Zamanın Kıymeti (İslam Alimlerinin Gözüyle)

·
Okunma
·
Beğeni
·
18227
Gösterim
Adı:
Zamanın Kıymeti
Alt başlık:
İslam Alimlerinin Gözüyle
Baskı tarihi:
Ocak 2015
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054696994
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
OTTO Yayınları
Baskılar:
Zamanın Kıymeti
Zamanın Kıymeti
Zamanın Kıymeti-Pratik Baskı
Zamanın Kıymeti
İslam Alimlerinin Gözüyle Zamanın Kıymeti
Zamanın Kıymeti
Zaman, sessiz bir testere misali ömrü tüketmektedir. Akrep ve yelkovan arasında kalan her an, farkına varmasak da, geçmişe dönüşmektedir. Her bir kalp atışıyla geçen vakti durdurmak mümkün olmadığından zamanı düzenlemek elimizdeki tek çare gibi görünüyor. Zaman kazanmak için bile onu düzenlemek zorunda kalan insanın bu çabası sonucunda elinde sadece koşuşturma ve telaştan ibaret bir hayat kalıyor. Bu eser, saniyelerin nabzını tutan insanların hayatlarından yola çıkarak okuyucuları kısa bir zaman yolculuğuna çıkarmaktadır. Yazar, geçmiş ve gelecek arasında sıkışıp içinde yaşadığı zamanı öldürenlere vakti değerlendirmenin yollarını akıcı bir üslupla göstermektedir.
336 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Onlarca kelime yazsam, kitabın bana verdiği olumlu , pozitif duyguyu ve heyecanı anlatmama yetmeyecek .

Hasan Basri ;Asır suresinin tefsiri ni yaparken şöyle bir anekdot anlatır: "bir gün pazarda,
önüne koyduğu buzları satmaya çalışan ve şöyle bağıran bir adama rastladım. Kulak verdim, "sermayesi eriyen şu adama Merhamet edin" diye bağırıyordu .Dūşündüm,Asr suresinde önemle anlatılan zamanın kıymetini şimdi anladım ".Bu kitabı okuyunca ben de zamanın kıymeti, bu kıymeti bilenler ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi diyorum .

Üniversitede okurken ,Ali Osman Koçkuzu (hadis hocamız) yüzlerce Eser'i bize miras bırakan alimlerimize İthafen; onların güneşleri doğmuyor muydu? veya batmıyor muydu ?acaba ,demişti bir keresinde ....Birileri tarih boyunca ,zamanı öyle güzel ve verimli kullandı ki faydalanmamız için, bize yüklü bir miras bıraktı: senenin iki günü hariç ,sürekli ilimle meşgul olan Birûni gibi.

Arapça Süryanice sanskritçe Farsça ve hintçeyi çok iyi bilen Biruni ,ardında uzay, tıp ,matematik, edebiyat, filoloji, tarih ve diğer bilim dallarında olmak üzere 120 den fazla Eser bırakmıştır .Büyük Alman müsteşrik Carl Eduard Sachau (1930 )Onunla ilgili olarak şöyle demiştir: "O ,tarihin tanıdığı en büyük akıldır. "Meşhur Belçikalı müsteşrik bilim tarihçisi George Sarton da (1956 )Onunla ilgili olarak şöyle demiştir: "Biruni İslam aleminin en önde gelenlerinden ve dünya alimlerinin en büyüklerinden birisiydi ."

Zamanın kıymeti adlı eserde pekçok Alim ve yüzlerce ciltlik eserleri tanıtılmış, zamanı iyi kullanmalarıyla ilgili hayatlarından küçük pasajlar nakledilmiştir.Şu günlerde finallere hazırlanan Üniversiteli genç kardeşlerime ,moral ve motivasyon olması açısından şiddetle okumalarını tavsiye ederim
336 syf.
·Beğendi·10/10
Kitapla ilgili ne yazık ki bana pek bir şey demek düşmüyor. İslâm âlimlerinin zamanı ne kadar kıymetli görüp, ona göre davrandıklarını anlatan muazzam bir eser. Fazla uzatmayıp içinden iki örnekle incelemeyi bitireceğim.

Örneğin bir adam, bu alime (ismini hatırlayamadım) gelip bir soru sormak istediğini belirttiği zaman, alim bu sorulacak sorunun zaman harcamaya değer olup olmadığını garanti etmek istercesine şu muazzam cümleyi kurar: "Benim için güneşi biraz tut, ben de senin sorunu cevaplayayım."...

Diğer bir örnek ise, hayatını neredeyse, bilgilerini neşredip kitap haline getirmek için adayan alimlerle ilgili. Alim, olur da eğer yazı yazarken kaleminin ucu kırılırsa veya kalem herhangi bir şekilde yazamayacak gibi olursa, onu düzeltmekle vakit kaybetmeyip, yanına aldığı kalemlerle hemen işine dönüp, yazmaya devam eder.

Velhasıl kelam, tavsiye edilir.
336 syf.
Zamanın Kıymeti ... KESİNLİKLE OKUNMASI GEREKEN VE HER KİTAPLIKTA BULUNMASI GEREKEN BİR KİTAP . Benim nacizane fikrim bu yönde....

Kıymetini bilmediğimiz nadide varlıklardan bir tanesi ve en önemlisi ...

Nasıl bir gaflet içerisindeyiz, nasıl bir uyku içerisindeyiz ki yararımıza olan her şeyi zayi etmek için ekstra bir çaba sarf ediyoruz.

Ne denli biliyoruz zamanın kıymetini , ne kadar önemli bizim için zaman ...

Bir an'ımızı değerlendirmeyi düşünüyor muyuz acaba?

Oysa geçmişte yaşamış olan bütün peygamber,ulema, evliya , enbiya, alim ve salih insanlar zamanın her anından faydalanmak için ayrı uğraş, ayrı bir heyecan ile geçirmişler vakitlerini.

Hepsinin buluştuğu ortak nokta ise ... An'ın kıymetini bilin ve yaşadığınızın o an'dan ibaret olduğunu idrak edin ...

Evet yaşıyoruz bir şekilde bu kıymetini bilmediğimiz zaman içerisinde . Vakitler birbirini kovalıyor ardı sıra sırası gelen gidiyor ve bir sonrakine bırakıyor yerini ...

Dİyebilir miyiz bugun akşam olmayacak diye. Zinhar .... ALLAH (C.C.) öyle bir nizam kurmuş ki teklemesi , gerilemesi, beklemesi, duraklaması mümkün değil. Hepsi ALLAH (C.C.)'ın garantisi dahilinde işlevlerini yerine getiriyor.

Peki ya insan??? Sorumluluğunun farkında mı? Farkındaysa ne kadar farkında?
Dakikalar, hatta saniyeler sonrasına garantimiz yokken ! Kavga,dövüş,kıskançlık,haset,kin,düşmanlık, savaş v.s. niye???

Şu fani dünyanın bir anına bile hükmedemezken dünyaya biçilen bu değer niye .
Ne güzel söylemiş söyleyen "Rızkı veren Hüdâ'dır kula minnet eylemem."

Ama uygulayan nerde? Hep bir minnet içerisinde ve hep bir menfaat telaşi içerisinde dünyalık kazanmak için çaba sarf ederken ne kadar farkındayız kaybettiğimiz ve ziyan ettiğimiz zamanın???

ALLAH Ümmeti Muhammed'e zamanın farkında olabilmeyi ve an'ı değerlendirebilmeyi nasip etsin inşaALLAH. Rabbim Ümmeti Muhammed'i zamana karşı bulunduğu gaflet uykusundan tez zamanda uyandırsın inşaALLAH.
336 syf.
·22 günde·10/10
Geçen zamanın geri gelmeyeceğini cümlemiz biliriz, e gelecek zamanı, ne kadar yaşayabileceğimizi de bilemeyeceğimize göre elimizdeki zamanı değerlendirmemizin ne kadar mühim olduğunu israf edilen zamanın geri dönüşünün olmadığı pişmanlığının çaresinin olmadığını. Bir çok islam aliminin zamanı nasıl değerlendirdiğini; yemek yerken zikirden, ilim müteala etmekten geri kalmayayım diye ekmek yerine kek,
kekide ıslatıp yiyerekten daha az çiğneyerek
geçirdiğini ve nice insana hayret verecek derecede dolu geçirip PC’nin daktilonun olmadığı o zamanlarda yüzlerce kitabı nasıl yazdığını anlatıyor.
Şu gerçekte insanın yüzüne sille gibi iniyor.. “Dünya hayatında her şeyi satın almak veya geri almak az-çok mümkündür. Lakin geçen zamanı asla... Küçük bir altın parçasını çöpe atılmasına kimse kayıtsız kalamazken -ne tuhaftır ki-, milyonlarca altın vererek satın alınamayacak zamanın boş işlerle heder olmasına ekseriyetle lâkayd kalınmaktadır.” Gibi nice sözler ve hakikatlerle yüzleştiriyor.
Varlık âleminde vakitten daha kıymetli bir şey yoktur, vaktimizi, naktimizi, ömrü azizimizi israf etmeyelim..
Velhasılı kelam netice-i meram, bendeniz acizene okumanızı tavsiye, istifade etmenizi temenni eder keyifli okumalar dilerim..
336 syf.
·26 günde·9/10
⏲ "Zamanın kıymeti kitabı, saniyelerin nabzını tutan insanların hayatlarından yola çıkarak okuyucuları kısa bir zaman yolculuğuna çıkarmaktadır. Yazar, geçmiş ve gelecek arasında sıkışıp içinde yaşadığı zamanı öldürenlere vakti değerlendirmenin yollarını akıcı bir üslupla göstermektedir."

Başucu kitabı olabilecek nitelikte bir eser, mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Zaman zaman profilimde alıntılar yaparak kitaba dair paylaşımlarda bulundum. Sözü uzatmadan kitaptan bir dua ile bitirelim vesselam..

⏲ "Muhterem okuyucu kardeşim!
Allah Teâlâ hem bizleri hem de sizleri vakti değerlendirmeye, onu faydalı bir iş ve yararlı bir ilimle doldurmaya muvaffak kılsın. Bizleri zamanın ve hayatın kıymetini idrak eden, Allah Teâlâ'nın ikram ettiği nimeti heba etmeyerek kendilerini, milletlerini ve ülkelerini kandırıp aldatmayan, doğru yol üzere bulunan kullarından eylesin. Allah efendimiz Muhammed'e, âline, ashabına çokça salâtu selam eylesin. Hamd olsun âlemlerin rabbi Allah'a. Âmîn."
160 syf.
·Beğendi·9/10
İlk bölümleri biyografi dolu olup çok akıcı olmasa da, yarıdan sonrası su gibi akıyor. Ve kesinlikle tokat etkisi yapan bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Ufak şiirler sıkıştırılmış sayfaları dönüp tekrar okuyacağınızdan eminim. Ben gerçekten çok beğendim. Zamanın kıymetini unuttuğum dönemlerde, bu kitabı hatırlayacağım... şiddetle tavsiye ediyorum.
336 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Tabiin zahidlerinden amir ibn abdikaystan rivayet edilmiştir. Bir adam kendisine,” benimle konuşur Musun?” Diye sorar. Oda şöyle cevap verir;”güneşi yerinde tut,seninle konuşayım.”Çünkü zaman hızlı bir şekilde geçip gidiyor, geçip gittikten sonra ise birdaha geri dönmez. Gidişine çok pişmanlık duyulsa bile yerine birşey koymak veya yeniden elde etmek mümkün değildir. Ayrıca her vaktin içinde yapılabilecek bir amel vardır.
176 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Birçok âlimin; zamanı boşa harcayan lüzumsuz işlerden, gafil insanlardan uzak durarak ve her anlarını en güzel sekilde değerlendirerek birçok ilimden faydalanarak yüzlerce eser yazdıklarını en güzel örneklerle açıklamış yazar. Zaman kaybı olmasın diye ekmeği suyla ıslatıp yiyecek kadar ince düşünen bu mübarek insanların bu kadar eser yazmalarına şaşmamak lazımmış.
Zamanın kıymetini anlamak icin güzel bir kitap.
131 syf.
·Beğendi·10/10
"İnsan zamanı öldürmek adına en büyük katildir"
Daha evvel okuduğum diger eserinde (bekar alimler)yine ek alimler verilmişti. Bunda ek olarak Ali Fuat Başgil, Osman nuri topbaş, Bünyamin erul un zaman ile ilgili yazıları var..
Öncelikle ek olarak verilen yazarlar
İle islamın ilk zamanlarında ki alimler arasında ki zamanı degerlendirme arasında belirli bir fark var.
İslamın ilk zaman alimleri: zamanlarını kitap yazmakla geçiriyorlar.
Ve istisnasız okuma yazma tefekkür etme.
Yakın dönem alimleri ise (ekte verilenler)
Zamanı israf boşa harcama ile ilgili tavsiyeler içeriyor.

Çıkarımların uygulanması duasıyla.:))
112 syf.
·3 günde
Müslümanlar açısından zaman, apayrı bir sorumluluktur. Zira nefes alıp-verdiğimiz her bir an bile bir kulluktur. Her anın, her dakikanın hesabını vereceğimize inanırız biz. Ona göre yaşar, ona göre zamanı ayları, günleri değerlendiririz. Malesef kültürümüzde “zaman öldürmek” diye bir kullanım varsa da, kitabımızda, inancımızda böyle bir mana ve mefhum yoktur. Sözüm ona “zaman öldürenler” aslında kendi ruhlarını öldürmekten başka bir şey yapmazlar. “Felekten bir gün çalalım” diyenler, sadece kendi ömür sermayesini çarçur etmektedirler. “Delikanlıdır, gençtir gezecek-eğlenecek” diyenler, insanın baharını kışa, en güzel fırsatlarını boşa çıkarmayı marifet sayarlar ne yazık ki! Arap özdeyişinde denildiği gibi “Ayıp bizdedir amma, zamanımızı ayıplarız!”

Müslüman açısından zaman, öldürülecek bir şey değil, tam tersine planlanacak bir unsurdur. Çocukluk, gençlik, olgunluk ve yaşlılık... Yahut yirmi dört saatlik bir gün planlanır, ezanlarla, namazlarla... En bereketli seher vakti ile başlanır güne. Geceyi de gündüzü de onların sahibi olan, baş eden Allah'ı razı edecek şekilde değerlendirir Müslüman.

Kitabı okurken alimlerin nasıl vakite kıymet verdiklerini daha iyi anlıyorsunuz. Mutlaka okunması gereken bir kitap.
"Üzerine güneşin battığı, ömrümün eksildiği, ancak amelimin artmadığı bir güne duyduğum pişmanlık kadar başka bir şeye pişmanlık duymadım."
Kendine prensip edin. Her gün nefsine şunu sor:

"Bugün boş zamanımda ne yaptım? Sıhhatime yarayan bir iş, mal veya ilim kazanma yolunda bir uğraş; kendime veya başkalarına yönelik faydalı bir faaliyet yaptım mı? Bir bak bakalım: Boş zamanın aklına boyun eğmiş mi? Senin güzel bir hedefin vardı. Bak bakalım zamanını o yönde sarf edebilmiş misin? Cevabın 'Evet' ise başardın demektir. Yok eğer cevabın 'Hayır' ise başarmak için çalışmalısın,gayret etmelisin.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Zamanın Kıymeti
Alt başlık:
İslam Alimlerinin Gözüyle
Baskı tarihi:
Ocak 2015
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054696994
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
OTTO Yayınları
Baskılar:
Zamanın Kıymeti
Zamanın Kıymeti
Zamanın Kıymeti-Pratik Baskı
Zamanın Kıymeti
İslam Alimlerinin Gözüyle Zamanın Kıymeti
Zamanın Kıymeti
Zaman, sessiz bir testere misali ömrü tüketmektedir. Akrep ve yelkovan arasında kalan her an, farkına varmasak da, geçmişe dönüşmektedir. Her bir kalp atışıyla geçen vakti durdurmak mümkün olmadığından zamanı düzenlemek elimizdeki tek çare gibi görünüyor. Zaman kazanmak için bile onu düzenlemek zorunda kalan insanın bu çabası sonucunda elinde sadece koşuşturma ve telaştan ibaret bir hayat kalıyor. Bu eser, saniyelerin nabzını tutan insanların hayatlarından yola çıkarak okuyucuları kısa bir zaman yolculuğuna çıkarmaktadır. Yazar, geçmiş ve gelecek arasında sıkışıp içinde yaşadığı zamanı öldürenlere vakti değerlendirmenin yollarını akıcı bir üslupla göstermektedir.

Kitabı okuyanlar 1.826 okur

  • seyhan karadağ
  • Kübra Gümüş
  • Aslı
  • Esra Cetinkaya
  • D. Ş.
  • Aysenur
  • Seda Ünel
  • Sümeyye Sena
  • Ahmet SAP
  • Esra söylemez

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%7.6 (37)
9
%3.7 (18)
8
%1.9 (9)
7
%0.4 (2)
6
%0.8 (4)
5
%0.2 (1)
4
%0
3
%0.2 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları