·
Okunma
·
Beğeni
·
38,7bin
Gösterim
Adı:
Zamanın Qısa Tarixi
Baskı tarihi:
2019
Sayfa sayısı:
248
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789952363623
Orijinal adı:
A Brief History of Time
Dil:
Azerice
Ülke:
Azerbaijan
Yayınevi:
Qanun Nəşriyyatı
Stiven Uilyam Hokinq dünya şöhrətli nəzəriyyəçi-fizik və kosmoloq olmaqla yanaşı, elmin populyarlaşması üzrə görkəmli alimlərdən biri kimi tanınır. Hokinqin elmi çalışmalarının başlıca mövzusu dünyanın yaranışı, bu yaranışa səbəb olması güman edilən Böyük Partlayış və həmçinin, qara dəliklər adlanan fiziki hadisələrlə bağlıdır. Bununla yanaşı, Hokinqin elmi fəaliyyəti ümumi nisbilik nəzəriyyəsi ilə kvant mexanikasını bir araya gətirməklə, Kainat üçün vahid bir elmi nəzəriyyə yaratmaq istiqamətinə yönəlib. İlk dəfə 1988-ci ildə çap olunan, “Zamanın qısa tarixi” kitabı nəşr olunduğu gündən indiyədək 10 milyondan artıq tirajla çap edilib və bu gün də öz aktuallığını qoruyub saxlayaraq, elmi-kütləvi əsərlər sırasında seçilən bir bestsellerə çevrilib. Kitabın maraqlı cəhətlərindən biri – burada Eynşteynin məşhur E=mc2 tənliyindən başqa heç bir formuldan istifadə olunmayıb. Stiven Hokinqin özünün də qeyd etdiyi kimi o, bu kitabında mürəkkəb riyazi-fiziki hesablamalardan istifadə etməməklə, geniş oxucu çevrəsinin anlaya biləcəyi bir dildə, müasir elmin dünyanı dərk etmək yolunda keçdiyi mürəkkəb yolu və gəldiyi son nəticələri incələməyə çalışıb. xuyacağınız bu kitabın dünyagörüşünüzün zənginləşməsində və yaşadığımız Kainatın sirlərinə bələd olmağınızda yetərincə böyük təsiri olacağına inanırıq.
255 syf.
·Puan vermedi
Ortaçağa gidiyoruz...

Kopernik, işkenceye uğruyor.
Galileo, hapsediliyor.
Lavoisier, idam ediliyor.
Bruno, yakılıyor.

Bu bilim adamları skolastik zihniyet tarafından kurban edilenlerden bazıları...

Daha ilginç olanı ise şu, kendi kendini kurban eden birisi var.En azından ben öyle düşünüyorum.
Francis Bacon.

Bacon, soğuk bir kış gününde, bir tavuğu karla doldurma deneyi yapması sonucu donarak ölmüş...(Zatürre diyenlerde var) Keşke eserlerinde Türkleri kötüleyeceğine, yaptığı deneyine kafasını yoğunlaştırsaydı.

*
Genellikle Yakın Çağ öncesi (1789), batıda vuku bulan bu gelişmeleri bilim tarihi açısından önemli kayıplar olarak nitelendirebiliriz.

Peki Bu yazılanların şuan ne önemi var ?

Önemli olan nokta şu, okuduğum kitapta, bilim adına (fizik, evren, uzay vs) çalışma yapan genellikle bütün bilim adamları nobel veya benzeri ödüllere layık görülmüşler... Yani çalışmaları desteklenmiş.

Bilim tarihin seyri açısından güzel bir olay.

*
Stephen Hawking, Einstein'dan sonra dünyanın en zeki insanı kabul edilip, aynı çağda yaşadığımız en önemli bilim adamıydı. Özellikle yaptığı çalışmalar bilim tarihi açısından çok kıymetlidir.

2013 yılında yazdığı ve “Benim Kısa tarihim” adını verdiği otobiyografisini okuduğumuzda kendi ağzından ‘Zamanın Kısa Tarihi’ kitabının serüvenine ve incelemesine tanıklık etmekteyiz.

Kitap hakkındaki düşüncelerinden bazı pasajları sizlere kendi yorumumla sunmak istiyorum :

Kızının okul masraflarını karşılamak amacıyla evren hakkında popüler bir kitap yazma düşüncesi 1982 yılına dayanmakta.Kitabın taslağını yayınevlerine sunarken havaalanı kitapçılarında satılacak türde bir kitap olmasını söylüyor,fakat yayınevi temsilcileri bu kitabın akademisyenler ve öğrenciler tarafından iyi satın alınsa'da , beklenen satış patlamasını gerçekleştirecek düzeyde anlaşılır olmadığı öngörüyorlar.Okuyucuların daha iyi anlayabilmesi için zamanla editörler tarafından kendisine bazı yerlerin düzeltilmesi gerektiği belirtiliyor.Hatta dahada önemlisi Kitabın orijinal başlığı' Büyük Patlama’dan Kara Deliklere: Bir Zaman Tarihçesi 'olacakken, editörün bunu 'Zamanın Kısa Tarihi 'olarak değiştirmesi.

Sorunsuz basımı yapıldıktan sonra kitap,

New York Times çok satan listesinde 147 hafta, Londorı Times çok satan listesinde ise 237 hafta gibi rekor bir sürede kalıyor, 40 dile çevrilip ve dünya çapında on milyondan fazla satış yapıyor.

Kitabın amacını ise tek cümleyle özetliyor aslında ‘’ Amacım evrenin tarihini yazmaktı, kendi tarihimi değil ‘’


*
Velhasıl, okuduğumuz kitap, yazarından dolayı çok satılan, sanırım içeriğinden dolayı ise az okunan bir eser.. Dilini çok ağır buldum , ne kadar da yalın bir şekilde konuları ele alsada, uzay, evren, karadelik, kuramlar vs gibi konular hakkında altyapısı olmayanların pek anlayabileceği türden değil. Okurken zorlandım, ama güzel bir deneyim oldu.
*
Kendisine bilime yaptığı katkılardan dolayı minnettarım.
Keyifli okumalar dilerim.
255 syf.
·4 günde·9/10 puan
Tüm dünyada bugüne kadar 10 milyon civarında satış yapan ve bestseller listesine giren ilk fizik kitabı.

Birçok kişi kitabın ilkokul veya lise seviyesinde anlaşılır olduğunu ifade etmişse de kanaatimce bu tespit doğru değildir. Anlaşılması öyle söylendiği kadar da kolay olmayan bir kitaptır. Özellikle görelilik kuramları, parçacık kuramları, kara delikler, solucan delikleri vs. anlatıldığı yerlerde kafa çok karışır. Fizik konusunda alt yapısı olmayan okurların zorlanacağı kısımlar oldukça fazladır. Ancak şu bir gerçek ki, bir bilim kitabına göre dili oldukça yalın ve akıcıdır.

Kolaylıkla başucu kitabı yapılabilir. Uyumadan önce ilaç niyetine bir bölüm okunup gözlerinizi kapadıktan sonra evrenle ilgili bilim kurgu romanlarını aratmayan rüyalar görülebilir.

Yazarı Stephen Hawking'in de açıkça kitapta yazdığı gibi kitabın konusu şudur: "Bizim amacımız çevremizdeki olayları ve kendi varoluşumuzu tam bir biçimde anlayabilmektir."

Sanırım yazarın bu sözünden sonra başka söze gerek kalmıyor. Dünya, yaşam, uzay, galaksi, fizik, din ve dünyanın sonu gibi konulara ilgi duyan okurların mutlaka okuması gereken bir eserdir.
255 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Her ne kadar kapak resmi ve basımıyla 'kolay' kitap gibi gözükse de konusu ve anlattıklarıyla 'zor' kitap bence. Ancak bu kesinlikle üslupla alakalı değil. Hatta aksine, içeriğine göre çok anlaşılır, terimlere boğulmadan ayrıca çok da samimi yazılmış bir kitap. Bölümler halinde ilerliyor ve son bölüm anlatılanların toparlanması niteliğinde bir sonuç bölümü. Daha sonra ise fiziğin günümüzdeki konumuna gelmesinde büyük katkısı olan üç önemli adamın kısa biyografisi yer alıyor. En sona ise sözlük eklenmiş.
Peki neden zor?
Kitap betimlemelerle dolu. Ama sandığınız gibi betimlemeler değil. 'Evren, evren olmadan önce nasıldı, sonradan bu haline nasıl geldi, bir yıldız nasıl oluşuyor, yıldızın ölümü nasıl oluyor, bir elektron nasıl davranıyor, evren nasıl genişliyor, ne zaman büzüşüyor, kara deliklere seyehat eden bir astronotun başına neler geliyor, solucan delikleri bizi geçmişe veya geleceğe nasıl götürüyor?' gibi sorulara verilen betimleyici, bilimsel cevaplar. Ancak bu cevaplar gözlemleyemediğimiz olayların, gözlemleyemediğimiz cevapları olunca fizik temeli olmayanlar kitabı okurken zorlanabilir. En azından kitabı okumadan önce klasik-modern fizik, kozmoloji, termodinamik kanunları, antropik ilkeler, atomun yapısının açıklanmasında kullanılan kimya terimleri hakkında az da olsa araştırma yaparsanız çok daha rahat okursunuz diye düşünüyorum. Gerçi ben de modern fiziğin birçok konusunu bilmeme rağmen kitabı tamamen anladığımı söyleyemem ama :)
Onun dışında üslup olsun, anlaşılması zor bir konuyu açıklamak için verilen günlük hayattan örnekler olsun, zaman zaman samimi bir şekilde tanrının sorgulanması olsun, çok değerli bir kitap. Hele bir de modern fiziğe biraz ilginiz varsa tadından okunmaz :)
251 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Zamanın kısa tarihi, Big Bang'den kara deliklere İngiliz fizikçi Stephen Hawking'in kozmoloji yani evrenin kökeni ve evrimi üzerine çalışmak için hazırladığı popüler bir bilim kitabıdır. Stephen Hawking, evren hakkında önceden bilgisi olmayan okuyucular ve yeni bir şeyler öğrenmekle ilgilenen insanlar için konuyu basitleştirilmiş bir dille en temelden ele aldığı için fiziği insanlara sevdirebilmeyi başardı. Kitapta, astronomi ve modern fizik çalışmalarının yanında Evrenin yapısı, kökeni, gelişimi ve nihai kaderi hakkında anlatmak istediklerini teknik olmayan terimler kullanarak anlatılıyor. Uzay ve zaman gibi temel kavramlar, Evreni oluşturan temel yapı taşları (kuarklar gibi) ve onu yöneten temel kuvvetler (yer çekimi gibi) hakkında konuşup, bilgilendiriyor. Büyük Patlama ve kara delikler gibi kozmolojik olaylar hakkında yazıyor. Modern bilim adamlarının Evreni tanımlamak için kullandıkları iki ana teoriyi, genel görelilik ve kuantum mekaniğini tartışıyor. Son olarak, Evrendeki her şeyi tutarlı bir şekilde tanımlayan birleştirici bir teori arayışından bahsediyor. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.
255 syf.
İçerisinde harflerin, kelimelerin, ezgilerin ve renklerin uçuştuğu dünyamda, "Bir eksiklik var ama ne bilmiyorum, bulamıyorum, bazı şeylere uzanamıyor, dokunamıyorum!" diye diye kendimi yollara vurdum, epey zaman önce..

Yetmiyordu; kelimeler, renkler, sesler yetmiyordu. Bazı hikayeleri okuyamıyor, bazı gerçeklere ulaşamıyordum.
Sonra bir arkadaşım; "Matematik" dedi. "Evrenin dili Matematiktir Ayça, onu öğrenmelisin."

Fakat lisans hayatımın bana öğrettiği en önemli şeylerden biri; bir şeyi öğrenmeden önce, onu nasıl öğreneceğini öğrenmektir. Pek tabii evrenin dilinin matematik olduğunu ben de biliyordum fakat ondan önce öğrenmem gereken bir şeylerin olduğunu hissetmiştim.
Astronomi alanında yüksek lisans yapan bir arkadaşıma "Beni bu dünyanın içine çek! Bana bir yol göster, yalnızca göster, sonra bırak ben yürüyeyim." dedim.

"Zamanın Kısa Tarihi" ile başla dedi.
Başladım.
Evet kısa.
Dili de, biraz kendinizi zorlarsanız, çabuk pes etmezseniz, meraklıysanız; alır götürür sizi. Çünkü yer yer bilim dili hakim oluyor, kavramlar, tanımlar, açıklamalar..
Kendinizi bir anda koca bir amfide fizik dersi alıyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. Üstelik dersi veren profesör sizin neyi ne kadar bildiğinizle hiç ilgilenmiyor.
Bu sebeple, ara ara açıp başka kitaplara bakmaya, internetten araştırmaya mecbur kalabilirsiniz.
Fakat kitap bittikten sonra gerçekten de zamanın kısa tarihi hakkında oldukça gerçek ve doyurucu bir bilgiye sahip olmuş olacaksınız.

Şuraya başlıkları bırakayım, zihninizde bir tablo canlansın;
1. Evreni nasıl görüyoruz?
2. Uzay ve Zaman
3. Genişleyen Evren
4. Belirsizlik ilkesi
5. Temel Parçacıklar ve Doğanın Kuvvetleri
6. Kara Delikler
7. Kara Delikler o Kadar da Kara Değiller
8. Evrenin Doğuşu ve Yazgısı
9. Zamanın Oku
10. Fiziğin Birleştirilmesi
11. Sonuç

Sabır, sevgili okurlar, sabır.
Bizim böyle bir çırpıda okuduğumuz bütün bu eserler binlerce yılın birikimi ve her biri bambaşka bir alemin dili..
Bu yüzden size faydalı olabilecek bir kitabı yarıda bırakmadan önce, elinizden geleni yaptığınızdan emin olun.

Ben bu kitabı okurken aynı zamanda şu belgeselleri izlemeye başladım;
Evrenin Harikaları
http://www.belgun.tv/...e/evrenin-harikalari

Kozmos
https://dizimag6.co/...bolum-izle-dizi.html

Matematiğin Öyküsü
http://www.belgun.tv/...ykusu-belgeseli-izle

Ve çok faydalı oldular.

Daha basit bir dilde, daha anlaşılır bir kitap isterseniz;
Brian Green- Evrenin Zarafeti ile başlayabilir, yazarın diğer kitaplarına da bakabilirsiniz.
Evrenin Zarafeti

Keyifli yolculuklar!
255 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Hawking gerçekten de yalın ve anlaşılır bir şekilde yazmış bu kitabı. Kimse ben dilinden anlamam diye okumazlık etmemeli.

Evren hakkında verdiği bilgilerin herkesin ufkunu genişleteceğine şüphesiz inanıyorum.
Uzay bir yana quantum fiziğinin başlangıç ve gelişimini herkesin anlamasını ve bir o kadar da ürpermesini sağlıyor.

Quantum fiziğini öğrenip dili tutulmayan biri hiçbirşey anlamamış demektir.
255 syf.
·19 günde·Beğendi·Puan vermedi
Zamanın Kısa Tarihi... Kitabı, baştan sona okumaktan ziyade bölümleri rastgele okumayı tercih ettim. Bunun nedeniyse kitaptan belli bir süre sonra uzaklaşabileceğim korkusuydu. Kitap şahane bilgiler barındırıyor, lakin bu bilgilere vakıf olabilmek için belli bir altyapımızın olması gerek. Günümüzün en önemli fizikçiler arasında gösterilen bir bilim adamının kitabı yazdığını göz önünde bulundurursak, dilinin ağır olması gayet anlaşılır.
Kitabı elime ilk aldığımda, popüler bilimin alanı içinde olan birçok konuya değinildiğini gördüm. Fakat kitabı ilk aldığım zaman bile bilimin ta kendisiyle bilim felsefesini ayırmada güçlük çektiğimi daha yeni yeni farkettim. Büyük olasılıkla kitabı alan herkesin başına gelmiştir bu. Yazar, kitapta bilimin ta kendisinden bahsediyor. Yani terimler çok sık bir şekilde karşımıza çıkıyor. Tabi bu da hâliyle, sıradan bir popüler bilim okuyucusunun zorlanmasına sebebiyet veriyor.
Kara delikler, solucan deliği, zamanda yolculuk, evrenin büyüklüğü gibi konular her zaman dikkatimizi çekmiştir. Bu kitaba başlamadan önce dili çok daha yalın, sade ve anlaşılabilir olan Carl Sagan'ın Kozmos adlı kitabını okumak daha yerinde bir tercih olacaktır.
264 syf.
·8 günde·9/10 puan
Kitap bilimin bazı alt başlıklarını ve konularının neler olduğu ve neler içerdiğini, neleri araştırdığını geçmişten bugüne nasıl değiştiğini sade bir dille anlatmış. Kitabın en sonunda da kısa bir bilim sözlüğü bulunmakta.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Zamanın Qısa Tarixi
Baskı tarihi:
2019
Sayfa sayısı:
248
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789952363623
Orijinal adı:
A Brief History of Time
Dil:
Azerice
Ülke:
Azerbaijan
Yayınevi:
Qanun Nəşriyyatı
Stiven Uilyam Hokinq dünya şöhrətli nəzəriyyəçi-fizik və kosmoloq olmaqla yanaşı, elmin populyarlaşması üzrə görkəmli alimlərdən biri kimi tanınır. Hokinqin elmi çalışmalarının başlıca mövzusu dünyanın yaranışı, bu yaranışa səbəb olması güman edilən Böyük Partlayış və həmçinin, qara dəliklər adlanan fiziki hadisələrlə bağlıdır. Bununla yanaşı, Hokinqin elmi fəaliyyəti ümumi nisbilik nəzəriyyəsi ilə kvant mexanikasını bir araya gətirməklə, Kainat üçün vahid bir elmi nəzəriyyə yaratmaq istiqamətinə yönəlib. İlk dəfə 1988-ci ildə çap olunan, “Zamanın qısa tarixi” kitabı nəşr olunduğu gündən indiyədək 10 milyondan artıq tirajla çap edilib və bu gün də öz aktuallığını qoruyub saxlayaraq, elmi-kütləvi əsərlər sırasında seçilən bir bestsellerə çevrilib. Kitabın maraqlı cəhətlərindən biri – burada Eynşteynin məşhur E=mc2 tənliyindən başqa heç bir formuldan istifadə olunmayıb. Stiven Hokinqin özünün də qeyd etdiyi kimi o, bu kitabında mürəkkəb riyazi-fiziki hesablamalardan istifadə etməməklə, geniş oxucu çevrəsinin anlaya biləcəyi bir dildə, müasir elmin dünyanı dərk etmək yolunda keçdiyi mürəkkəb yolu və gəldiyi son nəticələri incələməyə çalışıb. xuyacağınız bu kitabın dünyagörüşünüzün zənginləşməsində və yaşadığımız Kainatın sirlərinə bələd olmağınızda yetərincə böyük təsiri olacağına inanırıq.

Kitabı okuyanlar 5,4bin okur

  • İsa Zeynalov
  • Musa Yusifzade
  • raskolnik4v
  • Taqet Camalzade
  • Akber Mammadov
  • Nurlan Məmmədov

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.1 (2)
9
%0.1 (1)
8
%0
7
%0.1 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0.1 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları