Zamanın Resimli Kısa Tarihi (Ciltli)

·
Okunma
·
Beğeni
·
25202
Gösterim
Adı:
Zamanın Resimli Kısa Tarihi (Ciltli)
Baskı tarihi:
17 Ekim 2019
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050380712
Orijinal adı:
The Illustrated Brief History of Time
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayınları
Baskılar:
Zamanın Kısa Tarihi
Zamanın Kısa Tarihi
Zamanın Kısa Tarihi
Zamanın Resimli Kısa Tarihi (Ciltli)
Zamanın Kısa Tarihi 1988 yılındaki ilk basımından bu yana geçen yıllar içerisinde bilimsel yazın alanında bir başyapıt konumu kazandı. Kırk dile çevrildi ve dokuz milyonun üzerinde baskı yaparak dev bir uluslararası ün kazandı. Kitap o dönemde evrenin doğası hakkında öğrendiğimiz en son bilgiler göz önüne alınarak yazılmıştı, öte yandan o günden bu güne hem atom-altı dünyanın hem de büyük ölçekte evrenin gözlem teknolojilerinde olağanüstü ilerlemeler yaşandı. Bu yeni gözlemler Profesör Hawking’in kitabın ilk baskısında yaptığı kuramsal öngörülerin çoğunu doğrulayan nitelikteydi. Bu gözlemlere, evrenin başlangıcından 300.000 yıl sonrasını araştıran ve Hawking’in varlığını ileri sürdüğü uzayzaman dokusundaki kırışıklıkları tespit eden Kozmik Ardalan Kâşifi COBE uydusunun son bulguları da dahildir.
Kaleme aldığı özgün metne kendisinin son araştırmasından ve en son gözlemlerden edindiğimiz yeni bilgileri katma arzusuyla Hawking, kitabının elinizdeki son baskısı için yeni bir önsöz yazmakla kalmadı, aynı zamanda solucan delikleri ve zaman yolculuğuyla ilgili çok etkileyici yepyeni bir bölüm kaleme alarak kitabını güncelledi.

“Canlı ve kışkırtıcı.. Hawking doğal bir öğretmen yeteneğine sahip: kolay anlaşılır yazıyor, mizah katıyor ve günlük yaşamdan örnekler veriyor.”
– The New York Times
“Tekerlekli sandalyede oturmasına karşın Hawking’in zihni uzayın sonsuzluğunda her yere ulaşıyor ve evrenin gizemlerini açıklıyor.”
– Time
“Usta işi.”
– The Wall Street Journal
255 syf.
·4 günde·9/10
Tüm dünyada bugüne kadar 10 milyon civarında satış yapan ve bestseller listesine giren ilk fizik kitabı.

Birçok kişi kitabın ilkokul veya lise seviyesinde anlaşılır olduğunu ifade etmişse de kanaatimce bu tespit doğru değildir. Anlaşılması öyle söylendiği kadar da kolay olmayan bir kitaptır. Özellikle görelilik kuramları, parçacık kuramları, kara delikler, solucan delikleri vs. anlatıldığı yerlerde kafa çok karışır. Fizik konusunda alt yapısı olmayan okurların zorlanacağı kısımlar oldukça fazladır. Ancak şu bir gerçek ki, bir bilim kitabına göre dili oldukça yalın ve akıcıdır.

Kolaylıkla başucu kitabı yapılabilir. Uyumadan önce ilaç niyetine bir bölüm okunup gözlerinizi kapadıktan sonra evrenle ilgili bilim kurgu romanlarını aratmayan rüyalar görülebilir.

Yazarı Stephen Hawking'in de açıkça kitapta yazdığı gibi kitabın konusu şudur: "Bizim amacımız çevremizdeki olayları ve kendi varoluşumuzu tam bir biçimde anlayabilmektir."

Sanırım yazarın bu sözünden sonra başka söze gerek kalmıyor. Dünya, yaşam, uzay, galaksi, fizik, din ve dünyanın sonu gibi konulara ilgi duyan okurların mutlaka okuması gereken bir eserdir.
Stephen Hawkıng'in dilinden bir çok çeviriyi daha net ve akıcı bir şekilde çeviren Barış Gönülşenin çevirdigi eşsiz bir tat. Herkezin okumasını şiddet ile tavsiye ediyorum.
255 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Her ne kadar kapak resmi ve basımıyla 'kolay' kitap gibi gözükse de konusu ve anlattıklarıyla 'zor' kitap bence. Ancak bu kesinlikle üslupla alakalı değil. Hatta aksine, içeriğine göre çok anlaşılır, terimlere boğulmadan ayrıca çok da samimi yazılmış bir kitap. Bölümler halinde ilerliyor ve son bölüm anlatılanların toparlanması niteliğinde bir sonuç bölümü. Daha sonra ise fiziğin günümüzdeki konumuna gelmesinde büyük katkısı olan üç önemli adamın kısa biyografisi yer alıyor. En sona ise sözlük eklenmiş.
Peki neden zor?
Kitap betimlemelerle dolu. Ama sandığınız gibi betimlemeler değil. 'Evren, evren olmadan önce nasıldı, sonradan bu haline nasıl geldi, bir yıldız nasıl oluşuyor, yıldızın ölümü nasıl oluyor, bir elektron nasıl davranıyor, evren nasıl genişliyor, ne zaman büzüşüyor, kara deliklere seyehat eden bir astronotun başına neler geliyor, solucan delikleri bizi geçmişe veya geleceğe nasıl götürüyor?' gibi sorulara verilen betimleyici, bilimsel cevaplar. Ancak bu cevaplar gözlemleyemediğimiz olayların, gözlemleyemediğimiz cevapları olunca fizik temeli olmayanlar kitabı okurken zorlanabilir. En azından kitabı okumadan önce klasik-modern fizik, kozmoloji, termodinamik kanunları, antropik ilkeler, atomun yapısının açıklanmasında kullanılan kimya terimleri hakkında az da olsa araştırma yaparsanız çok daha rahat okursunuz diye düşünüyorum. Gerçi ben de modern fiziğin birçok konusunu bilmeme rağmen kitabı tamamen anladığımı söyleyemem ama :)
Onun dışında üslup olsun, anlaşılması zor bir konuyu açıklamak için verilen günlük hayattan örnekler olsun, zaman zaman samimi bir şekilde tanrının sorgulanması olsun, çok değerli bir kitap. Hele bir de modern fiziğe biraz ilginiz varsa tadından okunmaz :)
255 syf.
·Beğendi·9/10
Hawking gerçekten de yalın ve anlaşılır bir şekilde yazmış bu kitabı. Kimse ben dilinden anlamam diye okumazlık etmemeli.

Evren hakkında verdiği bilgilerin herkesin ufkunu genişleteceğine şüphesiz inanıyorum.
Uzay bir yana quantum fiziğinin başlangıç ve gelişimini herkesin anlamasını ve bir o kadar da ürpermesini sağlıyor.

Quantum fiziğini öğrenip dili tutulmayan biri hiçbirşey anlamamış demektir.
255 syf.
İçerisinde harflerin, kelimelerin, ezgilerin ve renklerin uçuştuğu dünyamda, "Bir eksiklik var ama ne bilmiyorum, bulamıyorum, bazı şeylere uzanamıyor, dokunamıyorum!" diye diye kendimi yollara vurdum, epey zaman önce..

Yetmiyordu; kelimeler, renkler, sesler yetmiyordu. Bazı hikayeleri okuyamıyor, bazı gerçeklere ulaşamıyordum.
Sonra bir arkadaşım; "Matematik" dedi. "Evrenin dili Matematiktir Ayça, onu öğrenmelisin."

Fakat lisans hayatımın bana öğrettiği en önemli şeylerden biri; bir şeyi öğrenmeden önce, onu nasıl öğreneceğini öğrenmektir. Pek tabii evrenin dilinin matematik olduğunu ben de biliyordum fakat ondan önce öğrenmem gereken bir şeylerin olduğunu hissetmiştim.
Astronomi alanında yüksek lisans yapan bir arkadaşıma "Beni bu dünyanın içine çek! Bana bir yol göster, yalnızca göster, sonra bırak ben yürüyeyim." dedim.

"Zamanın Kısa Tarihi" ile başla dedi.
Başladım.
Evet kısa.
Dili de, biraz kendinizi zorlarsanız, çabuk pes etmezseniz, meraklıysanız; alır götürür sizi. Çünkü yer yer bilim dili hakim oluyor, kavramlar, tanımlar, açıklamalar..
Kendinizi bir anda koca bir amfide fizik dersi alıyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. Üstelik dersi veren profesör sizin neyi ne kadar bildiğinizle hiç ilgilenmiyor.
Bu sebeple, ara ara açıp başka kitaplara bakmaya, internetten araştırmaya mecbur kalabilirsiniz.
Fakat kitap bittikten sonra gerçekten de zamanın kısa tarihi hakkında oldukça gerçek ve doyurucu bir bilgiye sahip olmuş olacaksınız.

Şuraya başlıkları bırakayım, zihninizde bir tablo canlansın;
1. Evreni nasıl görüyoruz?
2. Uzay ve Zaman
3. Genişleyen Evren
4. Belirsizlik ilkesi
5. Temel Parçacıklar ve Doğanın Kuvvetleri
6. Kara Delikler
7. Kara Delikler o Kadar da Kara Değiller
8. Evrenin Doğuşu ve Yazgısı
9. Zamanın Oku
10. Fiziğin Birleştirilmesi
11. Sonuç

Sabır, sevgili okurlar, sabır.
Bizim böyle bir çırpıda okuduğumuz bütün bu eserler binlerce yılın birikimi ve her biri bambaşka bir alemin dili..
Bu yüzden size faydalı olabilecek bir kitabı yarıda bırakmadan önce, elinizden geleni yaptığınızdan emin olun.

Ben bu kitabı okurken aynı zamanda şu belgeselleri izlemeye başladım;
Evrenin Harikaları
http://www.belgun.tv/...e/evrenin-harikalari

Kozmos
https://dizimag6.co/...bolum-izle-dizi.html

Matematiğin Öyküsü
http://www.belgun.tv/...ykusu-belgeseli-izle

Ve çok faydalı oldular.

Daha basit bir dilde, daha anlaşılır bir kitap isterseniz;
Brian Green- Evrenin Zarafeti ile başlayabilir, yazarın diğer kitaplarına da bakabilirsiniz.
Evrenin Zarafeti

Keyifli yolculuklar!
255 syf.
·9 günde·9/10
Açıkçası kitabın tamamını anlamak benim için zor çünkü belli bir temel istiyor. Bu açığı da googledan araştırma yaparak kapattım diyebilirim. Tabii ki de yine kuantumu/evren teorilerini çözdüm yaladım yuttum değil. Fakat genel bir fikir sahibi oldum. Siz de böyle bir kitap peşindeyseniz tavsiye ederim. Ayrıca kitap çok satmasına rağmen bir o kadarda az okunan bir kitapmış yapılan araştırmalara göre. :)
255 syf.
·12 günde
Stephen Hawking...
Newton ve daha sonra PAM. Dirac tarafından işgal edilen Lucasian Professor of Mathematics (Lukasgil Matematik Profesörü) Ünvanına sahip olan, karadelikler ve bunlarla ilgi önemli kuramların sahibi, geçen haftalarda yaşamını yitiren zamanın en önemli bilim adamıydı. Hakkında anlatılacak o kadar çok şey var ki hangisini anlatacağımı bilemiyorum. Bunun için kendisini merak eden ve seven herkese şu: https://youtu.be/AJ0w6KvpbZM belgeseli bırakıp incelememe geçiyorum.


14 Mart'tan iki gün önce karar vermiştim kitaplarını okumaya, daha başlamadan yaşamını yitirdiğini öğrendim ve bu bir işaret olmalı diye düşündüm. Fazla bekletmeden ilk kitabı olan "Zamanın kısa tarihi"ni okumaya koyuldum. Kitabın ismi aslında neler anlattığını fısıldıyor gibi. Kısa kısa fakat kesinlikle dolu dolu bölümlerden oluşturmuş ilk eserini. En az lise son sınıf düzeyinde fizik ve kimya biliyor olmanız, hatta ve hatta fizik hakkında birazda araştırma yapmanız gerekiyor kitabı tam manasıyla anlamak için. Fazla ağır bir kitap değil, fakat hafifde değil. Bazı paragrafları bir kaç defa okuduğum oldu. Bir bilim kitabından beklenenin üzerinde akıcı ve esprili  bir dille yazmış ve asla sıkıcı değil! Hawking'i az çok biliyorsanız kitaba espri katmış olmasına şaşırmazsınız. Okudukça sanki ben soru soruyormuşum, o da cevap veriyormuş gibi hissettim. Onunla sohbet etmek gibiydi.

Dünya'nın düz olduğu düşünülen, yani aslına bakılırsa bilimin ilk yıllarından başlayarak, bence gayet yalın bir şekilde anlatmış fiziği, bu sebeple sizi ister istemez kendine çekecektir. Daha önce asla adını duymadığınız bilim adamlarından ve onların çalışmalarından dolayı kazandığı ödüllerden de -ki bir çoğuna verilmiş- bahsediyor. İçimden ne kadar çok ödül verilmiş diye geçiriyordum ki kendisinin parantez içindeki sözü ilişti gözüme.
"Evrenin bizim sandığımız kadar basit olmadığını gösterenlere ne kadar da çok Nobel Ödülü verilmiş!" syf:70
Elbette öyle olmalı!

Bilim değişmeye ve yeni buluşlarda  yenilenmeye açık olduğu için, her seferinde Vay be! Demeden edemiyorsunuz. Yapılan büyük hatalardan ve hatalarından da bahsetmiyor değil. Önemli olanda bu değil mi zaten? Hata etmeden doğruyu bulmak, hata ederek defalarca defalarca uğraştıktan sonra bulmak kadar zevk vermeyecektir diye düşünüyorum. Bilimle uğraşmak da tamamen bundan ibaret. Hata edeceksin bir daha bir daha ama asla pes etmeyeceksin ve eğer inandığın şeyin kesinlikle mantıklı olduğunu düşünüyorsan ve matematiksel olarak da karşılığını bulduysan işte o zaman geriye bir tek hak ettiğin değeri ve inancı görmek kalıyor.

Geçmişten günümüze kadar hemen hemen bütün bilim adamları en az on kez fikirleri yüzünden reddedildi. Bununla kalsa iyi! "infaz" bile edildiler! Üstelik tek suçları şuç bile sayılmayacak " farklı düşünmek"ti. Buraya yine Hawking'in şu sözünü bırakmalıyım.
"Hepimiz  farklıyız. Standart ya da sıradan bir insan yoktur."  hal böyleyken farklı düşünüyor olmak neden suç olsun ki. Ama bunu kime  anlatacaksın? Asla değişmeyecek olan katı ve tek derdi insanları kendilerinin bile inanmadığı düşüncelere bağlayanlara mı? Cennetten arsa tapulayanlara mı?...
Zaten neredeyse hiçbir bilim insanı kendi zamanında anlaşılmamıştı. Ne mutlu Hawking'e ki yine her bilim insanının karşılaştığı sorunlarla karşılaştı ama anlaşılmadan ölmedi ve bu onun için gerçekten mükemmel bir his olmalıydı.

Kitaba dönecek olursak; neyin ne olduğunu anlatarak başlıyor. Örneğin; bir kuramdan bahsedecekse, önce kuram hakkında ortaya atılan ilk fikirlerden, sonra onun nasıl geliştirildiğinden, kuramın değindiği noktanın aslında ne olup ne olmadığından, hâlâ geçerliyse neden geçerli, değilse neden değil? Gibi gerçekten hoş bir sadelikte anlatıp açıklayıcı resimlerle desteklemiş. Bu nedenle kafanız pek fazla karışmıyor =P Nerdeyse her bölümün özellikle üç bilim insanın kuramlarıyla bağlantılı olduğunu fark edersiniz. Bunlar; Galile, Newton ve "Genel görelik" kuramının sahibi, IQ denince aklımıza gelen, (bence dil çıkarma emojisinin babası) yine zamanının ve hâlâ zamanımızın en büyük bilim insanlarından olan Einstein! Gerçekten Dünya hakkındaki görüşleri değiştiren bu insanlar, Gerçek Dünya varlığını devam ettirene kadar anılmaya değer olmalılardır ki olacaklardır!

Fazla uzatmak istemiyorum bilime ve fiziğe -ki bunlar zaten bir bütün- meraklıysanız ve önceden yeterli bilgi edindiyseniz kesinlikle ilk olarak okumanız gerek kitap, bu!  Sonrasında bunun devamı olan "Ceviz kabuğundaki evren" le devam edebilirsiniz.

Zihniniz ve gönlünüz hep açık olsun. Keyifli okumalar. :))
255 syf.
Kitaptan: Bu kitaptaki her sözcüğü hatırlasaydınız hafızanız yaklaşık iki milyon bilgi parçasını kaydetmiş olurdu: beyninizdeki düzen yaklaşık iki milyon birim artmış olurdu. Ancak bu kitabı okurken yiyecek formundaki en az bin kalori düzenli enerjiyi, ısı yayma ve ter yoluyla çevrenizdeki havaya kaybettiğiniz ısı formundaki düzensiz enerjiye çevirmiş olacaksınız.

Ancak endişelenmeye gerek yok çünkü kitaptaki her sözcüğü hatırlamayacaksınız zaten. Dahası konulara aşinalığı olmayanlar çoğu anlatılanı da anlamayacaktır. Bu yüzden herkesin ha deyince okuyup anlayabileceği bir kitap değil. Ama bu, yazarının anlatımından kaynaklanmıyor aksine oldukça yalın bir anlatım ve güzel benzetmeler var. Yani bu kitabın en çok satan fizik kitabı olduğu bir gerçek ancak en çok yarıda bırakılan kitap olduğunu da duydum ben:) Okumaların zamanlarını iyi belirlemek gerekiyor o yüzden. Popüler olana atlamak her zaman durumumuza uygun olmayabilir. Belli bir temel edindikten sonra genel bir çerçeve çıkartabilecektir okuyan.
255 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Bu kitabın çok fazla satmasını neredeyse hiç denklem kullanmadan(e=mc2 hariç) sade ve akıcı bir dille yazılmasına bağlıyorum.Kitabı yaklaşık olarak 3 günde bitirdim.
Bu kitabı okumanızı tavsiye ederim, hele ki bilime ilginiz varsa kesinlikle okumalısınız.
255 syf.
Kimimizin yaratıcı, kimimizin mantıklı, kimimizin garip... Hepimizin aklında bir şeylere dair sorular var. Araştırırız, okuruz, sorularımızı bilimle cevaplandırmaya çalışırız. Peki bilim bize sorularımızın cevaplarını söyleyip bizi rahat bırakır mı? Kesinlikle hayır. Bilimde açacağımız her bir pencere ardında yatan bir sürü pencereye gebedir. Bir şeyin cevabını bulsak, hemen daha çok soru üşüşür kafamıza.

Soru: Evren sonsuz mu, evrenin sınırları var mı?
Cevap: Evren genişliyor.
Ne hızla genişliyor? Genişlemesinin nedeni ne? Sonsuza dek mi genişleyecek? Genişlemesinin galaksiler, gezegenler üzerinde etkisi var mı? (...)

Hawking'in kitabını okuduktan sonra kitabın kapağını siz de yere doğru dalgın ve boş boş bakarak "aslında hiçbir şey bilmiyoruz" diyerek kapatır mısınız bilmem. Ama kafanızda yeni cevaplar, yeni sorular oluşacağını ve aslında hiçbir şey bilmediğimizin farkına varacağınızı söyleyebilirim.

Benim kesin bilgiler sandığım bilgilerin bile farklı bakış açılarıyla tartışılabilecek teoriler olduğunu gördüm. Hawking, "Fizikte deneylerin sonucu kaç kere aynı çıkarsa çıksın, bir sonrakinin aynı çıkacağını kesin olarak bilemezsiniz" diyerek açıklıyor bunu.

Açıkçası bu kitaba ön yargıyla başlamıştım. Kitabın ağır olacağını ve okurken sürekli kavramları araştırma ihtiyacı hissedeceğimi sanmıştım. "Belki uzun uzun düşündürecek şeyler vardır" diye düşündüğümden kitabı daha sonra daha sakin bir ortamda okurum diye henüz birkaç sayfa okumamışken yarım bıraktım. Bir fizik kitabının bu kadar açıklayıcı ve akıcı olduğunu gördüğümde çok şaşırdım. Kitap fizik bilgisi olmayanlar tarafından da rahat anlaşılır.

Bu kitap Stephen Hawking'in dünyaya sağlamış olduğu katkılardan birisi. İyi okumalar...
255 syf.
Beyin egzersizi yaptıran ufak çaplı sorular ile evren ve zaman hakkında anlaşılması kolay bir dille yazılmış güzel bir kitap. Evren ve zaman kavramları hakkında başlangıç düzeyinde bilgi veren bir kitap tavsiye ederim.
255 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Ülkemizde yaşanan önemli bir klişedir: Bir yazar ya da kitabı bulunan birisi vefat ettiği (mesleği yazarlık olmayan birisini kastediyorum.) zaman o kişinin kitaplarının satışı hatırı
sayılı ölçüde artar hatta çok satanlar listesine bile girebilir! İncelemesini yazdığım bu eseri de Stephen Hawking vefat ettiği zaman duymuştum. Popüler olan her şey sığ olmasa da kitabın
popülerliğinin artması nedeniyle kitaptan uzak durdum. Biraz da lisedeki fizik dersleri bu uzak durmama neden olmuş olabilir. Ama kitabı alıp okumaya başlayınca bunların hepsi geride kaldı.
Hawking'in eseri bu kadar akıcı yazmış olması beni şaşırttı. Özellikle de "Belirsizlik İlkesi", "Kara Delikler" ve "Temel Parçacıklar ve Doğadaki Kuvvetler" bölümleri çok hoşuma gitti.
İlk bahsettiğim bölüme Olasılıksız kitabından aşina olmam bunda etkili diye düşünüyorum. Kara Delikler ile alakalı ise hepimiz az çok ya bir şeyler duyduk ya da araştırma yaptık. Genelleme
yapmayı pek sevmesem de hepimizin az da olsa bir fikri olduğu konulardan birisi. İsmini andığım üçüncü bölüm ise beni lise yıllarıma götürdü. Eminim ki lise zamanımda bu kitabı okumuş
olsaydım müfredatımızda olan konuları daha iyi anlardım.

Fizikten tabir-i caizse çakmazdım yani. :)

Okuyacak olan arkadaşlara şimdiden keyifli okumalar diliyorum.
"100 Yazar Einstein'a Karşı" adında bir kitap basıldığında cevabı yapıştırdı: "Haksız olsaydım zaten biri yeterli olurdu!"
Dünyanın temelinde yatan düzeni anlamayı çok istiyoruz. Bugün bile neden burada olduğumuzu ve nereden geldiğimizi bilmeye can atıyoruz. İnsanlığın bilgi için duyduğu bu en derindeki arzu, sürekli arayışımız için yeterli gerekçeyi sağlıyor. Amacımız, içinde yaşadığımız evreni eksiksiz tanımlamaktan başka bir şey değil
"Denklemler benim için çok daha önemlidir, çünkü politika bugün içindir, oysa ki bir denklem sonsuzluk içindir."
"Bir kurbanın, eğer ki istiyorsa, kendi yaşamına son verme hakkı olmalıdır. Ancak bence bu büyük bir hatadır. Yaşam ne kadar kötü gözükürse gözüksün, her zaman yapabileceğiniz bir şeyler vardır. Mutlaka başarabileceğiniz bir şeyler vardır. Yaşamın olduğu yerde, umut da vardır."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Zamanın Resimli Kısa Tarihi (Ciltli)
Baskı tarihi:
17 Ekim 2019
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050380712
Orijinal adı:
The Illustrated Brief History of Time
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayınları
Baskılar:
Zamanın Kısa Tarihi
Zamanın Kısa Tarihi
Zamanın Kısa Tarihi
Zamanın Resimli Kısa Tarihi (Ciltli)
Zamanın Kısa Tarihi 1988 yılındaki ilk basımından bu yana geçen yıllar içerisinde bilimsel yazın alanında bir başyapıt konumu kazandı. Kırk dile çevrildi ve dokuz milyonun üzerinde baskı yaparak dev bir uluslararası ün kazandı. Kitap o dönemde evrenin doğası hakkında öğrendiğimiz en son bilgiler göz önüne alınarak yazılmıştı, öte yandan o günden bu güne hem atom-altı dünyanın hem de büyük ölçekte evrenin gözlem teknolojilerinde olağanüstü ilerlemeler yaşandı. Bu yeni gözlemler Profesör Hawking’in kitabın ilk baskısında yaptığı kuramsal öngörülerin çoğunu doğrulayan nitelikteydi. Bu gözlemlere, evrenin başlangıcından 300.000 yıl sonrasını araştıran ve Hawking’in varlığını ileri sürdüğü uzayzaman dokusundaki kırışıklıkları tespit eden Kozmik Ardalan Kâşifi COBE uydusunun son bulguları da dahildir.
Kaleme aldığı özgün metne kendisinin son araştırmasından ve en son gözlemlerden edindiğimiz yeni bilgileri katma arzusuyla Hawking, kitabının elinizdeki son baskısı için yeni bir önsöz yazmakla kalmadı, aynı zamanda solucan delikleri ve zaman yolculuğuyla ilgili çok etkileyici yepyeni bir bölüm kaleme alarak kitabını güncelledi.

“Canlı ve kışkırtıcı.. Hawking doğal bir öğretmen yeteneğine sahip: kolay anlaşılır yazıyor, mizah katıyor ve günlük yaşamdan örnekler veriyor.”
– The New York Times
“Tekerlekli sandalyede oturmasına karşın Hawking’in zihni uzayın sonsuzluğunda her yere ulaşıyor ve evrenin gizemlerini açıklıyor.”
– Time
“Usta işi.”
– The Wall Street Journal

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları