·
Okunma
·
Beğeni
·
3.621
Gösterim
Adı:
Zavallı Çocuk
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
60
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kum Saati Yayıncılık
Sevdiği kadını, sağlığını, servetini, ve onurunu kaybeden Ali Bey’in ”Son Pişmanlıkları Fayda Etmez” dedirten hikayesi anlatılırken , sık sık Osmanlı kültürüne atıflar yapılır. Türk Edebiyatının ilk edebi romanı olarak da kabul edilen İntibah, romantizm akımının izlerini taşır.
64 syf.
Buradaki kitap 64 sayfa olarak görünüyor, ancak bendeki baskısı 101 sayfa. Kitap ilk 50 sayfadan sonra başlıyor. Namık Kemal'in hayatı ayrıntılarıyla verilirken, mâlum çabaları da objektif bir şekilde anlatılıyor. Araya birkaç sayfalık, biri Ahmet Hamdi TANPINAR'a ait olan piyesler eklenmiş. Kitabın ana hatları da piyes tarzında ve akıcı bir şekilde ilerliyor. Konusu ise, 14 yaşındaki Şefika ile 20 yaşlarındaki Ata'nın ölümle sonuçlanan aşkları. Şefika, babasının kardeşinin oğlu olan ve anne ve babası öldükten sonra, onlarda kalmaya başlayan Ata'yı sever. Sevgisi ise karşılıksız değildir. Ancak babasının borçları yüzünden 40'lı yaşlarda bir paşa ile evlendirilmesine karar verilir. Şefika'nın tek isteği nikâha kadar Ata'ya söylenmemesidir. Üzüntüden vereme yakalanan Şefika ölmeden sevdiği adam yetişir. Tıp Fakültesi'nde okuyan Ata kendisine deney amaçlı olduğunu söyleyerek bir reçete yazar ve evdekilere aldırır. İlacı gelince sevgilisine buluşmak üzere veda eder ve ilacı içer, birkaç dakika aralıklarla birlikte hayata veda ederler. Kalem ve anlatıma sözüm yok. Namık Kemal olunca söz konusu haddimi bilirim
64 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Birbirini seven iki gencin hikayesi.
14 yaşındaki çocuğun birini sevmesini normal karşılamayan bir anne ama 38 yaşındaki paşaya evlendirmeyi normal bulan bir anne.
64 syf.
·Beğendi·8/10
Birbirini seven iki genç birbirlerini sevdiklerini söyleyemeyen kara sevda gibi bi aşk bu birbirleri ile kavuşamayacağını i anlıyolar ve kadın verme oluyor çok acı bi aşk kitabı okumanızı tavsiye ederim zavallı çocuk adı gibi zavvalı aşk
64 syf.
·1 günde·Puan vermedi
İşte bir hikâye daha. Bir kız çocuğunu kendinden çok daha büyük bir 'adam' ile evlendirmeye çalışıp hayatı ona zindan etmenin bir hikayesi daha. Kız başka birisini seviyor, bütün kalbi ile. Oğlan da onu seviyor. Ama annesi; 14 yaşındaki kızı, 38 yaşındaki zengin bir paşa ile evlendirmeye çalışıyor. Kendi kızının mutluluğundan çok parayı önemsiyor. Üstüne bir de kıza duygu sömürüsü yapıyor! Ah ah bu tiyatro oyunu metninin gerçekte farklı adlarla ve farklı yerlerde gerçekleştiğini bilmesem bu kadar etkilenmezdim. Ama biliyorum ki ne yazık ki şu anda dışarıda bir yerlerde bu kızın paylaştığı eziyeti paylaşan nice kız çocuğu var. Ailesi zoruyla küçük yaşta evlendirilen, babası yaşındaki adamla aynı yatağı paylaşıp daha yaşıtlarının sokakta oynadığı zamanlarda hamile kalan, her gün hayatını ondan çalan adam ile yanyana durup onun hizmetçiliğini yapan ve köle gibi davranılan o kadar çok çocuk var ki. O kadar çok çocuk var ki her gün çığlık atan ama kimseye sesini duyuramayan. O kadar çocuk var ki çocukluğu çalınan. O kadar çocuk var ki hayatı çalınan, yaşama hevesi çalınan, geleceği çalınan... Düşündükçe içim acıyor, kalbim parçalanıyor sonra bütün hücrelerim öfke ile doluyor. El kadar çocuktan zevk alan, onun acısını görmezden gelip onu bir eşya gibi kullanan, eğitimden yaşama hakkına kadar her şeyini elinden alan her insan olmayan yaratığının cezasını çekmesini istiyorum. Bir daha hiçbir çocuğun gözünden bir damla yaş akmasın istiyorum, minik kalplerinin kaldırmayacağı yüklerin altına sokulmasınlar istiyorum, gülerek oyunlar oynasınlar sonra da öğretim hayatlarına devam etsinler istiyorum. Çok mu şey istiyorum ya da bu çocuklar çok mu şey istiyor? Hayatlarını geri almak isterken çok mu şey istiyorlar?..
Kitap ile ilgili minik bir şeyler söylemek istiyorum: bahsettiğim gibi Namık Kemal'in bir tiyatro oyunu metni, kısa olduğu için de çabuk bitiyor ama gerçekleri de yüzünüze vuruyor. Okurken her ne kadar 1873'de yayınlanmış olsa da oyun, hala bütün bunları yaşayan kızların olduğunu bilmek içinizi yakıyor. Okumanızı öneririm, kendimi berbat hissederek okudum ama bir daha olası bir daha okurum.
64 syf.
·Beğendi
Şimdi aldım elime şimdi bitti.
İncecik bir tiyatro okudum izler gibi.
Böyle aşk mı kaldı diyerek , keşke kalsaydı diye heveslenerek okudum.
Ah zavallı çocuklar.
64 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Şinasi'nin Şair Evlenmesi adli eseri gibi Namık Kemal'de Zavallı Çocuk'ta gençlerin eşlerini kendi secmesinin ne denli önemli olduğu konusu işlemiştir. Çocuk yasta denilecek bir kızın 38 yaşındaki paşaya eş verilmek istenmesine hiddetlenerek okuduğum ve sonunda yazık oldu biçarelere, ahh zavallı çocuklar diye içlendiğim bir kitap oldu. Günümüzde hala rast gelmediğimiz şeyler mi sanki?
64 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Namık Kemal'in bu güzide oyunu küçük bir ara vermek için tercih edilebilecek bir eser. Zavallı Çocuk bir dönem oyunu oldukça acıklı ve akıcı... Gözlerim doldu böyle bir aşk acısına, klasik bir sonu olsa da...
62 syf.
·1 günde·6/10
Namık Kemal'in bir diğer tiyatro oyunu. Ata Bey ile Şefika Hanım'ın umutsuz aşkı konu edilmiş. Birbirlerini seven iki genç kavuşamayacaklarını anlayınca verem ve zehirden acı içinde can veriyorlar. Baskıcı anne kızını zorla başkasıyla evlendirmeye çalışırken... Acıklı bir aşk öyküsü.
78 syf.
·Beğendi·9/10
Sözlerime, Kent Yayıncılık grubuna (şuan faaller mi bilmiyorum) teşekkür ederek başlamak istiyorum. Talebe – Öğrenci, Peder – Baba, Valide – Anne, Hekim – Doktor gibi kelimeleri bile çevirmişler. Bu çok başka!
Romeo ve Juliet üzerinden esinlendiğini düşündüğüm bu eserde, Ata Bey ile Şefika Hanım bizim karakterlerimiz. Ata Bey, 19 yaşında ve tıp fakültesinde okuyan bir gençtir. Şefika Hanım ise 14 yaşında olup Halil Bey (babası) ve Tahire Hanım (annesi) ile başı oldukça dertte bir kızımız.
Tanzimat döneminde Toplum İçin Sanat anlayışını benimseyen Namık Kemal üzerinden gene topluma ve bireylere hitap eden bir roman. Halkın anlayacağı şekilde, sadece ve akıcı bir üslup ve Namık Kemal! Eh ne diyelim? Hayırlı akşamlar, keyifli okumalar..
53 syf.
·Beğendi·9/10
Aşk öyle bir muhabbettirki seni alır tüm yaşamıyla o yapar bu 14 yaşında bir kız da olsa 19 da oglanda olsa muhabbet gönlün eriştiği yaştır.Muhabbet sevmek ne olursa sevmektir
79 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Kavuşursun sevda olur
Kavuşamazsan aşk olur
İki sevdalı genç yürek
Ailesi için feda edilen bir hayat
Zoraki bir evlilik ve ölümün kucağında iki ruh
64 syf.
·2 günde·Puan vermedi
İki gencin dramı. Namık Kemal'in vatan sevgisi dışında yazdığı tek oyun. Aile baskısıyla yapılan evliliklerin, gençleri mutlu etmemesini etkili bir biçimde işlemiştir. Tiyatro severlerin ilgileneceği bir oyun.
İnsana dünyada muhabbet sözünü sevdiğinin ağzından işitip de ferahtan ölmekten büyük saadet mi olur?
Gel senin ağzını öpeyim, cennet kapısı tezce açılsın. Sol gözlere karanlık bastı, canım ıstıraptan kurtulsun.
Namık Kemal
Sayfa 29 - Elips Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Zavallı Çocuk
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
60
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kum Saati Yayıncılık
Sevdiği kadını, sağlığını, servetini, ve onurunu kaybeden Ali Bey’in ”Son Pişmanlıkları Fayda Etmez” dedirten hikayesi anlatılırken , sık sık Osmanlı kültürüne atıflar yapılır. Türk Edebiyatının ilk edebi romanı olarak da kabul edilen İntibah, romantizm akımının izlerini taşır.

Kitabı okuyanlar 347 okur

  • ?Atatürksever
  • Taluy Kan
  • İkra Durmaz

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0