Zavallı Necdet (Cep Boy (Tam Metin))

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.220
Gösterim
Adı:
Zavallı Necdet
Alt başlık:
Cep Boy (Tam Metin)
Baskı tarihi:
8 Haziran 2020
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257867719
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karbon Kitaplar
Gerçek adı Ömer Lütfi olan Saffet Nezihi’nin Zavallı Necdet romanı ilk olarak 1902 yılında İkdam gazetesinde yayımlanmış ve halk tarafından çok sevilmiştir. Popüler roman anlayışının ilk ve önemli örneklerinden biri olan bu eser, İstanbul’da, Avrupai yaşam biçimine özenen, varlıklı bir çevrede geçen üçlü bir aşk ilişkisini ele alır.
Aşk, şehvet, ahlak, aile kavramlarının çatıştığı, doğruların yanlışlarla yer değiştirdiği, ihtirasla ve ihanetle ilerleyen imkânsız ve yasak bir aşkın acı veren neticeleri okuyucunun dikkatine sunuluyor.
186 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Çok beğenerek bir çırpıda okudum. Okuduğum en güzel en akıcı kitaplardan bir tanesi oldu . "Kürk mantolu madonna" yı hatırladım. Müthiş ama çıkmazda bir aşk hikayesi...
184 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Necdet Feridun, yakışıklı olmakla beraber zevkine eğlencesine düşkün bir gençtir. Köşkte yaşayan Necdet vakti zamanını gezme ve eğlenceyle geçirmektedir. Evlenme vakti gelmesine rağmen evlilik düşüncesi olmayan biridir.
Günün birinde yan köşke taşınan komşu kızı melihadan haberdar olur. Önceleri pek önemsemeyen Necdet birgün Melihaya aşık olduğunun farkına varır.
Meliha sarı saçlı, mavi gözlü çok güzel bir kızdır.
Necdet artık Melihadan başka birşey düşünemez olmuştur. Bu arada Meliha’nınn abisi Necdetin kız kardeşini istemek üzredir bu sebebten Necdet Meliha’nın abisi Ferit Savfet ile ilgilenmektedir. Necdet’inde düşüncesi ailesini Meliha için dünür göndermektir ve bu düşüncesinde kesinlikle Meliha ile evleneceğini düşünür.
Meliha’nın babası birgün kendisini köşke davet eder ve bir düşüncesini paylaşmak ister bu düşünceside İbrahim Şemsi hakkında malumat almaktır ve Necdet’ten fazlasıyla alır. Bu sualler ve malumatlar sonrası İbrahim Şemsi nin Melihaya dünür olarak geldiği Necdet’e söylenir ve Necdet büyük bir hüsrana uğramıştır. Üstelik kız kardeşi ve Melihanın düğününü aynı gün yapılması kararına varılmıştır. Hatta İbrahim Şemsi beyin nikahında şahitlikte yapma görevini ona vermişlerdir. Necdet bu aşkı kalbine gömmeye ve ızdırabını içine atmaya karar verir ve ilkokul arkadaşı olan İbrahim Şemsi beye ihanet etmeyecektir.
Kız kardeşi Melihanın abisiyle evlendiğinden sık sık Melihayla bir araya gelmeye mecbur olmuştur ve artık Necdet için en vahim vakitler var olmuştur.
İbrahim Şemsi askerlik görevinden dolayı Melihayı sık sık yanlız bırakmaktadır Meliha ise aşka düşkün sevgi , ilgi bekleyen bir kadındır bu sık ayrılıklar Melihayı çok rahatsız etmekle beraber çokta üzmektedir.
Sürekli yanlız kalarak Necdetle vakit geçirdiği için bir süre sonra Meliha Necdet ‘e aşık olur daha fazla dayanamayan Meliha günün birinde Necdet’e aşkını itiraf eder. Bu itiraf karşısında Necdet hiç memnuniyet göstermemiştir ve asla arkadaşına ihanet etmek istemez.

Bu ızdırap içinde hikaye devam etmektedir...

Devamının güzelliğine doymak için okumanız tavsiye edilir...
186 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Yazar Saffet Nezihi' nin okuduğum bu ilk kitabı gayet akıcı bir dile sahipti.Kitabın tanıtımında da belirtildiği gibi Türk sineması tadında,bir aşk hikayesi...
Tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
186 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Servet-i Fünun döneminde pek bilinmeyen bir yazar; Saffet Nezihi. Zavallı Necdet romanı, Mehmet Rauf'un Eylül'üne konu bakımından çok benzer hatta bir nazire bile denilebilir...
Konu; Necdet'in Meliha'ya olan aşkı ve onun peşinden koşması... Necdet çok çapkın biridir, Meliha'yı da kolay bir şekilde elde edeceğini düşünür, fekat Meliha yüz vermez. Necdet'i peşinden koşturur. Hatta Necdet'in arkadaşı olan İbrahim Şemsi ile evlenir. Necdet ise zavallı bir durumdadır. Meliha kocasını sevmediğini anlayınca Necdet'e yaklaşmak ister ve bu sefer Meliha Necdet'in peşinden koşmaya başlar. Necdet bu durumdan azap duyar, rahatsızlanır sürekli. Meliha birgün Necdet'i elde eder. Necdet bu yükü kaldıramaz intihar eder. Meliha da Necdet'in çocuğu olan Haldun Fikret'i doğurduğu zaman ölür. Haldun Fikret tıpkı Necdet benzer.

Gelelim romanın yazılış amacına kime gönderme yapılmış. Bu bilgiler hiçbir yerde bulamazsınız yazarların hatıra eserlerin de ancak var. Üniversitedeyken Bu eseri tahlil etmiştim.

Roman, öncelikle akıcı bir roman bir çırpıda okunup bitirilebilir. Roman Tevfik Fikret'e bir gönderme. Ne alaka diyeceksiniz ? Mehmet Rauf, Tevfik Fikret'in Kız kardeşiyle evlenmiş ve onların bulunduğu konağa iç güveysi olarak yerleşmiştir. Mehmet Rauf çapkın biridir. Tevfik Fikret'in karısıyla bir ilişkisi olduğu söylenir. Tevfik Fikret'in oğlu olan Haluk Fikret'in Mehmet Rauf'tan olduğu bu yüzden de Saffet Nezihi bu roman da gayrı meşru çocuk olan Haldun Fikret'le bir gönderme yapmıştır. Tevfik Fikret'in oğlu, Haluk Fikret babasını sevmez neden? Hatta papazdir ? Babasının cenazesine bile gelmemiştir neden ki ? Belki de her şeyin farkında olduğundan böyle davranmıştır.
200 syf.
·Beğendi·10/10 puan
İnsan okurken sahiden de “zavallı Necdet” diyor içinden. Kim bilir kaç çift ait olmadıkları evlerde yaşarken hayalleri başka evlerde dolaşıyor..? Gerçekten de zavallı Necdet...

Çok güzel bir yerli eser.
186 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Heyecanla okuduğum bir kitapti sonunun öyle biteceğini özellikle hic tahmin etmemiştim sonu beni etkiledi şahsen,benim icin kısaca bu kitapın özeti : Belki de adam gibi sevenlerin suçuydu yalnızlık :(
188 syf.
Daha önce ismini duymadığım bir yazardı kitabını bulunca merak edip hem kendisini hem de kitabını okumak istedim. Yazarın bu eseri Tanzimat döneni ve devamında Servet i Fünun dönemlerinden baskın olarak işlenenen karmaşık sergüzeştlerden bi tanesidir diyebilirim. Eserde döenemde sıklıkla kullanılan doğu-batı çatışması, yanlış batılılaşma ve ahlaksal çöküntü konularının hepsinden bir parça bulunuyor. Roman kurgu bakımından oldukça ilgi çekicidir. Kurgusu bakımından Eylül romanına benzemektedir.

Sade ve oldukça akıcı bir dili var. Okuyunca hemen okuyacağınız merakla sayfaları çevireceğiniz güzel bir eser tavsiye ederim. Keyifli okumalar dilerim :)
186 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Arkadaşı öldükten sonra kendisine bir mektup verilir.Ölüm sebebini dramatik bir aşk hikayesiyle anlatmıştır.Mezarlıkta yatan bir genç kızın yanı başına gömülmüş ve sürpriz bir mezar daha eklenmiş. Kitap dan çok etkilendim.Özellikle mektup açıldıktan sonraki bölüm çok dramatik,çok etkileyici.Bence kitap çok güzel,okuyun derim.
216 syf.
·Puan vermedi
Safvet Nezihi sanırım bu kitabı yazarken Mehmet Rauf'un Eylül romanından ilham almış gibi. Karakterlerin ruh hali analizleri Mehmet Rauf'unki kadar derin ve yoğun olmasa da yine de ondan izler taşıyor. Bu analizler çok derin olmasa bile yine de yer yer insana üzüntü veriyor. Kitabı bitirince insanın hakikaten de "Zavallı Necdet" diye inleyesi geliyor.
186 syf.
·Beğendi·9/10 puan
"Aşk ve sevda belirtileri ilk olarak kız bakımından ortaya çıkar ve fedakarlığı kız yapar; kısacası,bütün o aşk olaylarında kahraman,hep kızlardır, kadınlardır."
Okuduğum en güzel kitaplardan bir tanesi.
199 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Servetifünun Dönemi sanatçılarından olsa da günümüzde pek tanınmayan Safvet Nezihi’nin ünlenmesini sağlayan romanı: Zavallı Necdet...

- Spoiler -

Roman, çapkın kahramanımız Necdet’in gerçek bir aşka tutulmasıyla şekillenen olaylar üzerine kurulu. Necdet’in gerçek aşkını bulduktan sonra âşık olduğu Meliha’nın yakın arkadaşı İbrahim Şemsi ile evlenmesiyle bu aşk, artık imkânsız bir aşka dönüşüyor. Necdet - Meliha - İbrahim Şemsi arasındaki bu aşk üçgeni ise tam bir Türk filmi tadında.

Not: Zamanında yapımcılar da aynı fikre kapılmış olacaklar ki filmini çekmişler. Günümüzde bir dizi çekilse tutar gibime geliyor. Türk dizi yapımcıları bu romanı nasıl gözden kaçırmış, hayret. :)

Neyse...

Romanı okurken de fark edebileceğiniz gibi eser, Mehmet Rauf’un Eylül’ünü ve biraz da Halit Ziya’nın Aşk-ı Memnu’sunu anımsatıyor. Dolayısıyla tipik bir Servetifünun Dönemi romanı yorumunu yapmak yanlış olmayacaktır...

Üslubuna gelecek olursak gayet akıcı bir roman diyebilirim. Hikâyesi klasik olsa da merak uyandırıyor hatta yer yer şaşırtıyor bile. Ve isminin hakkını vererek acıklı öyküsüyle sizi epey üzüyor... Necdet’in ikilemlerine, iç çatışmalarına, çaresizliğine ve en çok da Müzehher ve İbrahim Şemsi’ye üzülüyorsunuz. Her ne kadar yazar Necdet’e üzülmemizi istese de bu hikâyede yanan bence İbrahim Şemsi ile Müzehher olmuş... :(

Romanla ilgili söyleyecek daha fazla bir şeye gerek yok... Kıyıda köşede kalmış eski yazarları ve yazarların popüler olmasını sağlayan tek kitaplarını okumayı sevdiğim için bu kitabı okudum. Siz de benim gibi düşünüyorsanız bu kitabı çok büyük beklentiye girmeden deyim yerindeyse çerez niyetine okuyabilirsiniz. Beğenirsiniz fikrimce. :)

Keyifle okuyunuz efendim!

- Ağır Spoiler -

Not: Döneminde bu roman okuyucular tarafından o kadar benimsenmiş ki roman karakterlerinin mezarlarını bile İstanbul’da aramışlar... Bu da böyle ilginç bir bilgi olarak burada dursun. :)
256 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
Zavallı Necdet, Zavallı Müzehher!
" Meliha, bir saat sonra bu odaya girdiği zaman ben hayattan ayrılmış bulunacağım. O, bin türlü ümitlerle sarhoş olarak buraya girdiği zaman beni sonsuz uykuda bulacak. O zaman hayretle, utançla, üzüntüyle yüzüme bakarak acaba " Zavallı Necdet!" diyecek mi? Yazık! Hiç sanmam. O, avını elinden kaçırmış insafsız bir avcı gibi kızgınlığından sapsarı kesilerek:" Saadetini elinden kaçırdın, budala!" diyecek. O zaman kalpleri eriten bu insafsızlığa, bu acımasızlığa karşı ruhum ağlayacak, ağlayacak, sonsuza dek ağlayacak."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Zavallı Necdet
Alt başlık:
Cep Boy (Tam Metin)
Baskı tarihi:
8 Haziran 2020
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257867719
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karbon Kitaplar
Gerçek adı Ömer Lütfi olan Saffet Nezihi’nin Zavallı Necdet romanı ilk olarak 1902 yılında İkdam gazetesinde yayımlanmış ve halk tarafından çok sevilmiştir. Popüler roman anlayışının ilk ve önemli örneklerinden biri olan bu eser, İstanbul’da, Avrupai yaşam biçimine özenen, varlıklı bir çevrede geçen üçlü bir aşk ilişkisini ele alır.
Aşk, şehvet, ahlak, aile kavramlarının çatıştığı, doğruların yanlışlarla yer değiştirdiği, ihtirasla ve ihanetle ilerleyen imkânsız ve yasak bir aşkın acı veren neticeleri okuyucunun dikkatine sunuluyor.

Kitabı okuyanlar 606 okur

  • Ebru Tan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0.7 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0