Zeki Ama Saplantılı

9,0/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
970 gösterim
Zeki ama saplantılı, dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğu (DEHB) dolayısıyla okulda, işte ya da sosyal ilişkilerinde 'saplanıp kalan' zeki ve yetenekli gençlerin ya da yetişkinlerin gerçek öykülerinden derlenmiştir. Kimi zaman dokunaklı kimi zaman da şaşırtıcı olan bu vakalar, hastalığın değişik yönlerini göstermekte ve DEHB sahibi kişilerin bundan nasıl kurtulabileceklerine ilişkin ayrıntılı taktik ve tedavi yöntemlerini bizlere sunmaktadır.

DEHB konusunda uluslararası bir otorite olan DR. Thomas BROWN, bu karmaşık hastalığa ilişkin genelde gözden kaçan bir nokta olan duyguların rolüne dikkat çekiyor. Bu, yalnızca olumsuz duygular değil. Brown bize DEHB sahibi kişilerin belli ilgi alanları ve aktivitelerde olumlu duyguları yönetmede problemler yaşadıklarını ve bunun anlık gereksinim ya da sorumluluklara dikkat kesilmede sıkıntıya yol açtığını gösteriyor. Brown, DEHB'ye yeni bir bakış açısı getirerek DEHB sahibi çok zeki insanların bile neden saplanıp kaldıklarını ve önemli işlere kendilerini motive edemediklerine işaret ediyor. DEHB sahibi kişilerin kimi işlere fazlasıyla dikkat kesilirken kimilerine odaklanmada ne denli zorlandıklarını ortaya koyuyor. Tüm bunların ötesinde, Brown, DEHB sahibi bireylerin kendilerini ödüllendirebilecekleri ve üretken olabilecekleri bir yaşama geçiş yapabilecekleri yolları aydınlatıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2015
 • Sayfa Sayısı:
  281
 • ISBN:
  9786059856164
 • Çeviri:
  Deniz İlalan
 • Yayınevi:
  Odtü Yayınları
 • Kitabın Türü:
Özenç Utku Öztürk 
02 Oca 11:27 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

DEHB ile yaşayanların okumasını özellikle tavsiye etmek gerekir, güzel bir anlatımı mevcut bilimsel olarak nelerin DEHB ile ilgili olduğu konusunda aydınlatıcı bir kitap.