Zifiri Karanlık Yıldızsız Gece

·
Okunma
·
Beğeni
·
1554
Gösterim
Adı:
Zifiri Karanlık Yıldızsız Gece
Baskı tarihi:
Kasım 2011
Sayfa sayısı:
480
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752114043
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Full Dark No Stars
Çeviri:
Canan Kim
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
"Her insanın içinde başka birinin, bir yabancının olduğuna inanıyorum..." diye yazıyor Wilfred James, dört zifiri karanlık hikâyenin ilki olan "1922"yi oluşturan itirafnamesinin ilk sayfalarında. James'e göre bu yabancı, karısı Arlette babasından kalan araziyi satmayı teklif ettiğinde ortaya çıkıyor ve korkunç bir cinayet ve delilik sürecini tetikliyor. "Koca Şoför"de, polisiye roman yazarı Tess, bir imza gününün ardından evine dönerken yolda bir yabancıyla karşılaşıyor. Tecavüze uğrayıp ölüme terk edilen Tess intikam planları yaparken bir başka yabancıyla karşılaşıyor: İçindekiyle. "Adil Uzatma", hikâyelerin en kısası, muhtemelen aynı zamanda en iğrenci ve kesinlikle en komiği. Şeytanla anlaşma yapmak, Dave Streeter'ı ölümcül hastalığından kurtarmakla kalmıyor, hayatı boyunca ruhunda biriken ıstırabı fazlasıyla dindiriyor. Darcy Anderson, yirmi yıldan fazla bir süredir evli olduğu kocası seyahatteyken, pil aramak için garaja gidiyor. Ayağı tezgâhın altındaki kutuya takılınca kocasının içindeki yabancıyı keşfediyor. Tüyleri diken diken eden korkunç bir keşif ve sona eren "İyi Bir Evlilik." Zifiri Karanlık, Yıldızsız Gece, Stephen King'in uzun hikâye formunun ustası olduğu gerçeğini, birçok başarılı filme esin kaynağı olmuş eserlerinde olduğu gibi, yeniden ortaya seriyor.
480 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
İsim ve içerik uyumunu göze alacak olursak kısa öykülerini bu kadar iyi tanıtan bir kitap ismi olamaz. Stephen King, her tarzda yazmış bir yazar. Fakat atmosferinin çok da aydınlık ve pamuk şekerli olduğunu söyleyemeyiz. Öykülerini ve romanlarını daha kapalı havalar eşliğinde kaleme alan bir yazar Stephen King. Kendinin de söylediği gibi, "Zifiri Karanlık Yıldızsız Gece" en karanlık öykülerinin toplandığı yağmaya hazırlandığı kara bir bulut, biraz süsleyerek anlatmış olabilirim ama ana fikri anladınız.

Kitabımız dört öyküden oluşuyor, King tarzı uzun öykülerden; Novella dediğimiz muhabbet. Bunlar; 1922, Koca Şoför, Adil Uzatma ve İyi Bir Evlilik. 1922'yi Netflix takip edenler kısa süreli hafızanın yoklanması sonucu hatırlayabilirler. Öykünün karanlık atmosferini yeteri kadar aktarmayı başaramasa da, tadında performanslarıyla ortalamanın üzerine bir uyarlama olmuş, 1922. Filme konu olan öykümüz aynı zamanda kitaptaki en karanlık öykü. İnsanın kanını donduracak kadar karanlık. Bazen bu kadar tatlı bir adamdan bu fikirler nasıl akıyor merak ediyorum.

Öykülerimiz genel olarak bir çerçeve içerisinde bizlere sunulmuş. Bu çerçeveye; yabancılık veya yabancılaşma diyebiliriz. Stephen King bizleri bu sefer hayatın gerçekleriyle vuruyor. Öykülerin biri hariç gözünüze çarpan alıştığımız King gerilimi yok. King psikolojik tahlillerde en iyilerden biri olduğunu da tekrar kanıtlıyor bizlere. Belki de sorgulamamızı istediği; tanıdığımızı sandığımız insanlar hakkında yanılıp yanılmadığımız. Ki bu hortlaklardan ve canavarlardan daha korkutucu olabilir.

"Zifiri Karanlık Yıldızsız Gece", Stephen King'in en sert yumruklarından biri. Kapağını açarken hazırlıksız iseniz ne kadar sert olduğunu anlayabilirsiniz. Ve dikkat edin, burna gelen yumruk kırar ve can yakar; fakat çeneye isabet eden sağlam bir yumruk, denge merkezi ile bağlantıyı kesip tertemiz bir bilinç kaybına yol açabilir. King'in yumruğu da tam çenenize soldan soldan yaklaşmakta.
480 syf.
·Beğendi·10/10
Sizce mümkün müdür bir insanı tümüyle tanımak? Hep inandığım bir şey var, kendimizi bile tanıyamazken, başka bir insanı tümüyle tanıyabilmek asla mümkün değildir. Sırf bu yüzden hayat bizi hep şaşırtır, cevaplar hiçbir zaman kesin değildir. İşte Stephen King'in Zifiri Karanlık Yıldızsız Gece adlı kitabında bu konuya değinilmiş ve bu zamana kadar okuduğum en iyi Stephen King hikayelerinden oluşuyor diyebilirim. Kitapta 1922, Koca Şoför, Adil Uzatma, İyi Bir Evlilik adlı dört hikaye yer alıyor. Hepsi gerçekten çok etkileyici, fakat bir insanın, en yakın bildiği insana bir anda nasıl yabancılaşabildiğini, aslında onu hiçte tanımadığını anlatan İyi Bir Evlilik adlı hikaye bence içlerinde en iyisi.
'Bu hikayelerdeki insanlar ümitsiz değil ama en yoğun ümitlerimizin (ve arkadaşlarımız ve içinde bulunduğumuz topluluğa dair en iyi dileklerimizin) bile bazen boş olduğunu gösteriyor. Hatta sık sık...' diyor Stephen King...
480 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Her kitabını usanmadan takip ettiğim ve hiçbir zaman beni yanıltmayan muazzam bir yazar ve harika bir kitabı daha...
King, bu kitapta dört öyküye yer vermiş. Hikayelerden üçü oldukça uzun ancak birisi kısa bir hikaye. Tabi diğerlerine göre değerlendiriyorum. King, kitabın son sözünde de dediği gibi sıradan insanların karanlık yönlerini anlatıyor bize. Yolda görüp dikkat etmeyeceğimiz kişilerin karanlık hikayesi.
Özetle gerçek olaylara da atıfta bulunarak karakterleri gerçek yapan öyküler yumağı, Zifiri Karanlık, Yıldızsız Gece. Meraklıları için kesinlikle tavsiye ederim. Öyküleri de romanları kadar başarılı...
480 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Zifiri Karanlık Yıldızsız Gece kitabını bu ikinci okuyuşum. Kitapta 4 öykü var, bu öykülerden 1922 Neflix tarafından film olarak çekildi ve King uyarlamalarından pek hoşlanmayan benim bile beğendiğim bir uyarlama oldu.

Öyküler sert ve rahatsız edici, özellikle ilk öykü benim ikinci defa okumuş olmama ve birkaç kez izlemiş olmama rağmen hala bazı sahneleri okurken çok rahatsız edici. King kitabın sonunda çoğunlukla yaptığı gibi bu 4 öyküyü yazarken ona nelerin bu öyküleri yazması için çağrışım yaptığını anlatıyor. Öykülerin hepsi bir şekilde bazı zorlu koşullarda insanların nasıl bir tutum alabilecekleri üzerine.

King bu öykülerinde bir insan çok zor yaşamsal bir karar almak zorunda kalsaydı, ne yapardı üzerine düşünerek yazmış. Çok uzun bir zaman hayatı paylaştığı insanın onlarca insanın katili olduğunu öğrenen birisi veya ıssız bir yerde kendin koruyamayacak bir durumda olan tuzağa düşürülen biri veya ölmek üzere olan ama çevresinde olan birisinin hatta birçoğunun ölmek için onun yerini alabilir diye bir teklife ne cevap verirdi veya yaptığı bir eylemin kötücül sonuçlarının peşini bırakmadığı bir adam bu lanetten kurtulabilir mi?

Öyküler sert ve rahatsız edici, özellikle ilk öykü olan 1922'yi okuduğunuzdan etkileniyor ve gözünüzde canlandırıyorsanız okumaktan uzak durmanız gerekebilir
480 syf.
·Beğendi·10/10
Birbirinden değişik dört farklı hikaye. ..
Usta yazardan yine muhteşem bir hayal gücü.
King hiç kuşkusuz macera ve gizem atmosferini okuyucuya yansıtan en iyi yazarlardan biri.
Keyifle okudum.
480 syf.
·4 günde·7/10
Günlük rutinden kurtulmak için, yazarın hayalgücüyle bezenmiş sizi bambaşka diyarlara götürücek eserleri tercih ediyorsanız bu dogru bir kitap. Tıpkı adı gibi zifiri karanlık 4 farklı hikayeden oluşuyor.

İlk hikaye olan "1922", kitabın en sevdigim hikayesi. Öldürdügü karısının lanetinden kurtulamayan birinin,nasıl adım adım hayatının mahfoldugunu anlatan çok akıcı yazılmış, etkileyici bir öykü.

İkinci hikayemiz, "Koca Şoför"; Filmi de olan (ve muhtemelen filmi daha çok bilinen) gerilimden ziyade suç, polisiye tarzda, nasıl başladı nasıl bitti dedirten, ters köşe bir öykü. big driver diye aratırsanız hem film hem kitap için genel bir fikir verebilir. Bence harika değil ama çok kötüde sayılmaz.

Üçüncü öykü "Adil uzatma"; kitabın en kısa fakat en ilginç bölümü bence. Hikayeyi basitçe özetlemek gerekirse ; kanser hastası birinin, hiç beklemedik bir anda şeytanmı inmi cinmi ne oldugu belirsiz bir mahlukatla yaptıgı bir anlaşma karşılıgı, hayatının nasıl değiştiğini okuyoruz. Yalnız ufak bir spoiler gibi olucak ama buradaki cin'in banka hesabıda var :D o kısım çok gereksiz olmuş.

Dördüncü ve son öykü "iyi bir evlilik"; (yanılmıyorsam bunun da bir filmi vardı) final için oldukça yerinde bir öykü. Konusu için; 27 yıllık eşinin, tesadüf eseri son yılların en büyük seri katili oldugunu ögrenen bir kadının hikayesi diyebiliriz. Sonu tahmin edilebilir belki fakat anlatım o kadar akıcı ki okuması oldukça keyifliydi.

Genel olarak, okurken sıkılmayacagınız gayet başarılı ve hayalgücünü zorlayan öykülerle dolu bir kitap diyebilirim. Baskısı tükendiği için ikinci elini bulana kadar baya bir ugraşmıştım, bence değdi. Denk gelirseniz bu adının hakkını veren kitaba bir şans verin derim :)
480 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap dört öyküden oluşuyor. Kitabı bitirdiğinizde bu dört hikayenin dehşeti yerini anlamsız bir huzursuzluğa bırakıyor. Gerilim ve korku türü seviyorsanız Stephen King külliyatı dışına çıkmanıza gerek yok. Okuduktan yıllar sonra kitabın kapağını gördüğümde yine etkilendim. Stephen king korku edebiyatının maradonasıdır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Zifiri Karanlık Yıldızsız Gece
Baskı tarihi:
Kasım 2011
Sayfa sayısı:
480
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752114043
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Full Dark No Stars
Çeviri:
Canan Kim
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
"Her insanın içinde başka birinin, bir yabancının olduğuna inanıyorum..." diye yazıyor Wilfred James, dört zifiri karanlık hikâyenin ilki olan "1922"yi oluşturan itirafnamesinin ilk sayfalarında. James'e göre bu yabancı, karısı Arlette babasından kalan araziyi satmayı teklif ettiğinde ortaya çıkıyor ve korkunç bir cinayet ve delilik sürecini tetikliyor. "Koca Şoför"de, polisiye roman yazarı Tess, bir imza gününün ardından evine dönerken yolda bir yabancıyla karşılaşıyor. Tecavüze uğrayıp ölüme terk edilen Tess intikam planları yaparken bir başka yabancıyla karşılaşıyor: İçindekiyle. "Adil Uzatma", hikâyelerin en kısası, muhtemelen aynı zamanda en iğrenci ve kesinlikle en komiği. Şeytanla anlaşma yapmak, Dave Streeter'ı ölümcül hastalığından kurtarmakla kalmıyor, hayatı boyunca ruhunda biriken ıstırabı fazlasıyla dindiriyor. Darcy Anderson, yirmi yıldan fazla bir süredir evli olduğu kocası seyahatteyken, pil aramak için garaja gidiyor. Ayağı tezgâhın altındaki kutuya takılınca kocasının içindeki yabancıyı keşfediyor. Tüyleri diken diken eden korkunç bir keşif ve sona eren "İyi Bir Evlilik." Zifiri Karanlık, Yıldızsız Gece, Stephen King'in uzun hikâye formunun ustası olduğu gerçeğini, birçok başarılı filme esin kaynağı olmuş eserlerinde olduğu gibi, yeniden ortaya seriyor.

Kitabı okuyanlar 76 okur

  • Hacer Öcal
  • Doğan KAVİ
  • Derya Güz Ökten
  • cansu kara
  • Alper Kanık
  • Süheyla Kanyılmaz
  • SRS
  • Selahattin Ünal
  • Uzaylı Cosmos
  • Hüseyin Aydın

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8
14-17 Yaş
%12
18-24 Yaş
%12
25-34 Yaş
%24
35-44 Yaş
%36
45-54 Yaş
%8
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%62.7
Erkek
%37.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%42.9 (12)
9
%25 (7)
8
%7.1 (2)
7
%10.7 (3)
6
%7.1 (2)
5
%7.1 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0