Zen Budizm - D.T. Suzuki'den Seçme Yazılar

9,3/10  (4 Oy) · 
10 okunma  · 
5 beğeni  · 
442 gösterim
Zen budizm ruhsal gelişim yolları arasında başka benzeri olmayan bir aydınlanma yoludur. Dr. Suzuki'nin sözleriyle bu yol, "Zihnimizi kanıların, yargıların, kararların zorbaca baskısından kurtarmak ve kitaplardan edinilecek bilgilerle değil de kişisel yaşantılardan çıkan gerçeklere dayanarak, gerçekle zihnimiz arasına hiç bir aracı koymadan ortaya çıkabilecek gerçeğin ne türlü bir gerçek olacağına aldırmadan, gerçeklerin üstüne üstüne yürümektir; şimdiye kadar gözlerimizi kapadığımız gerçeklere gözlerimizi açmaktır", diye özetlenebilir.Batının Zen Budizmi tanımasında gerek yapıtlarıyla, gerek kişiliğiyle birinci derecede etkin olmuş olan Dr. Suzuki, Zen Budizm konusunda en yetkili bilgin olması bir yana, aynı zamanda daha pek genç yaşlarda aydınlanmayı başarmış bir yol gösterici, bir önderdi. Yüz yıla yakın sürmüş olan yaşamını aldığı ışığı yansıtmakla geçirdi.Okuyucu bu kitapta Dr. Suzuki'nin çeşitli yönleriyle Zen Budizmi ve aydınlanma yaşantısını (satori) inceleyen denemeleri yanında, birer Zen Sanatı olan Sumiye resmi, Haiku, kılıç kullanma sanatı ve çay töreni konularındaki yazılarınıda bulacaktır.
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  139
 • ISBN:
  9789757569305
 • Çeviri:
  İlhan Güngören
 • Yayınevi:
  Yol Yayınları
 • Kitabın Türü:
merve yaprak 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · 28 günde · 9/10 puan

''Bilimde de çağdaş gelişmeler bir araya getirilip birleştirilince bizim akılcılık kalıtımız giderek zayıf, güçsüz bir duruma düşüyor. Batı bilimlerinden en önde giden ikisi, fizik ve matematik çelişkilere düştüler; yani öyle bir noktaya geldiler ki buradan aklavurma yolunun da çelişkiler üretebileceğini kanıtladılar. Bundan yüz elli yıl önce filozof Kant aklavurmanın aşılmaz sınırları olduğunu göstermeye çalıştı ama Batılı insanın zihni tam anlamıyla olgucu (positivist) olduğundan böyle bir çıkarımı ancak bilimin de doğrulaması durumunda ciddiye alabilirdi. En sonunda bu yüz yılda bilim Kant’a yetişebildi. Hemen hemen aynı zamanda Heisenberg fizikte, Godel matematikte insanın akla vurma yetisinin aşılmaz sınırlarını gösterdiler. Heisenberg’in belirlenemezlik (indeterminism) ilkesi fizik durumların nasıl oluşacağının önceden kestirilmesi bakımından bilme yeteneğimize temelli sınırlar çizerek dibine inildikçe düzensiz, karmaşık ve akıldışı bir doğa’yı göz ucuyla izleyebileceğimiz bir çatlak açıverdi. Pitagor’dan, Platon’dan başlayan Batı geleneğinde matematiğin akılcılığın en kesin, en şaşmaz savunusunu üstlendiği düşünülünce Godel’in çıkarımlarının daha da genişlemesine etkili sonuçları olacağını kestirmek güç değil. Şimdi anlaşılıyor ki —aklavurma’nın tam olarak egemen olduğu— en kesin, en şaşmaz bilimde bile-insan kendini sınırlardan kurtaramıyor. İnsanın yaptığı her matematik sisteminin eksik bir yanı olmaması olanaksız. Matematik okyanusun ortasında su almaya başlamış (çelişkiler) bir gemi gibi. Su alan delikler şimdilik birer tıkaçla tıkanmış ama aklavurma yetimiz geminin başka yerlerden de su almayacağı konusunda güvence vermiyor. Bu güvencesizlik bu güne dek aklın kalesi olarak kabul edilen matematikte ortaya çıkıyor ve böylelikle Batının düşünce tarihinde bir dönüm noktasına gelinmiş oluyor. Bundan sonra atılacak adım temelinde çelişkiler yatan aklavurma’nın (reason) yapısını tanımak olacak.''

Hasan Hüseyin Kaçmaz 
30 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı okuyali çok uzun zaman oldu aklimda pek bir şey kalmadı.
İslamda tasavvuf zende budizm beni derinden etkileyen şeyler. Kendinize bir yolculuk yapmak istiyorsaniz kesinlikle okumalisiniz

Kitaptan 14 Alıntı

Burcu Belen 
01 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ama bu dünyada yazık ki ne kadar çok cahillik ve nefis düşkünlüğü çamurunda yuvarlanan yaşayan cesetler var."

Zen Budizm - D.T. Suzuki'den Seçme Yazılar, D.T. SuzukiZen Budizm - D.T. Suzuki'den Seçme Yazılar, D.T. Suzuki
Burcu Belen 
01 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Biz kendi kendimizle ve hepimiz ayrı ayrı bir bütün değil miyiz? Yaşam yaşandığı biçimiyle de yeterli."

Zen Budizm - D.T. Suzuki'den Seçme Yazılar, D.T. SuzukiZen Budizm - D.T. Suzuki'den Seçme Yazılar, D.T. Suzuki
Dilara Doğan 
02 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yerden bir toz parçası kalkacak olsa o toz parçacığında bütün yeryüzü kendini açıklamış olur. Bir aslan milyonlarca aslanı milyonlarca aslan da bir aslanı açıklar. Kuşkusuz binlerce binlerce aslan vardır ama siz bir tanesini tanıyın yeter.

Zen Budizm - D.T. Suzuki'den Seçme Yazılar, D.T. Suzuki (Sayfa 65)Zen Budizm - D.T. Suzuki'den Seçme Yazılar, D.T. Suzuki (Sayfa 65)

Mutlu olabilmek, birbirimize sevgi duyabilmek için bütün yeteneklerimiz var da, genellikle bu gerçeğe gözlerimizi kapıyoruz..

Zen Budizm - D.T. Suzuki'den Seçme Yazılar, D.T. SuzukiZen Budizm - D.T. Suzuki'den Seçme Yazılar, D.T. Suzuki
merve yaprak 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Yaşamın şu katı gerçekleri dediğimiz şeylerle sürekli olarak karşı karşıya olmak zihnimizi kemikleştiriyor. Yumuşaklık kalmıyor, şiirsellik gidiyor. Orada yeşil otların bitmesine olanak veremeyen bir kum çölüyle karşılaşıyoruz. Basho’nun çağında yaşam daha böylesine şiirsellikten yoksun, böylesine tıkıştırılıp sıkıştırılmış değildi. Bambu kamışlarından yapılmış bir kulübe, bir kamış sopa, pamukludan yapılmış çuval gibi bir çul şair için çevresinde dolanmak, gönlünün çektiği, hoşuna giden köyde kalmak, her türlü yaşantıyı tatmak için yeterliydi. Bu yaşantıların çoğunluğu da ilkel bir yolculukta karşılaşılacak güçlüklerin getireceği yaşantılardı. Yolculuk çok kolay, çok rahat olunca yolculuğun ruhsal anlamı yok oldu. Belki buna duygusallık diyebilirsiniz ama yolculuğun uyandırdığı bir tür yalnızlık duygusu vardır, insanı yaşamın anlamı konusunda düşüncelere götürür. Aslına bakacak olursanız yaşam da bir bilinmezden ötekine bir yolculuk değil mi? Payımıza düşen altmış yetmiş ya da seksen yıllık ömrümüzde, eğer elimizden gelirse gizlerin örtülerini kaldırmaya çalışıyoruz. Bu kısa ömrü üzüntüsüz sıkıntısız da olsa kapalı gözle geçirmek bizi bu sonsuzluk duyarlığının yalnızlığından yoksun bırakır.

Zen Budizm - D.T. Suzuki'den Seçme Yazılar, D.T. SuzukiZen Budizm - D.T. Suzuki'den Seçme Yazılar, D.T. Suzuki
Dilara Doğan 
30 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bugün sürdürmekte olduğumuz yaşam biçiminde gerçeğe uymayan bir kendi portremiz var, bir dünyanın portresi var, bir de hiçbir zaman umduğumuz gibi gerçekleşmeyecek olan geleceğin portresi var. Gerçek ben ile kafamızda yarattığımız ben arasındaki gerçek dünyayla kafamızda yarattığımız dünya arasındaki açıklığa ille kendi gönlümüze göre oldurtmak için öylesine çaba harcadığımız gene de çok kez gönlümüze göre oluşmayan bir geleceğe katlanmak kolay değil. Nesnel gerçekle kendi yaratımız olan gerçeği üst üste oturtacağız, olması olanaksız olanı yapacağız diye harcadığımız bunca çaba, emek , ter ve göz yaşı, bunca eziklik, bunca acı...

Zen Budizm - D.T. Suzuki'den Seçme Yazılar, D.T. Suzuki (Sayfa 20)Zen Budizm - D.T. Suzuki'den Seçme Yazılar, D.T. Suzuki (Sayfa 20)
2 /