1000Kitap Logosu
Zarif Bir Yaşam Üzerine
Zarif Bir Yaşam Üzerine
Zarif Bir Yaşam Üzerine

Zarif Bir Yaşam Üzerine

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.9
18 Kişi
61
Okunma
20
Beğeni
996
Gösterim
96 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 2 sa. 43 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Paris Yayınevi · Kasım 2016 · Karton kapak · 9786056685057
" Giyinmek toplumun kendisini ifade etme biçimidir." Zarif Bir Yaşam Üzerine ise bir roman değil bir el kitabı veya kılavuzdur. Balzac bu el kitabında okurlarına hikâye anlatmıyor, aslında bir fikri tanımlıyor ve zarif bir yaşam örneği oluşturmaya çalışıyor. Aynı zamanda zarif bir yaşam fikrine ince bir üslupla sınıf söylemlerini de dahil ediyor. "Zarif yaşam ne düşünceyi ne de bilimi dışarıda bırakır: Onları onaylar. Sadece zamandan keyif almayı değil, zamanı son derece yüksek fikirlere göre kullanmayı öğrenmesi gerekir... Yeni insan zevkli kıyafetleriyle arzıendam eder; misafirlerini fevkalade iyi karşılar; hizmetkârları kaba değildir, mükemmel akşam yemeği partileri verir; moda, siyaset, yeni sözler ve geçici davranış biçimleri üzerinde tecrübelidir; hatta yenilerini yaratır. Kısacası, evindeki her şey titiz bir yerindelikle karakterize edilir, deyim yerindeyse zarafetin Metodistidir. Yüzyıla yakışır bir şekilde yürür. Ne mükemmel bir zarifliktedir ne de sıkıcıdır, ondan asla bir uygunsuz bir söz işitmezsiniz ve asla yakışmayan bir jestle kendini ele vermez..." Şunu sakın unutmayın... "Hiç kimse sıradan olmak istemez!.." (Tanıtım Bülteninden)
4 mağazanın 3 ürününün ortalama fiyatı: ₺13,08
7.9
10 üzerinden
18 Puan · 8 İnceleme
CEM AKDAG
Zarif Bir Yaşam Üzerine'yi inceledi.
96 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Honore de Balzac beni şaşırtmaya devam ediyor , Goriot Baba, Eugenie Grandet gibi herkesin yakından bildiği klasik eserlerin yaratıcısı, önce Saraphita ve Luis Lambert gibi beni kendimden geçiren iki müthiş kitabı ,ardından "Modern Çağ Uyarıcıları Risalesi" gibi kahve, çay, tütünü konu alan bir kitabı ve ardından "moda" ile ilgili bir kitabı ,inanılmaz renkli ve eğlenceli bir kişilik.. Bu kitabı okurken çok eğlendim. "Antre ( giriş salonu ) kavramı İngiltere’de yerleşmiş bir uygulamadır ve bu şekilde aristokrasi büyük bir ilerleme kaydetmiştir: Bu tip küçük salonu olmayan ev çok azdır. Bu oda aslında alt tabakadan birinin izlenmesi için tasarlanmıştır." Yukarıdaki paragrafta olduğu gibi çok ilginç bilgiler edinirken; "Eğer çok kibirli ya da çok mütevazisiyseniz , üretici güçlerinizin ve dış görünüşünüzün arasında mutlu bir denge sağlayacak olan bu birliğin gerektirdiklerine fazla uyamayacaksınız demektir." yukarıdaki gibi basit konularda yapılmış derin analizler karşısında şaşırıyorsunuz. Eğer moda ilgilenen bir tanıdığınız varsa ( mobilya , kıyafet , takı vs.. ) muhakkak bu kitabı tavsiye edin okurken çok eğelenecektir.
Zarif Bir Yaşam Üzerine
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
MERVE VURAL
Zarif Bir Yaşam Üzerine'yi inceledi.
96 syf.
·
34 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Zarif yaşam nedir, ne değildir.
Bu kitap bir roman değil, bir el kitabı bir klavuz. Balzac'ın sınırlarını kavramak ne zor doğrusu. Büyük bir beyin, ufak bir kitabı yazarken bile harikalar yaratmış. Bir düşünce evreninden diğerine başarılı bir şekilde girmenizi sağlıyor. Zarif bir yaşamın ne olduğunu ve en önemlisi ne olmadığını çarpıcı bir şekilde anlatıyor. Bunu insanları 3 gruba (Çalışan, Düşünen ve Hiçbir şey yapmayan insan) ayırarak yapıyor. Böylece Faal Yaşam, Sanatçı Yaşam ve Zarif Yaşam formüllerini elde etmemizi sağlıyor. Fransız devriminin altını çiziyor. Bu arada okurlar, Balzac'ın kendisinin de burjuva sınıfının bir üyesi olduğu unutulmamalıdır.
Zarif Bir Yaşam Üzerine
OKUYACAKLARIMA EKLE
17
Aurora
Zarif Bir Yaşam Üzerine'yi inceledi.
96 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Balzac'ın klasiklerinden çok farklı bir kitaptı okuduğum. Adından da anlaşılacağı üzere, yaşamdaki zarafet algısını, kişinin zarafeti nasıl yorumladığı, giyinmenin insanı nasıl ifade ettiğini, sınıflar arası farkı da ortaya koyuyor. Bir roman ya da hikaye değil. Tarihten örnek aldığı bir çok isimden yararlanmış. Aristokratlar, sanatçılar, elit tabaka mensupları. Onların giyimleri, sanata bakışları, zarif olmanın incelikleri vs.. Bu konuyu seçerken, şüphesiz Balzac'ın bir burjuva çocuğu olarak dünyaya gelmesinde payı var diye düşündürdü. Bahsettiği konular, tezler ve anektodlar insanı ister istemez kendini incelemeye götürüyor..
Zarif Bir Yaşam Üzerine
OKUYACAKLARIMA EKLE
10