Zararsız Tek Büyük Şey

·
Okunma
·
Beğeni
·
222
Gösterim
Adı:
Zararsız Tek Büyük Şey
Baskı tarihi:
Şubat 2020
Sayfa sayısı:
88
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753484633
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Only Harmless Great Thing
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Çınar Yayınları
Brooke Bolander, Zararsız Tek Büyük Şey’de, iki büyük tarihsel trajediye yönelik alternatif bir kurguya imza atıyor. 1900’lü yılların başında radyasyon zehirlenmesine maruz kalan ve tarihe Radyum Kızları olarak geçen bir grup fabrika işçisinin acı dolu öyküsü ile halka açık bir törenle elektrik verilerek infaz edilen Topsy adlı filin kan dondurucu öyküsü, tek bir anlatıda kesişiyor.

Zararsız Tek Büyük Şey, kadın hakları, işçi hakları ve hayvan hakları üzerine güçlü bir söyleme sahip olmasının yanında, hikâye anlatıcılığının da önemini vurgulayan, sert ve derin bir kitap.

“Bolander, Le Guin’in edebi genlerini taşıyor.”

- John Scalzi

“Güzelliğiyle ezip geçen bir eser. Bolander sessizlerin sesi olmayı başarıyor.”

- Helen Macdonald

“Güzel kurgulanmış ve oldukça yaratıcı.”

- Warren Ellis

“Hoş, hüzünlü, kendinizden bir şeyler bulabileceğiniz ve mütemadiyen meydan okuyan bir kitap.”

- Kevin Hearne

“Nefis bir dille anlatılmış acımasız bir öykü.”

- Chuck Wendig
88 syf.
·Puan vermedi
Radyum kizlari ve Fil Tosby nin oldurulusunu harmanlayip konu eden bu kitap beni acayip etkiledi.

Bilmedigim seyler ogreten kitaplar çok büyük bir yer edinir bende.

Kesinlikle herkese ama herkese tavsiye ediyorum. Okuduktan sonra unutamayacaksiniz.
88 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Merhaba sevgili kitap dostlarım️ Bugün sizlere çıkarttıkları kitapları çok büyük merakla takip ettiğim @cinaryayinlari bir eserle geldim: Zararsız Tek Büyük Şey. Kitapta 1900’lü yılların başında radyasyon zehirlenmesine maruz kalan ve tarihe Radyum Kızları olarak geçen bir grup fabrika işçisi ile Fil Tosby’nin infaz edilişi harmanlanmış ve ortaya tüyler ürpertici bir kitap çıkmış. İçinden öğrendiklerimi mi yoksa etkileyici dilini mi size anlatayım bilemedim. Çok sert, acımasız ve çok yaratıcı bir öykü. Ayrıca bir çok öykü ve roman dalında da ödüle aday gösterilmiş bir eser. Kısacası böyle ödüllü ve etkileyici kitaplar seviyorsanız mutlaka tavsiyemdir. Mutlu akşamlar
88 syf.
·5 günde·10/10 puan
Zor olan bir hikâye kurgulamak değil, sanırım zor olan 21.yüzyılda bir masal yazmak. Tarihî bir gerçeklikten yola çıkan Brooke Bolander belki de bu çağın en acılı masalını yazmış.

Bir yalanla çevrelenmiş fabrikada emekleri sömürülen ve ölüme mahkum edilen genç kadınlar ve insanların para hırsları yüzünden cansız bir eşya gibi kullanılan filler. İnsanların ve hayvanların daha fazla para kazanmak hırsıyla örülmüş bir kaderi.

Çok güzel bir hikayeydi. Sanmıyorum okuyan pişman olsun.
88 syf.
·4 günde·9/10 puan
1917-1926 yılları arasında New Jersey’de bir fabrikada, üretilen saatlerin yüzeylerini parlatmaları için kasabalı genç kadınlar işe alındı ve kızların saatleri patlatmak için kullandıkları madde radyumdu . Radyumlu fırçaların ucunu sivriltmek için dudaklarını kullanıyorlardı ve azar azar bu maddeyi yuttular. Bir süre sonra ağız çevrelerinde çenelerinde deformasyonlar başladı ve radyumun zararlı etkileri sonucu 60 'a yakın genç kadın canından oldu.
Fil Topsy ise 1885 yılında doğal ortamından koparılarak Amerika' ya bir sirkte halkı eğlendirmek! üzere getirildi. Bakıcıları tarafından işkence görüyordu, üzerinde sigara söndürülüyor ve sopalarla dövülüyordu. Sirkte çalıştırıldığı süre boyunca 3 bakıcısını öldürdü ve sanki hakları varmış gibi mahkemeye çıkarıldı, yargılandı ve idama mahkum edildi. İddaya göre Edison'un önerisiyle fil Topsy, 6600 voltluk elektrikle iki bin kişinin gözleri önünde elektrik verilerek idam edildi. Üstelik bu gösteri paralıydı, ölürken bile insanları eğlendirmeye! devam etti fil Topsy.
İşte bu elimizdeki kitap, tarihe kara leke olarak geçmiş, fakat üzerinde fazla konuşulmayan bu iki olayın hikayekeştirilmesi ile oluşuyor. Yazar, kimi zaman fil Topsy olup konuşuyor, kimi zaman anne bir fil, kimi zaman radyum kızı Regan olarak aktarıyor olayları. Tarihi bir gerçeklikten yola çıkarak sert, acımasız, etkileyici bir kurgu yaratıyor. 84 sayfalık kısacık ama hacimli bir eser Zararsız Tek Büyük Şey. Bu kısa eser Nebula ve Lokus En İyi Uzun Öykü ödüllerin kazanmış, Hugo En İyi Uzun Öykü adayı olmuş, ayrıca En İyi Kısa Roman dalında Britanya Fantazi Ödülü, Dünya Fantezi Ödülü ve Shirley Jakson Ödülü adaylıklarının sahibi. Az bilinen fakat etkileyici olduğunu düşündüğüm bu kitaba bir şans verebilirsiniz bence.
88 syf.
·1 günde·Puan vermedi
1900'lü yılların başında fabrika işçisi olan kadınlar radyum boyası yüzünden zehirleniyor ve 50'den fazla işçi kadın ölüyor bu durum tarihe "Radyum Kızları" olarak geçiyor.
Fil Topsy olayı ise; 15 yıl boyunca sirk kölesi olarak kullanılan Fil Topsy son 3 yılda üç bakıcısını öldürüyor ki en son öldürdüğü bakıcısı üstünde sigara söndürüyor. Bu yüzden mahkeme kararıyla Fil Topsy idama mahkum ediliyor hemde herkesin gözü önünde elektrik verilerek ve bu kitapta bu iki olay muhteşem bir kurguyla bize sunuluyor. Çok beğendiğim kitaplar arasında yerini alan bir kitap oldu.
88 syf.
·1 günde·Puan vermedi
"Zararsız Tek Büyük Şey" çabuk biten ama zor okunan bir kitap. Sadece 75 sayfa ama yazarın anlatım tarzı alışılagelmişin dışında.
Kitaba ilk defa Mart başında başlayıp yarısına kadar gelmiş sonra yarıda bırakmıştım. Açıkcası okumakta zorlanmış ve pek bir şey anlamamıştım. Belki de yanlış bir zamanda okumaya çalışıyordum. İkinci defa baştan başlayıp bir günde okudum.

Kitabı anlamlandırmak için arka kapak yazısını okuyup, orada bahsi geçen olayların ne olduğunu anlamak, sonra yazarın bu olayları nasıl birleştirip bir masal - hikaye oluşturduğunu görmek gerekiyor sanırım.

Arka kapak yazısında:
"Brooke Bolander, Zararsız Tek Büyük Şey’de, iki büyük tarihsel trajediye yönelik alternatif bir kurguya imza atıyor. 1900’lü yılların başında radyasyon zehirlenmesine maruz kalan ve tarihe Radyum Kızları olarak geçen bir grup fabrika işçisinin acı dolu öyküsü ile halka açık bir törenle elektrik verilerek infaz edilen Topsy adlı filin kan dondurucu öyküsü, tek bir anlatıda kesişiyor."

İnternette "Radyum Kızları" ve "fil Topsy nin idamı" aramalarını yaparsanız bahsi geçen olaylar ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yazar bu iki olaydan yola çıkarak masalsı anlatım ile bir kurgu oluşturmuş. Kurguda 3 farklı -kitabın yarısına kadar 4 farklı- olay çerçevesinden bir anlatım mevcut. Topsy isimli meşhur filimiz, Regan isimli radyum kızımız, Filler ile şirket arasında arabuluculuk görevi yapan Kat isimli kadın ve fillerin ve kürklü anne filin masalsı hikayesi.

Arka kapak yazısında ayrıca
"Zararsız Tek Büyük Şey, kadın hakları, işçi hakları ve hayvan hakları üzerine güçlü bir söyleme sahip olmasının yanında, hikâye anlatıcılığının da önemini vurgulayan, sert ve derin bir kitap." şeklinde bir açıklama mevcut.

4 ana karakterimizin hepsi -insanlar ve filler- kadın karakterler. Kadın hakları ve filler ile radyum işçileri üzerinden işçi ve hayvan hakları üzerine bir söyleme sahip olduğu söylenebilir. Farklı bir hikaye anlatıcılığı olduğu ise kesin.

Bu kısa eser Nebula ve Lokus En İyi Uzun Öykü ödüllerin kazanmış, Hugo En İyi Uzun Öykü adayı olmuş, ayrıca En İyi Kısa Roman dalında Britanya Fantazi Ödülü, Dünya Fantezi Ödülü ve Shirley Jakson Ödülü adaylıklarının sahibi.

Bir şans verilmesi gerektiğini düşündüğüm bir kitap.
88 syf.
·1 günde·2/10 puan
Şu karantina günlerinde daha önce okumadığım kör olarak aldığım yeni yazarlar tanımak için alınan kitaplardan bir tanesi. Puan veremeyeceğim çünkü henüz bitirmedim. Bu tarz hikayeleri sevemedim gitti çevirisinden mi hikaye kurgusundan mı bilemedim , 26. sayfasındayım ve hiç bir şey anlamadım. Filler var radyasyon insan bir şeylerden bahsediyor ama o kadar karışık ki yani konusunu henüz oturtamadım.
Anlatılan hiç bir paragrafı birbirine bağlayamadım ve ne anlattığı hakkında da bir fikrim yok belki biraz daha ilerlersem bir şeyler olacak gibi. Kitap sonunda tekrar düzenleme yapacağım.

Düzetme: Kitapdaki leri anlamak için önce Amerika da ki radyum olayını okumak gerekiyormuş. Şimdi biraz daha taşlar yerine oturdu yani hikaye 2 bölüm gibi ilk bölümdeki kurgular masallar buna dayanıyor.
İnsanlar parlak şeyler karşısında saksağanlar kadar hipnotize oluyorlardı, ama hiçbir saksağan anlatılmış bir hikayeye dönüşmeden önce geriye kaç günü kaldığını bu kadar düşünmemiştir
Zavallı insanlara acımak gerek! İnsanların burunları kısa ve kalın, saçma şeylerdi. Yanlışın kokusunu alamıyorlardı, onu dişlerine ve yüzlerine sürtseler bile.
Brooke Bolander
Sayfa 13 - Çınar Yayınları
Hep birlikte dağlardı onlar; sonsuzluklardı. Birbirlerine ve Öykülere sahip oldukları sürece, onları Hiç edebilecek ne bir diş ne de bir pençe vardı.
Brooke Bolander
Sayfa 14 - Çınar Yayınları
Ne kadar uzaga gidersen git, ah, sevgili ucube yavru, geçmiş her zaman ayak bileğine dolanacak, zamanın açarak seni esaretinden kurtaramadığı bir pranga gibi.
Bu rezil, yaşlı, anlamsız dünyada, eve ekmek götürmek için ne yapman gerekiyorsa onu yaparsın, yaptığının yanlış olduğunu ve Yüce Tanrı'nın bizzat kendisinin seni Kıyamet Günü'nde cezalandıracağından lanet kemiklerinin iliklerine kadar emin olduğunda bile, bu böyledir
Bu öğretilecek en saçma sapan şey değil mi, bir hayvana nasıl öleceğini öğretmek? Herkes nasıl öleceğini bilir. Sadece yaşamayı kesersin ve sonra sille yiye yiye öğrenirsin.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Zararsız Tek Büyük Şey
Baskı tarihi:
Şubat 2020
Sayfa sayısı:
88
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753484633
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Only Harmless Great Thing
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Çınar Yayınları
Brooke Bolander, Zararsız Tek Büyük Şey’de, iki büyük tarihsel trajediye yönelik alternatif bir kurguya imza atıyor. 1900’lü yılların başında radyasyon zehirlenmesine maruz kalan ve tarihe Radyum Kızları olarak geçen bir grup fabrika işçisinin acı dolu öyküsü ile halka açık bir törenle elektrik verilerek infaz edilen Topsy adlı filin kan dondurucu öyküsü, tek bir anlatıda kesişiyor.

Zararsız Tek Büyük Şey, kadın hakları, işçi hakları ve hayvan hakları üzerine güçlü bir söyleme sahip olmasının yanında, hikâye anlatıcılığının da önemini vurgulayan, sert ve derin bir kitap.

“Bolander, Le Guin’in edebi genlerini taşıyor.”

- John Scalzi

“Güzelliğiyle ezip geçen bir eser. Bolander sessizlerin sesi olmayı başarıyor.”

- Helen Macdonald

“Güzel kurgulanmış ve oldukça yaratıcı.”

- Warren Ellis

“Hoş, hüzünlü, kendinizden bir şeyler bulabileceğiniz ve mütemadiyen meydan okuyan bir kitap.”

- Kevin Hearne

“Nefis bir dille anlatılmış acımasız bir öykü.”

- Chuck Wendig

Kitabı okuyanlar 37 okur

  • Sümeyye
  • Vaveyla
  • DUYGU ERMİŞ
  • Öznur ÖZCAN
  • Gökçe Acıbadem
  • Sibel
  • Zeynep ÖZEL
  • Ezgi_kkk
  • Ecem İspir
  • Yasemin

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.1 (3)
9
%15.4 (2)
8
%23.1 (3)
7
%15.4 (2)
6
%0
5
%7.7 (1)
4
%0
3
%0
2
%15.4 (2)
1
%0