Zamanın Zeynebi

·
Okunma
·
Beğeni
·
1958
Gösterim
Adı:
Zamanın Zeynebi
Baskı tarihi:
2000
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757561620
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Zamanın Zeynebi
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beka Yayınları
Kardeşim!rnGözlüğüm kırıldığında gördüm gerçekleri.perdeler aralandı o gün. Camlardaki buğular da gitmişti artık. Rabbim kalbimi açmıştı. Özgür olmuştum. Tevbem kabul olmuş gibi, tüy kadar hafifledim birden. Ruhumda bir sevinç, bir heyecan; kalbim başka atıyordu artık. Hidayet böyle birşeydi herhalde. Gel, sevincime ortak ol, sende uyan artık. Bu uyku seni yoruyor. Yaşlanıyorsun, yarın uyansan da belki yaşlılıktan hareket edemezsin. Belki uykuda olur ölümün. yeter bu kadar uyku. Haydi uyan!
208 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Yıllardır kitaplığımın bir köşesinde durupta okumaya üşendiğim ve neden bu kadar geç kalmışım diye düşündüğüm bir kitap oldu.

Asrın Zeyneplerine nasihat ve yaşam yoluyla anlatılmış bir hikaye. Çekilen zorluklar, sıkıntılar, musibetlerden sonra bile ekilen tohumların yeşermesi. Kitapta sanırım en çok beğendiğim alıntı "Gayesiz olmayın" cümlesi oldu. Sahi bizim gayemiz ne?

Zeynep gibi olmak
Zeynep gibi yaşamak
Zeynep gibi görmek, duymak, bilmek itaat etmek kabullenmek... Ne büyük lütuf Rabbim herkese bağışlasın inşallah...
208 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Zeynep gibi yürü
Zeynep gibi yaşa
Zeynep gibi diren !
2013 yılında okuyup çok beğendiğim bir kitap tavsiye ederim. Zorluklar karşısında nasıl bir tavır sergilememiz gerektiğini öğreten bir kitap
208 syf.
·Beğendi·10/10
Her asırda bulunması gereken zeynepler vardı.bu asrın zeynepleri bu kitabı okuyarak kendilerini keşfedeceklerdir ne mutlu asrın zeynepleri olabilenlere
208 syf.
·16 günde·Beğendi·10/10
Sağcılık ve solculuğun etkin olduğu yıllarda yaşayıp o dönemin zorluklarına, sıkıntılarına bizzat şahit olup bir farkındalık romanı yazmış kıymetli sabiha hanım.

Bu eseri herkes okumalı ve okutmalı.
Islamın hak olduğunu anlayıp hayatını islamın koyduğu kurallara göre idame ettiren bir genc kız... Sevgi.
Okurken anladım ki Sevgi sorgusuz sualsiz hak için, Allah için bu davaya gönül vermiş, islâm davasını hiç bir şey için asla 2. Plana atmamış.
Ben kitabı okurken çoğu yerde kendimi çok sorguladım. Eminim sizdede aynı etkiyi yapacaktır .
Başta söylediğimi tekrar söylüyorum. " okuyun ve okutun! "
Kardeşim! Gözlüğüm kırıldığında gördüm gerçekleri. Perdeler aralandı o gün. Camlardaki buğular da gitmişti artık. Rabbim kalbimi açmıştı. Özgür olmuştum. Tevbem kabul olmuş gibi, tüy kadar hafifledim birden. Ruhumda bir sevinç, bir heyecan; kalbim başka atıyordu artık. Hidayet böyle birşeydi herhalde. Gel, sevincime ortak ol, sende uyan artık. Bu uyku seni yoruyor. Yaşlanıyorsun, yarın uyansan da belki yaşlılıktan hareket edemezsin. Belki uykuda olur ölümün. yeter bu kadar uyku. Haydi uyan!
208 syf.
·10/10
Okadar güzel bir kitaptıkı tek solukta bitirdim . Yazar imanın temel konularını akışı bozmadan, her koşula rağmen imandan taviz vermeden , iman mücadelisini çok ince bir üslupla yansıtmış. Mümin Allaha samimi bir şekilde inanırsa Allah azze ve celle imtihanları onun için nimete çevirdiğini, Mümin herzaman azimli ve sabrlı olması gerektiğini aktarmış.
Bizimde Zeynep"lere, Sümmeye"lere, Hatice'lere ihtiyacımız var.
Herkesin okumasını şiddetle tavsiye ediyorum
208 syf.
·Puan vermedi
Sade dili ile oldukça anlaşılır ve akıcı olması ile de çok kolay ve çabuk okunabilen bir fikir romanı olmuş.
İki kız kardeşin yeni tanıştıkları komşuları vasıtası ile hayata bakışları değişir ve Müslümanlıklarını sorgulamaya başlarlar. Neticede de ikisi de imanlarını kemale erdirir. Ancak bunu yaparken hepimizin de başına gelebileceği gibi ilk olarak kendi ailelerinden başlayıp bütün çevrelerinden tepkiler görürler.
Kitaptaki olaylar 1980 lerin Türkiye'sinde geçmektedir ve yazar da o günleri en ön saflarda yaşayanlardan birisi olduğundan o zamanlarda Müslümanların sosyal hayatta yaşadığı sorunlar hakkında da fikir sahibi olabiliyorsunuz.
208 syf.
·1 günde·Beğendi
Gençlerin okuması gereken bir eser 
Lise çağ ve orta okul gençlerine hitap ediyor
Bu yaşlarda okunup gençlerimizin islam içi faliyetleri daha büyük ve onurlu olur diye düşünüyorum .
208 syf.
·Beğendi·10/10
kitap Sevgi adlı karakterin gün ve gün İslam'ı nasıl hayat nizamı haline getirdiğini anlatıyor. Öğreniyor , araştırıyor ve Yaratan Rabbin aynı zamanda Hüküm koyan Rabb olduğunun bilincine varıyor ve bu bilinciyle birçok insana da vesile oluyor elhamdülillah
Hayatımızın her alanında imtihanlara tabi tutuluruz ama ben bu kitap vesilesi ile birkez daha anladım ki inancımız sağlam olursa hiçbir darbe bizi yere seremez tam aksine daha da güçlenir ve daha uzun mesafeler kat ederiz
Sizlere tavsiyem benim geç kaldığım kadar bu kitaba siz geç kalmayın çünkü insan sonradan neden daha önce okumadım diye pişman olmuyor değil
208 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Gayesiz olmayınız. Gayesiz olmak ot olmaktır. Yaradılış amacınız üzerinde kafa yorunuz. Kâinat içerisinde insanlığın, insanlık içerisinde mensub olduğunuz ümmetin, ümmet içerisinde şahsınızın görev ve sorumlulukları üzerinde düşününüz. Rolünüzü iyi oynamak, onun ne olduğunu bilmekle mümkündür.
208 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Güzel kitap. Ama birkaç olumsuz eleştiride bulunacağım, kitabı okuyacak olanların okumamasını rica ediyorum zira bir kişinin yorumuyla kitap yargılanmaz.

Kitap konu ve işleniş bakımından çok iyi, dili anlaşılır ve akıcı. Bir sıkıntı yok. Fakat bence duyguları iyi yansıtamamış sevgili yazarımız. Acelesi varmış gibi yazılmış izlenimi uyandırdı bende. Örneğin Sevgi ve ablası arasında güzel bir dostluk olduğu söyleniyor ama bu okuyucuya geçirecek bir şekilde işlenmemiş. Ve çoğu diyalog kopuk, konuşmanın ortasında birden bire "hadi görüşürüz" denmesi benim hoşuma gitmedi. Çünkü bu duyguyu köreltmiş oysa bence içimize işlemesi gereken bir konu.

Bir diğer eleştirim sanırım yayınevi ile alakalı, yazım yanlışı çok vardı. Ben bu konuda biraz takıntılı olduğum için ekstra dikkatimi çekti ama fark edilmeyecek gibi de değildi. Bundan hoşlanmadım.

Bunlar dışında Allah sevgili yazarımızdan razı olsun, kendimi sorgulamama ve şu an ne kadar refah içerisinde dinimizi yaşayabildiğimizi ama buna rağmen ne kadar eksik olduğumuzu anlamama yardımcı oldu. Allah'ın izniyle bundan sonraki hayatımı bunların bilincinde olarak hatalarımı düzelmeye çalışmakla geçireceğim.
"sanki bu kur'an duvarları süslemek için,
sanki bu kur'an muska yapıp suyu içirilsin diye,
sanki bu kur'an yaralar üzerine yazılsın diye,
Sanki bu kur'an mezarlıkta okunmak için,
Sanki bu kur'an üfürükçülük yapılsın diye,
Sanki bu kur'an birileri para kazansın diye,
Sanki bu kur'an musiki ihtiyacını karşılamak içi
Sanki bu kur'an anlamaksızın düşünmeksizin okunmak için, gönderilmiştir. Öyle mi? Haşa.
Böyle gördük dedemizden sesi titrek titrek
Böyle gördük dedemizden sözü dinen merdud
Çünkü biz bilmiyoruz dini! Evet bilseydik,
Çare yok göstermezsin bu kadar sersemlik.
"böyle gördük dedemizden" diye izmihlali,
Boylayan bir sürü milletlerin olsun hali,
İbret olmaz bize, hergün okuruz ezberde, yoksa bir maksat aranmaz mı bu ayetlerde, lafzı muhkem yalnız, anlaşılan kur'an'ın,
çünkü kaydında değil, hiç birimiz manganın,
Ya açar nazm-ı celilin bakarız yaprağına,
Yahud üfler geçeriz bir ölünün toprağına,
İnmemiştir hele kur'an bunu hakkıyla bilin,
Ne mezarlıkta okunmak ne de fal bakmak için.

Mehmet Akif Ersoy...
"Gayesiz olmayınız. Gayesiz olmak ot olmaktır. Yaradılış amacınız üzerinde kafa yorunuz. Kâinat içerisinde insanlığın, insanlık içerisinde mensub olduğunuz ümmetin, ümmet içinde şahsınızın görev ve sorumlulukları üzerinde düşününüz. Rolünüzü iyi oynamak, onun ne olduğunu bilmekle mümkündür."
-mesela genelevler. Çağdaşlığın gereği olarak görülmüyor mu? Ve buraları polis beklemiyor mu? Üstelik, çok vergi verdi diye ödüllendirilmiyor mu? Ayrıca çocuk öldürmenin, çağımızdaki adı kürtaj değil mi? Fuhuşun şimdiki adı flört değil mi? İçki içmek modernlik sayılmıyor mu? Ve zina etmenin şimdiki adı metres veya dost hayatı değil mi??

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Zamanın Zeynebi
Baskı tarihi:
2000
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757561620
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Zamanın Zeynebi
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beka Yayınları
Kardeşim!rnGözlüğüm kırıldığında gördüm gerçekleri.perdeler aralandı o gün. Camlardaki buğular da gitmişti artık. Rabbim kalbimi açmıştı. Özgür olmuştum. Tevbem kabul olmuş gibi, tüy kadar hafifledim birden. Ruhumda bir sevinç, bir heyecan; kalbim başka atıyordu artık. Hidayet böyle birşeydi herhalde. Gel, sevincime ortak ol, sende uyan artık. Bu uyku seni yoruyor. Yaşlanıyorsun, yarın uyansan da belki yaşlılıktan hareket edemezsin. Belki uykuda olur ölümün. yeter bu kadar uyku. Haydi uyan!

Kitabı okuyanlar 287 okur

  • Mücahit ÇAKIR
  • Selemebintimuaz
  • seyhan karadağ
  • Halime
  • Peçesine Meftun
  • Mimli_kitap
  • REVZA
  • LEYLA
  • Meryem Yıldız
  • Ümmügülsüm

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%51.6 (33)
9
%15.6 (10)
8
%17.2 (11)
7
%6.3 (4)
6
%4.7 (3)
5
%0
4
%1.6 (1)
3
%0
2
%0
1
%3.1 (2)