Adı:
Zamanın Resimli Kısa Tarihi
Baskı tarihi:
Eylül 2013
Sayfa sayısı:
265
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051067605
Çeviri:
Mustafa Küpüşoğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Basım Yayım Dağıtım
Zamanın Kısa Tarihi 1988 yılındaki ilk basımından bu yana geçen yıllar içerisinde bilimsel yazın alanında bir başyapıt konumu kazandı. Kırk dile çevrildi ve dokuz milyonun üzerinde baskı yaparak dev bir uluslararası ün kazandı.

Kitap o dönemde evrenin doğası hakkında öğrendiğimiz en son bilgiler göz önüne alınarak yazılmıştı, öte yandan o günden bu güne hem atom-altı dünyanın hem de büyük ölçekte evrenin gözlem teknolojilerinde olağanüstü ilerlemeler yaşandı. Bu yeni gözlemler Profesör Hawking'in kitabın ilk baskısında yaptığı kuramsal öngörülerin çoğunu doğrulayan nitelikteydi. Bu gözlemlere, evrenin başlangıcından 300.000 yıl sonrasını araştıran ve Hawking'in varlığını ileri sürdüğü uzayzaman dokusundaki kırışıklıkları tespit eden Kozmik Ardalan Kâşifi COBE uydusunun son bulguları da dahildir.

Kaleme aldığı özgün metne kendisinin son araştırmasından ve en son gözlemlerden edindiğimiz yeni bilgileri katma arzusuyla Hawking, kitabının elinizdeki son baskısı için yeni bir önsöz yazmakla kalmadı, aynı zamanda solucan delikleri ve zaman yolculuğuyla ilgili çok etkileyici yepyeni bir bölüm kaleme alarak kitabını güncelledi.

"Canlı ve kışkırtıcı.. Hawking doğal bir öğretmen yeteneğine sahip: kolay anlaşılır yazıyor, mizah katıyor ve günlük yaşamdan örnekler veriyor."
-The New York Times-

"Tekerlekli sandalyede oturmasına karşın Hawking'in zihni uzayın sonsuzluğunda her yere ulaşıyor ve evrenin gizemlerini açıklıyor."
-Time-

"Usta işi."
-The Wall Street Journal-
(Tanıtım Bülteninden)
EVRENDE NELER OLDUĞUNU BİLİMLE TAM OLARAK AÇIKLAYABİLDİĞİMİZ ZAMAN TANRI’NIN ZİHNİNİ DE ÇÖZMÜŞ OLACAĞIZ

Kitap okurken benim düsturum önce kitabın yazarını tanımaktır. Kısa da olsa hayatına göz atarım. Hawking’le ilgili de tam olarak biyografi sayılmasa da hayatındaki birçok noktayı aydınlatan, kişisel yaşamı ve düşünce dünyasıyla ilgili tatmin edici bir kitap önerip incelemeye geçeceğim: Stephen Hawking Gibi Düşünmek Kitaba yaptığım incelemeye de göz atabilirsiniz: #31397880 Hoşunuza giderse okuma listenize girer belki ve şahsi fikrim önerdiğim kitabın, birazdan incelemesini yapacağım kitaptan çoğu kişi için daha tercih edilesi olduğudur. Böyle bilimsel içerikli kitaplara ilginin az olduğunu bildiğimden söylüyorum. Ama evren benim gibi sizi de heyecanlandırıyor ve içinizde merak uyandırıyorsa iki kitabı da okursanız ne âlâ..

Öncelikle bu kadar özenle hazırlanmış bu kitap için başta çevirmen Barış Gönülşen’e sonra da emeği geçen herkese teşekkür etmek isterdim. Son zamanlarda okuduğum en iyi kitaplardan biriydi. Hasret kaldık böyle güzel çevirilere. Okurken o emeği ve özeni hissettim gerçekten.

Kitap çoğumuzun ismine aşina olduğu ve özellikle D&R’da raflarda ve kampanyalarda sık sık gördüğü, çok satan Zamanın Kısa Tarihi’nin yeni bilgilerle güncellenmiş ve renkli resimlerle zenginleştirilmiş baskısı. Kesinlikle bu resimli baskısını tercih etmenizi tavsiye ederim. Fiyatı biraz cep yakıyor, ben de kütüphaneden aldım ve iade edip kitaptan ayrılacağım için üzülüyorum. İnanın alacaksanız her kuruşuna değecek bir kitap.

Kitabın içeriğini çok kısa özetlersem evreni, zamanı ve Hawking’in çeşitli çalışmalarını kronolojik bir sırayla tüm evreleriyle tek tek ele alıyor. Ortaokulda da lisede de atomla ilgili bazı şeyler gördük. Sayısalcıysak işin teferruatına da girdik. O sebeple giriş kısmı, yüzyıllar öncesi evren ve madde tasvirleri, Bohr, Rutherford atom modeli vs. size çok yabancı gelmeyecek şeyler ama bir yerden sonra okulda görmediğimiz, özel olarak araştırmadıysak hiç bilmediğimiz kuramlarla tanışmaya başlıyoruz.

Günümüzde kabul gören birçok bilimsel yasa var. Yer çekimi, kütleçekim kuvveti, kuantum mekaniği vs. Ama bu yasalar kısıtlı durumlarda geçerli olabiliyor. Yani hatırlarsınız lisede çoğu kez sürtünme kuvvetini ihmal ederdil mesela. Ve öyle kuramlar da var ki birbiriyle tutarsız ama ayrı ayrı geçerli sayılabiliyorlar. Genel görelilik ve kuantum metafiziği gibi. Şimdi tüm bu kuramları birleştiren, her koşulda gerekli tek bir kuram oluşturulduğunu hayal edin. Evrendeki her türlü olayı açıklamaya yetecek tek bir kuram. Olan bilen her şeyin tek bir formülü. Tabii ki böyle bir şey bulunmuş olsa çok karmaşık bir formülü olacağını biliyoruz. Aynı zamanda bulunmasıyla Tanrı’nın varlığı ihtimalini bertaraf etmiş oluyoruz. Davranışlarımızın, tüm duygu ve düşüncelerimizin bile matematiksel olarak kesine yakın tahmin edilebilme ihtimalinden bahsediyorum. Bu düzende Hawking’e göre bir yaratıcının varlığına gerek kalmıyor.

Böyle bir kuram bulunabildi mi? Hayır. Peki bulunabilecek mi? Yaşamının son yıllarında Hawking’in de bu konuda iyimserliğini kaybettiğini ve bulunacağından kuşku duyduğunu biliyoruz. Yani çok uzun bir süre daha bulunabilecek gibi görünmüyor ama ileride kim bilir? İnsanoğlu aklını kullanırsa Allah’ı görebilir demişti birisi.

Bu kitap bu kurama giden yolda yapılan çalışmaları ele alıyor. Hawking’in yetişebildiği kadar çalışmayı içeriyor. Hawking öldükten sonra da pek çok ilerleme kaydedildi ama dediğim gibi tek kuram diye bir şey hâlâ yok.

Bilim kurguya merakı olan, bu alanda ortaya eser koymak isteyenler bu kitapta bolca malzeme bulabilirler. Zamanın tersine akıp enkazlardan yeniden gökdelenler meydana geldiğini ve yaşlı doğup genç öldüğümüzü ya da doğmadan öldüğümüzü hayal edin. Kulağa fantastik geliyor ama ben bu zamanda geri akımın ihtimal dahilinde bilimsel bir varsayım olduğunu not düşeyim. Evrenin akıbeti konusunda emin değiliz sonuçta. “GELECEK HEYECAN VERİCİ”

Dürüst olacağım kitabı okurken kafamın basmadığı çok yer oldu. Kimi yerleri anlamak için çabalamadım okuyup geçtim kimi yerleri tekrar tekrar okuyup anlamak için kafa patlattım. Bu kitabın başarısıyla ilgili kulaktan dolma bilginiz vardır. Madonna’nın cinsellikle ilgili yazdığı kitabından daha çok satması Hawking’i gelecek nesillerle ilgili umutlandırmıştı. Zamanın Kısa Tarihi tüm zamanların en çok satan bilim kitaplarından biri olmayı başardı. İnsanların evrenle ilgili konuşmaya başlamasını, herhangi birinin bile bu konularla ilgili fikir sahibi olmasını sağladı. Evreni günlük sohbetlere taşıdı. Hitap ettiği kitlenin genişliği bakımından anlatım olabildiğince sade tutulmaya çalışılmış. Hawking’in olağanüstü betimleme yeteneği de bazı şeyleri parça parça sindirmeye yardımcı oluyor, aralara sıkıştırdığı zekice esprileri yüzde hoş bir tebessüm oluşturuyor ki Hawking’in mizah yeteneği onunla özleşmiş bir şey. Mizah zekâ işidir. Ama özel olarak Fizik’le ilgili bir uğraşı veya bilgi birikimi olmayan birinin bu kitabı her şeyiyle anlayabileceğini sanmıyorum ki Hawking’in de anlamayanların olduğunu bildiğine dair bir demeci var ama rahatlayın kitapta bazı bilim insanlarının da kavrayamadığı yerler varmış. Asla kitabı kötülemek amacıyla yazmadım. Benim için Hawking’in zihninde yolculuğa çıkmak, dünyaya onun gözünden bakmak, her şeyden önce onun yazdığı bir eseri okumak bile eşsiz bir deneyimdi. Anlamayacağımı başından bilseydim de kitabı yine okurdum. Sadece bu kitapla meşgul olmanın bile verdiği bir zevk vardı. Kitabı okurken zihnim hep faliyetteydi ve oturduğum yerde yoruluyorum ki bana bunun kadar haz veren çok az şey vardır hayatta. Hiç bitmeyecek gibiydi başta ama gerçekten çabuk bitti.

Hiçbir şey anlamayacak değilsiniz. Teferruatlı kısımları anlayanlar bile çok düşünmüyor zaten ama yüzeysel olarak bir fikriniz olacak eminim. Okuduktan önceki sizle sonraki siz evrene aynı bakan insanlar olmayacak. Belki benim gibi gökyüzüne her baktığınızda hayranlıkla karışık bir hayrete düşmeye başlarsınız.

Bu kitabı okumak benim için ilginç bir deneyim oldu. İnsan anlamadığı kitabı sever mi? Seviyormuş. Demek gerçekten ‘Sevgi anlaşmak değildir nedensiz de sevilir’ miş ^.^

Herkese keyifli okumalar...
Kitapta her şey güzeldi.Açıkçası Stephen Hawking bu kadar büyük bir ilme nasıl kavuşmuş hayret verici.Aynı zamanda okuyacaklara 2 önerim var.1 kesinlikle resimli olanı okuyun.2 iki kez okuyun.Eğer dediğim gibi yaparsanız daha kalıcı olur.
Newton’un kafasına düşen bir elmadan esinlendiği yönündeki mizansen sonradan uydurulmuş olsa gerek. Newton’un bu konuda söylediği tek şey “uzun uzun düşündüğü bir esnada” ve “bir elmanın düşmesi üzerinden” kütleçekim fikrinin aklına gelmiş olduğuydu.
Bugün artık kütleçekim kuvveti devredeyken sonsuz ve durağan bir evren modeli kurmanın olanaksız olduğunu biliyoruz.
Aristoteles ve diğer Yunan filozofların çoğu, altında fazlasıyla kutsal müdahale yattığı için yaradılış fikrini pek beğenmemişlerdi. Bu yüzden insanoğlunun ve onu çevreleyen dünyanın hep varolduğu ve hep varolacağına inandılar.
Evren bizim keşfedebileceğimiz ve anlayabileceğimiz bir dizi rasyonel yasayla yönetilmektedir.
Evren bir başlangıca sahip olduğu müddetçe onun bir yaratıcısının olduğunu da varsayabiliriz. Ancak evren bir sınırı veya kenarı olmaksızın gerçekten kendi başına tamamen bağımsız bir bütünse, onun bir başlangıcı da bir sonu da olmaz: Sadece var olur. Bu durumda bir yaradana gerek kalır mı?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Zamanın Resimli Kısa Tarihi
Baskı tarihi:
Eylül 2013
Sayfa sayısı:
265
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051067605
Çeviri:
Mustafa Küpüşoğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Basım Yayım Dağıtım
Zamanın Kısa Tarihi 1988 yılındaki ilk basımından bu yana geçen yıllar içerisinde bilimsel yazın alanında bir başyapıt konumu kazandı. Kırk dile çevrildi ve dokuz milyonun üzerinde baskı yaparak dev bir uluslararası ün kazandı.

Kitap o dönemde evrenin doğası hakkında öğrendiğimiz en son bilgiler göz önüne alınarak yazılmıştı, öte yandan o günden bu güne hem atom-altı dünyanın hem de büyük ölçekte evrenin gözlem teknolojilerinde olağanüstü ilerlemeler yaşandı. Bu yeni gözlemler Profesör Hawking'in kitabın ilk baskısında yaptığı kuramsal öngörülerin çoğunu doğrulayan nitelikteydi. Bu gözlemlere, evrenin başlangıcından 300.000 yıl sonrasını araştıran ve Hawking'in varlığını ileri sürdüğü uzayzaman dokusundaki kırışıklıkları tespit eden Kozmik Ardalan Kâşifi COBE uydusunun son bulguları da dahildir.

Kaleme aldığı özgün metne kendisinin son araştırmasından ve en son gözlemlerden edindiğimiz yeni bilgileri katma arzusuyla Hawking, kitabının elinizdeki son baskısı için yeni bir önsöz yazmakla kalmadı, aynı zamanda solucan delikleri ve zaman yolculuğuyla ilgili çok etkileyici yepyeni bir bölüm kaleme alarak kitabını güncelledi.

"Canlı ve kışkırtıcı.. Hawking doğal bir öğretmen yeteneğine sahip: kolay anlaşılır yazıyor, mizah katıyor ve günlük yaşamdan örnekler veriyor."
-The New York Times-

"Tekerlekli sandalyede oturmasına karşın Hawking'in zihni uzayın sonsuzluğunda her yere ulaşıyor ve evrenin gizemlerini açıklıyor."
-Time-

"Usta işi."
-The Wall Street Journal-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 12 okur

  • Sevgi Özdil
  • Nur SultanGörgülü
  • Emrah Kara
  • Bahar Öztekin
  • Mehmet Tacettin Aytekin
  • irem subaşı
  • Cevat Mert Çetin
  • Emin Tekin
  • Salih Y.
  • Melike Yerli

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.3 (2)
9
%16.7 (1)
8
%16.7 (1)
7
%16.7 (1)
6
%16.7 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0