Zamanın Ötesindeki Deha Tesla

8,4/10  (56 Oy) · 
116 okunma  · 
57 beğeni  · 
2.406 gösterim
NOT; Bu kitabın ilk baskısı; "TESLA, Anlaşılamamış Dahi" ismiyle basılmıştır.

Adı Edison veya Marconi kadar bilinmese de Nikola Tesla gelmiş geçmiş en büyük mucitlerden biri, hatta birincisi kabul ediliyor. Sırp asıllı, Hırvatistan doğumlu ve ABD vatandaşı olan bu dâhi sayesinde bugün ışıl ışıl aydınlanan kentlerde yaşıyoruz. Ama insanlığın Tesla'ya borçlu olduğu şey bununla sınırlı değil tabii. Gerçekten zamanının çok ilerisinde yaşayan bir bilim insanı olan Tesla patentinin Marconi'ye değil kendisine ait olduğunu ancak ABD Yüksek Mahkemesi kararıyla kanıtlayabildiği radyodan televizyona, robotlardan telsiz haberleşmesine, bilgisayardan füzelere kadar bugün gündelik yaşamımızda yer alan pek çok şeyin mucidi veya fikir babasıdır.
Kendisine ait bir evi olmayan, otellerde yaşayan, hiç evlenmeyen ve en iyi dostu ünlü yazar Mark Twain ile güvercinler olan Tesla yirminci yüzyılın ilk yarısında sayısız icat yaptı. Ancak bunları ticari ürüne ve kendisi için bir gelir kaynağına dönüştürmeyi pek umursamayınca inanılmaz buluşları Edison veya Marconi gibi açgözlü "tüccar mucitler" tarafından çalındı. Ne yazık ki bugün onların adı Tesla'dan daha çok biliniyor.

Hayallerine bugün bile ulaşılması zor görünen Tesla İkinci Dünya Savaşı'nın ortasında, 1943'te öldüğünde çalışmalarını yakından izleyen FBI bütün araştırma notlarına, yayımlanmamış makalelerine el koydu. Daha sonraki yıllarda nükleer teknolojinin geliştirilmesinde ve uzay çalışmalarında değerlendirildiği söylenen bu belgeler üzerinde hâlâ incelemeler sürüyor.

Genç yaşta ABD'ye göç eden bu büyük mucit bilim tarihinde hak ettiği yeri çoktan almıştır ama sıradan insanların da zihninde ve gönlünde hak ettiği yeri almalıdır. Bu kitap bu işin daha fazla gecikmemesine katkıda bulunmak için yazılmıştır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2010
 • Sayfa Sayısı:
  264
 • ISBN:
  9789756154342
 • Orijinal Adı:
  Tesla: Man Out of Time
 • Çeviri:
  Ertuğrul Mehmed Koç / Okan Gündüz
 • Yayınevi:
  Aykırı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aysel 
 05 Şub 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · Puan vermedi

Bir iki satırla kitabın anlatım tarzına değinip içeriğine geçmek istiyorum.
Yazar-Margaret Cheney, her ne kadar biyografi tarzı bir roman ortaya koymuş olsa da anlatım dili sanki bir tarih kitabı ya da bir makale okuyormuşsunuz tadı veriyor. Derinlemesine araştırıldığı, bilgi sahibi insanlar ile konuşulduğu belli. Anlatım dili okurken bir yerden sonra sıksa da zaman geçtikçe yazarın anlatım tarzına hem alışıyor hem de onun neden böyle yazdığını algılamış oluyorsunuz. Yazar, bu dahinin hayatını olduğu gibi açıklamaya özen göstermiş, içine ne kurgu, ne entrika eklememiş. Okurların elde edecekleri bilgiyi doğru kaynaklardan doğru ölçüde almalarına özen göstermiş. Bunun için kendi adıma ona teşekkür ederim :)

*Beni Zamanın Ötesindeki Deha`ya (eski ismi ile Anlaşılamamış Dahi) iten Einstein'ın Buzdolabı-Steve Silverman kitabıdır. Onu da öneririm.

Kitabın içeriğine gelirsek;
Tesla`nın dünyaya gelişi ile Zamanın Ötesindeki yolculuğumuza başlayıp, icatları, Edison ile çekişmeleri, mali durumları, aşk hayatı - ki yokmuş böyle bir hayatı (kendini insanlığa ve bilime adadığı için), Nobel ödülü hakkındaki dedikodular, sağlık durumları, delilik seviyesindeki dahilikleri, hayalleri, en iyi dostları (güvercinler ve Mark Twen) ve başka size önemli gelen konularda bilgile sahip olabilirsiniz.

Bu kitap Tesla hakkında en donanımlı, doğruluğuna daha fazla inanacağımız çalışmadır.
Tüm dünya ve insanlık için yaptığı çalışmalar göz önünde bulundurulursa, Tesla gelmiş geçmiş en büyük dahiymiş. Peki bu dahiden insanlık adına ne kadar yararlana bildik?
"Görünmez Adam" kitabının son cümlesi böyleydi doğru hatırlıyorsam;
"İnsanlar ve tarih bir dahiyi daha kendi elleri ile yoketmeyi başarmışlardı." Bu sözler tam anlamı ile Tesla için söylenmiş gibi.
*X ışınları,
*Radyo,
*Radar,
*Elektrik üzerinde yaptığı deneyler ve işler,
*Kumandalar,
*Kablosuz Elektrik (bazı ceplerinin ağırlığını daha çok düşünen "insancıklar" yüzünden tüm dünyanın mahrum kaldığı bir icat) ve şimdi aklımdan çıkmış daha neler neler..

"Düşleri ütopikti: İnsanlar açlıktan ve ölesiye çalışmaktan kurtulacaklardı, dünya çapında iletişim kolaylaşacaktı; ve sonuncu olarak da o diğer gezegenlerde de insanlara benzer yaşam formlarının varolduğuna inanıyordu. Marslılar'ın "istatistiki bir gerçeklik" olduğunu düşünüyordu."

İnsanlık için yaptığı o kadar şey için aldığı tek elle tutulur ödül ironik şekilde Edison madalyasıyla sınırlı kalmıştır.
Onun dünya için yaptığı işleri açıklayacak en güzel sözler:

"Eğer sanayiden Tesla'nın icatlarını söküp çıkarsaydık" diye hatırlatıyordu meslektaşlarına, "çarklar dönmez olur, elektrikli trenler ve tramvaylar durur, şehirlerimiz karanlığa gömülür, atölyelerimiz işsiz kalırdı. Evet, çalışmaları endüstrinin kolu bacağı olmuştur... Adı elektrik biliminin gelişiminde bir çağa damgasını vurmuştur. Çalışmaları devrimler yaratmıştır..."

Hayatı boyunca yalnız bırakılmanın, sefil bir hayat sürdüğü otel odasında (otelin parası bile başkaları tarafından ödeniyordu) öldüğünden iki gün sonra 87 yaşında ölü olarak bulunan, (tüm insanlık için onun çektikleri bir utanç kaynağı olmalı) ona yapılanlar hakkında düşünceleri:

"Acılara bağışıklık kazandığım ruhsal bir huzura kavuşabildim ve hayatın karanlık yanlarından, dertlerden ve varoluşun kaygılarından dahi tatmin vesilesi bulabilecek bir doygunluğa ve mutluluğa ulaşabilmeyi başardım. Üne kavuştum ve bunların ötesinde bir servete sahibim ama buna karşın sayısını hatırlamadığım kadar çok ufku sınırlı yazar tarafından hayalperest olmakla suçlandım; başarısız, pratik olmayan bir adam olarak lanse edildim. İşte bunlar da dünyanın cahilliğinden ve ileri görüşlü olmamasından kaynaklanıyor..."

Ne yazık ki, hep olduğu gibi ünlü bilim adamının yaptıkları ölümünden sonra gerçek anlamını kazanmıştır.
Değerli Azerbaycan şairi Cabir Nevruz`un bir şiirinde dediği gibi:
"Sağlığında heykel koyun ölmezlere...
------------
Sağlığında kıymet verin insanlara."

Kitabı Tesla hakkında gerçek bilgi edinmek isteyen herkese öneririm.

Sonda, kitabı okuduktan sonra Tesla hakkında bu belgeseli de izlemenizi tavsiye ederim- https://www.youtube.com/watch?v=xoCiy2hTEnw. Kitabı okumuş kadar olacaksınız.

Uzun yorum için affınıza sığınıyorum...

Yavuz Gencay 
27 May 23:49 · Kitabı okudu · 14 günde · 8/10 puan

Cidden de zamanın ötesindeki bir dehadır Tesla... Telsiz enerji aktarımından tutun da, elektrikle çalışan yüksek hızlı trenlere kadar.. Akım yoluyla iklimi değiştirebilmeyi saymıyorum bile. Kendi kendisinin öğretmeni olmuş ve yeryüzünde, bilimsel alanda ondan daha ileriye giden olmadığı için, bilimi de sil baştan keşfetmiş bu adamın, azim ve zaferle dolu hayatına yer veren bu kitabı kesinlikle tavsiye ederim...

Uğur Erdoğan 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Tesla gelmiş geçmiş en büyük mucit.Bugün kullandığımız teknolojik aletlerin mucidi veya fikir babasıdır.Tesla ile ilgili bir söz vardır.Eğer bir şeyi icat edenin kim olduğunu bilmiyorsanız tahmin ederken Tesla deyin.Çünkü tahmininiz %50 doğrudur.
Hayatını bilime adamış.Sürekli yeni bir şeyler icat etmekten bazı icatlarının patentlerini alacak vakit bulamamış bir insan.Zamanının ötesinde bir insan olduğundan anlaşılamamış biri.
Bu kitap da Tesla'nın yaşam öyküsünü okuyabileceğiniz güzel bir eser. Tesla'yı merak edenler kaçırmasın. Aslında böyle büyük bir mucidin hayatını herkes öğrenmeli.

Ömer 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · 116 günde · Puan vermedi

Tesla gibi bir dehanın ve günümüz teknolojisinin alt yapısını kuran bu bilim insanının tanınması için okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum..

Serdar Sarı 
18 Tem 12:35 · Kitabı okudu · 38 günde · Beğendi · 9/10 puan

yıllardır hayatı ellerinden zorla alındı denilen fakir bir hayat yaşayarak denilen üstadın biyografisini okumak ve aslında istese dünyanın en varlıklı insan olma ihtimalini ellerinin tersiyle itmiş,insanlığın yararına çalışan ve tüm dünyanın da aynı zihniyete sahip omasını isteyen ancak bu tür icatları,geliştirmeleri yalnızca ticaret amaçlı düşünen insanlar-başlıca T.Edison- yüzünden tam olarak istediği emellere ulaşamayan bir üstad..

Naz can 
06 Haz 12:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İlk okuduğum biyografi kitabı tesla nın hayatını çok merak ediyordum. Gerçekten kıymeti bilinmeyen bir mucit, deha. Ampulü bulan ama edison un adı geçen yanlış hatırlamıyorsam 800 den fazla ödülü ve keşfettiği şey var. Bizim en bildiğimiz tesla bobini ama hayır şuan kullandığımız her şeyin temelini neredeyse tesla attı. Bir otelde tek başına öldü. Tüm kağıtlarda yazan keşfedeceği şeyleri abd el koydu. Günümüzde hala o verilerden yararlanıyorlar. Okuyun lütfen tesla yı kıymeti bilinsin yediği kazıklar bitmiyor artık ya kendi öğrencisi kendi adından çok biliniyor edison ampulün patentini almadan 20 yıl önce kendi evinde kullanıyordu. Okuyun lütfen.

Peyroux 
27 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayatı, otel odasında, laboratuvarında ve parkta güvercinleri beslemek arasında yaşayan, Edison ile sürekli rekabet halinde olan, gelmiş geçmiş en büyük büyük mucitlerden biri Nikola Tesla. En iyi dostu Mark Twain. Hayatın içinde kullanılan herşeyin mucidi yahut fikir babası. Elektrik endüstrisindeki alternatif akım, x ışınları, radar, telsiz, türbinler, silah, uçak motoru hatta kanser tedavisine katkısı olan tıbbi osilatörler ve pek çok icat. Teknik terimler de olmasına rağmen,anlamakta güçlük çekilmeden okunuyor.

Gökhan 
09 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Nikola Tesla
Değeri bilinmemiş ve çok az tanınan bir dahi. Tabi bunda Teslanında payı yok değil. Ne kadar büyük, hatta dünya düzenini değiştirecek buluşların olursa olsun eğer buluşlarını pazarlıyamıyorsan malesef hak ettikleri değeri bulamıyorlar. Teslanın hayatı bunun tipik bir örneği.
Kitabı okuduktan sonra insan; "Acaba Tesla geçmişte değilde, günümüzün şartlarında ve imkanlarıyla yaşasaydı dünya nasıl bir yer olurdu" demekten kendini alamıyor.
Nikola Tesla mutlaka tanınması ve tanıtılması gereken bir dahi...

Otomobil sektorunde bir laf vardir , Mercedes ve digerleri diye.
Mucitler icinse bu Tesla ve digerleri seklindedir. Zamanin cok otesinde dusunen , muhtesem bir zekaya sahip , gercek bir dahi

Bir Edison ya da Einstein dediğimizde herkes kimden bahsedildiğini bilir ama çok az insan Nicola Tesla 'nin kim olduğunu günümüze kadar çoğu icatta ne kadar önemli rol oynadığını bilir. Yaşadığı dönemde kıymeti bilinmemiş parasal sıkıntılardan dolayı fikir yürüttüğü ama pratikte uygulayamaya dokemediği çoğu icat onun değil bütün insanlığın ayıbı ve kaybıdır. Zor şartlarda yaşamış bütün kazancını yeni bir icat için harcamıştır. Sınırlı bir fizik bilgim olmasına rağmen kitabı çok rahat okudum ve Tesla ya yapılan çoğu gereksiz eleştiride o zamanda yaşayan çoğu insanın ne kadar sınırlı bilgi ve hayal gücüne sahip olduğunu görebilirsiniz. Tesla çok iyi bir mucitti ama Edison gibileri kadar iyi bir tüccar değildi. Tesla'yı yakından tanımak isteyen herkese öneririm.

2 /

Kitaptan 67 Alıntı

Aysel 
10 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Peki, "sanatçı yaradılışına sahip insanlar için" evliliğin uygun olduğuna inanıyor muydu?

Tesla etraflıca düşündü.

"Bir ressam için, evet; bir müzisyen için, evet; bir yazar için, evet; ama bir mucit için, hayır. Çünkü bu ilk üçünün ancak bir kadının verebileceği ilhama ihtiyaçları var, aşkları onları daha büyük eserlere yöneltmeli; ama bir mucidin vahşi, arzulu nitelikteki doğası çok yoğundur ve aşkını bir kadına yönelttiği takdirde bilime verebileceği hiçbir şeyi kalmaz. Sanmıyorum ki, anabileceğimiz çok sayıda evli barklı mucit olsun."

Bunun iki kere evlenmiş olan Edison'a bir gönderme olup olmadığı konusunda ise yorum yapmaktan kaçınıyordu.

Zamanın Ötesindeki Deha, Margaret CheneyZamanın Ötesindeki Deha, Margaret Cheney
Aysel 
11 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Edison gerçekten de bu ülkenin yetiştirdiği en büyük araştırmacı ve deneycidir... Ancak Tesla gelmiş geçmiş en büyük mucittir."

Zamanın Ötesindeki Deha, Margaret CheneyZamanın Ötesindeki Deha, Margaret Cheney
Yavuz Gencay 
16 May 18:38 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Tesla'ya Göre Başarı Sürekliliği
'' İlke şaşmaz '' diyordu Tesla, '' tek yapılması gereken doğru zamanda küçük bir miktarda güç ilave etmeyi sürdürmekte başarılı olabilmek. ''

Zamanın Ötesindeki Deha, Margaret Cheney (Sayfa 70)Zamanın Ötesindeki Deha, Margaret Cheney (Sayfa 70)
Aysel 
09 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Doğal bir esin arzulu bir isteğe dönüştüğünde insan hedefine dev adımlarla koşmaya başlar."

Zamanın Ötesindeki Deha, Margaret CheneyZamanın Ötesindeki Deha, Margaret Cheney
Aysel 
10 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Frederik ve Irene Juliot-Curie, Henri Becquerel, Robert A. Millikan, Arthur H. Compton ve Lawrence; hepsi de Nobel ödülü aldılar. Victor F. Hess 1936 yılında kozmik radyasyonu keşfettiği için Nobel ödülüne layık görüldü. Bilim çevrelerinde adı geçen tüm bilim insanlarının çalıştığı alanlarda Tesla'nın öncülük ettiği en azından hatırlansa, adalet hiç olmazsa bir nebze yerini bulmuş olacaktı."

Zamanın Ötesindeki Deha, Margaret CheneyZamanın Ötesindeki Deha, Margaret Cheney
Uğur Erdoğan 
07 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Araştırmaları sırasında yaşadığı muazzam heyecanı şu sözlerle anlatıyordu: 'Bir mucidin, beynindeki bir varlığın bir başarıyı ortaya çıkarmak üzere olduğu sırada hissettiklerini gölgede bırakabilecek boyutlarda bir esrimenin daha olabileceğine inanmıyorum insanın yüreğinde... Böylesi bir duygu insana, yemeyi, içmeyi, uyumayı, dostları, aşkı, her şeyi ama her şeyi unutturur.'

Zamanın Ötesindeki Deha, Margaret Cheney (Sayfa 110 - Aykırı Yayınları)Zamanın Ötesindeki Deha, Margaret Cheney (Sayfa 110 - Aykırı Yayınları)
Aysel 
10 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Şurası kesindi ki, henüz yirmi sekizinde olmasına karşın dünyanın en büyük mucitlerinden birisiydi. Ama bundan, kendisinden başka, Tanrının tek bir kulunun haberi yoktu."

Zamanın Ötesindeki Deha, Margaret CheneyZamanın Ötesindeki Deha, Margaret Cheney
Uğur Erdoğan 
07 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Eğer Edison mucitliği bırakıp yazarlığa merak sarsaydı dünyanın en büyük romancılarından biri olurdu...

Zamanın Ötesindeki Deha, Margaret Cheney (Sayfa 41 - Aykırı Yayıncılık)Zamanın Ötesindeki Deha, Margaret Cheney (Sayfa 41 - Aykırı Yayıncılık)
Aysel 
08 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Örneğin, kristal ya da pırlanta gibi mücevherlerin ışıltılarından mest olmasına karşın kadınların taktığı küpelerden, özellikle de incilerden aşırı derecede nefret ediyordu. Evin herhangi bir yerinde en ufak kafur kokusu alsa şiddetli bir rahatsızlık yaşıyordu. Araştırma yaparken su dolu bir lavaboya bir sayfa kağıt düşse ağzında dayanılmaz bir tat oluşuyordu. Yürürken adımlarını sayıyordu, çorba kasesinin, kahve fincanının, yemeklerin kübik parçacıklarını hesaplıyordu. Bunu başaramadığı zaman iştahı kaçıveriyordu -böylece tek başına yeme şansını da yitiriyordu. Fiziksel ilişkileri açısından en ciddisi de başkalarının saçlarına dokunamıyor olmasıydı, "silah zoruyla belki". Fakat bu fobilerin ilk olarak ne zaman başladıklarını kesin olarak bilemiyoruz.

Zamanın Ötesindeki Deha, Margaret CheneyZamanın Ötesindeki Deha, Margaret Cheney
Aysel 
11 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"1915 yılına gelindiğinde Tesla içtiği suyun bile parasını ödeyemeyecek duruma düşmüştü. Otel yönetimi elindeki ipoteği paraya dönüştürmeye çalışıyordu fakat o sıralar kimsenin dünya iletişim sistemi istasyonu ile pek ilgilendiği yoktu. New York çelik şirketi istasyonun parçalanması işini üstlenmişti ama yapı düşünüldüğünden de sağlam inşa edilmişti. En sonunda, 1917 yılının Eylül ayının ilk Pazartesi günü Wardenclyffe dinamitle havaya uçuruldu. Şirket satıştan bin yedi yüz elli dolarlık bir gelir elde etti. Bir dilenci yolda Tesla'nın yazdığı bir notun uçuştuğunu fark edecekti."

"Tüm emeklerimizin parçalanıp gittiğini gördüğümde ağlamadım" diye yazıyordu Scherff'e, "ama kendimi zor tuttum".

Zamanın Ötesindeki Deha, Margaret CheneyZamanın Ötesindeki Deha, Margaret Cheney