Zerdüşt'ün Sırrı Nietzsche Yanıldı, Tanrı Yaşıyor!

7,6/10  (7 Oy) · 
16 okunma  · 
7 beğeni  · 
527 gösterim
Pers İmparatoru Darius Babil, Mısır, Libya, Anadolu, hatta Trakya topraklarını ele geçirdi ama Yunan diyarından zaferle dönemedi. O ölünce, oğlu Kserkses babasının planını gerçekleştirmek için kolları sıvadı.

Krallar Kralı'nın Yunan'a karşı gireceği savaşı kazanamaması halinde dinlerinin tehlikeye düşeceğini öngören Zerdüşti bilgeler, geniş Pers topraklarında gözden ırak üç ayrı nokta ve reisleri özel olarak yetiştirilmiş dört klan seçtiler.

Yola çıkacak üç klandan hiç olmazsa biri, geleneklerin ve özellikle inek derisi üzerine altın harflerle yazılmış kutsal kitap Avesta'nın muhafızı olmayı başarabilecek miydi?

Bilge Rahip tarafından İÖ 500'lerde kaleme alınan Zerdüştiliğin kayıp kutsal kitabı Avesta, 2000'li yılların başında ortaya kim tarafından ve nasıl çıkartılacak?

Nietzsche'nin Böyle Buyurdu Zerdüşt! isimli kitabı için "Tam bir palavra" diyen Hint kökenli eski Avestan uzmanı Nasreddin Parsî, Türk yardımcısı Sungur İlyaslar'a kim olduğunu ve gerçek niyetini neden açıklamıyor? İngiliz bilim adamı Parsî, gönlünü Sivas kırsalında kaptırdığı Zerdüşti kızdan aşkına yanıt alabilecek mi?

Kürtlerin aynı coğrafyanın unsurları olan Türk, Pers, Arap gibi Müslüman; Süryani, Keldâni, Ermeni gibi Hıristiyan toplumlardan ayrışması gerektiğini düşünen PKK teorisyeni Hoca, eline "kaza eseri" geçen fırsatı kullanabilecek mi?

Silahların gölgesinde başlayıp, Irak'taki Kandil ve İran'daki Kozareş gibi PKK kamplarına hatta Londra, Paris gibi önemli başkentlere uzanacak büyük mücadelenin galibi kim olacak?
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9786054607488
 • Yayınevi:
  Destek Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurten Ulaba 
20 Kas 2017 · Kitabı okudu · 12 günde · 10/10 puan

Pers hükümdarının tutumundan kurtulmak, Zerdüş dininin yok olmaması için bir grup dinda,r dört kabile seçer .Bunlardan üçü batıya giderken biri Hindistan'da kalır..Bu üç grubun ikisi yolda saldırıya uğrayarak yok olur .Bir grup Anadolu'ya gelerek senelerce kendi dinlerini ibadetlerini devam ettirir. Hindistan'da yaşayan gruba mensup bilim adamı yıllar sonra Anadolu'daki bu aileyi bulur ve o arada PKK olayın içine girer. Anaduldaki ailenin kızıyla evlenir .Hem bilgi veriyor hem de akıcı bir konu seçilmiş .insan başladı mı bitirmeden bırakamıyor :Umarım herkes okur . ben çok etkilendim ve faydalandım.

Etem UÇMAK 
18 Oca 08:38 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ela Gözlü Pars Celile ve Yeşil Mürekkep kitaplarından sonra okuduğum bu eserinde de akıcı dili ile yorulmadan severek okudum. Sizin de okumanızı isterim, seveceksiniz.

Selma Mertel 
29 Eki 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

İnsanlık tarihinin ilk tek tanrili dini olan Zerdüşt'lük hakkında bilgi sahibi olurken, tarihin derinliklerinde İ.Ö 400 - 500 lerde Pers krallığında yaşananların ışığı altında kurgulanmış , enfes bir roman okuyorsunuz. Ancak geniş çaplı araştırmaların sonucu yazılabilecek , yer isimlerinin tarih sahnesindeki dönemlere göre gösterdiği farklılıklarını da not olarak okuyucuya sunan bir kitap. Bilmediğim yeni şeyleri keyifle okuyarak öğrenmenin hazzını yaşadım. Kesinlikle tavsiye ederim.

Gökhan KAPLAN 
15 Haz 2017 · Kitabı okudu · 20 günde · 5/10 puan

Konu olarak çok akıcı olmayan bir kitap.. Konudan uzaklaşıp asıl konuyu son iki üç sayfaya üstün körü sığdırmış yazar. Konuyu çok güzel bir şekilde okuyucuya aktarabilirdi. Çok beğenmedim açıkcası..

Kitaptan 7 Alıntı

Etem UÇMAK 
 11 Oca 14:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Kendimi akıllı bulmam. Kimse için de aptal diye düşünmem. Yüce yaratıcıya inanan birinin, onun yarattıklarıyla ilgili akıllı ve aptal diye ayırımlarda bulunması ve konuşması doğru olmaz. Takdiri ilahiden hesap sorulmaz değil mi? O öyle yarattıysa, mutlaka bir bildiği vardır."

Zerdüşt'ün Sırrı, Osman Balcıgil (Sayfa 166 - undefined)Zerdüşt'ün Sırrı, Osman Balcıgil (Sayfa 166 - undefined)
Etem UÇMAK 
11 Oca 14:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Korkum o ki bu savaşta, özellikle de Zerdüştilerden sakınmamız gerekecek komutan. Benim de mensubu olduğum bu dinin bazı önderlerinin, Zerdüştiliği giderek en önemli mesele haline getirdiklerini üzülerek görüyorum. Etrafta dinleri elden gitmek üzereymiş gibi davranan bilge rahiplerin olduğuna dair söylentile var. Casuslarım yanlış bir takım işlerin peşine düşmek üzere olanlara dair haberler getiriyorlar."

Zerdüşt'ün Sırrı, Osman Balcıgil (Sayfa 85 - Destek Yayınları)Zerdüşt'ün Sırrı, Osman Balcıgil (Sayfa 85 - Destek Yayınları)
Etem UÇMAK 
16 Oca 09:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Zerdüşt'ün kadın erkek eşitliğine ilişkin söyledikleri öteki inanışlarla karşılaştırıldığında kulağa ne aykırı geliyor değil mi?Ama onun insanlara yadırgatıcı gelen düşüncesi sade kadın erkek eşitliğiyle ilgili olan değil ki. İntiharı yasaklıyor, zinaya karşı çıkıyor, ölülerin bedenleri ie teması günah sayıyor. bunlar da en az kadın erkek eşitliği konusunda söyledikleri kadar aykrı yaklaşımlar değil mi?"

Zerdüşt'ün Sırrı, Osman Balcıgil (Sayfa 256 - Destek Yayınları)Zerdüşt'ün Sırrı, Osman Balcıgil (Sayfa 256 - Destek Yayınları)
Etem UÇMAK 
 11 Oca 14:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"İstediğiniz birliğe katılan askerler dinini kendine saklayacak. Önüne zaferi koyacak. Zafer için ne gerekiyorsa onu yapacak. Zerdüştilik de dahil olmak üzere, hiçbir dini inanışın zaferi engellemesine izin vermeyecek."

Zerdüşt'ün Sırrı, Osman Balcıgil (Sayfa 85 - Destek Yayınları)Zerdüşt'ün Sırrı, Osman Balcıgil (Sayfa 85 - Destek Yayınları)
Etem UÇMAK 
11 Oca 14:29 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Bir din savaşı yapmayacağız Hazarapatiş. bir ülkeyi fethedeceğiz. Sonra o ülkenin insanlarına da ötekilere olduğu gibi, neye inanıyorsan inan, kime ibadet edeceksen et, diyeceğiz. Onlardan istediğimiz, Mısırlılar, Babilliler, Lidyalılar ve ötekiler gibi Pers'in satraplığı olduğunu kabul etmeleri, istediğimiz kadar vergi vermeleri ve gerektiğinde güçleri nispetinde askerle saflarımızda yerlerini almaları."

Zerdüşt'ün Sırrı, Osman Balcıgil (Sayfa 85 - Destek Yayınları)Zerdüşt'ün Sırrı, Osman Balcıgil (Sayfa 85 - Destek Yayınları)
Etem UÇMAK 
16 Oca 09:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Ne yol boyu ne de sonra, iki konuyu kimseyle tartışmayın: Bunlardan birincisi, din; ikincisi, içinde bulunduğunuz ülkenin nasıl yönetilmesi gerektiği. Bir yerde dikiş tutturmak ve itibar görmek istiyorsanız, bu iki netameli konuya hiç girmeyin. Bir tehdit yoksa neye inandığınızı tabii ki söyleyin ama asla karşınızdakinin aklını, kendi fikrinize yatırmaya çalışmayın. Bırakın herkes bildiği yola gitsin. Unutmayın, siz dinimizi yaymak için değil, onu ilk biçimiyle sonsuza kadar yaşatmak için seçildiniz."

Zerdüşt'ün Sırrı, Osman Balcıgil (Sayfa 237 - Destek Yayınları)Zerdüşt'ün Sırrı, Osman Balcıgil (Sayfa 237 - Destek Yayınları)
Etem UÇMAK 
16 Oca 10:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Şarabı neden tavsiye ediyor?"
"Gönül gözünü açtığını düşündüğü için. Zerdüşt şarap içilmesini bir ibadet gibi görüyor. Yalnız bu önerisini haoma bitkisinden yapılan içkiye karşı düşünceleriyle birlikte ele almak lazım. Biliyorsunuz maglar haoma içkisini içirdikleri müritlerine her şeyi yaptırabiliyorlar. Haoma içirilimiş bir adama çık şu tepeden atla dediğinizde düşünmüyor bile. Atıyor kendisini en yüksek tepeden aşağı. Şarap böyle değil. Dozunda içmek kaydıyla, şarap düşüncelerde karışıklığa yol açmak yerine, derinleşme imkânı veriyor."

Zerdüşt'ün Sırrı, Osman Balcıgil (Sayfa 257 - Destek Yayınları)Zerdüşt'ün Sırrı, Osman Balcıgil (Sayfa 257 - Destek Yayınları)