
Sayfa sayısı:
237
Format:
Karton kapak
Orijinal adı:
A Brief History of Time
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Milliyet Yayınları
Baskılar:
Zamanın Kısa Tarihi
Zamanın Kısa Tarihi
Zamanın Kısa Tarihi

Kitabı okuyanlar 1.399 okur

  • Onur Köroğlu
  • gül
  • Figen Yıldız

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları