Zavallı Necdet

8,3/10  (12 Oy) · 
61 okunma  · 
8 beğeni  · 
1.175 gösterim
Saffet Nezihi'nin Türk filmi tadındaki bu romanında aşkın kölesi olmuş bir adam ile bir kadının yalnız kendi hayatlarını değil bütün ailelerinin hayatlarını da nasıl etkiledikleri konu ediliyor.
Aşkın insana neler yaptırabileceği, doğrularla yanlışların yerini nasıl değiştirebileceği Zavallı Necdet'in şahsında bir kez daha ifadesini buluyor. Aşkın, kadınların elinde tehlikeli bir silaha dönüşebileceği ise romanın en güçlü unsuru olarak karşımıza çıkıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  186
 • ISBN:
  9756053283
 • Yayınevi:
  Elips Kitap
 • Kitabın Türü:
BİROL COŞKUN 
14 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çok beğenerek bir çırpıda okudum. Okuduğum en güzel en akıcı kitaplardan bir tanesi oldu . "Kürk mantolu madonna" yı hatırladım. Müthiş ama çıkmazda bir aşk hikayesi...

KubraYSN 
11 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir başkasına kitabı anlatacak olsam kuracağım üç beş kısa cümle ile bitecektir eminim.Fakat Necdet'in yaşadığı tezatları içinizde hissettiğimden belki,beni çok etkiyen bir kitaptı.Bir insanın bencilliği yüzünden mahvolan hayatların hangisine üzüleceğimi şaşırdım.Bir aşk nasıl bu kadar acımasız olabilir?İnsanlara ihanet edip birde bunu dünyanın en normal şeylerinden biri olarak algılayabilir?Bu durumu aşk ile açıklamak imkansız sanırım.Şüphesiz ki bir parça kişiliktir aslında aşkı bu kadar alçaltan.Kitabın ilk başında Necdet'i kıymet bilmez biri olarak düşünmüştüm.Hatta yüzünü görmediği insan için ayılıp bayılmaya başlaması gözümde bir kat daha kötü yaptı onu.Egosuyla sevgiyi karıştıran bir zavallı diye düşünmüştüm.Her kitapta her şeyi mahvetmeye meyilli biri çıkar ya,işte bu kitaptaki de o sanmıştım.Beni bu açıdan şaşırtan bir kitap oldu.Katilden çok kurban diyebiliriz onun için.Sonucun farklı olması için elinden geleni yaptı bence.Ondaki irade bugün pek çok insanda yoktur eminim bundan.Sonucun farklı olması için çok uğraştı.Galiba bugün ,değişen zaman insanlardaki bu kardeşliği,vefayı,ahlakı,özveriyi silip süpürdü.Yozlaşmak dedikleri burada başladı sanırım.
Sarı gülleri zaten sevmezdim .Onlara karşı duyduğum nefret bir kat daha arttı..Bana Müzehher'in acısını hatırlatacaklar artık ve bu kitap için seçilmiş daha güzel bir ad olamazdı.''Zavallı Necdet.''

MMT 
 17 Şub 00:28 · Kitabı okudu · 25 günde · 8/10 puan

Aşırı duygusallığının yanında akıcılığıyla da dikkat çeken Zavallı Necdet, başlarda kurgunun gidişatı hakkında fazla ipucu vermemektedir. Başlarda çok iyi bir izlenim yaratmayan Necdet karakteri, ilerledikçe hislerini yaşatacak şekilde etkilemektedir.

Başlarda çokça bencil olduğunu düşündürür Necdet. Sonrasında fedakarlığıyla önplana çıkmaya başlar. Aşkı ona büyük acılar yaşatmaktadır fakat o yine de başkalarının daha az acı çekmesi için çırpınır.

Daha fazlası için: http://ceyrekasir.com

ali pancar 
22 Kas 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

okuduğumda gerçekten içerlendiğim bir kitaptı

Kitaptan 10 Alıntı

..... 
30 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşkın, insanı şair edebileceğine inanmaz mısın?Eğer inanmıyorsan hata ediyorsun!

Zavallı Necdet, Saffet NezihiZavallı Necdet, Saffet Nezihi
..... 
 30 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İstiyordum ki gözlerimiz birbirleri ile karşılaşsın! İstiyordum ki bakışlarımız bakışlarımız birbirine çarparak bayılsın. O zaman ben yalvaran, yardım arayan bir durum alacak, sonra aşıkane gülecektim.

Zavallı Necdet, Saffet NezihiZavallı Necdet, Saffet Nezihi
BİROL COŞKUN 
13 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İstiyordu ki kendisi biraz sevsin! Fakat pek ziyade sevilsin! Aşkı kendisine münhasır kalsın! Sevdiğinin hisleri, ihtirasları, sevkleri, hevesleri bütün hayatı, her şeyi, her şeyi kendisine ait olsun! Fakat kendisi o aşktan, o sevdadan bıktı mı aşığını bir hiç gibi, bir oyuncak gibi, kıymetsiz bir şey gibi kırıp atıversin!

Zavallı Necdet, Saffet Nezihi (Sayfa 75)Zavallı Necdet, Saffet Nezihi (Sayfa 75)
BİROL COŞKUN 
13 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Evet, evet... İşte bu gibi şeyler, zayıf kalplileri mezara götürüyor.

Zavallı Necdet, Saffet Nezihi (Sayfa 70)Zavallı Necdet, Saffet Nezihi (Sayfa 70)
BİROL COŞKUN 
13 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sonbahar... Sonbahar... Hazin mevsim. Yaprakların dökülüp öldüğü, kuşların yuvalarını dağıttığı, veremlilerin başlarını bir daha kaldırmamak üzere yastığa koyduğu çok hazin mevsim... Bütün yeşil mevcudatın sararıp solduğu, bütün ümitsiz kalplerin, emelleri harap olmuş gönüllerin daha nihayetsiz ümitsizliğe düştükleri ağlayan mevsim... Gizli gizli hıçkıran mevsim...

Zavallı Necdet, Saffet Nezihi (Sayfa 106)Zavallı Necdet, Saffet Nezihi (Sayfa 106)
..... 
 30 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Üzgün, mahzun... Halimi anlatabilmek için bu kelimeler yetmez. Bunlarla ruhumun üzüntüleri, acıları anlatılmaz. Dostum! Bu başka bir hal, garip bir macera, pek az rastlanabilecek bir felaket.

Zavallı Necdet, Saffet NezihiZavallı Necdet, Saffet Nezihi
..... 
 29 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öyle dehşetli bir darbeye uğradım ki kalbimin en ince damarlarını kuruttu. Şimdi orada kadın aşkı yerine kezzap akıyor.

Zavallı Necdet, Saffet NezihiZavallı Necdet, Saffet Nezihi
KubraYSN 
 11 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Musikiye bu derece merak ve tutkusu olan kadınların kalpleri çoğunlukla biraz ince olur,onların kalplerini anlamak daha kolaydır.

Zavallı Necdet, Saffet Nezihi (Sayfa 22)Zavallı Necdet, Saffet Nezihi (Sayfa 22)
KubraYSN 
11 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

O anda yüzüne kurumuş bir yaprak düştü;hayalden uyandı.Canlılığın öz suyunu kaybedip de minimini dalı kendisini zapt edemeyerek yere düşen,çürüyüp mahvolmaya mahkum olan şu yaprağın düşmesi gerçekten hayatı gösteriyordu.

Zavallı Necdet, Saffet Nezihi (Sayfa 213)Zavallı Necdet, Saffet Nezihi (Sayfa 213)