Zebur - Tevrat

6,0/10  (1 Oy) · 
23 okunma  · 
1 beğeni  · 
474 gösterim
Yar.1:1 Başlangıçta Tanrı göğü ve yeri yarattı.

Yar.1:2 Yer boştu yeryüzü şekilleri yoktu. Engin karanlıklarla kaplıydı. Tanrı'nın Ruhu suların üzerinde dalgalanıyordu.

Yar.1:3 Tanrı "Işık olsun" diye buyurdu ve ışık oldu.

Yar.1:4 Tanrı ışığın iyi olduğunu gördü ve onu karanlıktan ayırdı.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2015
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9786059869188
 • Yayınevi:
  Yason Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Kevser 
 12 Şub 23:45 · Kitabı okudu · 6 günde

Yorumuma, Kur'an da bulunan şu ayetle başlamak istiyorum:

"Sana vahyettiğimiz kitap, kendinden öncekini (semavi kitapları) doğrulayıcı olarak gelen gerçektir. Allah, kullarının (her halinden) haberdardır, görendir."
Fatır-31

Tevrat'dan sonra kitap indirilmeyeceğine inanan Yahudilerin görüşünü çürüten, içinde Hz. Davut'un yakarışlarını bulunduran semavi kitaplardan sayılan kutsal bir kitaptır.
İçerisinde bulundurduğu "mezmur" adıverilen metinler manzum şeklindedir.
Az biraz araştırma sonucu orijinal metnin bulunduğunu öğrendim ama bundan kastın ne olduğuna anlam veremedim. Zira mezmurların insanlar tarafından bir çok müdaheleye uğradığını okuduğunuzda sizde gayet rahat fark edebilirsiniz.
Zeburu sadece Yahudi dininde ibadet amaçlı kullanıldığını sanıyordum fakat Hristiyanlar da ayinlerinde bizzat zeburdan ayetler seçip okuyorlar.

Kendimce, biz müslümanların zebur okumak durumunda cımbızı iyi kullanmamız gerektiğini düşünüyorum. Zira okurken on emirden esintiler ve kur'andan bir kaç ayetle uyuşan net cümleler vardı.

Zeburu, Tevratı ve incili kesinlikle bütün müslümanların okuması gerektiğini düşünüyorum ama daha kendi dinimizin kitabını açıp okumaktan aciz olduğumuz için bu istek benim bir ütopyam olabilir.
Keyifli okumalar...

RJ 
28 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öncelikle Zebur'a dair genel bilgiler ile başlayalım. Hz. Davud 'a İbranice olarak gelen Tevrat'ı açıklar niteliği olan bir kitaptır. İsrailoğullarına yani Yahudilere gelmiştir. Mezmur adı verilen ilahi olarak söylenen surelerden oluşuyor.
Kitapta sık sık Tanrı'nın kendine mesken seçtiği Siyon dağından ve Kudüs'ten bahsediliyor."Ey adaleti seven güçlü kral,eşitliği sen sağladın, Yakup soyunda doğru ve adil olanı sen yaptın." Vb. gibi yerlerde sık sık Tanrı'nın aynı zamanda kral olduğu vurgusu var ve sürekli kralımız diye hitap ediliyor. Bunun acaba kralların tanrı olarak görülmesi gibi bir şey olur mu diye düşündüm açıkçası. Yönetimi Tanrı adına kralın yaptığı fikrine neden olur mu tartışılır açıkçası.
Kitapta çok göze batacak şekilde İsrail'in seçilmiş ırk olduğu vurgusu var. "Rab kendi halkını güçlü kıldı, bütün sadık kullarına, kendisine yakın olan halka,İsrailliler'e ün kazandırdı." ve daha pek çok yerde özellikle Hz.Davud'un duası gibi kısımlarda pek çok vurgu var bu konuda. Tanrı'nın İsrail'e söz verdiğini, İsrail halkı ne yaparsa yapsın cezalandırılsa dahi sonunda refahın gene onlardan yana olacağı söyleniyor. Ve sık sık anlayamadığım bir şekilde İsrail için ve başka şeyler için Tanrı'nın sağ elinin yardımı isteniyor. Bu sağ el vurgusu ve sağ elden istenen yardımın önemi ne tam çözemedim, internette bir şey de bulamadım bu konuda. Neyse kısaca İsrail seçilmiş halk ve ona karşı olan herkes günahkar ve çok ciddi azap çekmeli. Bazı yerlerde gerçekten ağır cümleler var. "Ey sen yıkılası Babil kızı, bize yaptıklarını sana ödetecek olana ne mutlu. Ne mutlu senin yavrularını tutup kayalardan parçalayacak olan insana " deniyor. Aynı zamanda tek bir yerde gördüğüm, dikkatimi çeken bir kader anlayışı da var ."Henüz döl yatağındayken gözlerin gördü beni. Bana ayrılan günlerin hiçbiri gelmeden, hepsi senin kitabına yazılmıştı." diye bir cümle var.
Mısır'ın başına gelen kuraklıktan, kıtlıktan, çekirge sürüsünden, ineklerin sütten kesilip çayırların kurumasından Tevrat ve Kuran gibi Zebur'da da bahsediliyor. Ve sürekli Tanrı'nın bir kaya olduğu söyleniyor. Bir kaya ki İsrail halkına kurtarıcı.
Son olarak Hristiyanlıkta Hz. İsa'nın insanlara çoban olarak gönderildiğine inanılır ve kiliselerde de çoban ve sürüsü tasvirleri vardır. Aynı şey Zebur'da da geçiyor. Peygamberin insanları gütmek için gönderildiği söyleniyor.
Aslında kitap genel olarak Hz. Davud'un yakarmalarını içeriyor. Onun duaları, yakınmaları( ki bu yakınmalar yer yer çok fazla artarak görsene artık beni, ne zaman göreceksin, ben ölüp gidince ölüm sana dua edemez, şu an yaşıyorken gör beni ve hatta bana bir söz verdin sözünü tutsana şekline kadar geliyor.) Yani Kurandaki gibi şunu yapın bunu yapın ey insanlar şekilde bir Tanrı buyruğu yok. Daha çok Hz Davud'un kendi anatımı ile insan doğru olmalı, yalan söylememeli vurgusu var ve yer yer geçmiş zamandan örnekler veriliyor.Açıkçası ben başlamadan Kurandaki gibi bir emirler bütünü beklemiştim ama Zebur daha farklı bir şekle sahip.

Yiğit Koçak 
05 Şub 22:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kutsal kitapları okumazsanız perili bir rüyayla asfalt sokaklar arasında kalmaya devam edersiniz :) Gözlerinizi açmak için göz kapaklarınızdan çok daha fazlasına ihtiyacınız var..

Kitaptan 50 Alıntı

Aykut 
 23 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

|i10. Mezmur|

18.Öksüze, düşküne hakkını vermek için,
Bir daha dehşet saçmasın ölümlü insan.

Zebur - Tevrat, KolektifZebur - Tevrat, Kolektif
Kevser 
 09 Şub 00:12 · Kitabı okudu · İnceledi

Mez.2: 1 Nedir uluslar arasındaki bu kargaşa, Neden boş düzenler kurar bu halklar?

Zebur - Tevrat, Anonim (Sayfa 2 - 4 kitap aplikasyon)Zebur - Tevrat, Anonim (Sayfa 2 - 4 kitap aplikasyon)
Kevser 
09 Şub 23:30 · Kitabı okudu · İnceledi

O güzel insanlar, güzel atlar...
Mez.12: 8 İnsanlar arasında alçaklık rağbet görünce, Kötüler her yanda dolaşır oldu.

Zebur - Tevrat, Anonim (Sayfa 12 - 4 kitap aplikasyon)Zebur - Tevrat, Anonim (Sayfa 12 - 4 kitap aplikasyon)
RJ 
28 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

“Ne iyi, ne güzeldir, Birlik içinde kardeşçe yaşamak!”

Zebur - Tevrat, KolektifZebur - Tevrat, Kolektif
Kevser 
09 Şub 01:20 · Kitabı okudu · İnceledi

Mez.10: 4 Kendini beğenmiş kötü insan Tanrı'ya yönelmez, Hep, "Tanrı yok!" diye düşünür.

Mez.10: 11 Kötü insan içinden, "Tanrı unuttu" der, "Örttü yüzünü, asla göremez."

Mez.10: 13 Neden kötü insan seni hor görsün, İçinden, "Tanrı hesap sormaz" desin?

Mez.10: 14 Oysa sen sıkıntı ve acı çekenleri görürsün, Yardım etmek için onları izlersin; Çaresizler sana dayanır, Öksüzün yardımcısı sensin.

Zebur - Tevrat, Anonim (Sayfa 10 - 4 kitap aplikasyon)Zebur - Tevrat, Anonim (Sayfa 10 - 4 kitap aplikasyon)
Kevser 
09 Şub 01:41 · Kitabı okudu · İnceledi

Mez.12: 1 Kurtar beni, ya RAB, sadık kulun kalmadı, Güvenilir insanlar yok oldu.

Mez.12: 2 Herkes birbirine yalan söylüyor, Dalkavukluk, ikiyüzlülük ediyor.

Zebur - Tevrat, Anonim (Sayfa 12 - 4 kitap aplikasyon)Zebur - Tevrat, Anonim (Sayfa 12 - 4 kitap aplikasyon)
Kevser 
09 Şub 00:27 · Kitabı okudu · İnceledi

Mez.5: 6 Yalan söyleyenleri yok edersin; Ya RAB, sen eli kanlılardan, Aldatıcılardan tiksinirsin.

Zebur - Tevrat, Anonim (Sayfa 5 - 4 kitap aplikasyon)Zebur - Tevrat, Anonim (Sayfa 5 - 4 kitap aplikasyon)

Seni yardıma çağırdığımda, Ellerimi kutsal konutuna doğru açtığımda, Kulak ver yalvarışlarıma.

Zebur - Tevrat, KolektifZebur - Tevrat, Kolektif
5 /