Zamanın Kıymeti (Genişletilmiş Baskı)

·
Okunma
·
Beğeni
·
27,4bin
Gösterim
Adı:
Zamanın Kıymeti
Alt başlık:
Genişletilmiş Baskı
Baskı tarihi:
Mart 2018
Sayfa sayısı:
336
Format:
Ciltli
ISBN:
9786059621625
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Otto Yayınları
Sahip olduğumuz en büyük nimetlerden biri olmasına rağmen, en kolay harcadığımız şey hiç şüphesiz ki zamanımızdır. Elinizdeki eser, kum saati misali her gün eksilmeye yüz tutan hayatımızı en iyi şekilde verimli kılmanın yolunu aydınlatan bir meşale gibidir. Bunu yaparken de, hayatlarını en güzel şekilde değerlendirmiş ve bizlere yüklü bir miras bırakmış İslam alimlerinin hayatlarından ve sözlerinden bir demet sunmaktadır. Tüm güzelliklerin aslında mazimizde bulunduğunu ortaya koyan bu çalışma, vatiklerini dolu dolu geçirme hususunda özellikle gençleri kucaklamakta ve teşvik etmektedir. Eserin sahibinin yetmişten fazla çalışmasının bulunması ve çağımızın en önde gelen hadisçilerinden biri olması kitabın kıymetini daha da artırmaktadır.
172 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
بسم الله الرحمن الرحيم

Selamun aleyküm kardeşlerim.

Zaman nedir?

Bir sese benziyor,
Arkanız hep zifir.
Bir sese benziyor,
Önünüz kabir...

Zaman... İbadetin kazası mümkündür, ancak vaktin kazası olmayan ve her an her saniyenin kıymeti... Geçmiş olmuş, Gelecek meçhul, önemli olan şimdi... daha neler neler...

Ölümden önce hayatın, meşguliyetten önce sağlığın değerini bilmek zorundayız nitekim öldükten sonra ne kadar ihlaslı olursak olalim daha fazlasini yapmadik diye pismanlik duymadan zamanımızı nerede harcadigimizin hesabı soruldugunda pismanlik duymadan ölçüp biçip tartmamız dileğiyle...

Şimdi incelememe başliyorum;
Zamanın kıymeti bölümüyle başlayan kitap bize zamanın nimetlerinden bir nimet olduğu ve zamani değerlendirirken boşa harcamamamız gerektiğini.

Sonraki bölümde ise Alimler zamanı nasıl değerlendirir, her an onların bir ugraş icinde olmalari, ömürlerine binlerce kitap sığdırmalari, alimlerin ilim talebelerinin özelliklerin.

Ve son olarak ekler kısmıyla bize bazi üstadların zaman hakkındaki o güzel sözleri ve önemli nasihatlarıyla bitiyor.
336 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10 puan
Onlarca kelime yazsam, kitabın bana verdiği olumlu , pozitif duyguyu ve heyecanı anlatmama yetmeyecek .

Hasan Basri ;Asır suresinin tefsiri ni yaparken şöyle bir anekdot anlatır: "bir gün pazarda,
önüne koyduğu buzları satmaya çalışan ve şöyle bağıran bir adama rastladım. Kulak verdim, "sermayesi eriyen şu adama Merhamet edin" diye bağırıyordu .Dūşündüm,Asr suresinde önemle anlatılan zamanın kıymetini şimdi anladım ".Bu kitabı okuyunca ben de zamanın kıymeti, bu kıymeti bilenler ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi diyorum .

Üniversitede okurken ,Ali Osman Koçkuzu (hadis hocamız) yüzlerce Eser'i bize miras bırakan alimlerimize İthafen; onların güneşleri doğmuyor muydu? veya batmıyor muydu ?acaba ,demişti bir keresinde ....Birileri tarih boyunca ,zamanı öyle güzel ve verimli kullandı ki faydalanmamız için, bize yüklü bir miras bıraktı: senenin iki günü hariç ,sürekli ilimle meşgul olan Birûni gibi.

Arapça Süryanice sanskritçe Farsça ve hintçeyi çok iyi bilen Biruni ,ardında uzay, tıp ,matematik, edebiyat, filoloji, tarih ve diğer bilim dallarında olmak üzere 120 den fazla Eser bırakmıştır .Büyük Alman müsteşrik Carl Eduard Sachau (1930 )Onunla ilgili olarak şöyle demiştir: "O ,tarihin tanıdığı en büyük akıldır. "Meşhur Belçikalı müsteşrik bilim tarihçisi George Sarton da (1956 )Onunla ilgili olarak şöyle demiştir: "Biruni İslam aleminin en önde gelenlerinden ve dünya alimlerinin en büyüklerinden birisiydi ."

Zamanın kıymeti adlı eserde pekçok Alim ve yüzlerce ciltlik eserleri tanıtılmış, zamanı iyi kullanmalarıyla ilgili hayatlarından küçük pasajlar nakledilmiştir.Şu günlerde finallere hazırlanan Üniversiteli genç kardeşlerime ,moral ve motivasyon olması açısından şiddetle okumalarını tavsiye ederim
336 syf.
·10 günde·Beğendi·5/10 puan
Bu eser pek çok alimin, Allah dostlarının zamanı nasıl değerlendirdikleri, hiçbir dakikasını israf etmeksizin yüzlerce ciltler yazarak bizlere dile getirilmiş.
336 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Ölmeden okunması gereken ilk kitap.
Okumadığınız her gün için pişman olursunuz muhtemelen bu kitabı okuduğunuzda. Kitapta alimlerin zamana verdiği önemden bahsediliyor detaylı bir şekilde Ayetler, hadisler, ve alimlerin hayatından zamana dair örnekler sunuyor. Nurettin Yıldız sayesinde tanıdım bu kitabı ve belki bu 10. Okuyuşum belkide daha fazla ama her okuyuşumda ayrı bir heyecan ayrı bir çalışma isteği kattı.
"Âlimlerin çocukları kitaplarıdır" sen ne kadar güzel ve tatlı bir çocuksun
336 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kitapla ilgili ne yazık ki bana pek bir şey demek düşmüyor. İslâm âlimlerinin zamanı ne kadar kıymetli görüp, ona göre davrandıklarını anlatan muazzam bir eser. Fazla uzatmayıp içinden iki örnekle incelemeyi bitireceğim.

Örneğin bir adam, bu alime (ismini hatırlayamadım) gelip bir soru sormak istediğini belirttiği zaman, alim bu sorulacak sorunun zaman harcamaya değer olup olmadığını garanti etmek istercesine şu muazzam cümleyi kurar: "Benim için güneşi biraz tut, ben de senin sorunu cevaplayayım."...

Diğer bir örnek ise, hayatını neredeyse, bilgilerini neşredip kitap haline getirmek için adayan alimlerle ilgili. Alim, olur da eğer yazı yazarken kaleminin ucu kırılırsa veya kalem herhangi bir şekilde yazamayacak gibi olursa, onu düzeltmekle vakit kaybetmeyip, yanına aldığı kalemlerle hemen işine dönüp, yazmaya devam eder.

Velhasıl kelam, tavsiye edilir.
336 syf.
Zamanın Kıymeti ... KESİNLİKLE OKUNMASI GEREKEN VE HER KİTAPLIKTA BULUNMASI GEREKEN BİR KİTAP . Benim nacizane fikrim bu yönde....

Kıymetini bilmediğimiz nadide varlıklardan bir tanesi ve en önemlisi ...

Nasıl bir gaflet içerisindeyiz, nasıl bir uyku içerisindeyiz ki yararımıza olan her şeyi zayi etmek için ekstra bir çaba sarf ediyoruz.

Ne denli biliyoruz zamanın kıymetini , ne kadar önemli bizim için zaman ...

Bir an'ımızı değerlendirmeyi düşünüyor muyuz acaba?

Oysa geçmişte yaşamış olan bütün peygamber,ulema, evliya , enbiya, alim ve salih insanlar zamanın her anından faydalanmak için ayrı uğraş, ayrı bir heyecan ile geçirmişler vakitlerini.

Hepsinin buluştuğu ortak nokta ise ... An'ın kıymetini bilin ve yaşadığınızın o an'dan ibaret olduğunu idrak edin ...

Evet yaşıyoruz bir şekilde bu kıymetini bilmediğimiz zaman içerisinde . Vakitler birbirini kovalıyor ardı sıra sırası gelen gidiyor ve bir sonrakine bırakıyor yerini ...

Dİyebilir miyiz bugun akşam olmayacak diye. Zinhar .... ALLAH (C.C.) öyle bir nizam kurmuş ki teklemesi , gerilemesi, beklemesi, duraklaması mümkün değil. Hepsi ALLAH (C.C.)'ın garantisi dahilinde işlevlerini yerine getiriyor.

Peki ya insan??? Sorumluluğunun farkında mı? Farkındaysa ne kadar farkında?
Dakikalar, hatta saniyeler sonrasına garantimiz yokken ! Kavga,dövüş,kıskançlık,haset,kin,düşmanlık, savaş v.s. niye???

Şu fani dünyanın bir anına bile hükmedemezken dünyaya biçilen bu değer niye .
Ne güzel söylemiş söyleyen "Rızkı veren Hüdâ'dır kula minnet eylemem."

Ama uygulayan nerde? Hep bir minnet içerisinde ve hep bir menfaat telaşi içerisinde dünyalık kazanmak için çaba sarf ederken ne kadar farkındayız kaybettiğimiz ve ziyan ettiğimiz zamanın???

ALLAH Ümmeti Muhammed'e zamanın farkında olabilmeyi ve an'ı değerlendirebilmeyi nasip etsin inşaALLAH. Rabbim Ümmeti Muhammed'i zamana karşı bulunduğu gaflet uykusundan tez zamanda uyandırsın inşaALLAH.
336 syf.
·22 günde·10/10 puan
Geçen zamanın geri gelmeyeceğini cümlemiz biliriz, e gelecek zamanı, ne kadar yaşayabileceğimizi de bilemeyeceğimize göre elimizdeki zamanı değerlendirmemizin ne kadar mühim olduğunu israf edilen zamanın geri dönüşünün olmadığı pişmanlığının çaresinin olmadığını. Bir çok islam aliminin zamanı nasıl değerlendirdiğini; yemek yerken zikirden, ilim müteala etmekten geri kalmayayım diye ekmek yerine kek,
kekide ıslatıp yiyerekten daha az çiğneyerek
geçirdiğini ve nice insana hayret verecek derecede dolu geçirip PC’nin daktilonun olmadığı o zamanlarda yüzlerce kitabı nasıl yazdığını anlatıyor.
Şu gerçekte insanın yüzüne sille gibi iniyor.. “Dünya hayatında her şeyi satın almak veya geri almak az-çok mümkündür. Lakin geçen zamanı asla... Küçük bir altın parçasını çöpe atılmasına kimse kayıtsız kalamazken -ne tuhaftır ki-, milyonlarca altın vererek satın alınamayacak zamanın boş işlerle heder olmasına ekseriyetle lâkayd kalınmaktadır.” Gibi nice sözler ve hakikatlerle yüzleştiriyor.
Varlık âleminde vakitten daha kıymetli bir şey yoktur, vaktimizi, naktimizi, ömrü azizimizi israf etmeyelim..
Velhasılı kelam netice-i meram, bendeniz acizene okumanızı tavsiye, istifade etmenizi temenni eder keyifli okumalar dilerim..
160 syf.
بسم الله الرحمن الرحيم

"Şüphesiz Allah Teâla iyilik yapanların hamisidir. Allah'ım Efendimiz Muhammed'e (sallellâhu aleyhi ve sellem), âline, ashabına sâlatu selâm eyle. Hamd olsun âlemlerin rabbi Allah'a (celle celâluh)."

.
Kur'an-ı Kerim'de neredeyse günün her bölümü ile ilgili yemin ifadeleri vardır.
[Velley: Geceye and olsun.
Vennehar: Gündüze and olsun.
Vessubh: Sabah vaktine yemin olsun.
Vedduha: Kuşluk vaktine yemin olsun.
Vel asr: İkindi vaktine, yüzyıllık zaman dilimi olarak da çevrilmiştir, yemin olsun...]
Zamana karşı neden bu kadar yemin?
Biliriz ki Yüce Allah, Kur'an-ı Kerim'de bir şeye yemin ediyorsa, o yemin ettiği şeyin önemini göstermektedir. Zamanımız kıymetlidir ve gün sahip olduğumuz tek zaman dilimidir. Geçmişe takılıp kalmak yanlıştır çünkü geri getirmek mümkün değildir. Geleceğin endişesine kapılmakta hoş değildir çünkü gerçekleşip gerçekleşmeyeceği belli değildir. Gerçek olan tek vakit içinde bulunduğumuz vakittir ve bu vaktimizi verimli değerlendirmeliyiz.
'Peki bir Müslüman olarak, içinde bulunduğumuz vakti iyi kullanmak boş vakitlerimizi daha verimli hâle getirebilmek için ne yapmalıyız?' sorusunun cevabı yine Müslümanlık içerisinden bulunmalıdır. Müslüman olarak yapmak zorunda olduğumuz şeyler (farzlar) dışında Allah'ın sevdiği kulu olmak için çabalayabileceğimiz bir sürü de uğraş vardır. Biliyoruz ki hadislerden ve ayetlerden Allah u Teâla bizleri her defasında daha iyiye gitmemizi öneren veya emderen ifadelerlerle muhatap kılmaktadır. Çabalarız, bir sayfa daha fazla okumaya çabalarız, bir iyilik daha fazla yapmaya çabalarız. Başarı ise Allah'tandır biliriz. İnsanın bir şeylere sıkı sıkı tutunması gerek. Bir hedefi olmalı. Kendimize hedefler belirleyerek daha iyiye gitmeye gayret etmeliyiz. Hedefi olana zaman dâhil her şey hizmet eder, unutmamalıyız.

Kitapta; İslâm alimlerinin zamanlarını nasıl kullandıklarından boş vakitlerini nasıl değerlendirdiklerine, kendilerine nasıl zaman içinde zaman bulduklarına kadar
ve zamanın kıymetini nasıl güzel bildiklerine dek birçok konuya değinilmiştir. Çokça istifade edilebilecek bir kitap, bol feyizli okumalar.
Rabbim bizlere zamanımızı, zamanın tuzaklarına düşmeden verimli değerlendirmeyi nâsip etsin.
160 syf.
·Beğendi·9/10 puan
İlk bölümleri biyografi dolu olup çok akıcı olmasa da, yarıdan sonrası su gibi akıyor. Ve kesinlikle tokat etkisi yapan bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Ufak şiirler sıkıştırılmış sayfaları dönüp tekrar okuyacağınızdan eminim. Ben gerçekten çok beğendim. Zamanın kıymetini unuttuğum dönemlerde, bu kitabı hatırlayacağım... şiddetle tavsiye ediyorum.
336 syf.
·26 günde·9/10 puan
⏲ "Zamanın kıymeti kitabı, saniyelerin nabzını tutan insanların hayatlarından yola çıkarak okuyucuları kısa bir zaman yolculuğuna çıkarmaktadır. Yazar, geçmiş ve gelecek arasında sıkışıp içinde yaşadığı zamanı öldürenlere vakti değerlendirmenin yollarını akıcı bir üslupla göstermektedir."

Başucu kitabı olabilecek nitelikte bir eser, mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Zaman zaman profilimde alıntılar yaparak kitaba dair paylaşımlarda bulundum. Sözü uzatmadan kitaptan bir dua ile bitirelim vesselam..

⏲ "Muhterem okuyucu kardeşim!
Allah Teâlâ hem bizleri hem de sizleri vakti değerlendirmeye, onu faydalı bir iş ve yararlı bir ilimle doldurmaya muvaffak kılsın. Bizleri zamanın ve hayatın kıymetini idrak eden, Allah Teâlâ'nın ikram ettiği nimeti heba etmeyerek kendilerini, milletlerini ve ülkelerini kandırıp aldatmayan, doğru yol üzere bulunan kullarından eylesin. Allah efendimiz Muhammed'e, âline, ashabına çokça salâtu selam eylesin. Hamd olsun âlemlerin rabbi Allah'a. Âmîn."
Kendine prensip edin. Her gün nefsine şunu sor:

"Bugün boş zamanımda ne yaptım? Sıhhatime yarayan bir iş, mal veya ilim kazanma yolunda bir uğraş; kendime veya başkalarına yönelik faydalı bir faaliyet yaptım mı? Bir bak bakalım: Boş zamanın aklına boyun eğmiş mi? Senin güzel bir hedefin vardı. Bak bakalım zamanını o yönde sarf edebilmiş misin? Cevabın 'Evet' ise başardın demektir. Yok eğer cevabın 'Hayır' ise başarmak için çalışmalısın,gayret etmelisin.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Zamanın Kıymeti
Alt başlık:
Genişletilmiş Baskı
Baskı tarihi:
Mart 2018
Sayfa sayısı:
336
Format:
Ciltli
ISBN:
9786059621625
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Otto Yayınları
Sahip olduğumuz en büyük nimetlerden biri olmasına rağmen, en kolay harcadığımız şey hiç şüphesiz ki zamanımızdır. Elinizdeki eser, kum saati misali her gün eksilmeye yüz tutan hayatımızı en iyi şekilde verimli kılmanın yolunu aydınlatan bir meşale gibidir. Bunu yaparken de, hayatlarını en güzel şekilde değerlendirmiş ve bizlere yüklü bir miras bırakmış İslam alimlerinin hayatlarından ve sözlerinden bir demet sunmaktadır. Tüm güzelliklerin aslında mazimizde bulunduğunu ortaya koyan bu çalışma, vatiklerini dolu dolu geçirme hususunda özellikle gençleri kucaklamakta ve teşvik etmektedir. Eserin sahibinin yetmişten fazla çalışmasının bulunması ve çağımızın en önde gelen hadisçilerinden biri olması kitabın kıymetini daha da artırmaktadır.

Kitabı okuyanlar 2.831 okur

  • Sare
  • PK
  • Melike
  • Havin
  • Rıdvan Genç
  • Mustafa Eviz
  • • Ayşegül Kargu
  • KarTanemm
  • Furkan Turangül
  • Timur Ünal

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%20
13-17 Yaş
%2.9
18-24 Yaş
%22.9
25-34 Yaş
%42.9
35-44 Yaş
%8.6
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%60.3
Erkek
%39.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29.8 (222)
9
%9.5 (71)
8
%5.6 (42)
7
%3.6 (27)
6
%1.5 (11)
5
%1.1 (8)
4
%0.1 (1)
3
%0.1 (1)
2
%0.1 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları